חזרה לקריירה שנייה

מחפשים עבודה? הלמ"ס קוראת לכם

יוצאים לפנסיה אבל רוצים להמשיך לעבוד? מחפשים הכנסה נוספת? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגייסת סוקרי שטח ל"טרומפקד", סקר ההכנה למפקד האוכלוסין של ישראל. בשיתוף הלמ"ס
מאת חני יודל 12/01/17
מחפשים עבודה? הלמ
עבודה דינמית עם תוכן ותחושת שליחות. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

בשיתוף הלמ"ס

 

כשנסגרה חברת הסטארט-אפ שבה עבד איציק לייטר, 49, הוא עמד בפני משימה לא פשוטה של מציאת עבודה חדשה שבה יוכל להתפרנס ולתרום לחברה עוד שנים רבות. בחיפושיו אחר עבודה חדשה וחישוב מסלול מחדש, הגיע לייטר לאתר שירות נציבות המדינה.

 

"ראיתי שמחפשים סוקרי שטח בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה וזה נשמע לי מעניין", הוא נזכר. "מדובר בעבודה דינמית הכוללת אינטראקציה עם אנשים, שמתקיימת בשעות אחר הצהריים ומאפשרת מרחב וגמישות בימים, ולכן מתאימה למי שמחפש עבודה נוספת, או עבודה אחרי פנסיה מוקדמת".

 

רובנו נתקלים בסקרי הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) באמצעי התקשורת, במסגרת ידיעות החושפות נתונים סטטיסטיים חשובים במגוון תחומים הנוגעים לחברה בארץ, מכלכלה דרך חינוך ועד בריאות. כמו למשל מדד המחירים לצרכן, נתוני השכר הממוצע במשק, נתונים על הוצאות משקי בית והרגלי צריכה, סקרי עמדות ועוד.

 

 

עבודה עצמאית בשטח ותנאים סוציאליים מלאים

 

 

לא נזרקים למים בלי ליווי והדרכה. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מקיימת סקרים באופן שוטף מאז הוקמה, זמן קצר לאחר קום המדינה. לטובת סקרי השטח מגייסת הלשכה סוקרים בכל רחבי הארץ, ובימים אלה היא פועלת לגיוס נוסף של סוקרים לביצוע סקר "טרומפקד" – סקר ההכנה למפקד האוכלוסין של ישראל. סקר ההכנה יתקיים ב-14 יישובים ברחבי הארץ החל בחודש מרס הקרוב. הוא יתבצע פנים מול פנים בבתי התושבים שנבחרו מבעוד מועד, בשעות אחר הצהריים והערב. "מדובר בעבודה עם משמעות לאומית שכוללת מפגש עם אנשים, עבודה עצמאית בשטח בשכר יחסית גבוה, עם תנאים סוציאליים מלאים כגון הפרשות לפנסיה, ימי מחלה וחופשה והחזרי נסיעה", מוסרים בלמ"ס.

 

תהליך הקבלה לעבודה כולל הגשת מועמדות באתר נציבות שירות המדינה,  קבלת זימון למבחני התאמה, ולבסוף הדרכה מקצועית בלמ"ס. היציאה הראשונה של הסוקר לשטח נערכת עם ליווי. "לא נזרקים למים בלי ליווי והדרכה", מסביר לייטר, שעבר את תהליך הקבלה ועובד כסוקר באזור השפלה מזה שנתיים וחצי.

 

 

העבודה מסייעת להבין לעומק תהליכים בחברה הישראלית

 

 הנסקרים מבינים את חשיבות שיתוף הפעולה. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

"אנחנו כל הזמן שומעים על הלמ"ס בתקשורת ונחשפים לנתונים שהיא מפרסמת, אבל רק כשהתחלתי לעבוד למדתי לקשר את הנתונים לחיי היומיום, ולהבין יותר לעומק את מה שאני קורא", אומר לייטר. "גם הנסקרים מבינים את החשיבות של שיתוף הפעולה שלהם בסקרים וכיצד הם יכולים לשרת אותם בחייהם". כך למשל, מספר לייטר כי סקר שערך, בנושא מצב הבריאות והתזונה הלאומי, גרם לנדגמים לחשוב על התזונה ואורח החיים שלהם ולהבין לעומק את חשיבות הנושא.

 

מה אתה אוהב במיוחד בעבודה הזו?

 

"זו עבודה עם תוכן רב ומשמעות לאומית. אני מקבל סיפוק מעבודת השטח, ואוהב להיות בתנועה ולא כבול למקום מסוים מול המחשב. במסגרת העבודה אני פוגש אנשים מכל הסוגים, למעשה את כל עם ישראל, ונחשף לדברים שאני פחות רואה בחיי היומיום, בתוך הקובייה היומיומית השגרתית. העבודה הזו עוזרת גם לקבל את השונה ואת האחר".

 

כשלייטר החל לעבוד כסוקר שטח בלמ"ס, הוא עבר תאונת דרכים שהצריכה ממנו תהליך שיקום. "הגמישות בעבודה עזרה לי מאד באותה תקופה ובתהליך השיקום האישי שעברתי", הוא מספר. "מצאתי סביבה מאד תומכת ומחבקת, למרות שהייתי די חדש בעבודה. אפשרו לי לעבוד בקצב שלי, עם המון סובלנות ואמפתיה, דבר שלא בטוח שבמגזר הפרטי הייתי מקבל".

 

 

"אם מישהו מתנגד, אני מזהה את סיבת ההתנגדות ופותר אותה"

 

אם יש התנגדות, היא לא אישית והיא ניתנת לפתרון. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

טרם ההגעה של הסוקרים לבתי התושבים, מקבלים הנדגמים מכתב המסביר על הסקר העתיד להתקיים בביתם ועל חשיבותו. "לרוב מי שמקבל את המכתב מסכים להתראיין לסקר", אומר לייטר. "יש כאלה שגם מחכים לזה. אני תמיד מגיע עם המכתב בעצמי ומציג אותו בפני הנדגמים, למקרה שמישהו לא קיבל את המכתב. אם צריך אני מציג גם תג סוקר מהלמ"ס ותעודה מזהה. בסיום, כל נדגם שהשתתף בסקר מקבל גלוית תודה בחתימת הלמ"ס".

 

איך מתמודדים עם מי שנבחר להשתתף בסקר אך מסרב לשתף פעולה?

 

"לקח לי זמן להבין כשכאשר מישהו מתנגד, זה לא אישי נגדי. יכול להיות שתפסתי אותו ביום לא טוב, או שיש לו התנגדות עקרונית להשתתף בסקרים. ברגע שהבנתי ששום דבר לא נגד הסוקר, הטיפול העיקרי בהתנגדות הוא קודם כל לזהות את הסיבה לכך: אם האדם לא במצב הרוח המתאים, וזה בסדר כי כולנו בני אדם, אפשר לקבוע איתו ליום אחר.

 

"אם מדובר באדם שמסרב מבחינה עקרונית להשתתף בסקרים, אני מסביר לו על החשיבות הלאומית בסקרי הלמ"ס, ועל השימוש שכולנו עושים בנתונים בתהליכי קבלת החלטות. רוב האנשים מסכימים לשתף פעולה כשבאים אליהם בפעם השנייה, אחרי שהבינו בדיוק במה מדובר וקיבלו גם עלון המסביר בין היתר מה חשיבותו של הסקר הספציפי. אני ממליץ לכל מי שאוהב אנשים, ומחפש עבודה דינמית עם תוכן ומשמעות לאומית, לעבוד כסוקר בלמ"ס".

 

 

מעוניינים להצטרף? לפרטים נוספים לחצו כאן 

 

 [#middleBanner] 

הנשים שפצחו בקריירה שנייה כנהגות אוטובוס

7 מיזמים שיעזרו לכם לחזור לשוק העבודה

8 טיפים למציאת עבודה בגיל 50 פלוס

להשתלב בשוק ההייטק אחרי גיל 60

ואיך מתלבשים לראיון עבודה?

עברתם את גיל 50? איך לכתוב קורות חיים אפקטיביים

 

 

הצטרפו לקהילת "הצעות עבודה" של מוטק'ה

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בקריירה שנייה

"לפגועי נפש בגיל השלישי יש משבר כפול"
כבר 20 שנה סופי קרקובסקי, 60, נמצאת בסניף בת ים של עמותת אנוש - העמותה הישראלית לבריאות הנפש, שמספקת שירותי...
לקריאת הכתבה
היוזמה במשטרה שדואגת לגמלאים
כשניצב משנה מירית מזרחי, ראש מחלקת תכנון, פיתוח ומשאבי אנוש במשטרת ישראל מדברת על הפנסיונרים של המשטרה,...
לקריאת הכתבה
בגיל 60 להפוך לדיילות קרקע
אנחנו אוהבים להגיד את המשפט "גיל זה רק מספר", אבל האמת היא שעבור לא מעט מקומות עבודה 50 פלוס הוא מספר...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה