חזרה להחיים הטובים

לקראת שידור: החולמות

סרטה של אפרת שלום דנון, "החולמות", עוקב אחרי שתי נשים חרדיות המבקשות להגשים את חלומן: ליצור קולנוע בחברה שבה הן חיות. חיות בסרט, הגרסה החרדית
מאת אורית הראל 09/08/11
לקראת שידור: החולמות
גיבורות סרטה של אפרת שלום דנון "החולמות", שיוקרן במוצאי שבת (13.8) בערוץ 8 בכבלים (והשתתף בתחרות בפסטיבל דוקאביב האחרון), הן שתי נשים שהעיזו לנסות לממש חלום במציאות שבה אין באמת מקום לחלומות כאלה, לא כל שכן לניסיון לממשם. מדובר בשתי נשים חרדיות המבקשות לממש את חלומן ליצור קולנוע במסגרת החברה שבה הן חיות, כל אחת בדרכה. רוחמה היא אישה צעירה, מורה, חסידת ברסלב, נשואה ואם לחמישה ילדים שגרה במודיעין עילית. הסרט עוקב אחרי מסעה ליצירת סרטה "סגורות", לפי תסריט שכתבה. תקווה בת ה-43, גרה בשכונת גאולה בירושלים, בעלת סלון ביתי מצליח לעיצוב פאות, נשואה, אם לחמישה וסבתא לשלושה נכדים. היא עושה צעדים ראשונים להגשמת חלום המשחק שלה בתום לימודים בבית ספר חרדי למשחק. שתי נשים שאינן מבקשות לפרוץ את מסגרת חייהן, לקרוא תיגר על המוסכמות המקובלות בחברה בה הן חיות או להוביל מהפכה או מרד. שתיהן בעלות משפחות, מקצועות ומחויבויות. מותר, כמובן, להניח שהליכתן בתלם היא בכל זאת חריגה, ולו בשל העובדה שכל אחת מהן נשואה למישהו שמשתף פעולה - ויש להניח שגם מעודד - את הגשמת החלום שלהן, החלום הכה חריג. רוחמה כותבת תסריט שעניינו יחסי אם ובת. תקווה מלוהקת לתפקיד האם בסרט שגם בו מתוארת מערכת יחסים בין אם ובתה. שני הסרטים נעשים בידי נשים, בעבור נשים - כולן בחברה החרדית. לא דבר פשוט. היוצרת, אפרת שלום דנון, עיתונאית בעברה, הגיעה אל תוך העולם הזה לאחר שאחותה חזרה בתשובה. הסרט מציג לא רק את המסע שכל אחת משתי הנשים עושה, אלא גם את היחס של החברה החרדית בכלל לנושא הקולנוע, גם כשמדובר בקולנוע שנוצר בתוך החברה החרדית ובעבורה. כך למשל מגלה הסרט כי בכל שנה נוצרים כשישה סרטים המיועדים לנשים בלבד בחברה החרדית; רק נשים יוצרות אותם ומשתתפות בהם, והם מיועדים אך ורק לקהל של נשים; הם מוגדרים "מופע אור קולי" ומוצגים במתנ"סים ובאולמי חתונות; כל תסריט וסרט שנעשה לפיו חייבים באישור ועדות רבנים.


רוחמה, למשל, שמדברת על חבלי היצירה עצמה - "לא ידעתי שצריך להשקיע כל כך הרבה בתסריט" - ניגפת בתחנה האחרונה, אחרי שהסרט כבר גמור, ולא מטעמי יצירה או הפקה, אלא בגלל אישורי רבנים. בשיחת טלפון עם אחד הגורמים היא תמהה מה קרה, שהרי "משמרות הקודש והחינוך אישרו את הסרט". "הבימוי היה במקומות של בליינות", פותח ומסביר בעל הסמכות מצדו השני של הקו, "הדו שיח בין האם והבת עבר כל גבול, ואנחנו מקפידים על כבוד הורים". "אני לא יודעת אם בכלל עשינו משהו לא בסדר", אומרת רוחמה. כיוון שקודם לשיחה הזו שומעים הצופים פיסות מהדיאלוג הקולנועי במהלך יצירתו, הדבר מעלה בצופה הלא חרדי הרהורים על אודות הגבול שבין יצירה לתעמולה, בין ביטוי אמנותי חופשי לבין חינוך ממוקד מטרה. תקווה מספרת על הלימודים בבית הספר החרדי למשחק ועל הלבטים שנלווים לדחף העז להגשים את חלום המשחק. "בעלי ראש כולל ואני שחקנית. מה זה אומר? זה עושה כבוד?" היא מתלבטת. וגם מודה בקונפליקט הפנימי שלה: "אני אוהבת להיות בלתי נראית. אבל מצד שני, אני רוצה שכל העולם יראה אותי". תקווה זוכה לתשואות על משחקה בסרט, מה שלא גורם לה להתמסר יותר להגשמת החלום. בסיומו של הסרט היא שוב מקרצפת ותולה כביסה, משקיפה מבעד לחלון המסורג באופק מדברי. חלפו חודשים מאז עסקה במשחק. "המשחק נראה לי לא מעשי, נשאבתי לעולם אחר של בית, משפחה, ילדים", היא אומרת. אבל הזיק בעיניה מהבהב. היא כותבת מחזה לשתי שחקניות. "תפקיד חיי?" היא מהרהרת בקול, "שיבטא קונפליקטים". רוחמה מחזירה חובות על הסרט, 2,000 שקל בחודש - לא מעט בכלל, ודאי לא למשפחה בת שבע נפשות. ובכל זאת, ולמרות החוב המכאיב, היא שמחה על היצירה. בחלוף חודשים היא גם מביימת סרט לבנות סמינר המחנך למעשים טובים ולאהבת השם. הגשמה עצמית, מימוש חלום ואושר הם מונחים שמקבלים משמעות ופרשנות אחרות בחברה החרדית, גם כשהם נקשרים במושגים ובתחומים אוניברסליים כמו קולנוע. צריך להסיר את הכובע בפני כל אדם שמחליט ללכת בעקבות חלום באמצע החיים, ודאי מי שמחליט לעשות זאת מתוך ובתוך מסגרת חייו הקיימת, על אחת כמה וכמה כשמדובר במסגרת נוקשה, שמרנית, מחמירה ובדלנית.
"החולמות", ערוץ 8 בכבלים, מוצאי שבת, 13.8, 22:00. תסריט: אפרת שלום דנון וגילי א. דנון; בימוי: אפרת שלום דנון; צילום: אביגיל שפרבר; הפקה: יפעת פרסטלניק; עריכה: גילי א. דנון; מוזיקה מקורית: שמוליק נויפלד. אורך הסרט: 56 דקות עוד על תרבות ובידור:

ביקורת ספר: בקשתה האחרונה

ביקורת תיאטרון: מלכת היופי של לינאן

ביקורת ספר: אגם החלומות

ביקורת תיאטרון: כולם היו בני

ביקורת קולנוע: בדרך אל החתולים
0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

חתונה ממבט ראשון: סוף סוף זוג מבוגר

במוצ"ש האחרון, אחרי שתי עונות, זה סוף סוף קרה: העונה החדשה של "חתונה ממבט ראשון" (ערוץ 12) נפתחה עם שידוך של...

לקריאת הכתבה
"רציתי שיזכרו את אבא דרך הציורים שלו"

5.5.19 - את התאריך הזה עמית פדר ומשפחתה לא ישכחו לעולם. זה היה היום שבו הזמן עבורה עצר מלכת, ואביה האהוב משה...

לקריאת הכתבה
אורי גלר: "אני עובד על סדרת דרמה אמריקאית על חיי"

 

מה לא נאמר על אורי גלר - שהוא מגלומן, פנטזיונר. בתוכנית של הקומיקאי האמריקני ג'וני קרסון הוא אף הושפל, לאחר...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה