חזרה להחיים הטובים

למי קראתם מכוערת?

העיתונאית הוותיקה נרי ליבנה, 65, נכנסה לבית "האח הגדול" על תקן השמאלנית המבוגרת, והוכיחה שהיא הרבה יותר מזה – למרות השיח הרדוד על המראה החיצוני והקללות של המתמודד עדי ליאון
מאת קרן אוחיון 22/01/19
למי קראתם מכוערת?
הוכיחה שלא תמיד המתמודדים המבוגרים מודחים ראשונים. נרי ליבנה, צילום מסך מתוך 'האח הגדול', רשת 13

 

 

 

העיתונאית הוותיקה נרי ליבנה, 65, שנודעה בזכות הטור השנון שלה ב"הארץ", הפתיעה את כל מקורביה כשעלתה במדרגות לבית "האח הגדול" (רשת 13) לפני שבוע וחצי בדיוק. אך ליבנה, כמו ליבנה, לא הסתפקה בזה. הצופים המושבעים הימרו שהיא תהיה המודחת הראשונה מהבית והסתמכו על מיטב המסורת: הדיירים המבוגרים הם על פי רוב המודחים הראשונים.

 

גם היא עצמה אמרה בבית בימים שלפני ההדחה שהיא משלימה עם גורלה הידוע מראש, ובטוחה שתהיה המודחת הראשונה מהבית "כי מי יצביע לי" – אבל הפתעה הפתעה. ליבנה ניצלה בהדחה די קשה, שבה התמודדה מול כמה דמויות פופולריות בעיקר בקרב הקהל הצעיר, שהוא זה שמצביע בהמוניו, ובראשן הדוגמנית המצליחה נטלי דדון והזמר ואושיית היוטיוב עם מיליוני צפיות, בן זיני. הביתה הלך בסופו של דבר הכדורסלן לשעבר ומארגן מסיבות המין בהווה, גילי מוסינזון.

 

 

מי את נרי ליבנה?

 

חזקה, חכמה, צינית וחריפה. נרי ליבנה עם הישאם סלימאן, צילום מסך מתוך התוכנית (רשת 13)

 

 

אינספור ראיונות טלוויזיוניים מיצבו את ליבנה כאישה דעתנית, חזקה, צינית ומאוד אינטליגנטית ורהוטה, ובעקבותיהם השתתפות בתוכניות כגון "הנרגנות", "נשים גדולות" ו"מבט נשי". ליבנה מדברת וכותבת בעיקר על פמיניזם וזכויות אדם ב"הארץ", מה שהקנה לה תדמית של שמאלנית חילונית אדוקה, שנלחמת על חופש הדת בישראל ומתנגדת נחרצות לממשלה הנוכחית. היא אף נתבעה תביעת לשון הרע לפני שנים אחדות, אחרי שאמרה בתוכנית טלוויזיה ש"אחת לשנתיים יוצא רוצח מההתנחלות איתמר", אך בתביעה עצמה השופט פסק לטובתה והתובעים אף צוו לשלם את הוצאות המשפט.

 

לאחרונה אף זכתה לגלם פסיכולוגית נוירוטית בסדרת הדרמה הקומית "לצבי יש בעיה" בכיכובו של צביקה הדר. את הסדרה כתב התסריטאי אורי גרוס, שבעצמו נכנס העונה לבית "האח הגדול". שני הכותבים המבריקים, שהרבו לבקר את תוכנית הריאליטי בפוסטים בפייסבוק שלהם, הפכו לדיירים מן המניין וחיצי הביקורת הופנו כעת אליהם. אך בעוד אורי גרוס עובר כדמות נחמדה וידידותית, וניכר שהוא מאוד נהנה מהשהות בבית ומתייחס אליה כאל תחקיר עומק לקראת הסדרה הבאה שיכתוב, נראה שנרי ליבנה סובלת יותר - בעיקר מיחסם של דיירים מסוימים בתוך הבית. וזה עוד לפני שהיא יודעת מה כתבו עליה ומה אמרו עליה בערב כניסתה לבית המפורסם במדינה ועד היום.

 [#middleBanner] 

רגע לפני שנכנסה לבית פורסם כי אלכס גלעדי, מי שהגיש נגדה (ונגד אושרת קוטלר) תביעת לשון הרע בסך 2 מיליון שקלים, מחק את התביעה. תזכורת: ב-2017 ליבנה חשפה שבעשור הקודם הגיעה לביתו של גלעדי לפגישת עבודה, שבה חשף מולה במפתיע את איבר מינו לכאורה. בעבר גם חשפה שהוטרדה מינית על ידי חיים יבין לכאורה. חשיפות אלה הצטרפו לגל המחאה של me too, שליבנה היא בהחלט אחת הדוברות הבולטות שלו.

 

כל אלה הם באמת תיאורים על קצה המזלג על אודות האישיות המפוארת והמורכבת של ליבנה, שהייתה נשואה בעבר שלוש פעמים, מתוכן פעמיים לאותו אדם (פרופ' אריאל הירשפלד), ולהם שלושה בנים ושני נכדים.

 

 

פרצופה של המדינה

 

 "לא ידעתי שאני אמורה להיות שק חבטות". נרי ליבנה נשברת בחדר האח הגדול אחרי ההתלהמות של עדי ליאון. צילום מסך מתוך התוכנית (רשת 13)

 

 

למרות הניסיון התקשורתי הרב של ליבנה, נדמה ששום דבר לא הכין אותה למתקפה המכוערת, האכזרית והירודה שהייתה מנת חלקה השבוע בבית "האח הגדול" ובכיכובו של עדי ליאון, יוצר מוזיקה מזרחית מצליח שמזוהה עם הצד הימני של המפה הפוליטית.

 

כאילו לא די בכך שעם כניסתה לבית התמלאו הרשתות החברתיות בפוסטים איומים שדנו במראה החיצוני שלה (דרקולה, מעוותת, מכוערת שלא ברא השטן הן רק חלק מהדוגמאות), לקהל הצופים בבית היה קשה לקבל אישה מבוגרת שהתפרסמה בזכות חוכמתה וכישרונותיה הרבים, ולאו דווקא על סמך נתונים פיזיים. ליבנה אגב הייתה הראשונה להודות בכך שהיא רחוקה מתואר מלכת היופי, וכבר בתעודת הזהות שלה דיברה על העניין בהומור עצמי שובה לב. אך הצופים לא הסתפקו בכך והשתלחו בה באכזריות. את כל אלה ליבנה אינה יודעת, כי היא סגורה אי שם בבית פרוביזורי (כלשונה) בנווה אילן.

 

מה שהיא כן יודעת וחוותה על בשרה זה שהמתמודד ליאון, כאמור, תקף אותה לעיני כל דיירי הבית, בלי יכולת מינימלית לשיח מצדו, ותוך כדי קללות נמרצות כמו "כלבה". ליאון אמנם התנצל אחרי שננזף על ידי האח הגדול, אך הוא הצליח לשבור את ליבנה. כן, גם נשים חזקות נשברות נוכח חוסר אונים וקללות, גם כשהן מושמעות מפיו של אדם שמעוניין רק להשמיע את דעותיו ואינו מעוניין בדו-שיח. ליבנה בכתה לעיני המצלמות שעות ארוכות, ובעיקר שיקפה את הכאב שלה שילדיה ונכדיה יראו אותה במצב כה רגיש ושביר.

 

 

חברות מפתיעה עם ויקי כנפו

 

 הדיאלוג בין כנפו לליבנה מוכיח שאפשר להיות שונים ולכבד אחד את השני. ויקי כנפו, צילום מסך מתוך התוכנית (רשת 13)

 

 

מבין כל דיירי הבית, הדיירת שהכי מקבלת ומחבקת את ליבנה היא הלוחמת החברתית ויקי כנפו, שדי מהר התברגה לתפקיד "האימא של הבית". היא מבשלת לדיירים (ביחד עם אורלי רביבו, הלוא היא א' מבית הנשיא) ומנקה אחריהם, אבל גם מחבקת אותם ומגוננת עליהם. נראה שליבנה נהנית לקבל את החיבוק החם של כנפו, ומעניין לעקוב אחרי השיח בין שתי הנשים המבוגרות: האחת, אישה אשכנזייה תל אביבית שמאלנית, נאורה ומסודרת כלכלית, והשנייה אישה קשת יום מדרום הארץ, שעובדת תמורת שכר מינימום וחיה בצמצום עד כדי כך שהיא מדליקה את תנור החימום רק כשהילדים באים הביתה.

הדיאלוג בין השתיים מוכיח שאם יש רצון להקשיב, אפשר לנהל מערכת יחסים טובה בין שני הצדדים, למרות פערים מובהקים והשקפות עולם שונות בתכלית. לידיעתך, מר עדי ליאון.

 

 

רותי ברודו: סיפורה של הצלחה

בשלות, מבשלות ולא דופקות חשבון

אף פעם לא מאוחר להיות מגניבה

ישראל אהרוני: אני לגמרי גאה בגילי

טורפות את החיים: קהילת נשים מעל 50

 

הצטרפו לקהילת הפנאי והתרבות של מוטק'ה

 

2  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
מינה גבע 22/01/19
ראשית, כמה מילים לי לתכנית הריאליטי היחידה שאני צופה בה: אני רואה ב''אח הגדול'' מראה אנושית, מוחצנת בשל המדיום הטלוויזיוני והצורך ברייטינג - לאינטרקציה בין מכלול בני האדם - גברים/נשים...
ראשית, כמה מילים לי לתכנית הריאליטי היחידה שאני צופה בה: אני רואה ב''אח הגדול'' מראה אנושית, מוחצנת בשל המדיום הטלוויזיוני והצורך ברייטינג - לאינטרקציה בין מכלול בני האדם - גברים/נשים, מבוגרים/צעירים, מוחצנים/מצטנעים וכו'. נרי ליבנה - מייצגת אישה שודאי מסתכלת במראה, אך מה שהיא רואה במראה החיצוני שלה - לא מפריע לה להדגיש את  האיכויות הטמונות בה, כמו עמידה על דעתה, דיבור רהוט, מעורבות חברתית ופוליטית. היא גם נעלבת, וגם בוכה, אפשר להתוכח איתה על דעות, אפשר לא להסכים איתה, אך אי אפשר להתעלם ממנה.  וזה קורה בעולם שהיופי החיצוני הוא כרטיס הביקור החיוני כדי לשרוד בו.
התמונה של תגונה
gita 26/01/19
נחצץ לבי לקרוא דברים כל כך מכוערים על אישה כמו לבני, ובפרט
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהחיים הטובים

"מי בכלל חשב שאתקבל ל'מאסטר שף'?"
רוחמה הרשדורפר תחגוג החודש את יום הולדתה ה- 78 כשהיא מככבת על מסך הטלוויזיה ומגשימה את חלומם של רבים: להיות...
לקריאת הכתבה
מה יש לכולם נגד הפרסומת עם חווה אלברשטיין?
גם אם מנסים ממש, קשה להתעלם מהסערה שעוררה לאחרונה הפרסומת החדשה של yes בכיכובה של הזמרת חווה אלברשטיין. שלא...
לקריאת הכתבה
"דרך האקרובטיקה אני מחבר בין אנשים"
בגיל שבו בני גילו מתחילים לחשוב על הפנסיה או על קריירה שנייה, משה חנוכה עף. פיזית, הוא עף באוויר ולפעמים...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה