חזרה לטיולים

לנפוש ולתרום: איך לשלב טיול עם התנדבות

אוהבים לטייל בעולם? מחפשים להתנדב? אפשר לשלב בין השניים: מיזם חדש מוציא טיולים בעולם לבני 55-80 עם פעילות התנדבותית. אחת המטיילות, 67: זה הופך את הטיול לעמוק ומשמעותי יותר
מאת שרי שיין 28/02/19
לנפוש ולתרום: איך לשלב טיול עם התנדבות
איציק מנור מאכיל פילים בטיול התנדבות בתאילנד, צילום באדיבות אתר NEW MEANING

 

 

 

אז מה אתם עושים מאז שיצאתם לפנסיה? השאלה הכמעט קבועה שנשאלים גברים ונשים שיצאו לגמלאות זוכה כמעט תמיד לשתי תשובות: מתנדבים ונוסעים לטייל. ומה אם אפשר היה לחבר בין השניים? יונתן גילבן, מנכ"ל ומייסד גו אקו (הבעלים של החברה יחד עם יוני טל), מצא את הנוסחה. "אם אפשר לטייל במקומות המדהימים בעולם, לפגוש אנשים מעניינים וגם לעשות טוב למען האחר, אז למה להסתפק בטיול רגיל?", הוא אומר.  

 

גו אקו הוא ארגון של אנשי טבע וסביבה, המקשר בין ישראלים לבין ארגוני התנדבות בעולם. מאז 2006 יוצאים דרך הארגון מדי שנה כ-2,000 איש לטיולי הרפתקאות, שמשלבים פעילות למען הקהילה ולמען בעלי החיים. "הטיולים האלה משכו אליהם בהתחלה בעיקר צעירים אחרי צבא או סטודנטים, שנפשם חשקה בחוויה אחרת מטרקים בדרום אמריקה", הוא אומר, "אבל לאט לאט קרה דבר - הגיעו יותר ויותר פניות מאנשים מבוגרים יותר, בני 55-80, והבנו שהגיע הזמן להנגיש את הטיולים האלה גם לקהל הזה. ממש בשבילם קם  לפני כמה חודשים אתר חדש בשם 'טיולי משמעות'".   

 

באיזה אופן הטיולים מותאמים לאנשים מבוגרים יותר?

"בעיקר בתנאים. הצעירים לנים במגורים משותפים עם מקלחות משותפות, למבוגרים יש תנאים משופרים עם מקלחת ושירותים צמודים, ופעילות התנדבותית שיותר מתאימה לגילם".  

 

איתי אשר, מייסד משותף ל"טיולי משמעות", מתמלא התלהבות כשהוא מדבר על הקונספט התיירותי החדשני. "אנחנו מדברים על אנשים שנסעו המון פעמים לחו"ל. הם היו שבע פעמים ברומא, שלוש פעמים בווגאס ובניו יורק. הטיולים האלה תמיד ישבו על הנאה, מקסימום על עניין", הוא אומר. "אנחנו מציעים שכבה נוספת, השכבה של המשמעות שמגיעה על ידי נתינה. בנינו קונספט פשוט - מוציאים אנשים להרפתקאות של שבועיים. בשבוע ראשון הם משתתפים בפרויקטים משמעותיים, הומניטאריים אקולוגים או הצלה של חיות בר. בשבוע השני הדגש יותר תיירותי אבל עדיין עם אוריינטציה סביבתית.

 

"אנחנו קוראים לזה NCR – NATURE, CULTURE, RELAX - טבע תרבות ומנוחה. זה יכול להיות באי פרטי בבליס, במשימת מחקר בסוואנה או ביצירת גינות ירק עם יתומים בקייפטאון. הכל מותאם אישית. לא כל משימה מתאימה לכל אחד - אם צריך למשל לבנות גדר בכפר יכול להיות שמישהו שעשה את זה אתמול, כואב לו הגב היום. במקום בניית הגדר הוא ילך לכפר סמוך ללמד את הילדים אנגלית, למשל. גם החלק התיירותי מותאם אישית. אם יש לנו חבילה לאיטליה את לא צריכה אותי כדי לראות את רומא, אבל לעלות על ספינת מחקר שחוקרת את הלווייתנים והדולפינים מול חופי נפולי זאת חוויה לגמרי אחרת".

 

 

לא טיול גורמה, טיול עם משמעות

 

 

שוש ירום וחבר על ארבע באפריקה, בהתנדבות עם אריות ובעלי חיים ממשפחת החתולים. צילום באדיבותה

 

 

בשבוע השני לדבריו לפעמים מתפצלים לפי תחומי עניין ולפעמים עורכים הצבעה. "אם מעניין אותך ארכיאולוגיה נלך לפומפיי, אם את בעניין של טיולי יין או סדנאות בישול נוביל אותך לשם. אלה טיולי בוטיק, בין 4-12 איש".

 

הטיולים האלה בטוחים?

"מה שאנשים לא מבינים הם מקטלגים כמסוכן. האינפורמציה נותנת המון ביטחון, ולכן כל יום את יודעת בדיוק מה את עושה".

 

הפרויקט עדיין בחיתוליו - בינתיים יצא טיול משמעות אחד לזימבבואה וזמביה שמטרתו שימור אריות. שוש ירום (67) הייתה שם ונשבתה בקסם. ירום, נשואה פלוס שני בנים ושלושה נכדים, עבדה לפני הפנסיה בחברת רפאל. "גם כשעבדתי נסעתי לפחות פעמיים בשנה", היא מספרת. "חיות זאת האהבה הגדולה שלי. ידעתי על גו אקו וכשקיבלתי במייל את הידיעה על התוכנית החדשה המותאמת לגילי נרשמתי יחד עם בעלי יוסי, שגם מאד התלהב".

 

"בסוף היום את מרגישה שעשית משהו טוב, משהו עם משמעות". שוש ירום בטיול באפריקה, צילום באדיבותה

 

 

השניים נסעו לשבועיים של התנדבות בפארק אנטלופ, המכיל 200 אריות ועוד כמה בעלי חיים ממשפחת החתולים. חלקם גורים שנולדו בפארק וחלקם בוגרים שהגיעו פצועים מסיבות שונות. המטרה היא לנסות להכין אותם לחזרה לטבע. "היינו חלק מהמחקר, צפינו בהתנהגות שלהם ורשמנו", מספרת ירום. "ניקינו את מרחב המחייה של החיות. העבודה עצמה לא קשה ומאד מספקת. יש פעילויות לאורך כל היום ואת חלקן עשינו יחד עם מתנדבים מהעולם. יש המון הווי, כל ערב מדליקים מדורה ומדברים. היה יום של  התנדבות בקהילה, הייתה אפשרות ללמד, להתנדב במרפאות מקומיות. אנחנו עזרנו בשיפוץ בית הספר המקומי. זאת עבודה פיזית. בסוף היום את מרגישה שעשית משהו טוב, משהו עם משמעות".

 

איך היו התנאים?

"החבר'ה הצעירים חיים בחדרים משותפים עם שירותים משותפים. זה פחות מתאים לאנשים בגילנו, אנחנו כבר לא ב'צופים'. היו לנו תנאים נהדרים. זה אמנם היה סוג של אוהל כי זאת אפריקה, אבל זה היה אוהל גדול של 16 מ"ר, עם שירותים ומקלחת צמודה, מיטה נהדרת עם כילה נגד יתושים, קפה ותה בחדר. יש חדר אוכל בשירות עצמי, והאוכל היה בסדר גמור. שלוש ארוחות ביום פלוס שתיה חופשי. מי שמחפש טיול גורמה זה לא יתאים לו".

 

 

נסעה לטיול משמעות עם הנכדה בזימבבואה

 

 שוש זיו עם הנכדה באפריקה, בטיול משמעות. מתנדבת גם בארץ. צילום באדיבותה

 

 

מה היה בשבוע השני?

"אוי היה ממש מפנק. זה כבר ממש טיול. היינו בספארי בשמורת הטבע Hwange. היה לנו מדריך-נהג דובר אנגלית מצוינת שמכיר את הכל. ראינו את החיות בסביבתן הטבעית, עברנו את הגבול לזמביה. נסענו למפלי ויקטוריה הנפלאים, היינו שם במלון מאד מפנק. עשינו שיט שקיעה על נהר הזמבזי עם היפופוטמים וציפורים מסביב. חוויה מהממת".

 

למי לא מתאים טיול כזה?

"צריך להיות בכושר ניידות סביר. לרדת ולעלות ממכוניות ומג'יפים. עשינו למשל ספארי על סוסים. לא דהרנו אבל טיילנו. מי שלא יכול לעלות על סוס או פוחד מסוס זה פחות מתאים לו. צריך כושר סביר, אנחנו אנשים בריאים יחסית. הטיול הזה מתאים לכל מי שאוהב חיות או שיש לו מה לתרום בנושא הסוציאלי, כמו הוראה בבתי יתומים. כל אחד צריך למצוא את מה שמתאים לו, את הדרך הכי טובה עבורו לתרום. זה נותן המון סיפוק".

 

לשלב הנאה עם תרומה לקהילה בעולם. צילום באדיבות שוש ירום

 

 

ירום בטוחה שתצא שוב לטיול מהסוג הזה לפני גיל 70 או אולי אחרי. מי שלא חיכתה לטיולי משמעות היא שוש זיו (68), שיצאה לארבעה טיולי התנדבות עם גו אקו. זיו, פנסיונרית שעדיין עובדת מהבית כמתורגמנית, מתנדבת בארץ בכל מיני מקומות, בעיקר עם בעלי חיים, ילדים ונוער. היא גרושה, אימא לשני ילדים וסבתא לשישה נכדים. לטיול האחרון שהיה לפני שנתיים יצאה עם נכדתה לילך לטיול בת מצווה בבית יתומים לחיות בזימבבואה.

 

"אנחנו חולקות אהבה גדולה לחיות", היא מספרת. "היה לנו בונגלו משלנו עם שירותים ומקלחת. התנאים היו ממש נהדרים. מיטות נוחות עם כילה נגד יתושים, מים חמים כל הזמן, כל יום ניקו את החדר. עושים בשבילך את כל הכביסה חוץ מהלבשה תחתונה, מקבלים הכל חזרה מגוהץ. שלוש ארוחות ביום בשירות עצמי. היו שם גם צמחונים ולא הייתה להם בעיה. אנשים שמגיעים למקום כזה לא מחפשים מלון חמישה כוכבים. הבעלים עושים פעם בשבוע ברביקיו. בגלל שקמים מאד מוקדם בבוקר, אחרי ארוחת הערב כולם נשפכים לחדרים".

 

יש פחד?

"צריך להיות פחד, אי אפשר להיות שאנן. יש מה שנקרא לשמור מרחק. רוב בעלי החיים סגורים. בעלי המקום יודעים לאן אפשר להתקרב ולאן לא, אבל צריך להיות זהירים. היה שם סרוואל שרק רצה ליטופים כל היום. מגיעים לשם סיורים של בתי ספר והמקום משמש מרכז לימודי. את מרגישה חלק מדבר גדול".

 

היו גם רגעי משבר?

"היה מקום אחד שהיינו צריכים להיכנס לחצר לאסוף חגבים כדי להאכיל בעלי חיים. הייתה שם גדר שלא הסתדרתי איתה. פשוט לא עשיתי את זה. היו שתי נשים מאוסטרליה שהיה להן קשה לנקות את השטח אז מצאו להן משהו אחר. יש משימות שנראות קלות ואז אחרי כמה ימים מתחילים להרגיש את הגוף. המטרה היא לא לטרטר אותך, המטרה היא שיהיה לך טוב. הכל נעשה באווירה נהדרת".  

 

 

אל תקראו לזה טיול מאורגן

 

 מאכיל פילים בתאילנד. איציק מנור, צילום באדיבות אתר NEW MEANING

 

 

עבור איציק מנור (72) ההתנדבות היא חלק בלתי נפרד מחייו. הוא מנהל את קהילת ההתנדבות במוטק'ה וגם אחראי תקשור ושיווק בתנועת של"ם - תנועת התנדבות למבוגרים שפועלת עם 17 אלף מתנדבים מכל הארץ. מנור שמע על גו אקו ומיד יזם איתם פעילויות שהביאו מתנדבים מהעולם לקייטנות קיץ בכפרים דרוזים. ברגע שעלה הרעיון של טיולי משמעות פנו גו אקו אל מנור, והוא יצא לארבעה מיזמים בתאילנד כדי לבדוק אם הם מתאימים לבני 55 פלוס.

 

מה היו המסקנות?

"המקום הכי טוב היה בהואה הין בתאילנד - חדרים מאובזרים עם מיזוג אוויר ומיטות נוחות. הייתה פעילות ענפה בבתי ספר ובבתי יתומים. המתנדבים מפעילים את הילדים, מלמדים אותם אנגלית. אנחנו הגענו עם סוכריות ומתנות. יש שם שמורת טבע ענקית של פילים שיצאו מהשבי. טיפלתי בפילים, רחצתי אותם יחד עם הבחור שגידל אותם".  

 

על איזה טיול פחות המלצת?

"פעילות בכפרים שונים של  שבטי האקה  באזור צ'אנג ראי בצפון תאילנד. עבודת ההתנדבות מגוונת - מבנייה ועד הוראה ועבודה עם אנשי הכפר בהתאם לצרכים שלהם. במהלך התקופה אפשר לבקר בשווקים של האזור ולעזור לקדם יוזמות מקומיות. המקום נפלא והחוויה התרבותית נהדרת, אבל התנאים לא היו מתאימים. מיטות עץ עם מזרונים ישנים ודקים, מים קרים במקלחות כי המקום גבוה. חדר שירותים אחד פעיל במרחק 100 מטר מהבונגלו. אם ישפרו את התנאים זה יהיה נפלא".

 

החבילות  של טיולי משמעות הן כאמור של שבועיים. בעתיד מתוכננים טיול  לבליס המשלב קורס צלילה פשוט ופעילות של שימור ימי, פילים יתומים בתאילנד, טיולים נוספים לזימבבואה ולדרום אפריקה. מחיר החבילות נע בין 3,000-5,000 דולר. שוש ירום מסכמת: "היינו בטיולי ספארי לפני כן, אבל בטיול מאורגן אתה מאד פאסיבי. פה ממש חווינו דברים. ההתנדבות פשוט עשתה את הטיול לעמוק ומשמעותי יותר".

 

לפרטים נוספים לחצו כאן.  

[#noBanner]  

טיול לדרום אפריקה: הפנינה של היבשת

גולשי מוטק'ה שארגנו לעצמם טיול למזרח

דרושים שותפים לטיול מוצלח בחו"ל

קסם המזרח: טעימה מדרום סין והונג קונג

הנדימן בן 80 שעושה הכל בהתנדבות

"תמיד רציתי לפחות 5 ילדים מאומצים"

הנשים שממלאות את חייהן בעשייה - למען האחר

המכורים להתנדבות: "זו סיבה לקום בבוקר"

 

 

הצטרפו לקהילת "מטיילים ביחד" של מוטק'ה

הצטרפו לקהילת ההתנדבות של מוטק'ה

 

0  תגובות  אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בטיולים

"ביום שיצאתי לפנסיה התחלתי לחיות ולטייל בעולם"
כשדן עזרא מכפר סבא, 74, יצא לפני חמש שנים לפנסיה מתפקידו כמנהל חברה בארצות הברית הוא הרים את הידיים למעלה...
לקריאת הכתבה
המסעדות הישראליות הכי שוות באירופה
בשיתוף אל על אתם משוטטים באירופה, בין קתדרלות עצומות לפארקים הכי יפים בעולם, סופגים היסטוריה, תרבות...
לקריאת הכתבה
בני הזוג שעזבו הכל ועברו לחיות בהודו
"שלום, אני נוסעת... מחר בשעה הזו עמית ואני נהיה בדרך לשדה התעופה, יוצאים להרפתקה חדשה. שכרנו דירה במרכז...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה