חזרה לבריאות טובה

מחלות ניווניות ברשתית העין: יש תקווה

רבות ממחלות העיניים הקשות יותר אשר פוגעות בירידה בכושר הראייה קשורות בפגיעה ברשתית העין. ניסוי שבו הושתל שבב מתחת לרשתית העין נותן תקווה לחולים במחלות אלה
מאת ד"ר נדב בלפר 22/11/10
מחלות ניווניות ברשתית העין: יש תקווה
רשתית העין היא החלק האחראי להפוך את התמונה המגיעה כאנרגיה של אור לאנרגיה חשמלית בתאי עצב הראייה, ולהעבירה אל המוח. הרשתית היא רקמת עצב המרפדת את הקיר הפנימי של גלגל העין והיא מחוברת ישירות אל המוח דרך עצב הראייה. במרכז הרשתית נמצאת נקודה זעירה, בגודל של 1.5 מילימטר בלבד, הקרויה "מקולה". המקולה אחראית על הראייה המרכזית, ראיית הפרטים הקטנים והמדויקים ועל חדות הראייה. היא המאפשרת לנו ביצוע פעולות כגון קריאה ונהיגה, והחלק ההיקפי של הרשתית אחראי על שדה הראייה ההיקפי. רבות ממחלות העיניים הקשות יותר אשר פוגעות בירידה בכושר הראייה קשורות בפגיעה ברשתית העין. חלקן פוגע בעיקר במקולה, חלק בהיקף. גורמי הסיכון העיקריים הם גיל מבוגר, מחלת סוכרת לא מאוזנת ותורשה. אין היום לרפואה המודרנית כלי יעיל להתמודד עם אובדן תאי עצב, ולכן מחלות רשתית העין הן פרוגרסיביות, ועם התקדמותן גורמות לנזק בלתי הפיך לראייה עד לאובדנה המוחלט. מספר מחלות עיניים הפוגעות ברשתית:
AMD - Age related Macular Degeneration
בעברית ניוון מקולרי תלוי גיל (נמ"ג). מחלת ניוון של המקולה, שהיא מרכז הרשתית, אשר שכיחותה עולה עם הגיל והיא נחשבת לסיבה השכיחה ביותר לאובדן ראייה בעולם המערבי בקרב בני 70 ומעלה. בחלק ניכר של המקרים המחלה אינה פוגעת בראייה אך דורשת מעקב ו/או טיפול מניעתי בעזרת ויטמינים. במיעוט מהמקרים, לצערנו, מתפתח הסוג "רטוב", שבו צומחים כלי דם פתולוגיים הגורמים להרס הרקמה הבריאה, אם הם לא מתגלים ומטופלים בזמן. כאשר המקולה נהרסת בעקבות מחלת הנמ"ג, הראייה המרכזית והמדויקת נפגעת באופן קשה: ? ירידה בחדות הראיה המתבטאת בטשטוש ובערפול. ? כתם עיוור במרכז שדה הראייה. ? ראייה מעוותת של קווים, אובייקטים, טקסטים. ? ירידה ברגישות לניגודיות, ולכן צבעים נראים דהויים ויש הסתגלות איטית מאוד למעבר מחושך לאור ולהפך.
רטיניטיס פיגמנטוזה - RP Pigmentosa Rtinitis
מחלה תורשתית של הרשתית הגורמת לניוון תאי הקולטנים את האור וגורמת לאיבוד ראייה הדרגתי, עד לעיוורון. קיימים שני סוגים של קולטנים: 1. "מדוכים" לראיית יום, המרוכזים במרכז הרשתית ואחראים על הראייה לפרטים ועל אבחנה בין צבעים. 2. "קנים" לראיית לילה, שמרוכזים בעיקר בהיקף הרשתית ולכן כאשר הם מתנוונים נפגעת הראייה ההיקפית. ככל שהמחלה מתקדמת, יותר תאי מדוכים וקנים מתנוונים, ולכן איבוד הראייה הוא הדרגתי.
קורודרמיה - Choroidermia
מחלה נדירה, שמופיעה יותר בגברים, אשר גורמת לתהליך הדרגתי של איבוד הראייה כתוצאה מניוון הרשתית והדמית, שמורכבת ממערכת מסועפת של כלי דם קטנים וממוקמת בין הרשתית לסקלרה (לובן העין). כלי הדם של הדמית מספקים חמצן לקולטני האור. הסימפטום הראשוני של המחלה הוא עיוורון לילה כבר בגיל הילדות, וככל שהמחלה מתקדמת, יש איבוד ראייה, גם היקפית וגם מרכזית.
חור מקולרי - Macular hole
בדרך כלל לא ידוע מהו הגורם להיווצרות חור במקולה, ורק בחלק קטן מהמקרים הסיבה לכך היא טראומה לעין. יכולות להיות דרגות שונות של היווצרות חור במקולה, ורק באמצעות מיפוי של שכבות הרשתית ניתן לבחון את גודלו ובהתאם לכך לבחון האם לנתח. ניתוח לתיקון חור מקולרי מורכב מאוד ועוזר אם נעשה בשלב הנכון. אם לא - ייתכן הרס בלתי הפיך של המקולה.
האם נמצא הפיתרון לעיוורון הנובע ממחלות של רשתית העין?
לאחרונה פרסמו חברה גרמנית והמכון למחקר אופטי של אוניברסיטת טיבינגן בגרמניה תוצאות ניסוי שנוסך תקווה לפתרון עתידי. החוקרים השתילו שבב מתחת לרשתית העין ל-11 עיוורים. השבב נועד להחליף את קולטני האור המנוונים ולשלוח אותות חשמליים למוח. שלושה מנותחים מתוך ה-11 דיווחו כי הצליחו לזהות צלליות ועצמים, ואחד מהם אף הצליח לקרוא אותיות גדולות. לדברי החוקרים הניסוי מראה שאצל אנשים שאיבדו ראייתם כתוצאה ממחלה ברשתית, ניתן לשחזר את היכולת הויזואלית. יצוין כי המנותחים שדיווחו על זיהוי עצמים סבלו או מרטיניטיס פיגמנטוזה או מקורודרמיה והשבב הושתל להם מתחת למרכז הרשתית - המקולה. נשווה את פעילות השבב והשפעתו על המוח לרזולוציה של מצלמה. בעבר למצלמות הייתה רזולוציה נמוכה יותר והן משתכללות כל הזמן. כך גם השבב המדובר: עליו לעבור תהליך "אבולוציוני מהיר" כדי שיתאים באופן ממשי לבני אדם. יש לציין כי לא מספיק שהשבב יהיה רק ברזולוציה טובה, הוא צריך לדעת גם להעביר את המידע למוח, וגם כאן יש עוד מקום לפיתוח. עצב הראייה מתוחכם מאוד ומעביר מידע רב בכל זמן נתון מהעין למוח. וסוף סוף יש פה יכולת טכנולוגיה המתקרבת לבריאה, ועוסקת גם היא בהעברה ובעיבוד של מידע רב. הערכתי היא כי בתוך מספר שנים הפיכת הפתרון לבר יישום היא ריאלית, היות שהחוקרים יצליחו לפתח את הטכנולוגיה, להרחיב את הניסוי ולקבל את כל האישורים הדרושים. כאשר הפיתוח יושלם ויקבל את כל האישורים, ייתכן ותהיה תקווה לחולים בסוגים שונים של מחלות עיניים שפוגעות ברשתית כגון המחלות שצוינו לעיל.
עוד על בריאות העין:

ניתוחי קטרקט: כל החידושים

גלאוקומה: אבחון מוקדם מציל מעיוורון

ניוון מרכז הראייה: חשיבות הגילוי המוקדם

זוקן הראייה: כל הפתרונות

עשרה טיפים לשמירה על הראייה

להתייעצות עם מומחי מוטק'ה:

פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראייה
0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון

בשיתוף חברת Effectivate

נכנסתם לאחד החדרים בבית ושכחתם מה רציתם לעשות בו? חיפשתם יותר מדי זמן את הסלולרי,...

לקריאת הכתבה
הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם

במהלך חודש מרס השנה, כשמגפת הקורונה הגיעה גם לישראל, התגייסו כל הצוותים הרפואיים בבתי החולים לטיפול בחולי...

לקריאת הכתבה
בני 75+? המדינה מממנת לכם טיפולי שיניים!

בשיתוף מועצת הבריאות - משרד הבריאות

בריאות השיניים חשובה בכל גיל, גם מבחינה רפואית וגם מבחינה חברתית:...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה