חזרה לחדשות היום

מה מבטיחות המפלגות לבני הגיל השלישי?

בכנס שעסק בפוליטיקה והגיל השלישי הציגו נציגי המפלגות השונות (הליכוד, אגב, בלטו בהיעדרם) את המצע שלהם למען בני הגיל השלישי בארץ. מה הם מתכננים עבורנו?
מאת שרי שיין 03/04/19
מה מבטיחות המפלגות לבני הגיל השלישי?
נציגי המפלגות בכנס בנושא הגיל השלישי. ורק הליכוד לא שלחו אף נציג. צילום: Shutterstock

 

 

 

גשם הזלעפות שהיה כאן בשבוע שעבר לא הפריע לבני הגיל השלישי להגיע למרכז הכנסים במועצה לישראל יפה בפארק יהושע בתל אביב. התקיים שם כנס בהשתתפות נציגי המפלגות בנושא קרוב לליבנו – המצע של הפוליטיקאים השונים למען אוכלוסיית הגיל השלישי. בפאנל, בהנחיית דפנה ליאל מחדשות 12 ובחסות האגודה הישראלית לגרונטולוגיה, אמר סמי קידר, יו"ר איגוד העמותות לזקן בישראל: "אנחנו על סף משבר שאתם יכולים למנוע. מספר הזקנים הולך וגדל, ב-2030 יהיו יותר בני 65 מילדים בני עשר".

 

לדבריו, אחד הצעדים הדחופים והחשובים ביותר הם הגדלת קצבת הביטוח הלאומי. "יש זקנים שמוותרים על תרופות, יש זקנים שאין להם כסף לחימום הבית", אמר בכנס. "הזקנה היא נכס ולא נטל, צריכה להיות פה רשות אחת שתדאג לאנשים. אין סיבה שמבוגר בן 70 או 80 יתרוצץ בין ביטוח לאומי לרווחה לקופת חולים. המערכת לא נותנת מענה, חייבים להכפיף את הרשויות המקומיות שייקחו אחריות על הזקן".

 

בפאנל ישבו נציגי המפלגות כחול לבן, העבודה, מרצ, כולנו, גשר, ישראל ביתנו, צדק חברתי, מגן ומפלגת האזרחים הוותיקים. הליכוד בלטו בהעדרם. אז איך נציגי המפלגות שנכחו מתכוונים לטפל בבעיית האזרחים הוותיקים, מה דעתם על גיל הפרישה והאם נושא הקשישים יהווה תנאי לכניסתם לקואליציה?

 

 

מפלגת האזרחים הוותיקים: "תוכנית מקיפה לטיפול בקשישים בודדים וביטול חובת הפרישה"

 

 "נטפל בהעלאת קצבת הזקנה לקשישים עניים". חברי הפאנל, צילום: שרי שיין

 

 

עו"ד סער עמית ממפלגת האזרחים הוותיקים שמתמודדת פעם ראשונה לכנסת אמר: "נטפל בהעלאת קצבת הזקנה לקשישים עניים ל-5,500 שקל, הצמדה לשכר הממוצע במשק. יש לנו תוכנית שתמנע את הזנחת הקשישים בבתי אבות. נשפר את מערכת הסיעוד - את חוסר היכולת של קשישים סיעודיים להתמודד עם בעיות רבות, כולל חוסר התאמה נכונה של מטפלים זרים. יש לנו תוכנית מקיפה לטיפול בקשישים בודדים ולביטול חובת הפרישה. כל אחד יפרוש לפי רצונו ויכולתו, ולמי שפורש צריך להתאים פעילות". עוד סיפר כי לצערו אביו נפטר שנה לאחר שפרש לפנסיה. "אני רואה גם את אביה של גרושתי מטפס על הקירות בפנסיה. זה לא אמור להיות ככה".

 

 

מפלגת גשר: אורלי לוי תתנה את הכניסה לממשלה בהיותה שרת הבריאות

 

עו"ד גלעד סממה ממפלגת גשר אמר: "הייתי מנכ"ל אזרחים ותיקים בתקופת אורי אורבך ז"ל. עשינו הרבה מאד באותה תקופה - הבאנו למיצוב משמעותי במעמד האזרח הוותיק כאדם חיוני ומועיל לחברה. החברה רואה את האזרחים הוותיקים רק מנקודת מבט של נזקקים וחולים. אני לא אזרוק סיסמאות והבטחות, אורלי לוי תתנה את הכניסה לממשלה בהיותה שרת הבריאות. הקשר בין האוכלוסייה הוותיקה לבריאות הוא קשר ישיר. תמיד לחמנו למען האזרחים הוותיקים, אין מנוס מלעלות את גיל הפרישה, אבל חייבים לחשוב מה לעשות כשמדובר במקצועות שוחקים. העלאת גיל הפרישה יכולה במקרה הזה ליצור עוד מצבי עוני".

 

 

ישראל ביתנו: העלאה של פנסיית המינימום

 

 

 תנאי של כניסת ישראל ביתנו לקואליציה: 70% פנסיית מינימום משכר המינימום - 3,700 שקלים. צילום: Shutterstock

 

 

הילה ידיד ברזילי מישראל ביתנו ציינה, כי תנאי משמעותי עבור המפלגה לכניסה לקואליציה הוא הבטחה של 70% פנסיית מינימום משכר המינימום, כלומר 3,700 שקלים. "קל לחברה לעצום עיניים אבל אם זה לא אנחנו, זה ההורים שלנו או הסבא והסבתא שלנו. 60% מהקשישים נסמכים רק על קצבאות הזקנה", אמרה. "אנחנו מבטיחים חיים בכבוד של תפארת המדינה שלנו, הם הדגל שלנו. אנחנו בעד העלאת גיל הפרישה. אי אפשר להגביל אזרחים ולעודד אותם לשבת בבית. צריך לתת להם תמריץ להמשיך להיות משמעותיים כל עוד הם יכולים".

 

 

כחול-לבן: תוכנית להגדלת תקציב הבריאות ב-2.5 מיליארד שקל תוך חמש שנים

 

מירב כהן ממפלגת כחול-לבן סיפרה: "את השנה האחרונה הקדשתי לעשייה למען אנשים מבוגרים. הקמנו את מטה המאבק בעושק הקשישים נגד חברות שמעיזות לנצל אנשים מבוגרים. הנושא הכי כאוב עבורי הוא עוני בקרב אנשים מבוגרים שעבדו כל חייהם, ובשנים האחרונות לחייהם סובלים מעוני קשה". לדבריה, יש שלושה כלים להתמודדות: "קודם כל, פרישה בגיל מאוחר יותר. לשבת 20 שנה בבית יוצר בדידות ומדרבן לעוני. קצבאות הזקנה נמוכות מדי ויש להבטיח הכנסה. במיליארד שקלים אפשר לפתור את בעיית העוני של הקשישים. חשוב לחבר את הדיון גם למערכת הבריאות, שמשפיעה באופן ישיר על האוכלוסייה הבוגרת. יש לנו תוכנית להגדיל את תקציב מערכת הבריאות ב-2.5 מיליארד שקל תוך חמש שנים". גם כהן ציינה כי מפלגתה בעד ביטול חובת הפרישה. "יש ליצור תעסוקה, לבטל את העונש המוטל על קשישים שיוצאים לעבוד, כשביטוח לאומי מקצץ להם בקצבת הזקנה. המדינה מפסידה והאנשים מפסידים".

 

 

העבודה: להחזיר את המשרד לאזרחים ותיקים

 

 "המשרד לשוויון חברתי מתחיל ונגמר בשלישי בשלייקס, צריך להחזיר את המשרד לאזרחים ותיקים". צילום: Shutterstock

 

 

ח"כ נחמן שי מהעבודה אמר: "קודם כל צריכה להיות הבנה שמיליון אזרחים לא הולכים הביתה או לבית הקברות. צריך להחזיר את המשרד לאזרחים ותיקים למקומו, הוא בוטל. השרה גילה גמליאל מחקה אותו והכניסה אותו לסל גדול שקוראים לו שוויון חברתי. הדבר האחרון שבני הגיל השלישי רוצים עכשיו זה שוויון חברתי, כסף זה מה שצריך - והרבה. התקציב של המשרד הזה הוא חסר משמעות, הוא מתחיל ונגמר ב'שלישי בשלייקס'. יש לעלות בהדרגה את גיל הפרישה".

 

 

מגן: להקים גוף אחד שירכז את כל נושא הקשישים ויפעל למענם

 

אשר טישלר ממגן ציין: "יש הרבה קשישים שפשוט לא יודעים איפה לעשות מה. היה רצוי שיהיה גוף אחד שירכז הכל, כמו רופא משפחה. שיהיה מרכז מידע אחד. נושא התעסוקה מאד חשוב - לא כולם יכולים להמשיך לעשות את מה שעשו אחרי גיל 67 וצריך ליצור עבורם תעסוקה. הרבה קשישים יכולים לעבוד, בואו נשנה את חוקי העבודה ונאפשר למי שיכול להמשיך לעבוד בחצי או ברבע משרה. פרישה בגיל מסוים צריכה להיות זכות".  

 

צדק חברתי: קצבה של 5,300 שקל למי שאינו יכול לפרנס את עצמו

 

מוטי אשכנזי מצדק חברתי סיפר שמפלגתו תטפל בהוצאת חוק יסוד "התקיימות בכבוד", שמקנה 5,300 שקל ליחיד למי שאינו יכול לפרנס את עצמו. "לא נכנס לממשלה שלא תתחייב תוך שלושה חודשים לחוקק את החוק הזה", אמר. "אי אפשר לזרוק מישהו ממקום העבודה, כשהפנסיה שלו לא מאפשרת לו לחיות בכבוד".

 

 

כולנו: השקעה של חצי מיליארד שקל כל שנה לטובת אזרחים ותיקים

 

  קו הכנסה מינימלי לקשיש של 5,200 שקלים לבודד ו-8,250 לזוג. צילום: Shutterstock

 

 

ח"כ טלי פלוסקוב מכולנו ציינה כי נושא העוני יהיה הנושא הראשון ואחד התנאים לכניסת המפלגה לקואליציה, עם קו הכנסה מינימלי לקשיש של 5,200 שקלים לבודד ו-8,250 לזוג. "התוכנית שלנו של 'להזדקן בכבוד' כוללת השקעה של חצי מיליארד שקל כל שנה לטובת אזרחים ותיקים", אמרה. "השנה הזאת זה יהיה תנאי קואליציוני". גם פלוסקוב ציינה את ביטול חובת גיל הפרישה כנושא שהמפלגה תפעל לגביו.

 

 

מרצ: "העלאת גיל הפרישה היא תירוץ של המדינה לשלם פחות קצבה"

 

ח"כ מיכל רוזין ממרצ הוסיפה: "רובנו מסכימים על תהליכים ופתרונים, אבל אנחנו צריכים ממשלה שלא תסתכל על האזרחים הוותיקים כבעיה או כצדקה. הסוגיה הזאת נוגעת גם לקשישים וגם למשפחות שמטפלות בהם. מוכרחים לפתור את עניין כפל הקצבאות - לא יכול להיות שנכה שמגיע לגיל זקנה פתאום לא נכה, והוא צריך לבחור אם הוא זקן או נכה. כל הניהול של נושא העובדים הזרים צריך לעבור מהפכה. העלאת גיל הפרישה היא תירוץ של המדינה לשלם פחות קצבה. לפני שמתחילים מגיל הפרישה צריך לשנות את שוק התעסוקה שמקדם שוויון. כל עוד נשים בנות 50 לא מצליחות למצוא עבודה, העלאת גיל הפרישה רק מגדילה את העוני".

 

 

הקהל הגיב: אתם נבחנים על מעשים ולא על דיבורים

 

הקהל בכנס התקומם לא מעט על התחושה של הבטחות באוויר, כשלא ברור אם אפילו קמצוץ מהן באמת יתממש. "אתם נבחנים לא על מה שאתם אומרים אלא על מה שאתם עושים ואיך אתם מקשיבים", אמר אחד האנשים בקהל. "תלמדו להקשיב לניסיון של האנשים שיש פה. מדברים פה על כסף, ואני אומר צריך לתת לקשישים סל שירותים. תנו לנו פטור מתשלום תרופות, תנו הנחה בתשלום מים, חשמל, ארנונה. תעזרו בדיור ציבורי. אל תתנו לנו כסף כי לא פעם המשפחות לוקחות את הכסף ועושות עם זה מה שהן רוצות". הוא הוסיף כי יש לנתק את הקשיש מהרווחה. "זקן זה לא סיעוד. כמו שיש משרד נוער צריך להיות משרד קשיש. למה אני צריך ללכת לעובדת סוציאלית או למשרד רווחה? תנו לנו לנהל את עצמנו". אדם אחר שיצא במיוחד משירות המילואים כדי להגיע לכנס סיכם: "תקימו רשות אחת או לפחות תוכנית לאומית כמו שיש לילדים בסיכון. אל תשכחו את השטח ותקשיבו לקשישים. ובעיקר, אל תתנשאו עלינו".

 

 [#middleBanner] 

למי נצביע בבחירות? בני הגיל השלישי בטורים אישיים:

"אצביע למפלגה שתטפל בניצולי השואה"

זיוית בן יאיר תצביע למפלגה שתוסיף תקנים בבתי החולים

"אצביע למפלגה שתדאג לבתי אבות טובים על חשבון המדינה"

"אצביע למפלגה שתטפל באיכות חיי הקשישים"

"אצביע למפלגה שתרים את דגל האוכלוסיה הקשישה"

  

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בחדשות היום

"מטרתנו היא למגר אפליה על רקע גיל"
אם אתם אזרחים ותיקים אתם ודאי כבר יודעים, שבכל עיר בארץ קיימת מחלקה לאזרחים ותיקים שנמצאת במסגרת האגף...
לקריאת הכתבה
מימוש זכויות ניצולי שואה: המדריך המלא
יום השואה מזכיר לנו שבישראל נותרו רק כ-150 אלף ניצולים. כמעט מדי ערב אנחנו נחשפים בתקשורת לניצולים רבים...
לקריאת הכתבה
בחירות עכשיו: למי אתן את הקול שלי?
אילנה אליאב, 67 מרחובות, נשואה ואימא לארבעה, סבתא לתשעה נכדים. אחרי שהיתה מורה במשך 40 שנה וגם בשליחות...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה