חזרה לחדשות היום

מה העיריות עושות בשבילכם?

מוצאים עבודה, נהנים מפעילויות חברתיות, מקבלים ספרי קריאה מהספרייה עד פתח הבית ועוד פעילויות שמיועדות לכם, באדיבות הרשויות המקומיות
מאת עדי כץ 13/09/18
מה העיריות עושות בשבילכם?
צילום: טל קירשנבאום

 

 

 

 

 

לא ברור מתי בדיוק אנחנו הופכים ל"זקנים", "בני הגיל השלישי", "אזרחים ותיקים", או איך שתקראו לזה. על פי החוק, זה קורה בגיל הפרישה לגמלאות, אבל מדובר כמובן בתהליך, כל אחד בקצב שלו.

גם אם אנחנו לא מרגישים זקנים, בשלב מסוים נגלה שאנחנו חלק מקבוצת "האוכלוסייה המבוגרת", קבוצה שכידוע הולכת וגדלה ולא הולכת בקרוב לשום מקום וכן, יש לנו צרכים מיוחדים. מכיוון שכך, מלבד הטיפול הממלכתי, מנסות גם עיריות ורשויות מקומיות, לתת מענים ולהקל על ההתנהלות, הנגישות ואיכות החיים, של בני הגיל השלישי המתגוררים בתחומיהן.

הנה כמה מיזמים של רשויות מקומיות, לטובת הוותיקים:

 

תל אביב: הספרים מגיעים אליכם הבייתה

 

בית אריאלה המחודש. צילום: מאיר שפירא

 

ספרים אפשר אמנם היום לקרוא בקינדל או באייפד, אבל עוד לא נס לחו של הספר הכרוך ומודפס על נייר, בעיקר אם גדלתם על הפורמט הישן. הבעיה היא שכדי לקרוא הרבה, צריך לקנות ספרים או להחליף אותם בספריה, שתי האפשרויות כרוכות בטרטור מסוים. בעיריית תל אביב-יפו השיקו לאחרונה שירות בשם "ספר עד הבית" לאזרחים ותיקים מעל גיל 80 ולאנשים המוגבלים בניידות, המעוניינים לשאול ספרים בספריה עירונית.

במסגרת המיזם, שיתוף פעולה בין מחלקת הספריות העירוניות והמחלקה לנוער ולצעירים בעירייה, יביאו בני נוער מתנדבים את הספרים המבוקשים הישר לביתם של הקשישים וייקחו את אלה שנקראו, להחזרה לספריה.

לאחר פיילוט מוצלח שנערך בשנה שעברה בכמה שכונות בתל אביב ויפו, הוחלט השנה להרחיב את השירות לכל שכונות העיר ובימים אלה נערכת הרשמה לקבלת השירות, שיחל לפעול ב-15.10.18.  

להרשמה seferadhabait@tel-aviv.gov.il , 03-7240508

  

חיפה: מוצאים עבודה ומכירים חברים

 

העבודה היא חיינו, כידוע, וגם אם אנחנו מקטרים על עניינים כאלה ואחרים הקשורים בה, יש לה תפקיד גדול ביצירת חיים עם איכות. בחיפה מבקשים לעזור לגמלאים תושבי העיר להימלט מהכורסה הטובענית, אל חיים של עשייה וגם פרנסה.

תוכנית "המסלול השלישי", שהושקה בחודשים האחרונים בחיפה, מלווה את מבקשי העבודה המבוגרים החל משלב ההחלטה על כיוון ועד למציאת עבודה בתחום, כולל קבלת כלים בתחומי הפיתוח העסקי, השיווק והידע המקצועי והטכני הנדרש מהם.

במקביל, התוכנית מאפשרת לגמלאים להכיר אנשים בגילם, להשתתף בהרצאות ולצאת לסיורים מקצועיים.

תוכנית "המסלול השלישי" פועלת במסגרת "המרחב ליזמות 60+" שבעיר ופותחה ביוזמה משותפת של עיריית חיפה, החברה לביטוח "מגדל" ועמותת "ציונות 2000".

https://www.haifa.muni.il/Pages/default.aspx

 

חולון: בני נוער מבלים עם מבוגרים

 

ביחד יוצרים חברה בין-דורית. צילום: טל קירשנבאום

 

אין ספק שקל לנו יותר לתקשר עם בני הדור שלנו, אלה שעברו כבר דבר או שניים וצברו, כמונו, ותק ותובנות. מצד שני, אין דבר מרענן ומשמח יותר ממפגש בין דורי, עם צעירי המשפחה שלנו, אבל לא רק.

בעיריית חולון רתמו את תלמידי תיכון אורט חולון למיזם "ביחד – יוצרים חברה רב דורית", שנועד להפיג את בדידותם של מבוגרים עריריים תושבי העיר, באמצעות מפגשים עם בני הנוער.

המפגשים נערכים בבתי הקשישים, על כוס תה ועוגיות, בשניים או אחד על אחד וגם במסגרת מפגשי שיח קבוצתיים סביב שולחן עגול, בהם נדונים נושאים שונים.

כמו בכל מיזם מוצלח, יש כאן לדברי המשתתפים תועלת לשני הצדדים. ההתבדחויות והצחוקים, כמו גם הדיונים ושיחות הנפש, תורמים לשותפים המבוגרים במיזם, אבל בני הנוער, שגם בחייהם לא בהכרח הכול דבש, יוצאים נשכרים, אם מהעצה הטובה של בעלי ניסיון ואם מעצם הנתינה.

לפרטים נוספים לחצו על הלינק: https://www.holon.muni.il/Pages/default.aspx

 

 

ירושלים: מתכוננים לפרישה מהעבודה ולחיי הפנסיה

 

יציאה לפנסיה יכולה להיות חגיגה, אבל גם משבר לא קטן. העבודה והעיסוק המקצועי שהגדירו אותנו עד היום, כבר לא שם. אז מי אנחנו בעצם?

בעיריית ירושלים הקימו משום כך את "מרכז הכוון", מרכז עירוני לתכנון וניהול תקופת החיים החדשה, המספק ייעוץ והכוונה למי שנמצאים בהליכי פרישה מהעבודה.

במרכז, שהוקם בשותפות של ג'וינט אשל, המשרד לשוויון חברתי, עיריית ירושלים ומנהל קהילתי גינות העיר, אפשר למצוא תוכניות ליווי אישיות וקבוצתיות, כמו סדנה לניהול תקופת החיים החדשה, מיצוי זכויות, אוריינות דיגיטלית, התנהלות פיננסית, חזרה לשוק העבודה ומציאת אפיק התנדבות משמעותי. לא פחות חשוב, אפשר ללמוד שם על אורח חיים בריא ועל ההתמודדות הנפשית עם אתגרי הפרישה.

הפעילויות מתקיימות ברחוב הפלמ"ח 53 ובשכונות נוספות ברחבי ירושלים, לפרטים נוספים >>> zvnoga@jerusalem.muni.il

 

רעננה: ארוחה ומתנה בחג

 

ארוחת חג לשורדי שואה ברעננה. הצילום באדיבות עיריית רעננה

 

החגים הם ללא ספק המדד לקיומה של רשת משפחתית וחברתית ואם אין כזאת, וזה קורה לא פעם בגיל המבוגר, החג מציף עוד יותר את תחושת הבדידות.

עיריית רעננה וחברת התוכנה HPE, מארחות משום כך כ-100 שורדי שואה, המשתייכים למסגרות בעיר כמו "קפה אירופה", מרכזי יום לקשיש, קהילות תומכות ועוד, לארוחה חגיגית בראש השנה ובפסח.

לפני החג, מקבלים עובדי החברה את פרטי המשתתפים. כל עובד מתנדב מאמץ אישית שורד שואה, מתאם איתו את ההגעה לארוחת החג ובא לאסוף אותו מהבית. לאורך הערב, הוא יושב לצידו ודואג שייהנה ויהיה מעורב במתרחש ולבסוף מחזיר אותו הביתה.

האירוע מתקיים בחדר האוכל של החברה, המקושט לכבוד האירוע וכולל מלבד ארוחת החג גם תוכנית אמנותית, כמו שירה בציבור עם שרהל'ה שרון. כל משתתף, יוצא עם שי לחג.

הקשר האישי שנוצר בערב החג בין עובדי החברה ושורדי השואה, נמשך לעתים לאורך כל ימות השנה ונוצרים קשרי חברות אמיצים.  

 

תמר הירשל - האמנית שקלינטון התאהב בה

להקת הכלייזמריות המצליחה שהוקמה כמרד נעורים

האלמנות שהפכו לנשות עסקים   

הגשמת חלום ושמה מילון

אף פעם לא מאוחר להיות עו"ד - נעמי גינס עשתה זאת בגיל 70

 גמלאים מתנדבים ומדריכים במוזיאון המדע

 

 

 

 

0 תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בחדשות היום

מימוש זכויות ניצולי שואה: המדריך המלא
יום השואה מזכיר לנו שבישראל נותרו רק כ-150 אלף ניצולים. כמעט מדי ערב אנחנו נחשפים בתקשורת לניצולים רבים...
לקריאת הכתבה
בחירות עכשיו: למי אתן את הקול שלי?
אילנה אליאב, 67 מרחובות, נשואה ואימא לארבעה, סבתא לתשעה נכדים. אחרי שהיתה מורה במשך 40 שנה וגם בשליחות...
לקריאת הכתבה
מה מבטיחות המפלגות לבני הגיל השלישי?
גשם הזלעפות שהיה כאן בשבוע שעבר לא הפריע לבני הגיל השלישי להגיע למרכז הכנסים במועצה לישראל יפה בפארק...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה