חזרה לניו אייג'

מחפשים מוטיבציה? היא בתוככם!

תקשורת חיובית עם עצמכם תעזור לכם להאמין בעצמכם ולפעול. שלושה תרגילים פשוטים יעזרו לכם למצוא עידוד פנימי ויעיל
מאת חני יודל 15/11/16
מחפשים מוטיבציה? היא בתוככם!
אפשר לעורר מוטיבציה חדשה. צילום: Shutterstock

 

כמה נחמד היה אם כולנו היינו מאמינים בעצמנו. בטוחים שאנחנו יכולים לעשות כל מה שאנחנו רוצים, ואפילו להצליח בזה. בלי פחד, בלי עכבות. ממש כמו ילדים. ילד מסתכל על סולם גבוה מדי ולא חושב: אני לא אצליח. הוא חושב: כיף!

 

כמה נחמד היה אם כולנו היינו מאמינים בעצמנו. לפני שנכנסו לחיינו מחשבות של "מה יגידו", השוואות לאחרים ואמונות מגבילות. כל אלה יוצרים פחדים שבמקרה הטוב מקשים על חיינו, ובמקרה הפחות טוב יכולים ממש לשתק אותנו.

 

הבשורות הטובות הן שאפשר לשנות את זה, לעורר מוטיבציה חדשה ולהחליף אמונות מעכבות באמונות מעוררות ומדרבנות. איך עושים את זה? באמצעות כמה תרגילים פשוטים הלקוחים מעולם ה-NLP - שיטת טיפול שמאפשרת שינוי התנהגותי דרך שיפור התקשורת הפנימית:

 

 

1. מעבר לתקשורת חיובית עם עצמנו.

 

החליפו את הלא בכן. צילום אילוסטרציה: shutterstock

 

 

מוטיבציה שלילית מאופיינת הרבה פעמים בחשיבה שלילית, ובשיח פנימי נוסח "אני לא יכול", "אני אף פעם לא מצליח" או "אין לי את הכוחות". האם אתם נוהגים לדבר אל עצמכם על דרך השלילה? בתור התחלה, חשוב שתהיו ערים לכך. לתקשורת שלנו עם עצמנו ועם העולם יש השלכות על הדרך שבה אנו פועלים ורואים את עצמנו ואת הסביבה. מודעות היא השלב הראשון.

 

בשלב הבא, התחילו להחליף את ה"לא" ב"כן". במקום "אני לא מסוגל", שאלו את עצמכם למה אתם כן מסוגלים? מה אתם כן יכולים לעשות? מעבר לכך שהשיח הפנימי שלכם ישתנה לחיובי, תופתעו לגלות פתאום את כל הדברים שאתם כן מסוגלים לעשות.

 

 

2. התחברו לרגע אחד שבו הרגשתם עוצמה פנימית.

 

סמכו על התת מודע שיידע להוביל אתכם לרגע הנכון. צילום אילוסטרציה: shutterstock

 

 

חווים רגע ספציפי של תסכול וחוסר אנרגיה? מרגישים שחסר לכם משאב פנימי מסוים כמו אהבה עצמית או כוח רצון? נסו תרגיל פשוט בדמיון מודרך: עצמו עיניים, קחו מספר נשימות עמוקות, והיזכרו ברגע אחד בחיים שבו השתמשתם במשאב הפנימי הספציפי הזה, גם אם הסיטואציה נראית לכם שולית או מתקופה רחוקה. סמכו על תת המודע שלכם שיידע להוביל אתכם לרגע הנכון לכם.

 

כשהסיטואציה עולה, החיו אותה שוב בדמיונכם, במלוא עוצמתה. רדו לפרטים הקטנים כמו מה אתם לובשים ואיפה אתם נמצאים, שימו לב איך אתם נראים כשאתם משתמשים במשאב הפנימי הזה, האם אתם מחייכים? זקופים יותר? התעכבו על הסיטואציה ובעיקר על הרגש שעולה: איך אתם מרגישים כשאתם מחוברים למשאב הזה?

 

הישארו כמה רגעים בתחושה הזו וקחו מספר נשימות עמוקות לתוכה. נצרו את התחושה החיובית באיבר מסוים בגופכם – זה יכול להיות בלב, למשל, והניחו יד על אזור זה. בעתיד, כשתחושו שוב שחסר לכם אותו משאב, תוכלו להניח יד על אותו איבר שבו שמרתם את התחושה החיובית, ולהתמלא בה מחדש.

 

 

3. החליפו את הדיקטטור הפנימי.

 

מצאו קול מחזק שתומך בכם ומאמין בכם. צילום אילוסטרציה: shutterstock

 

 

הרבה פעמים חי בתוכנו קול פנימי שמחליש אותנו, ומשדר לנו אמונות מסרסות ומגבילות שכבר נחרטו אצלנו עמוק בתודעה. למשל: "אני כישלון", או "אני לא טובה בזה". ברוב הפעמים אלה בכלל לא אמונות שלנו אלא של הסביבה, או כאלה שאימצנו בגלל אי אלו כישלונות שחווינו בעבר. העובדה שפעם אחת או פעמיים לא הצלחנו במשהו מסוים לא הופכת אותנו בהכרח ללא טובים בו, אבל הגיון לחוד ואמונות שהושרשו עמוק בתת-המודע שלנו לחוד. הפתרון: למצוא קול מחזק, כזה שתומך בנו ומאמין בנו, שיחליף את הדיקטטור הפנימי.

 

זה יכול להיות אחד מההורים, מורה בבית הספר שהאמין בנו, חברה טובה או כל אחד אחר שרואה אותנו בעיניים אחרות מאלה שאנו רואים בהן את עצמנו. בכל פעם שעולה הקול המחליש, דמיינו איך אתם מורידים את הווליום, ממש כאילו מדובר היה בתחנת רדיו לא רצויה, עד שהקול יעלם לגמרי. במקומו העלו את האדם המחזק, ודמיינו את קולו אומר לכם משפט מעודד ומאמין. דמיינו את המשפט נאמר בטון של אותו אדם, באינטונציה שלו ובמילים שלו, וחזרו על המסר מספר פעמים, עד שייטמע ויחליף את הקול המחליש.

 

לסיכום, אמונות מגבילות, במיוחד כאלה שחיות איתנו שנים, הן לא דבר שקל לשנות, אבל בהחלט אפשרי. ולמי שחושב לעצמו עכשיו שאין סיכוי שיפטר מאמונה ישנה– גם זו אמונה מגבילה. רוצים הוכחה? חשבו על כל הדברים שהאמנתם בהם כילדים ואינכם מאמינים בהם עוד. פיית השיניים, למשל. עכשיו עשו לעצמכם טובה, האמינו שגם את האמונות המחלישות שלכם כלפי עצמכם יש ביכולתכם לשנות.

 

 

[#middleBanner] 

איך להתחיל לבצע משימה

 

אל תשכחו לסלוח לעצמכם

עצות זהב לשנה זהב

זה מדעי: רגשות שליליים תורמים לבריאות

 

לעוד כתבות על חשיבה חיובית במוטק'ה

 

 

 

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
נורית ברקו 17/11/16
תודה רבה על  הכתבה, מרתק שהכל אצלנו בראש. פעם הייתי מתמידה והיום קצת יותר קשה, הנפש נדחקת תחת עומס היום יום, מה דעתך על סדנה מרוכזת כדי "לחזור לעניינים" ? אני מרגישה שהנחייה קצרה ומרו...
תודה רבה על  הכתבה, מרתק שהכל אצלנו בראש. פעם הייתי מתמידה והיום קצת יותר קשה, הנפש נדחקת תחת עומס היום יום, מה דעתך על סדנה מרוכזת כדי "לחזור לעניינים" ? אני מרגישה שהנחייה קצרה ומרוכזת תוכל לעזור.... תודה רבה  
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בניו אייג'

שלח לי שקט: איך להשיג רוגע בחיים
  פעם בשנה בישראל יש שקט אמיתי, מוחלט וחד משמעי - ביום כיפור. אבל מה קורה בשאר 364 הימים, בעידן של מסכים ורעש,...
לקריאת הכתבה
תיקון שבועות: לחשב מסלול מחדש
תיקון שבועות הוא המנהג המרכזי אצל יהודיים דתיים בחג השבועות. מדובר במנהג עתיק שבמסגרתו לומדים תורה...
לקריאת הכתבה
ניקיון הנפש: מהי יציאת מצרים האישית שלכם?
האביב כבר כאן, מביא איתו רוח של התחדשות, מזג אוויר פראי, אלרגיות ומבצעים על חומרי ניקוי לפסח. אנחנו כל כך...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה