חזרה להחיים הטובים

מדונה בת 60

לכבוד יום הולדתה השישים של מדונה האגדית חזרנו אל ציטוטים מפורסמים של אייקון הפופ והסטייל במשך השנים
מאת הדס בשן 15/08/18
מדונה בת 60
מדונה בהופעה. צילום: Shutterstock

 

 

 

 

מלכת הפופ, הזיקית משנת הצבעים - מדונה - חוגגת יום הולדת עגול ובלתי יאמן. 60, ממש 60. בכל פעם מחדש, נדמה שנאמר עליה הכל, אבל השנים נותנות נופך חדש לחיים המדהימים של הדוכסית. נדמה שמדונה של היום בשלה, חכמה ופעילה מתמיד - אבל גם לא שוכחת את האישה הסוערת שהיא הייתה. ובעוד אנחנו מפשפשים בעברה, קלטנו שני דברים חשובים: שבכל יום הולדת עגול מאז גיל עשרים קרה למדונה משהו חשוב, ושהיא אמרה משפטים מעניינים לאורך הדרך. מחר, חמישי, 16/8, החל משעות הערב, ערוץ yes1 חוגג לה בערב עם כמה מסרטיה וביניהם: "ארבעה חדרים", "דיק טרייסי" ו"אוויטה". בינתיים, הנה כמה מהדברים שאמרה המלכה האם במשך השנים. שוב בגיל 70:

 

גיל 20: ניו יורק, הנה אני באה

 

"לפעמים אני חושבת שהייתי חייבת להצדיק את השם שלי. עם שם כמו מדונה, מה יכולתי להיות? או נזירה, או מה שאני"

 

 

 DESPERATELY SEEKING SUSAN © 1985 ORION PICTURES CORPORATION. All Rights Reserved.

צילום באדיבות yes

 

בגיל 18 מדונה לואיז צ'יקונה עברה מעיר הפועלים דטרויט לניו יורק עם מזוודה מלאה בשגעון גדלות ונעלי ריקוד. היא הגיעה לעיר הגדולה במלגה לבית ספר לריקוד, ובתוך שנתיים סיימה את הלימודים והחליטה שהיא לא חוזרת הביתה, אלא נשארת כאן לעשות מהומות. העשור הבא בחייה יהיה רצוף במאמצים רבים לפרוץ, התנסות בריקוד ושירה ובעיקר המון אמביציה. את הפריצה הגדולה שלה תעשה רק בשנת 1983, כשהיא בת 25 ולגמרי מוכנה לכיבוש העולם. שיר הסולו שלה, "הולידיי", יפרוץ לרדיו, ויתחיל לפמפם את השם שלה, ובעיקר את הלוק ששקדה עליו במועדונים של האייטיז - מה שאז נחשב, כמיסוד סופי של הבימבו האמריקאית: שיער פרוע, מחומצן, גבות עבות, רשתות, איפור כבד ומיניות לא מתנצלת.

 

“מה המטרה שלי? אותה אחת שהייתה משהייתי ילדה קטנה. לכבוש את העולם"

 

 

DESPERATELY SEEKING SUSAN © 1985 ORION PICTURES CORPORATION. All Rights Reserved. צילום באדיבות  yes

 

את המילים האלה מדונה אמרה למראיין בתכנית האירוח "אמריקן בנדסטנד", באחת מההופעות הראשונות החשובות שלה בטלוויזיה האמריקאית. זה היה שלב מכריע בקריירה של מדונה - בשנת 1985 היא הביאה את הסטייל שלה לקלנוע עם הסרט המגניב "סוזן סוזן", נערות חיקו את הלוק שלה, גברים פנטזו עליה, והיא הוציאה להיט אחרי להיט. המוזיקה לא הייתה מעניינת במיוחד: "בורדר ליין", "לאקי סטאר", אפילו "כמו בתולה" מעורר השערוריות שבעצם היה שיר אהבה מתקתק - אבל ההתגברות של התדמית על המוזיקה, הייתה עניין חדש בתרבות הפופ, שפשוט אי אפשר היה להתעלם ממנו.

 

  © Touchstone Pictures. All rights reserved מדונה בסרט דיק טרייסי. באדיבות יס

 

"אני הניסוי של עצמי. אני עבודת אמנות".

 

האם מדונה היא טראש או איכות? במהלך רוב שנות ה-80, היה קשה להחליט, וכיף להתלבט. מדונה של האייטיז שינתה את הלוק שלה תכופות: הצעירה הפרועה עברה מטמורפוזה לדמויית מרילין מונרו בקליפ המיתולוגי ל"נערה חומרנית". אחר כך הסתפרה לשיער קצוץ והדגישה את הבלונד עם "טרו בלו" ו"פאפא דונט פריץ'", והפכה למודל לחיקוי בקרב הגייז, כדיווה ראויה לציון. הקשר הזה, בין תרבות המיינסטרים למועדוני הגייז המחתרתיים של ניו יורק, הגיע לשיאו עם הוצאת השיר "ווג" על תרבות של ריקוד ופוזה. לקראת סוף שנות ה-90 מדונה גם לא אכזבה ברמה האישית, ושיתפה את העולם ברומן סוער ודרמטי עם הבאד בוי של התקופה, שון פן, שהפך לבעלה הראשון.

 

גיל 30: שערוריות, שערוריות בכל מקום

 

  DESPERATELY SEEKING SUSAN © 1985 ORION PICTURES CORPORATION. All Rights Reserved.

צילום באדיבות yes 

 

"אני קשוחה, אני אמביציוזית, ואני יודעת בדיוק מה שאני רוצה. אם זה עושה אותי ביץ' - אוקיי".

 

יום הולדת 30 מצא את מדונה כגרושה טרייה ולראשונה מאז שהתפרסמה, התמודדה עם כישלון בקריירה: אלבומה האחרון נכשל וההופעה הראשונה שלה בברודווי נחשבה מביכה. אבל מדונה חזרה מייד, עם מטרה חדשה - הכנסייה הקתולית, נושא שאיתו היו לה יחסים מורכבים כל חייה. בשנת 1989 הוציאה את אחד השירים הכי טובים שלה, "כמו תפילה", כשהיא מצטלמת על רקע צלבים בוערים והופכת את מה שהיה אייקון ויזואלי שלה מאז ומתמיד - שרשרת הצלב, לאמירה של הפוך-על-הפוך, על שמרנותה וקבעונה של הכנסייה. מאז ועד היום, מטרות פוליטיות ואג'נדות חברתיות היו חלק בלתי נפרד מחייה.

 

“חלמתי שאני פוגשת את האפיפיור. נורא מרוצה שפגשתי אותו לפני וורן ביטי"

 

 

MADONNA: TRUTH OR DARE(c)1991 BOY TOY, INC. All Rights Reserved. צילום באדיבות yes

 

הציטוט הזה נלקח מתוך הסרט התעודי "במיטה עם מדונה", של היוצר אלק קשישיאן, שתעד את מדונה באחת מהשנים החשובות ביותר בחייה - 1990. הסרט ליווה אותה לאורך מסע הופעות "אמביציה בלונדינית" רווי בלהיטים ושערוריות, וחשף אותה כחלוצה קולנועית: מדונה הדגימה בו את החזון המוזיקלי והאמנותי שלה, במקביל להתפשטות פיזית ומנטלית, חשיפת הציבור כולו ליחסים הכי אינטמיים שלה, ושאלה מה מכל זה גם הוא חלק מהמשחק שהיא משחקת. כיום, פרוייקטים תעודיים כאלה הם עניין שבשגרה - אבל מדונה הייתה חלוצה, גם כשהדגימה בסרט כיצד היא מעניקה מין אוראלי לבקבוק, או חשפה את הרומן המורכב והלא אפשרי של אותן שנים עם וורן ביטי. השניים נפגשו על סט הסרט "דיק טרייסי", שהיה עוד ניסיון של מדונה להוכיח את עצמה כשחקנית. לא בטוח עד כמה הצליחה - לאורך השנים הביקורות על משחקה היו מעורבות, אבל את תו התקן הסופי כן הצליחה להשיג, כשגילמה בשנת 1996 את אוויטה, תפקיד שעליו אפילו זכתה בפרס גלובוס הזהב.

 

"הספר הזה הוא על סקס. סקס הוא לא אהבה. אהבה היא לא סקס. אבל הטוב ביותר קורה כששניהם נפגשים".

 

   MADONNA: TRUTH OR DARE(c)1991 BOY TOY, INC. All Rights Reserved. צילום באדיבות yes

 

בשנת 1992 יצא הספר "סקס", עם צילומים של הצלם סטיבן מייזל המתעדים את מדונה וחבריה בשלל פויזציות מיניות, ומלווים בטקסטים שנושאים את בשורתה המינית של מדונה. סקס, ובעיקר שחרור מיני נשי - תמיד היה חלק מהאג'נדה של מדונה, השיר "אקספרס יורסלף" מדבר על כך בדיוק - אבל נדמה שעם צאת הספר, מדונה החליטה לקחת את המסע הזה צעד אחד רחוק יותר משמישהו אי פעם העז. כל עבודתה בשנים האלה הושפעה מתרבות הפורנו: הלוק ה"גרמני" שלה, עם מחשופי ענק, שמלות בובתיות ושן מזהב; קליפים ארוטיים כמו "FEVER" ו"HUMAN NATURE' שהשתמש בדימויים של סאדו מאזו, ואפילו הרומן המוזר עם הכדורסלן דניס רודמן. הסחרחרה המינית הסתיימה כשמדונה התחילה לעבוד על הסרט "אוויטה" בעודה מסתירה סוד שישנה את כל הקלפים: הגברת הזו בהריון.

 

גיל 40: הצילו, ההתברגנות הגיעה

 

"היוגה שינתה את הגוף שלי. נגמלתי מחדר הכושר, הגוף שלי דוחה כל דבר אחר"

 

את גיל 40 מדונה חגגה על הספה של אופרה וינפרי, מסכמת שנתיים של אמהות חד הורית, מקדמת את אלבומה החדש "ריי אוף לייט" ובעיקר משאירה לסתות על הרצפה לאור הטענה כי האישה המיושבת הזו היא באמת היא. איך הגענו לכאן מחגיגות הסקס והרכילות? מה פתאום היא מספרת על יוגה, רוחניות וקבלה?

הציניקנים התחילו לטעון שמדונה תמיד הייתה בעיקר תופעה שיווקית - ואין תעלול יותר מוצלח מאשר לשנות תדמית ב-180 מעלות, ברגע אחד. ואולי יתכן שהאמהות באמת באה טוב למדונה, שגידלה את בתה לורדס בעזרת צי מטפלות ובהורות משותפת עם מאמן הכושר שלה, קרלוס לאון (גם זה היה נחשב נועז לזמנו, וכיום דווקא די שגרתי). הלוק, בכל מקרה, הפך לנקי מתמיד, כשמדונה של 1998 הייתה מאופרת במינימליזם, חטובה וספורטיבית, ובוחרת בעיקר בג'ינס וטריקו. וגם, כנראה, הפסיקה ללבוש חזיות - תודה ליוגה!

 

  מדונה בהופעה בשנת 2000. צילום: shutterstock

 

"לפעמים אני מסתכלת לאחור ונזכרת בדברים שאמרתי, או איך שהשיער שלי נראה פעם, ואני מצטמררת לגמרי"

 

בשנת 2000, מדונה נישאה לגיא ריצ'י, הבמאי הבריטי העולה, עברה לגור באנגליה, הביאה לעולם ילד נוסף - רוקו - והפכה סופית לגירסא הכי מעודנת ובורגנית של עצמה. מעריציה הוותיקים התחלקו לשניים - היו כאלה שהתגעגעו למדונה הישנה, והתרגזו כשאמרה דברים כמו בציטוט הנ"ל - שמעיד על חרטה מסויימת על כל מה שהביא אותה עד היום. אחרים נהנו לחזות בהתפתחות שלה בשנים האלה. אחרי הכל, מדונה לא פרשה לגמרי - היא המשיכה לעשות מוזיקה, ויש שאמרו שהסינגל MUSIC הוא הטוב ביותר שלה אי פעם.

בשנת 2003 גם הראתה שההומור הוא עדיין חלק מחייה, כשהעבירה סופית את הלפיד ליורשותיה: כריסטינה אגילרה ובריטני ספירס, באותה נשיקה צרפתית מפורסמת בטקס MTV.

 

  מדונה עם גיא ריצ'י, בעלה לשעבר. צילום: Shutterstock

 

"הבנתי שעושר ופרסום לא יביאו לי סיפוק שנשאר. זה לא סוף המסע שלי".

 

את הדברים הללו מדונה כתבה במכתב אישי לירחון בנושא קבלה, נושא שהפך לחלק בלתי נפרד מחייה בשנות ה-40 שלה ועד היום. היא התעניינה ביהדות ובישראל, הוסיפה את השם "אסתר" לשמה, ודיברה על עקרונות רוחניים בכל הראיונות שלה. באותן שנים, נדמה שמדונה מתאמצת להיות משעממת מתמיד - היא אפילו הוציאה ספר ילדים, ושערוריית הרכילות היחידה שדבקה בה הייתה קשורה לתהליך האימוץ של היתום האפריקאי, דיוויד בנדה. דיוויד גדל כבן המשותף שלה ושל ריצ'י, אבל לקראת סוף העשור, גם היחסים האלה עלו על שרטון לפי הרכילות בגלל שקבלה וכושר עניינו את מדונה הרבה יותר מאשר לרפד את האגו של בעלה.

 

גיל 50: יאללה, בלאגן!

 

"כוח זה שאומרים לך שלא אוהבים אותך ואת לא נהרסת מזה"

זוכרים שמדונה התגרשה משון פן בגיל 30? אז בגיל 50 היא התגרשה שוב, בדיוק 20 שנה אחרי, והפעם כבר דילגה בעליצות למשבצת הגרושה שלא דופקת חשבון, והביאה קאמבק מהחלומות. בשנת 2008, מדונה הכניסה אימאג' נוסף לתודעה הקולקטיבית, כאשר הופיעה בבגד גוף וורוד זרחני בקליפ ל"טיק טוק", בשיתוף פעולה עם ג'סטין טימברלייק - ונהנתה להכניס אצבע לעין של כל מי שטען שהיא מבוגרת מדי בשביל לוקים כאלה. דימוי משובב נוסף שסיפקה לנו בעשור האחרון, היה כשניגנה על גיטרה חשמלית, פרי שיעורים שהחליטה לקחת פתאום באמצע החיים. אין יותר גרושה עליזה מזה.

 

 "אם את בת, את חייבת לשחק את המשחק. מותר לך להיות יפה וחמודה וסקסית, אבל אל תהיי חכמה מדי. שלא תהיה לך דעה שחורגת מהמקובל".

מדונה אמרה את הדברים האלה בשנת 2016, בהפגנת הנשים הגדולה נגד דונלד טראמפ - ונתנה את אחת מההופעות הציבוריות המדוברות ביותר שלה בשנים האחרונות. הכל התמזג שם יחד: הפמיניזם שלה, המלחמות העיקשות עם התקשורת, הפוליטיות שלה שמעולם לא הסתירה. מדונה אפילו חשפה, לראשונה, את המציאות מאחורי הזוהר בשנים הראשונות שלה בניו יורק. היא סיפרה כיצד נאנסה באכזריות כבר בשנה הראשונה שלה מחוץ לבית, וכיצד היא נושאת הטראומה הזו מדי יום. חשיפתה נתנה עוצמה והשראה להמוני נשים סביב העולם.

 

 

מדונה עם בתה לורדס. צילום: shutterstock

 

"לילדים שלי אין מושג שאני מלכת פופ או משהו כזה, וטוב שכך. בשבילם אני אמא שלהם, זה הכל"

את גיל 60 מדונה מקבלת בכתבת שער מרהיבה ב"ווג" איטליה, בסשן צילומים יפהפיים עם שלש הילדות המאומצות שלה - מרסי, והתאומות סטלה ואסתר, באחוזה בפורטוגל. היא מתוחזקת היטב, כנראה מגובה בניתוחים והזרקות - אבל רק הטובות ביותר - נראית צעירה ומלאת חיים, גם אם מזמן כבר לא עושה מוזיקה שראוי לדבר עליה. הילדים הגדולים שלה לא מצולמים - לורדס כבר בת 21 ובונה את עצמה כדוגמנית ויוצרת, דיוויד בנדה בן ה-13 מתאמן בכדורגל ואולי עוד יהיה מקצועי, ורק היחסים עם רוקו בן ה-18, שמתגורר כרגע עם אביו גיא ריצ'י -אינם בשיאם, אחרי שהפסידה במאבק משמורת עליו מול גיא ריצ'י לפני שנתיים. הפצע מול רוקו נותר פתוח ונמשיך להתעדכן בו - אבל אין ספק, שהעשור הבא בחיים של מדונה עומד לספק לנו עוד ועוד נושאים לשיחה, שימשיכו, כנראה, עד הנצח.

 

 רבקה מיכאלי, שרה'לה שרון, ציפי פינס ונורית גפן נוסעות לתאילנד

למבוגרים בלבד - שחקנים בני 70 מככבים בהצגה חדשה

סודות השיער הלבן

דליה מזור - כוכבת מאז ולתמיד 

סודות הטיפוח של אילנית 

סודות הטיפוח של חני נחמיאס

0 תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהחיים הטובים

מה יש לכולם נגד הפרסומת עם חווה אלברשטיין?
גם אם מנסים ממש, קשה להתעלם מהסערה שעוררה לאחרונה הפרסומת החדשה של yes בכיכובה של הזמרת חווה אלברשטיין. שלא...
לקריאת הכתבה
"דרך האקרובטיקה אני מחבר בין אנשים"
בגיל שבו בני גילו מתחילים לחשוב על הפנסיה או על קריירה שנייה, משה חנוכה עף. פיזית, הוא עף באוויר ולפעמים...
לקריאת הכתבה
ענת ברזילי על הגיל, חילופי זוגות ובוטוקס
השעבוד לאידיאל היופי ובתוכו ניתוחים פלסטיים, אמהות שמצטרפות לטיולים של הילדים בהודו אחרי הצבא, טרנד...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה