חזרה ליחסים

מה פתאום לאונן? אני סבתא!

יותר ויותר קהלים מבוגרים מגלים את סדנאות המין, שבהן בהומור ובחופשיות ניתן לדבר על סקס, אירוטיקה ואביזרי מין. שיחה עם שתי מנחות שחושפות סודות מחיי המיטות
מאת עדי כץ 09/06/16
מה פתאום לאונן? אני סבתא!
אין גיל שצריך להפסיק ליהנות מסקס. צילום: shutterstock

 

מתי בפעם האחרונה ישבתם עם קבוצת אנשים גדולה ודיברתם בחופשיות על מין אוראלי, אורגזמות, או סגולותיהם של ויברטורים? נהמר שנושאים כאלה ואחרים מחדר המיטות שלכם עלו, אם בכלל, רק בשיחות פרטיות עם הפרטנר, מקסימום חבר או חברה טובה. בתקופה האחרונה התפתחו יותר ויותר פורומים שבהם ניתן לדבר על סקס: ערבי חוויה וסדנאות בנושא, שצמחו במסיבות רווקות, התפשטו לקהלים אחרים. זאת ההזדמנות שלכם לאוורר בפרהסיה את התפיסות בנושא, אולי לצחקק ולהסמיק קצת, אבל גם ללמוד דבר אחד או שניים. 

 

הסקסולוגית אורית ארמן, יועצת לזוגיות ומיניות, מפעילה סדנאות אקטיביות הומוריסטיות על סקס במסיבות, ערבי נשים, ערבי זוגות וחוגי בית. דיבורים על הנושא הפיקנטי הם, לדבריה, ערובה להצלחתו של כל אירוע או מפגש חברתי. "סקס הוא נושא אינטימי", היא אומרת. "הוא יוצר חיבור בין הנוכחים. בערב כזה מקבלים לגיטימציה לדבר על הכול וזה מאוד משחרר".

 

בנוסף על שבירת הקרח, יש כאן לדבריה גם הזדמנות להתעמק בנושא הסקס ותמיד יש עוד מה ללמוד. "יש כאן למידה על נושא שהוא מאוד חשוב ומרכזי בחיים. מצד שני, זה גם ערב בידורי וקליל שכולל משימות והפעלות נושאות פרסים. הפרס הראשון, אגב, הוא ויברטור. עד היום אף אחד לא סירב לקבל אותו".

 

איך הקהל המבוגר יותר מקבל את התכנים האלה?

 

"פחות בקלות מהצעירים. אלה אנשים שגדלו בחלקם בחברות מסורתיות שבהן היה טאבו על דיבור על מין. הם נבוכים יותר מהצעירים ופחות מעזים לשאול שאלות בפורום רחב. מצד שני, יש מבוגרים שמגיעים אלי לטיפול מיני פרטי ומגלים את המיניות בגיל 70".

 

דיבור על הנושא מעורר תשוקה. אורית ארמן

 

למסיבות וחוגי הבית, ארמן מגיעה מצוידת במזוודה של צעצועי מין. "אני מציגה כל אביזר ומסבירה את השימושים שלו", היא מספרת, "שוב, בצורה הומוריסטית. הם יוצאים עם טיפים לחיים, אבל עם קריצה".

 

זה לא הופך את הסקסולוגיה לסוג של סטנדאפ?

"אין מה לעשות, סקס תמיד מתחבר להומור. תחשבי על זה, רוב הבדיחות עוסקות בסקס. אנשים מרגישים נוח לדון בנושא רק דרך צחוק. העובדה שאני סקסולוגית במקצועי הופכת את העסק ליותר 'מכובד', אבל יש גם מפעילות של ערבי סקס שהן לא סקסולוגיות, שבאמת עושות מזה רק סוג של סטנדאפ. משם לא יוצאים עם תובנות או טיפים, זה בידור נטו".

 

אבל לא רק תובנות וצחוקים. לדבריה, מערבי סקס כאלה יוצאים גם עם לא מעט חשק. "אין ספק שדיבור על הנושא מעורר את התשוקה", אומרת ארמן, "ובדרך כלל אחרי ערב כזה נכנסים למיטה".

 

סקס במועדונים לגיל הזהב

 

למה שוויברטורים לא יתאימו לקהל מבוגר? צילום: shutterstock

 

קציעה אלדר, מנחה ומאמנת לתחום המיניות והזוגיות ואחות במקצועה, מעבירה סדנאות על סקס במועדונים לגיל הזהב. "כאחות בבית חולים", היא מספרת, "עבדתי הרבה עם אוכלוסייה מבוגרת ושמתי לב שאין שום התייחסות מקצועית לחיי המין שלהם. כאילו מובן מאליו שזה כבר לא קיים".

 

המפגש הראשון של אוכלוסייה מבוגרת עם הנושא, תמיד מעורר בתחילה מבוכה. "יש להם את המחסומים שהביאו מהבית ומהחברה סביב, מהתקופה שבה לא היה לגיטימי לדבר על סקס בגלוי", מסבירה אלדר. "יש גם ביישנות, אנשים בגיל הזה לא תופסים את עצמם כמיניים וסקסיים. מה פתאום לאונן? אני סבתא לנכדים".

 

בסדנאות דנה אלדר בכל הנושאים שקשורים לחיי מין בגיל מבוגר. "אני מדברת למשל על מיניות במצבי חולי, ותמיד יש הזדהות רבה עם המגבלות שאני מתארת, בעקבות סוכרת, לחץ דם גבוה, או כריתת שד", היא מפרטת. "אני מדברת על ארוטיקה מול פורנוגרפיה. על הנשים שהונצחו ביצירות אמנות, שלא היו מושלמות, לעומת הנשים המהונדסות שמציגה הפורנוגרפיה".

 

במפגש העוסק בפורנוגרפיה, היא לדבריה לא נכנסת לשאלת הלגיטימציה של התחום והאם הוא כרוך בניצול, אלא מציגה דברים כפשוטם ואף נוהגת להמם את קהל שומעיה הוותיק, מרביתם בני 70 פלוס, בסרטי פורנו בהן מככבות נשים מבוגרות, אפילו מבוגרות מאוד.

 

"רובם מאוד נבוכים מהסרטים האלה", היא מספרת. "נשים שואלות אותי, 'איך היא לא מתביישת?'. כשאני מנסה לומר שהסבתא בסרטון דווקא נראית מאושרת, הן שואלות מה יקרה אם הנכדים שלה יראו אותו. סרטי פורנו בהשתתפות בחורות צעירות נראים להן לגיטימיים יותר".

 

מסבירה איך לשלוח סרטון אירוטי ואיך לצרף צלע שלישית למיטה. קציעה אלדר

 

בסדנאות היא מעדכנת גם במושגים עכשוויים כמו סייבר סקס ומלמדת איך מביעים רגשות או תשוקה בהודעת טקסט ואיך מצלמים ושולחים סרטון ארוטי. גם בגידות בחיי הנישואים וסוגי אורגזמות עולים לדיון, אבל את השאלות האישיות והחושפניות יותר, שואלים אותה בדרך כלל בצד. "מישהי למשל ביקשה טיפים איך לרגש את בעלה, מישהי אחרת סיפרה שהיא ובעלה אוהבים לשכור חדר במלון ולהסתובב שם עירומים כל היום.

 

"בסדנה אחרת, ניגשה אלי אישה מבוגרת וסיפרה שהיא רוצה לצרף צלע שלישית למיטה הזוגית. נתתי לה טיפים איך להציע את זה לאישה שהיא שמה עליה עין".

 

מול קהל מבוגר, משתדלת אלדר לעדן את הטרמינולוגיה ולכנות את אברי המין "פין" ו"פות" ולא בשמותיהם האחרים, אבל לא מוותרת על עיסוק באבזרי מין. "אני מביאה ויברטורים וצעצועים מסוגים שונים וזה מעורר הרבה עניין. למה בעצם שזה לא יתאים גם לגיל מבוגר? למה לא להעיר את הגוף גם בגיל הזה?".

 

המסר שהיא מבקשת להעביר לקהל שלה, הוא שאין גיל שצריך להפסיק. "למה זוג צריך לא יכול יותר לקיים יחסים, כי האיבר שלו לא עומד? כי סקס זה רק לצעירים? לא חובה להתמקד באורגזמה, אפשר ליהנות ממגע ואינטימיות. מספיק להיות עירומים ביחד ולהתלטף, כדי ליצור ריגוש. חשוב גם לדעת להשתמש בפנטזיות מיניות. לעצום עיניים ולקחת את הדמיון לאן שרוצים".

 

 אורגזמה בריאה: מיניות בגיל השלישי

 

גברים בני 50 פלוס? אל תוותרו על סקס

האישה שלא מפחדת לדבר על מין בגיל 74

בעיות בזקפה? אולי יש לכם סוכרת

 

 

 

 

7  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה עמליה שרש 09/06/16
התמונה של תגונה טובה פריש 09/06/16
סבתא וכו',

הכל יפה וטוב,אבל מדוע שמתם תמונה של גבר דוחה?או חתיך יכול להיות לבוש או אשה בגיל השלישי,נאה.אבל הגבר הזה ניראה ממש ערס לא מפתה במיוחד.
התמונה של תגונה סימה _494_ 11/06/16
הייתי מחליפה את איש הקעקועים הוא פשוט לא לעניין

הכתבה לכשעצמה מעניינת .
התמונה של תגונה דבורה _521_ 13/06/16
טובה פריש וכולם - כמו סקס ותחומים אחרים, גם יפי מראה הוא עניין של טעם (לפעמים תרתי משמע). גם בעיניי הקעקועים מיותרים (לא לכל אחד מתאים ולא כל קעקוע הוא יפה בעיניי), אבל לטעמי הגבר נאה למדי. וחוץ מזה -...
טובה פריש וכולם - כמו סקס ותחומים אחרים, גם יפי מראה הוא עניין של טעם (לפעמים תרתי משמע). גם בעיניי הקעקועים מיותרים (לא לכל אחד מתאים ולא כל קעקוע הוא יפה בעיניי), אבל לטעמי הגבר נאה למדי. וחוץ מזה - יש לי חדשות: גם גברים לא נאים מסוגלים להיות נעים ונעימים בסקס ובפורנוגרפיה...
התמונה של תגונה רינה 41 17/06/16
יש סדנא מסוג זה גם בצפון?http://www.motke.co.il/ckeditor/plugins/smiley/images/embarrassed_smile.png" title="blush" width="23" />  ...
יש סדנא מסוג זה גם בצפון?blushhttp://www.motke.co.il/ckeditor/plugins/smiley/images/embarrassed_smile.png" title="blush" width="23" />

 
התמונה של תגונה בנימין ליפשיץ 19/06/16
***אין אני סבור שהנושא למעלה הוא,,,העניין,,, אולי הוא כתוספת לעניין המקורי, שהוא,,,בגילאים האלה,,,בהיותינו צעירים,,, כל זה היה ''טאבו'' אשר נכנס טוב טוב לראש. לכן מלכתחילה יש להשתח...
***אין אני סבור שהנושא למעלה הוא,,,העניין,,,

אולי הוא כתוספת לעניין המקורי,

שהוא,,,בגילאים האלה,,,בהיותינו צעירים,,,

כל זה היה ''טאבו'' אשר נכנס טוב טוב לראש.

לכן מלכתחילה יש להשתחרר,,,ממה ששטפו לנו [כך היה נהוג] אז את המוח.

לאחר ההבנות האלה,,,,הנושא של הדיון למעלה,יהיה הרבה יותר קל.

יום של אור.
התמונה של תגונה אריאל 248 17/07/16
בעיית הבעיות היא קודם כל השוטר הקטן שתקעו לנו בראש בילדותנו, והרי הוא כל הזמן מזהיר ומאיים: "אסור-ככה לא מתנהגים-פויה-מחלות-וכו'.  אחרי שננטרל אותו - השמים הם הגבול (או לפחות התקרה)...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

סקס בפרק ב': האם אפשר להגיע לאורגזמה?

א. בת 55, גרושה, התקשרה כדי לקבוע פגישה ואמרה לי: "אף פעם לא גמרתי. אני בקשר חדש ומפחדת לקלקל אותו".

א....

לקריאת הכתבה
"אני לא מצליח להגיע לזקפה!"

לפני כמה חודשים התקשר אלי ד' (השם המלא שמור במערכת) בבהלה. "באיזה גיל זה נגמר? אני לא מצליח שיעמוד לי!". הוא בן...

לקריאת הכתבה
סקס אחר: גברים מדברים מיניות

שלוש שנים אחרי צאת הספר המצליח "ערות – נשים מדברות מיניות" שכתבה תמר מור סלע, מגיע תורם של הגברים. אחרי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה