חזרה ליחסים

למה אנחנו בוגדים גם בגיל מבוגר

בין 30 ל-40 אחוז מהזוגות הנשואים בוגדים, אומר המטפל הזוגי ד"ר דניאל דריי. אבל אחרי גיל 50 הסיבות לבגידה משתנות
מאת שרון שילוח 25/06/15
למה אנחנו בוגדים גם בגיל מבוגר
לבגידות אחרי גיל 50 מאפיינים ייחודיים - והטיפול חיוני. צילום: Shutterstock

 

כולנו מאמינים שזה לא יקרה לנו, הזוגיות שלנו יציבה - אחרי כמה עשרות שנים יחד - ובכל זאת. ד"ר דניאל דריי, מטפל זוגי, מספר שכ-30 אחוז מהנשים בגדו פעם אחת לפחות, וכ-40 אחוז מהגברים. לבגידות אין תאריך תפוגה והן לא עניין של גיל. רבים מאיתנו בוגדים גם אחרי גיל חמישים, ולבגידות בגיל מבוגר מאפיינים ייחודיים.

 

"מה שמעניין בגיל הזה הוא שכל אחד מתחיל לגלות את עצמו מחדש", מסביר ד"ר דריי. "זאת תקופת מעבר נפשי אמיתית, וקשה לכולם: הילדים שחיברו בין השניים כבר לא בבית, פתאום יש פנסיה אז יש יותר זמן, גם למחשבות וגם לדברים אחרים. יש מסביב אנשים שמתים או חולים וזה מסמן את מה שמחכה קדימה בדרך. כל זה ביחד מזמין חשבון נפש עמוק של מה לעשות עם השנים שמגיעות עכשיו".


איך זה בא לידי ביטוי אצל גברים?

 

"הגבר בדרך כלל משווה את עצמו לאחרים מבחינת המיניות והפרנסה. אם הוא מרגיש שהוא לא הצליח, יש לו רצון גדול מאוד להתחיל מחדש, ואז הוא עוזב הכול ומתחיל מחדש, וזה יכול להתחיל מבגידה. זה לא מה שקורה ברוב המקרים, אבל זה קיים בדרך כלל מגיל 50 ומעלה. הוא יאשים את בת הזוג בכל מיני דברים ויעזוב הכול".

 

"יש כאלה, גברים ונשים, שמטפחים את עצמם, ואז פתאום מגלים שבן הזוג לא מטפח את עצמו והוא פחות מתאים להם. נתון מעניין הוא שרוב הגברים בגילים האלה לא בוגדים עם אישה צעירה יותר כמו שמקובל לחשוב, אלא עם אישה בערך בגיל של האישה שלהם, ואז זה עוד יותר כואב. זה קורה עם אישה יותר מטופחת, שנראית טוב, ששומרת על עצמה".


ומה עם נשים בגילאים האלה?

 

"כשאישה מתחתנת היא מהמרת על סוס - או שיצליח במרוץ או שלא. בגיל 50 פלוס היא כבר יודעת אם הימרה נכון או לא. אם היא לא הצליחה, לפי דעתה, היא תכעס עליו שלא עמד בציפיות שלה. משהו כזה בתוספת לתסמונת הקן המתרוקן, קמטים שמופיעים ושינויים הורמונליים יביאו לחשבון נפש, ואפילו לבגידה".

 

מחפשים בן/ בת זוג מעל גיל 50? הצטרפו להיכרויות של מוטק'ה

 

על בגידות ופרידות

 

רוב הבוגדים יתגרשו - אלא אם יילכו לטיפול. צילום: shuttetstock

 

בגידות הן אחת הסיבות המרכזיות לפרידות, לגירושין ולפגיעה באמון. "90 אחוז מאנשים בישראל שתשאלי אותם על בגידות יגידו לך שנושא האמון הוא הדבר הכי חשוב בין בני זוג", אומר ד"ר דריי. "בצרפת, לשם ההשוואה, 80 אחוז מהגברים בוגדים כדרך קבע, וזו נחשבת לצורת חיים. עוד שוני מעניין בינינו לבין הצרפתים הוא שבצרפת מתגרשים הרבה פחות מאשר בארץ. כאן מתגרשים יותר בקלות, ואולי לכן יש פחות בגידות. בצרפת לא מתגרשים ולכן בוגדים יותר. אז מה עדיף? תלוי את מי שואלים".

 

ד"ר דריי מוסיף עוד נתון מעניין - 60 אחוז מהזוגות שהבגידה אצלם מתגלה יתגרשו, אלא אם כן יבחרו ללכת לטיפול, ואז הסיכוי שייפרדו יורד.

 

האם יש הגדרה מדויקת לבגידה?

 

"פעם זה היה יותר ברור, היום זה יותר מורכב, בגלל האינטרנט וכו'. ההגדרה לבגידה היא שזה משהו שמוציא אותך מהקשר הזוגי, מתקיים בסוד ומסתירים או משקרים או פוגעים באמון של בן או בת הזוג כדי לממש אותו. וזה לא חייב להיות רק מגע מיני. זו יכולה להיות גם אינטראקציה מינית, סודית, שאנחנו יודעים שלא תמצא חן בעיני הצד שני. בכל מקרה, אם יש בעיות בבית, בגידה היא אף פעם לא הפתרון".

 


"בגידות זה סיפור סביבתי. זה ידוע שגברים ונשים שבוגדים הם כאלה שגם ההורים שלהם בגדו. אם אחד ההורים בוגדני, סביר להניח שגם הבן או הבת יהיו כאלה. ההורים לא שמו את הגבול הזה אצלם, אז לילדים פשוט אין אותו. אם אבא שלי בגד, אז אלמד ממנו שעדיף לבגוד ולא להיות נבגד".

 

למה גברים בוגדים?

 

"יש שלושה סוגים של גברים שבוגדים. הרוב הגדול הם בוגדים מזדמנים, כלומר כאלה שלא רע להם בבית ואין להם 'סיבה אמיתית' לבגוד. הם בוגדים כי יצא להם, כי הם יכולים. ב-90 אחוז מהמקרים אין 'סיבה אמיתית' לבגידה. ההתנגשות היא שנשים רוצות סיבה, 'למה בגדת?', אבל הרבה פעמים לגברים אין סיבה. חשוב לדעת את כל זה, כי במקרים כאלה, גבר שנתפס לא רוצה לפרק את התא המשפחתי שלו והוא יעשה הכול כדי שלא יהיו גירושין. במקרים כאלה גם אפשר להתגבר על המשבר עם טיפול, עם הבנה. זה יכול להיות משבר, אמנם, אבל כזה שאפשר לצאת ממנו".


"חמישה אחוזים מהגברים הבוגדים הם בוגדים כפייתיים. הם בוגדים מתוך חולשה, רוצים להוכיח לעצמם כל מיני דברים, או שהם בוגדים מתוך תסכול, אכזבה, ואז מחפשים פתרון בחוץ. הם שמחים שתופסים אותם ושאפשר לעזור להם, וגם להציל את הזוגיות.

 

החמישה אחוזים הנותרים, אלה שאי אפשר לטפל בהם, הם פשוט פרפרים. הם יבחרו בדרך כלל פרטנרית חלשה לבית וילדים, ויבגדו כל חייהם. במקרים כאלה אין מה לעשות חוץ מלהיפרד".


ולמה נשים בוגדות?

 

"אצל נשים הסיפור הוא אחר לחלוטין. באופן כללי בגידה של אישה היא תמיד נושא קשה יותר, כי רוב הנשים שבוגדות כבר שקלו את כל האפשרויות והן מחוץ לקשר הזוגי כבר המון זמן לפני הבגידה. הן כבר התרגלו למחשבה שהן יכולות לקום וללכת".

 

רוצים להתעדכן? הצטרפו למוטק'ה בפייסבוק

 

"יש נשים שבוגדות כי הן רוצות לקבל שוב את החיזוק המיני, את המשיכה, את החיזור. הן קולטות שהן לא הכירו תשוקה עד היום, הן נהנות מהחיזור, בזמן שהבעלים שלהן לא מסתכלים עליהן. נשים אלה מסוגלות לעזוב הכול וללכת אחרי מושא האהבה שלהן, אפילו אם זה לחודש בלבד ואחריו הן יחזרו מרוסקות".

 

"יש נשים שמגלות את הסקס פתאום, בזמן שהבעל הוא לא מאהב טוב. הן מגלות בחוץ עולם שלם ויפה. בשני המקרים האלה אפשר באופן יחסי לטפל, עם טיפול זוגי נכון, כי לא כולן באמת רוצות לשבור את הכלים".

 

נבגדתם? בגדתם? טיפים להתמודדות

 

 

בגידה חייבת להוביל למשבר. צילום: shuttetstock


אסור להבליג. "בגידה שמתגלה", אומר ד"ר דריי, "חייבת להוביל למשבר. אסור לסלוח ולעבור לסדר היום. אסור להבליג. חייבים לטפל בזה, כי אחרת הבלגה תתפרש כלגיטימציה לפעם הבאה. צריך להיות משבר קיומי גדול בתקווה שהזוגיות תצלח אותו. מרבית הזוגות שניגשים לטיפול זוגי צולחים את המשבר".לפנות לטיפול לבד. "גיליתם שבוגדים בכם? תפנו לטיפול לבד, בלי בן או בת הזוג הבוגדים. תבינו מה קורה, מה לעשות, כי ידע זה כוח. עם יותר ידע יהיה לנו יותר כוח ונדע לארגן את האסטרטגיה שלנו".

 

תפדו את הצ'ק. "מי שנבגד יכול 'לפדות את הצ'ק'. הוא או היא בעמדת כוח. אפשר לבקש או לדרוש מהבוגד לעשות תיקונים בזוגיות, שעד היום הוא לא הסכים לעשות".

 

לא יכול לקרות לכם? תחשבו שוב. "העצה הכי טובה שאני יכול לתת לאנשים היא אף פעם לא לחשוב שזה לא יכול לקרות לכם. אל תגידו שאתם לא תעזבו אם יבגדו בכם, כי אז תתנו לגיטימציה לצד השני לעשות את זה. אל תעבירו מסרים שאתם תבליגו ולא תעזבו אם זה יקרה, כי בן או בת הזוג ישתמשו בזה יום אחד. אם מההתחלה נסביר שנקום ונלך, אז הצד השני יחשוב פעמיים ויהיה מאוד זהיר. וגם - תרחרחו סביב בני הזוג שלכם מדי פעם, תבדקו טלפון, מייל, פייסבוק. תהיו עם היד על הדופק".

 

לאתר של ד"ר דניאל דריי: לחצו

 

מחפשים בן/ בת זוג מעל גיל 50? הצטרפו להיכרויות של מוטק'ה

 

מתגרשים בגיל הזהב? כך תעשו זאת נכון

מעבדות לחירות: גירושים בגיל 50 פלוס

אף פעם לא מאוחר למצוא אהבה

חיי מין פעילים אחרי גיל 50? לכו על זה

עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב

הדרך לומר את הדברים

נישואים פתוחים? תחשבו על זה טוב 

3 סיפורי אהבה מעוררי השראה

 

האישה שגילתה את חיי המין שלה מחדש אחרי גיל 50 - וגם כתבה על זה ספר

כל הדרכים למצוא אהבה באינטרנט
 

 

8  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אס 25/10/13
ההגדרה שלי לבגידה {של גברים} היא זו : "כל גבר,המשקיע מהונו,מאונו ומזמנו באשה אחרת שאינה אשתו ו/אובת זוגו הקבועה,ייחשב בוגד !" ועכשיו למניעים נוספים שמובילים גבר לבגוד.לצורך הענין,אתאר מצב שבו הגבר חי...
ההגדרה שלי לבגידה {של גברים} היא זו : "כל גבר,המשקיע מהונו,מאונו ומזמנו באשה אחרת שאינה אשתו ו/אובת זוגו הקבועה,ייחשב בוגד !"
ועכשיו למניעים נוספים שמובילים גבר לבגוד.לצורך הענין,אתאר מצב שבו הגבר חי עם אשה כלבבו,נאה ומטופחת,נאמנה,נאה,רעיה מצויינת,אמא נהדרת וגם הסקס ביניהם הוא טוב ונורמלי בהחלט. אלא מה ? הגבר,למרות שאוהב הוא את אשתו,הינו בעל חשק,צורך מיני,דרישות מיניות ויצר מיני הרבה הרבה מעל הנורמה המקובלת,ולמרות מאמציה של אשתו/בת זוגו,(בשיתוף פעולה איתו) להתאים אתהפעילות המינית שתספיק ותספק את הגבר,התוצאה הינה שכל הענין הוא מעל לכוחותיה והיא לא מצליחה לספק אף חלק מועט מדרישות הגבר.גם
הטיפולים הרפואיים והשיחות המקצועיות הרבות שהשניים השתתפו בהן - לא עזרו.
ה"בגידה" כאן - הינה כורח בל יגונה.
התמונה של תגונה Shooky Vardy 03/11/13
הבגידה במבט מחללית בגידה היא אי עמידה בפיתוי, וחוסר היכולת לשמור על קביעות והמשכיות שבמילה אחת נקראת התמדה. צריך להבין שתופעת הבגידה היא חלק בלתי נפרד מחיינו שמתנגד לצורך הקיומי שלנו לשמור על קביעו...
הבגידה

במבט מחללית בגידה היא אי עמידה בפיתוי, וחוסר היכולת לשמור על קביעות והמשכיות שבמילה אחת נקראת התמדה. צריך להבין שתופעת הבגידה היא חלק בלתי נפרד מחיינו שמתנגד לצורך הקיומי שלנו לשמור על קביעות והמשכיות של מסגרת כלשהיא. לדאבוני הסבירות שמשהו יבגוד תלויה באופיו של הבן-אדם.!!!! ודווקא החרות אלה הנמצאים במרומי החברה הישראלית קיום, הם הראשונים לבגוד בכל מה שזז.!!!! ישנם שתי מושגים דומים שאנשים מרבים לבלבלם זה אם זה: אמינות, ונאמנות. שתי תכונות בסיסיות אלה הם הקובעים את הסבירות שבן-אדם יבגוד או לא.!!!! נאמנות בודקים בפיתוי.!!!! ואמינות בודקים בניסוי. רק מה לנו לא ייכפת שיחרבנו לנו על הראש. אז אף אחד לא בודק כלום.!!!!!!
התמונה של תגונה משה סמואלסון 25/06/15

כשהתשוקה לאשת-חיק אינה עוד ה"חוק" - קל יותר להיות מאהב מבעל.


התמונה של תגונה אריאל 248 01/07/15

ישנם בני זוג שמעולם לא התאימו אבל כדי למנוע נזק לילדים, סקנדלים


התמונה של תגונה גברי דביר 15/07/15

http://www.vipmassage.co.il">www.vipmassage.co.il  משנת 1996 0522958156  100%מסאז הוקם ומתופעל ע"י מסגיסט פרטי לתת מגוון אפשרויות.ברמה,בתנאים ובמקצועיות הנדרשת.לאיזון ושחרור הגוף.לרע...

http://www.vipmassage.co.il">www.vipmassage.co.il  משנת 1996 0522958156  100%מסאז הוקם ומתופעל ע"י מסגיסט פרטי לתת מגוון אפשרויות.ברמה,בתנאים ובמקצועיות הנדרשת.לאיזון ושחרור הגוף.לרענון,הנאה ופינוק.מסאזים בהתאמה אישית,בשתוף בן/ת הזוג וסדנאות פרטיות זוגיות לפנק ולהתפנק.מיקום בראשון לציון.בוגר-מדיסין,מאסטר ושלוס.


התמונה של תגונה אביבית 2 29/10/15

כל בוגד בוגדת מטילים  את האשמה על הצד השנימוטב שיסתכלו על עצמם,,יתכן והם עצמם הבעיה,  


התמונה של תגונה מרים 16 29/01/20
אכן כך, מזדהה עם כל מילה שנכתבה, לגבי הסיבה שבגללה נשים בוגדות. לי זה קרה אחרי 50 שנות נישואים . זאת, למרות שבדיעבד הבנתי שהמחיר היה גבוה מידי. היום לא הייתי חוזרת על זה. היום אני אלמנה עם המון רגשי א...
אכן כך, מזדהה עם כל מילה שנכתבה, לגבי הסיבה שבגללה נשים בוגדות. לי זה קרה אחרי 50 שנות נישואים . זאת, למרות שבדיעבד הבנתי שהמחיר היה גבוה מידי. היום לא הייתי חוזרת על זה. היום אני אלמנה עם המון רגשי אשמה, שכנראה לא אוכל להשתחרר מהם לעולם.
התמונה של תגונה אריאל 248 29/01/20
אחוזי הבגידה אצל נשים וגברים אותו דבר - גברים נוטים להתהדר בכיבושים גם אם זו היתה רק קריצה... נשים מסתירות בגידות גם מהחברות הכי טובות - הדיסקרטיות אצלן היא מעל לכל.
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

כמהים לזוגיות, אך מחבלים בה

לפעמים, בסיומו של שבוע קשה, לאחר שעות רבות של טיפול זוגי, אני תוהה, לשם מה? למה אנחנו, נשים וגברים, טורחים...

לקריאת הכתבה
זוגיות: עצות זהב לריב נכון בגיל 60+

כבר בתחילת משבר הקורונה בארץ, מטפלים ומומחים בתחום הזוגיות חזו כי התקופה הקרובה תביא איתה עלייה בשיעור...

לקריאת הכתבה
חוגגים 60 שנות נישואים - בט"ו באב

מה יותר נעים מלחגוג אהבה בט"ו באב? לחגוג יום נישואים בט"ו באב, ולא סתם – אלא יום נישואים עגול, 60 ליתר דיוק. אם...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה