חזרה לניו אייג'

מה תאריך הלידה שלכם אומר עליכם?

נולדתם בחודשי הקיץ? יש לכם סיכויים טובים יותר לבריאות נפשית. ילידי חורף? לכם יש יתרונות אקדמיים וספורטיביים. המחקרים החדשים שיגלו לכם הכל על יום ההולדת שלכם
מאת אתר מהות החיים 04/02/16
מה תאריך הלידה שלכם אומר עליכם?
יום הולדת יש רק פעם בשנה, מתברר שזה משנה מתי. צילומים: Shutterstock

 

 

עד כמה אנחנו יכולים לעצב את מהלך חיינו, ועד כמה הם מושפעים מגורמים שאינם תלויים בנו? גישות מסוימות מצדדות בגורל מוחלט, ואחרות טוענות כי הכול נמצא בשליטת האדם. אך כמו ברוב השאלות הגדולות המעסיקות את האנושות, התשובה מכילה קצת מזה וקצת מזה.

 

הרציונל אומר לנו שגורלנו בידינו – כך, למשל, האפשרות שנתקבל ללימודי רפואה תלויה אך ורק במידת ההשקעה בלימודים. מאידך, ישנן תפיסות שעל פיהן קבלה ללימודי רפואה תלויה בגורמים עלומים, או כאלה שאינם תלויים בנו, כמו סדר קוסמי, גורל או מזל.

 

גם אם זה נשמע לחלקנו מוזר, לא מעט מחקרים מדעיים מציגים מסקנות התומכות בגישה השנייה. הבולטים שבהם הוכיחו קשר בין תאריך יום ההולדת ובין היבטים שונים בחיי האדם כמו בריאותו הפיזית, הישגיו בלימודים או מידת האושר שלו.

 

מטבע הדברים, לא מדובר על קשר מיסטי אלא על מנגנונים שונים ומגוונים (כימיים, סוציולוגיים וכיו"ב), שנכנסים לפעולה בתקופות שונות של השנה ועשויים להשאיר חותם על האישיות ועל הבריאות לשארית החיים. התוקף המדעי לא סותר את העובדה, שחלק מחיינו מושפע מגורמים שאינם בשליטתנו, בדיוק כמו שהגנטיקה שלנו מוכתבת מראש.

 

כפי שהסביר זאת ביל גייטס, מידת התמרון שלנו בתוך סט נתון של תנאים היא עצומה, אבל תמיד כדאי להכיר את הגדרות הפתיחה או את נקודת המוצא שלנו. זהו זרקור מרתק ומעט שונה על אחד הימים החשובים ביותר בשנה: יום ההולדת שלנו.

 

לקריאה נוספת אתם מוזמנים לאתר מהות החיים

 

גילוי נאות: כל המחקרים שנציג מביעים הסתייגות מתפיסה חד-משמעית של הנתונים. אמנם כולם בעלי תוקף מדעי, אבל הם מציגים מגמות רווחות ולא מתיימרים לקבוע עובדות חקוקות בסלע. ועדיין, יש במידע הזה חומר למחשבה, מכיוון שהוא מאפשר לנו הצצה אל תהליכים שאנו לא תמיד מודעים אליהם, ועשויים להסביר לנו כמה דברים על עצמנו או על ילדינו.

ילידי הקיץ מאושרים ובריאים יותר

 

 

קחו למשל את ילידי הקיץ. במאמר ב-psychology Today  כותב ד"ר ראלף ריבאק כי "מדענים גילו שעתידו הבריאותי של אדם יכול להיות קשור ליום ההולדת שלו". הוא מציג סדרת מחקרים שבחנה את הבריאות הנפשית של אנשים שנולדו בעונות שונות. בסיס הנתונים של המחקר הכיל קרוב ל-30 מיליון בני אדם, והוא מציג מגמה די ברורה – ילדים שנולדו בחודשי הקיץ וקצת לתוך הסתיו הם בעלי סיכויים טובים לבריאות נפשית גבוהה.

 

לדבריו של ריבאק, המדעים לא בטוחים לגמרי מה הסיבות לבריאות המנטלית של ילידי הקיץ, וההשערה היא כי לאור השמש יש יד בדבר. מחקרים גילו, שעכברים שנולדו בחורף התקשו להסתגל למחזור של אור הקיץ, וייתכן שאותו אפקט מתקיים גם בקרב בני אדם. לדבריו, "היכולת שלנו לווסת את השעון הביולוגי קשורה בצורה הדוקה למצב הרוח".

 

לכן עולה התיאוריה, כי אנשים שנולדו בקיץ מפגינים מגמה של בריאות נפשית חזקה. אפשרות נוספת שמציג ריבאק היא ריכוז גבוה של ויטמין D אצל ילידי הקיץ, שבאופן טבעי נחשפים יותר לאור השמש בשלבים קריטיים של התפתחות המוח.

 

אבל מתברר שההשפעה של יום הולדת בחודשי הקיץ לא מסתכמת בבריאות נפשית, לפחות על פי   מחקר שנערך באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. חוקרים מהאוניברסיטה פיתחו אלגוריתם ממוחשב, שיעבד כמות עצומה של נתונים ויבחן את הקשר בין חודשי הלידה ובין מידת הבריאות.

 

בגדול, הנתונים מצביעים על עמידות גבוהה של ילידי הקיץ במגוון רחב של תפקודים בריאותיים, כמו נשימה, מערכת העצבים ועוד. נתונים דומים נמצאו גם במחקר שנערך באוניברסיטת קיימברידג''.

 

פרופסור ניקולס טאטונטי, שניהל את המחקר באוניברסיטת קולומביה, מבקש לקחת את הנתונים בעירבון מוגבל: "מה שזה אומר לנו זה לא בדיוק מתי עלינו להביא תינוקות, אלא מה בסביבה תורם לבריאות". הוא מוסיף כי השפעת חודשי הלידה מצומצמת יחסית בהשוואה לגורמים שניתן לשלוט בהם. במילים אחרות, המדע לא מבקש להבין באיזה חודש עדיף להיוולד, אלא לשפוך אור על הנסיבות שעשויות להשפיע על הבריאות.

 

ילידי החורף מפותחים יותר - קוגניטיבית ופיזית

 

 

אם יום ההולדת שלכם או של ילדיכם חל בחורף או בסתיו והחזקתם מעמד עד כאן, הרווחתם. נראה שזה נובע מהכישורים הקוגניטיביים המפותחים של ילידי עונה זו. British Psychological Society  מציג בסקירה מקיפה יתרונות בלימודים וכן יתרונות פיזיים לילידי חודשי החורף.

 

תוקפם של הנתונים קיים לגבי אנשים שנולדו במקומות שונים בעולם ובטווחי גילאים רחבים. בנוסף, אנשים שנולדו בחורף נוטים לגלות ביטחון עצמי גבוה וחיים חברתיים פעילים יותר. גם ההישגים הספורטיביים של ילידי החורף נוטים להיות מוצלחים. מחקר בקנדה, למשל, גילה שכ-40% משחקני ההוקי המצטיינים חוגגים את יום הולדתם בחורף. בהמשך נתונים אלו אומתו בענפים נוספים, בין אם קבוצתיים – כמו כדורגל, כדוריד וכדורעף – ובין אם אישיים, כמו שחייה או טניס.

 

מה ביום הולדת חורפי גורם לאנשים להצליח מבחינה אקדמית או ספורטיבית? במקרה הזה המנגנון אינו ביולוגי, אלא חברתי. נראה כי מה שמקנה יתרונות לילידי החורף הוא השנה הקלנדרית, או ליתר דיוק, תאריכי שנת הלימודים. בסקירה של ה--British Psychological Society  משתמשים במינוח "גיל יחסי" – ילדים שנולדו בחודשים דצמבר, ינואר ופברואר יהיו לרוב מבוגרים מבני כיתתם. בהכללה, הם נמצאים צעד אחד קדימה בהתפתחות הקוגניטיבית והפיזית, כך שלאורך השנים נוצר לטובתם יתרון מצטבר, שעשוי להיות משמעותי גם בחיים הבוגרים.

 

כל המחקרים שהוזכרו כאן מציגים גורמי השפעה על מהלך החיים שקשורים ליום ההולדת שלנו. הם לחלוטין לא מייצגים גורל מוכתב מראש וגם לא מתיימרים לנבא משהו. הערך המדעי שלהם הוא באספקת מידע חדש על גורמים נסיבתיים שמשפיעים על חיינו.

 

אנחנו, מצידנו, יכולים להתבונן על יום ההולדת מזווית נוספת, להכיר את היתרונות המיוחדים שזכינו להם - בין אם נולדנו בחורף, בקיץ, בסתיו או באביב - ואולי אפילו למנף אותם. לכל אדם שנולד יש את הייחוד שלו, אבל מסתבר שהוא מתברג גם בתוך מערכת רחבה של תהליכים, אשר מקשרת אותו הן לחברה שסביבו והן לטבע שבו הוא חי. שיהיה במזל.

 

לכתבה המלאה באתר מהות החיים לחצו כאן.

 [#middleBanner] 

מה אומר מספר הבית שלכם?

מראות יפים תורמים לחיזוק המערכת החיסונית

לחיות עד גיל 150? אפשרי, אבל לא בטוח שכדאי

הסוד לאריכות ימים: לא להפסיק ללמוד 

שנה חדשה, התחלות חדשות

המסע אל עצמכם: הכל על שיטת המסע

מדיטציית חיבוקים תשפר את יומכם

ליהנות מחשיבה חיובית

הצטרפו לקהילת הנומרולוגיה של מוטק'ה

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בניו אייג'

מה תאריך הלידה שלכם אומר עליכם?
עד כמה אנחנו יכולים לעצב את מהלך חיינו, ועד כמה הם מושפעים מגורמים שאינם תלויים בנו? גישות מסוימות מצדדות...
לקריאת הכתבה
מה מספר הבית שלכם?
כשאתם בוחנים בית חדש, מה הדבר הראשון שאתם שמים לב אליו: המיקום, הגודל, המבנה. אולי השכנים או חלוקת החדרים....
לקריאת הכתבה
מה מסתתר מאחורי השם
צילום: Shutterstock לכל איש יש שם שנתנו לו הוריו, אם בשל אהבתם לאותו שם...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה