חזרה לחדשות היום

לקראת יום האישה: 5 נשים בולטות בישראל

הן חזקות, מצליחות ומעוררות השראה - בתרבות, בתקשורת, באופנה, בעסקים ובפוליטיקה, בחרנו את 5 הנשים הבולטות בתחומן
מאת קרן אוחיון 07/03/19
לקראת יום האישה: 5 נשים בולטות בישראל
אוולין הגואל, הפכה לשחקנית אחרי גיל 40. צילום באדיבות רשת 13, מתוך הסדרה 'שנות ה-80'

 

 

 

יום האישה שחל מחר (שישי) הוא הזדמנות מצוינת לבחור כמה נשים בולטות בישראל - בזכות הישגיהן, יכולותיהן וכישוריהן. נשים שעושות לנו שם טוב ומביאות גאווה לבנות הגיל השלישי. כאלה שמשמשות דוגמה לדור הצעיר, לבנות ולנכדות שלנו. קבלו אותן, וכמובן שמדובר ברשימה חלקית בהחלט:

 

 

אופנה: אתי רוטר

 

 כנראה האישה החזקה ביותר כיום בעולם האופנה הישראלי. אתי רוטר, צילום: גורן ליובונציץ

 

 

אתי רוטר היא כנראה האישה החזקה ביותר כיום בעולם האופנה בישראל, כשהיא עומדת בראש קבוצת האופנה המובילה את התחום וכוללת את קסטרו, הודיס, איב רושה, טופ טן, קרולינה למקה, אקססורייז, אורבניקה ובקרוב מותג האיפור האיטלקי הנודע קיקו מילאנו. מחזור המכירות של הקבוצה על פי גלובס עמד ב- 2017 על 1.8 מיליארד שקל. רוטר, בת 62, בעלת תארים מאוניברסיטת תל אביב ונורת'ווטסרן האמריקאית, עובדת בחברה שאותה הקימו הוריה כבר משנת 1978, אבל מאמצע שנות השמונים היא נכנסה ביחד עם בעלה גבי רוטר להנהלת החברה, והשניים הפכו את העסק לאימפריה.

 

בתעשיית האופנה מספרים כי אתי רוטר אחראית על היצירתיות והחדשנות של העסק בראשותה, ונותנים לה את הקרדיט על ההחלטות האסטרטגיות והניהוליות של החברה.

 

ואיך זה להיות אישה בעולם גברי? "התחלתי לעבוד ב'קסטרו' בגיל 20 וילדתי את אריאל בגיל 22. זה היה החלום שלי, להיות אימא. אפשר לעשות אידיאליזציה לעבר, אבל גיליתי שזה יותר קשה ממה שחלמתי. בגלל זה לקח חמש שנים עד שנולד רון. אני מסתכלת היום ורואה אימהות צעירות שמנהלות קריירה מצליחה עם ילדים בהפרשים קטנים ואני תמיד בהלם, איך הן עושות את זה"? (מתוך ראיון למוסף "סגנון" של מעריב לעיתונאית יערה קידר, 19/8/11).

 

תקשורת: אילנה דיין

 

אילנה דיין מקריאה את תגובת רה"מ לתחקיר ששודר עליו בתוכנית "עובדה". מתוך התוכנית, צילום מסך מיוטיוב

 

 

בשנה שעברה קיבלה העיתונאית ומגישת "עובדה" אילנה דיין פרס מפעל חיים בתחום הטלוויזיה, על פעילותה העיתונאית רבת השנים ועל תוכנית התחקירים שלה. דיין, 55, היא עיתונאית נמרצת כבר שנים כה רבות, שנדמה שרוב הציבור כבר לא זוכר או לא יודע שבמקצועה היא משפטנית שמחזיקה בדוקטורט ואף מלמדת בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב קורס בנושא חופש הביטוי.

 

אירוני, אבל השנים האחרונות העמידו את דיין בפני מאבקים קשים בתחום שאותו היא מלמדת - מימין ומשמאל תקפו אותה כשבכל צד גם נמצאו מי שתבעו אותה ודרשו לגנות אותה. ברוב מוחלט של המקרים שהגיעו לבית המשפט דיין יצאה ללא כל פגע. זכור במיוחד התחקיר ששודר לפני כשלוש שנים ב"עובדה" על התנהלות אשת ראש הממשלה ותגובת משפחת נתניהו, שאותה הקריאה דיין במשך שעה ארוכה ועוררה סערה ציבורית אדירה.

 

על להיות אישה בעולם גברי: בראיון משנת 2009 לעיתון "הארץ" (לעיתונאית גילי איזיקוביץ) אמרה דיין כי "השאלה אם נשים יכולות להזדקן על המסך היא שאלה שעוד צריך לחיות ולראות. בואי נודה על האמת, שבגלל המקום שבו אנחנו נמצאים מבחינת האבולוציה הטלוויזיונית שלנו, אין לנו כל כך למה להשוות. אי אפשר גם להשוות אותי לגבר שעושה אותו דבר ואז לראות. תוכניות בסגנון 'עובדה' שנעשו לאורך השנים לא החזיקו מעמד, אבל זה לא בגלל נשים צעירות ובלונדיניות או גברים מקריחים. אנחנו נוטים לחשוב שמאישה יש ציפיות להיראות צעירה ויפה, אבל אני באמת לא בטוחה שאלו הציפיות ממני".

 

עוד אמרה באותו ראיון: "יש לי חברה טובה שהיא בדיוק בת גילי וכל הזמן היא צוחקת עלי שאני מתכחשת לעצם קיומו של הגיל. כשהיינו בנות 35, בשביל להמחיש לי שהגיל קיים, היא נתנה לי כרטיס הזמנה למועדון תל אביבי שהיה כתוב עליו 'כניסה עד גיל 35'".

 

 

פוליטיקה: ציפי לבני

 

 ציפי לבני במונולוג על למה נשים לא פחות טובות מגברים. לקוח מיוטיוב

 

 

האם אבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה, היה מפטר גבר בשידור חי? זו שאלה שרבים (ובעיקר רבות) שאלו לאחר שפיטר את ציפי לבני בשידור חי במסיבת עיתונאים. הפוליטיקאית החרוצה, שבשנים האחרונות נסדקה תדמיתה כאחת שמזגזגת בין מפלגות, הייתה לאישה היחידה בחמישים השנים האחרונות שהובילה מפלגה להישג אדיר. זה היה בשנת 2008 עת הייתה יו"ר קדימה, ובבחירות לכנסת של אותה השנה השיגה המפלגה 28 מנדטים והייתה לגדולה בכנסת. המפלגה קיבלה את המנדט להקמת ממשלה אך כשלה במשימה.

 

בשנת 2012 הפסידה לבני בבחירות לראשות המפלגה לשאול מופז והתפטרה מהכנסת. אז גם הקימה את מפלגת התנועה, שזכתה בכנסת ה-19 בשישה מנדטים וכיהנה כשרת משפטים בממשלת נתניהו, שפיטר אותה שנתיים לאחר מכן. בכנסת האחרונה היא חברה למפלגת העבודה והסוף המצער ידוע.

לבני שימשה ממלאת מקום ראש הממשלה, שרת החוץ, שרת הקליטה ושרת המשפטים. היא הייתה גם יו"ר האופוזיציה, אך יחסי הציבור שלה היו גרועים במיוחד בכל הקשור לקידום נשים - בניגוד לעמיתות שלה בכנסת, ובראשן הח"כיות שלי יחימוביץ ומרב מיכאלי, לבני מעולם לא נתפסה כמי שמקדמת נשים באופן אינטנסיבי, בין השאר בגלל שלא העבירה חוקים בתחום. אבל דווקא עיון בתיק העיתונות עב הכרס שלה מגלה שבהזדמנויות לא מעטות היא ניצלה את מעמדה ובחרה לקדם נשים באמצעים שעמדו לרשותה. כך למשל קבעה, כשהייתה שרת משפטים, שנשים ימונו לחברות בוועדות לבחירת דיינים, לפחות אישה אחת בכל וועדה.

 

על להיות אישה בעולם גברי: בראיון שהעניקה לעיתון "מעריב" בשנת 2004 אמרה: "כשהגעתי לתפקיד בכיר בשירות המדינה לא הייתה לי מודעות לצורך בקידום נשים בעבודה, אך נשים רבות אמרו לי שהעובדה שאני נושאת בתפקיד זה יוצרת להן תקווה. מבחינה סטטיסטית נשים בשירות הציבורי משכילות יותר, וזה רק מגביר את האבסורד שבאפליה".

 

 

תרבות: אוולין הגואל

 

 

 אוולין הגואל, דוגמה לאומץ ולהליכה אחר החלומות בכל גיל. צילום באדיבות יח"צ כאן

 

 

השחקנית זוכת פרס ספיר אוולין הגואל היא סיפור יוצא דופן בעולם התרבות הישראלי ובכלל. גם בעולם קשה מאוד למצוא סיפורים כאלה, של נשים שמחליטות באמצע החיים על סף גיל 40 ללמוד משחק, לעבוד במקצוע הלא פשוט והלא יציב הזה ולהצליח בו. הקהל הרחב זוכר אותה במיוחד מהתפקיד של ברוריה בטלנובלה "פיק-אפ", בה שיחקה לצד בר רפאלי. כיום, כשהיא בת 58, היא ממשיכה לככב על המסך הגדול והקטן כאחד, ורק לאחרונה ראינו אותה בתפקיד מרגש בסרט "שרוכים". מזה כמה שנים היא מגלמת את אם המשפחה ואשתו של שלום אסייג בסדרה הקומית "שנות ה-80" (רשת 13), שחוזרת ממש הערב (חמישי) לפרקים חדשים (שעה 21:15). לאחרונה גם כיכבה בסדרת הדרמה "פמת"א" (כאן 11), שהפרק האחרון שלה שודר השבוע. אווילן הגואל היא ללא ספק דוגמה ומופת לאומץ, לנחישות ולהליכה אחר החלומות בכל גיל.

 

על להיות אישה בעולם גברי: "עדיין יש מקום לשיפור ועדיין יש נשים שנמצאות במקום חלש, אבל אני מודה שאנחנו במצב הרבה יותר טוב מפעם והשאיפה היא להביא את זה למקום הכי שווה והכי בריא לחברה שלנו. יש מקומות שאני מרגישה בהם חלשה יותר ממקומות אחרים, אבל אלו מקומות שאני מלכתחילה לא רוצה להיות חזקה בהם. יש מקום שאני עדיין עגולה ועדינה וממולי עומד הגבר היציב, אבל אולי זה כי אני רומנטיקנית חסרת תקנה". (מתוך ראיון למעריב, העיתונאי דודי פטימר, 24/4/18).

 

 

 

עסקים: יעל ארד

 

 

יעל ארד על המדליה האולימפית, מתוך "העולם הבוקר" לקוח מיוטיוב

 

 

יעל ארד לא מפסיקה לשבור שיאים. אחרי שב-1992 הייתה הישראלית הראשונה שהביאה מדליה אולימפית לישראל במשחקי הג'ודו באולימפיאדת ברצלונה, בשנה הבאה היא צפויה לשבור שיא ישראלי נוסף - ותהיה האישה הראשונה בתפקיד הכי חזק בספורט בישראל: יו"ר הוועד האולימפי. ארד, 52, היא אשת עסקים בשני העשורים שחלפו מאז שפרשה מהעיסוק האינטנסיבי בספורט. עם זאת חיידק הספורט של מי שניצחה באליפויות אירופה והעולם בג'ודו נשאר נטוע בה לנצח, ולמעשה היא משמשת חברה בוועד האולימפי ובמועצה הלאומית לספורט כבר כמעט עשור.

 

אחרי שהשלימה תארים ותעודות במנהל עסקים היא הקימה חברת ייעוץ ופיתוח עסקי בעיקר בתחום הגיימינג, הזיכיונות והמותגים לילדים ונוער. ארד גם מחזיקה בזכויות המסחור של חברת המדיה האמריקאית הענקית "ויאקום". אגב, היא גם כתבה שני ספרים: "המדליה האולימפית הראשונה" ו"ראשונה", שמספרים את סיפור ההצלחה שלה מתחילתו ועד סופו, על העליות והמורדות שחוותה, רגעי השיא והמשבר.

 

על להיות אישה בעולם גברי: "כשהלכתי לים עם החברים מצד אחד הייתי רזה, אבל גם מאוד שרירית! הייתי שומעת את הזמזום הזה מאחוריי, 'תראו איזה חזקה', וזה לא היה קל. ההורים נתנו לי גב, נשארתי הבת היחידה במועדון הג'ודו והייתי הכי טובה. זה עניין של תפיסה, ויש שלב שבו מה שנחשב חיסרון הופך ליתרון. מילדה שרירית הפכתי ליעל ארד. ברור שכדי להיות הספורטאית הטובה בעולם בתחומה הייתי צריכה להיות שרירית וחזקה". (מתוך ראיון לאורי טל שיר באתר הארץ, 5/4/14).

 

 [#middleBanner] 

יום האישה: השיפוצניקית, הנגרית ונהגת המונית

לקראת יום האישה: פנקי את עצמך

אני לא אימא. אז מה, אין לי זכות קיום?

נשים שהגיל עושה להן רק טוב

גירלס פאוור: מהפכת הנשים המבוגרות

טורפות את החיים: קהילת נשים מעל 50 

 

4 תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
מכאלה 07/03/19
על כבוד אתי רוטר המייצרת אך ורק למידות אנורקטיות הייתי מצפה שכאן באתר מוטקה יוותרו אלא אם יש עיסקה כדאית מול קסטרו .. חרפה ביזיון וחוצפה את המילים הקשות אשמור לעצמי..  
התמונה של תגונה
לובה _784_ 07/03/19
לקחת פוליטיקאית כושלת כמו ציפי לבני שנכשלה בכל מה שהיא נגעה בו  כדוגמה לאשה בולטת בתחומה זאת בדיחה.לציין את הכשלון הגדול ביותר שלה להקים ממשלה כהישג אדיר  שטות כזאת מזמן לא קראתי כנראה שזו ב...
לקחת פוליטיקאית כושלת כמו ציפי לבני שנכשלה בכל מה שהיא נגעה בו  כדוגמה לאשה בולטת בתחומה זאת בדיחה.לציין את הכשלון הגדול ביותר שלה להקים ממשלה כהישג אדיר  שטות כזאת מזמן לא קראתי כנראה שזו בדיחה לפורים.להשיג 28 מנדטים ולזרוק אותם לפח זה באמת כשרון נדיר.ואשת העסקים הבולטת היא יעל ארד נו באמת.לא שמעת על שרי אריסון ואחרות .אם את לא יודעת תסתכלי בגוגל.או שכתבת בעצם על החברות שלך.את הכתבה העלובה הזאת
התמונה של תגונה
שושנה זילברמן 07/03/19
יעל ארד כל הכבוד!!
התמונה של תגונה
לילי7777 07/03/19
אף אחת מהן לא עושה רושם.... מוטקה תתעוררובאמת הגזמתם   
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בחדשות היום

ל"ג בעומר: 5 טרנדים שהגיע הזמן לשרוף
השנה, במקום להכניס אל המדורה את דמותו של היטלר או מנהיגים שנואים אחרי, מה דעתכם להכניס אליה כמה דברים...
לקריאת הכתבה
רק בישראל: 10 דברים שתמצאו רק בארץ
"מה ישראלי בעיניכם?" - השאלה הזו, שהגה יאיר לפיד בתכנית האירוח הנושנה שלו לפני שנכנס לפוליטיקה, היא בעצמה...
לקריאת הכתבה
בחרו בחיים: מקהלת השכול שלא מפסיקה לשיר
ב-2018 הייתה אמורה להופיע בטקס הדלקת המשואות מקהלת "אור למשפחות", הכוללת כ- 50 הורים שכולים. משמעות המעמד...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה