חזרה ליחסים

למה נשים מתגרשות?

העובדה היא שנשים יותר יוזמות פרידה מגברים, השאלה היא למה. עו"ד בני דון-יחייא, מומחה לדיני משפחה, מספק הסברים, ושתי נשים בשנות החמישים לחייהן שעשו את זה מספקות חוויות אישיות
מאת עדי כץ 22/11/16
למה נשים מתגרשות?
בגיל מבוגר פחות מוכנות להתפשר. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

"אני רוצה להציל את חיי כל עוד אכפת לי מהם", מנסה אישה לא צעירה בגילומה של שרה ג'סיקה פארקר, בסדרה החדשה "גירושין" (HBO), להסביר לבעלה את הצורך הדחוף שלה בכרטיס יציאה. לא מעט נשים נשואות מאמצות את הדימוי של גירושין כמציל חיים, בעיקר אם הן מרגישות שחייהן האישיים והרגשיים נדחקו לטובת שימור המסגרת.

 

זו אולי גם הסיבה לכך שמספר הנשים היוזמות פרידה בימינו, גדול ממספר הגברים. לפחות עד גיל מסוים. על פי נתוני הלמ"ס משנת 2014 העוסקים בגירושין במדינת ישראל, נשים בנות 25-29 יזמו גירושין פי 1.5 יותר מאשר גברים.

 

אבל היתרון ליוזמה הנשית מתקיים רק עד קבוצת הגיל 40-44, שם המגמה מתהפכת ומספר הנשים היוזמות גירושין הולך וקטן, לעומת מספר הגברים. בין הגילאים 50-54, רק 871 נשים ביקשו להתגרש באותה שנה, לעומת 1,156 גברים. מה בכל זאת צריך לקרות כדי שאישה בת 50 פלוס תחליט לקפוץ למים הקרים?

 

"אני עושה דברים לאט וזה היה תהליך שהתבשל", מסבירה נורית בת ה-56, מטפלת אלטרנטיבית מתל אביב, מדוע החליטה לפני שלוש שנים להתגרש, אחרי 27 שנות נישואין ושני ילדים. "לפני כן הייתי פחות שלמה וחזקה עם עצמי, אבל בשנים האחרונות הגעתי למקום שמאמין בעצמי ומדייק דברים, ולהכרה שהחיים הם כרגע והם קצרים. לא רציתי להמשיך לחיות עם משהו שאני לא שלמה איתו".

 

 

"הבדידות בתוך הזוגיות יותר קשה מאשר מחוצה לה"

 

 

 גירושים ביוזמת נשים - תוצר של השיפור במעמד האישה? צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

למרות ואולי דווקא בגלל שהיוזמה היתה שלה, התהליך לווה בקשיים לא מעטים. "היתה התמודדות עם הרבה פחדים וחרדות", היא מספרת, "פחדתי שלא יהיה לי גב כלכלי, פחדתי מהפרידה מהבית שקנינו ומאוד אהבתי. היו לי נקיפות מצפון ורגשות אשם - גם כלפי הילדים, למרות שהם כבר בוגרים, וגם כלפי בן הזוג שלי. הוא לא היה איש רע, הוא מאוד אהב אותי ורצה להישאר ביחד".

 

ולמה בכל זאת החלטת לעזוב?

"כי האהבה נגמרה, כל אחד פנה לכיוון אחר לגמרי. היתה בדידות גדולה בתוך הזוגיות, שהיא יותר קשה מהבדידות מחוצה לה. הרגשתי שאני מאבדת את שמחת החיים שלי".

 

לדברי עו"ד בני דון-יחייא, מומחה לדיני משפחה וירושה (וגרוש בעצמו, אחרי עשרות שנות נישואין וחמישה ילדים), השיעור הגבוה של נשים בכל הגילאים המבקשות כיום לפרק נישואין, הוא תוצר של השיפור במעמד האישה. "נשים היום יותר עובדות ויותר משכילות ויש להן ביטחון כלכלי שלא היה לאימהות שלהן", הוא אומר. "כל זה מביא אותן, לא פעם, להחלטה להתגרש.

 

"לגברים, לעומת זאת, חיי הנישואין לרוב נוחים בהרבה. יש מי שדואגת לאוכל, לכביסה, לגיהוץ ולניקיון, וקשה לוותר על הנוחות. במופע שלי שעוסק בזוגיות, אני טוען שיותר בעלים היו עוזבים את הבית, אילו רק ידעו לארוז לבד מזוודה".

 

ובכל זאת, הנתונים מראים שככל שעולה הגיל, יורדת המוטיבציה של נשים להתגרש.

"רבים - בעיקר נשים בגיל המבוגר - ממשיכים בנישואין שהפכו לקליפה ריקה, מטעמי נוחות. נשים מגיל מסוים גם חוששות שהיצע הגברים שמחכה להן בחוץ קטן יחסית. גבר בן 60 שמתגרש, בעיקר אם הוא מבוסס כלכלית, מרגיש שההיצע שלו משתרע מבנות 35 ועד 60. אישה בגיל הזה לוקחת בחשבון שתצא לדייטים עם בני 65-75, ומה לעשות, זה פחות קוסם".

 

 

"עם האינטרנט אין אדם, בכל גיל, שלא יוכל לייצר לעצמו דייט"

 

 "אצל מתגרשים מבוגרים יש פחות מאבקים משפטיים". עו"ד בני דון-יחייא, צילום באדיבותו

 

 

אבל כאשר 50 מתחיל להסתמן כ-30 החדש, תוחלת החיים נוסקת, תחום האנטי-אייג'ינג פורח ועולם ההיכרויות המקוונות מספק אופקים חדשים, העתיד נראה מבטיח מתמיד. לדברי עו"ד דון-יחייא, בעתיד נראה יותר ויותר נשים מבוגרות שיעזו לצאת לדרך חדשה. "בנות 60 ובוודאי 50, מחשבות שיש להן עוד 20-30 שנות חיים איכותיות", הוא אומר. "עם הפלסטיקה, הבוטוקס וחדר הכושר, הן ממשיכות להיראות ולהרגיש מושכות גם בגיל מבוגר. וממילא עם האינטרנט והרשתות החברתיות אין אדם, בכל גיל, שלא יוכל לייצר לעצמו דייט".

 

לדבריו, יש גם יתרונות לגירושין בגיל מבוגר. "אצל מתגרשים מבוגרים יש פחות מאבקים משפטיים סביב תנאי הגירושין", הוא מסביר. "החלק של משמורת ומזונות לא קיים, לרוב יש יותר כסף ורכוש לחלק, וזוגות פחות מוכנים להרוג אחד את השני כדי לקבל נתח גדול יותר. גם החשש מפגיעה בילדים כבר לא קיים. יש זוגות שהילדים שלהם כבר הספיקו להתגרש בעצמם, כך שהם מרגישים שגם להם יש לגיטימציה".  

 

עינת, 50, אם לשני בנים בוגרים העובדת בתחום החינוך המיוחד ומתגוררת במרכז הארץ, החליטה גם היא לאחרונה להתגרש, אחרי 22 שנות נישואין. "זה לא היה טוב תקופה ארוכה", היא מסבירה את ההחלטה. "בשנים האחרונות הנישואים התחילו להיות סוג של פשרה עמוקה מדי. היה תהליך של התרחקות משני הצדדים, ואני התחלתי להתכנס לתוך עצמי".

 

מה שנתן לה לדבריה את הדחיפה, היתה מחלת הסרטן שממנה החלימה לפני שש שנים. "בהתחלה הייתי עסוקה בהישרדות, אבל בהמשך הבנתי שאני חיה בזוגיות שלא מתאימה לי, שאין לי על מי להישען, ונמאס לי. השנה הרגשתי שאני מסוגלת לעמוד בפרידה. ידעתי שעוד כמה שנים יהיה קשה יותר.   

 

"יש לי חברות גרושות וידעתי שאני הולכת לתקופה של אובדן ושל אבל, וצריכה כוחות נפש גדולים. לבנות את עצמך מחדש בגיל 50 זה לא פשוט, ואני מבינה נשים שבוחרות להישאר במערכת יחסים לא טובה רק מהפחד. גם אם האישה יוזמת את הפרידה, יש המון כאב בהתפרקות של התא המשפחתי. צריך להתרגל לסטטוס חדש, המצב הכלכלי לא פשוט, יש בדידות. מסתכלים עלייך אחרת במשפחה, בין חברים. אני נפלתי עם זה ישר לחגים. פתאום הגעתי לארוחת ערב החג לבד, ואף אחד כבר לא שואל אותי איפה בן הזוג".

 

 

"הגירושים הם הצעד הכי טוב שעשיתי בחיי"

 

מעדיפות לבד ובאושר מאשר ביחד ברע. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

זה חודשיים שעינת חיה ללא בן זוג, עם אחד מבניה. "החיים מצד אחד השתנו, ומצד שני, הנוכחות המנטלית של בן זוגי לשעבר ממילא לא הורגשה פה יותר מדי עוד קודם. ועדיין אני מוצאת את עצמי הרבה עם עצמי, אין עם מי להחליף מילה, להביע דעה, לחלוק, לצחוק. האינטימיות הזוגית חסרה לי. אני מוקפת חברים מאוד תומכים, אבל בסופו של יום, אני הולכת לישון לבד".

 

היציאה המחודשת לעולם הדייטים בגיל 50 פלוס, היא אתגר נוסף בדרך אל האושר. "כבר יש לי קוצים להתחיל לחפש מישהו", אומרת עינת. "אני לא אומרת פרטנר לחיים. אפילו ידיד, מישהו לדבר איתו, לצאת לשתות קפה. חבר אמיתי, משהו שלא היה לי".

 

שיטוטים שערכה עד כה באתרי ההיכרויות הותירו אותה מתוסכלת. "אני לא בטוחה שאני הולכת למצוא שם משהו", היא אומרת, "כי גברים הרבה פעמים מציגים מצג שווא ויותר חשוב להם איך את נראית ופחות על מה את מדברת. גם הנכונות שלי להתפשר היום קטנה יותר. אני כבר יודעת מה אני לא רוצה".  

 

"מסתובבים בחוץ הרבה אנשים והם מאוד שונים", חולקת נורית את הרשמים שלה מעולם הדייטים. "עד היום חוויתי רק חוויות טובות. למדתי מהן הרבה על עצמי ולמדתי גם למי לא להתקרב. זה עולם מעניין בסך הכול, שיש בו המון גוונים וצבעים. למרות שאני רוצה זוגיות, אני לא נואשת. זה לא יהיה בכל מחיר. חשוב לי שזה יהיה מתאים ומדויק".

 

איך את רואה היום בדיעבד את הצעד שעשית?

"כדבר הכי טוב שעשיתי בחיי, מכל בחינה. זה לא שהכול ורוד, אבל אני מרגישה שאני חיה, שאני נושמת, ושום דבר לא משתווה לזה".

 

 

להחזיר את התשוקה ליחסים

אוהבת את בעלי, אבל גם גברים אחרים

סקס בפרק ב': אפילו טוב יותר

אף פעם לא מאוחר למצוא אהבה

מעבדות לחירות: גירושים בגיל 50 פלוס

למה אנחנו בוגדים גם בגיל מבוגר?

בעיות בזוגיות? נסו אימון

מתגרשים בגיל הזהב? כך תעשו זאת נכון

 

מעל גיל 50 ומחפשים זוגיות? הכנסו לקהילת הפנויים פנויות של מוטק'ה ואולי תמצאו

 

4  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אביבית 2 22/11/16
גרושין זה לא  מצב משמח כל אחד וסיבתו הוא אבל אפשר גם להרויח מכך אני הרוחתי ידיד  יקר,,,שלא בנמצא כמו כל צעד בחיים  אפשר להמתיק את הגלולה,  ...
גרושין זה לא  מצב משמח כל אחד וסיבתו הואאבל אפשר גם להרויח מכך אני הרוחתי ידיד  יקר,,,שלא בנמצאכמו כל צעד בחיים  אפשר להמתיק את הגלולה,

 
התמונה של תגונה אילן לוצטו 22/11/16
אנשים חושבים שהדשא של השכן ירוק יותר,נכון שלאחר שנות נשואים ארוכים  התשוקה יורדת או חדלה,קיימת חיי שיגרה ,שיעמום.נכון כשמתגרשים מתלהבים בהתחלה מהשוק המוצף בפנויים פנויות,בחיזור חדש .לדעתי הכל מלא...
אנשים חושבים שהדשא של השכן ירוק יותר,נכון שלאחר שנות נשואים ארוכים  התשוקה יורדת או חדלה,קיימת חיי שיגרה ,שיעמום.נכון כשמתגרשים מתלהבים בהתחלה מהשוק המוצף בפנויים פנויות,בחיזור חדש .לדעתי הכל מלאכותי כל עוד יש כסף נשחק ורוד,ניגמר הכסף הכל שחור.עדיף לתחזק את הישן שהיה טוב מאשר החדש והלא ידוע .ראשית מאבדים את  הקשר עם המשפחה הקרובה מתחיל נתק והפגישות המשפחתיות עם הילדים.קטנים או חדלים.כשחולים מי ידאג לנו(שלא ניזדקק) בכל מצב האשה או הגבר שחיו יחדיו מכירים כל אחד את שיגעונו של השני,בת זוג או בן זוג לא יהיה לו /לה סבלנות וינותק מהר  הקשר בניהם אף אחד לא צריך צרות חדשות.בנוסף הבית שהשקענו בו רבות ניצטרך למוכרו ובתמורתו שתחולק לשניים ניצטרך לרדת בכמה רמות שלא הורגלנו להם.לסיכום לפני גירושים חייבים ללכת ליעוץ זוגי ולנסות להציל את חיי הנשואים .הפתעות  טובות בגיל השלישי כימעת ולא קיימות.
התמונה של תגונה טובה פריש 23/11/16
כשאת נשואה ובודדה זה הרבה יותר גרוע מכשאת לבד.כי כשאת נשואה ובודדה,כמו שכתבה זו שהחלימה מסרטן-לא היה לה בזמן המחלה על מי להישען וזה מעליב ופוגע וחסר תיקווה.כאב גדול.גם אחרים לא ממהרם לעזור"כי הרי...
כשאת נשואה ובודדה זה הרבה יותר גרוע מכשאת לבד.כי כשאת נשואה ובודדה,כמו שכתבה זו שהחלימה מסרטן-לא היה לה בזמן המחלה על מי להישען וזה מעליב ופוגע וחסר תיקווה.כאב גדול.גם אחרים לא ממהרם לעזור"כי הרי יש לה בעל"

לעומת זאת להיות גרושה,יש כאן תיקווה שהבדידות(אם יש כזאת)אינה לתמיד.אני באים וחשים לעזור כי"הרי היא לגמרי לבד".אבל גם בגילים מאוחרים מוצאים אפילו במיקרה,בני זוג והפעם בוחרים אותם,לא כמו בתקופת הנעורים,אלא לפי פרמטרים החשובים בחיים,כי כבר יודעים מה חשוב לבוחרת,ותיד יש סיכוי ולא חייבים גם בלי זוגיות להיות לבד.צריכים להרחיב אופקים,להתעניין במה שקורה ולהתערב בפעילו תרבות חברה ופוליטיקה,אפילו.להגשים כל מה שלא היגשמתם כי הייתם נשואים ועם חובות לילדים.יצרו חיים משלכם.

בעלת ניסיון מבוגרת ומאושרת.(פרק גימל)
התמונה של תגונה W M I 24/11/16
לאילן   רכוש ,כסף,חומר הם דברים העוברים   ומתגלגלים היום ישנם  ומחר אינם ! האדם אילן  , הנפש, הנשמה הם נצחיים לאנשי הגיל השלישי   נשאר שליש הם עבדו הם בנו הם ילדו ...
לאילן  רכוש ,כסף,חומר הם דברים העוברים   ומתגלגלים היום ישנם  ומחר אינם !האדם אילן  , הנפש, הנשמה הם נצחייםלאנשי הגיל השלישי   נשאר שלישהם עבדו הם בנו הם ילדו   ובשליש האחרון יש ניסיון  ואז מה נשאר   לשלושת הפרמטרים  הנ"ל?שום חומר לא  מחליף את עושרו של האושר ,שום הרגל לא יציף כמו אושר, ואז מזונה של הנפש  והנשמה חסר  והרעב הזה יהרוג את השליש  האחרון שנותר  אך החשוב ביותר  כי פה נשאר רק להנות אחרי מסכת חיים שלימה.בהצלחהY  M  I 
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

5 צעדים לשיקום יחסים אחרי בגידה בגיל 60+
מי שחווה על בשרו בגידה לעולם לא יישכח אותה. רגע הגילוי, התדהמה, ההשפלה, אובדן האמון בבני הזוג הבוגדים. אבל...
לקריאת הכתבה
8 טעויות שאתם עושים בפרק ב'
פרק ב' בגיל 50+ הוא אתגר. סוף סוף, אחרי גירושים - שגם אם נעשו יפה ובהסכמה משאירים אותנו מצולקים ומותשים -...
לקריאת הכתבה
להתגרש יפה בגיל 65+
לכאורה זה אמור להיות פשוט יותר. הרי בגירושין בגיל השלישי בניגוד לגירושין בגילים צעירים יותר, אין עיסוק...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה