חזרה לניו אייג'

מחקרים מאשרים: החוש השישי קיים אצל כולנו

מחקרים מלמדים שאינטואיציה היא הדרך של תת המודע לדייק אותנו אל הדרך הנכונה ביותר עבורנו. איך עובדת תחושת הבטן וכיצד נזהה אותה?
מאת אתר מהות החיים 03/04/16
מחקרים מאשרים: החוש השישי קיים אצל כולנו
קשה להסביר אותה, אבל כדאי לסמוך עליה. אינטואיציה. צילום: Shutterstock

 

 

באחד ממרוצי פורמולה 1, נהג מרוצים התקרב לעיקול פרסה חד מאוד במסלול, כשלפתע החליט לבצע בלימה חזקה מבלי לדעת למה. ברגע הבא התברר לו שהוא נמנע מגורל מר, שכן אחרי העיקול - מעבר לשדה הראייה שלו - חלה תאונת שרשרת, ואילו היה ממשיך בנסיעה, היה מתנגש ברכבים האחרים.

 

פרופסור ג'רארד הודגקינסון מאוניברסיטת לידס מסביר כי מה שהציל את חייו של הנהג הוא האינטואיציה שלו. בעקבות המקרה, הנהג עבר בדיקות של פסיכולוגים, כדי לגלות מדוע החליט לבלום מבלי שיכול היה לדעת מה מחכה לו מעבר לעיקול. לאחר שחזור החוויה, הוא סיפר שכפי הנראה חש כי משהו אינו כשורה, בעקבות התנהגות בלתי שגרתית של הקהל, אלא שכל התהליך התבצע תוך שבריר שנייה ובאופן בלתי מודע.

 

זה לא המקרה היחיד שבו ניצלו חיי אדם הודות לאינטואיציה. חיילים רבים ששירתו באפגניסטן העידו על מקרים שבהם תחושת סכנה בלתי מוסברת הציפה אותם, רגע לפני תקיפה של האויב או כניסה לאזור ממולכד. הצי האמריקאי הגדיל ויזם תכנית מחקר לבחינת שיפור "החוש השישי" של הלוחמים.

 

כמה פעמים מצאתם את עצמכם מתלבטים האם לסמוך על "תחושת הבטן" בהחלטה חשובה? ראיות מדעיות רבות מצטברות לכך, שהאינטואיציה שלנו היא אמיתית ואף מסוגלת להביא אותנו להחלטות הנכונות במקרים רבים. הנהג והחיילים אמנם דיווחו על התרחשויות שניתן היה לחקור רק בדיעבד, אך מחקר מאוניברסיטת תל אביב בדק את טיבן של החלטות אינטואיטיביות בסביבה מבוקרת, וגילה כי רמת הדיוק של "תחושת הבטן" יכולה להגיע ל-90%.

 

לקריאה נוספת אתם מוזמנים לאתר מהות החיים 

 

איך עובדת האינטואיציה? 

 

 תת המודע מעבד עבורנו את המידע מאחורי הקלעים. צילום: Shutterstock

 

נהג הפורמולה 1 שחייו ניצלו בזכות החוש השישי, צפה בווידאו שנועד לגרום לו לחיות מחדש את האירוע. בראייה לאחור הוא הבין כי הקהל, שבאופן טבעי היה מעודד אותו, כלל לא הסתכל לכיוון שלו. במקום זה, הביטו האנשים שבצד הדרך לכיוון אחר בצורה סטטית וקפואה. זה היה הרמז שלו. הוא לא יכול היה לעבד את המידע בנסיבות של האירוע, אך תת המודע שלו עשה את העבודה הזו מאחורי הקלעים.

 

הדרך שבה המוח שלנו אוגר ושולף מידע היא זו שמאפשרת לאינטואיציה להתקיים. מאסימו פיגליוצי, פרופסור באוניברסיטת ניו יורק, מסביר את התהליך: "אינטואיציה היא תוצאה של המוח התת מודע, הקולט סימנים ורמזים ומחשב את הסיטואציה עבורך, בהתבסס על ניסיון בלבד".

 

ניסיון העבר, אם כן, הוא המפתח לקבלת החלטות אינטואיטיבית. אין לנו גישה בכל רגע נתון לכל המידע שהצטבר במוחנו במהלך החיים, אך הוא קיים ומאוחסן שם. על פי פרופסור הודגקינסון, בתנאים חמורים של לחץ זמן, הצפת מידע או סכנה, תת המודע שלנו יודע לבצע שליפה של המידע במהירות הבזק.

 

כך תזהו את החוש השישי בפעולה

 

 

 החלטות המתקבלות במהרה מתבססות על פריטי מידע חיוניים שמאוחסנים במוח. צילום: Shutterstock

 

נראה כי המדע מאשר שתחושת בטן היא תופעה פסיכולוגית קונקרטית, אבל איך יודעים לזהות אותה ולהבדיל בינה לבין רגשות עזים? גודית' אורלוף, פרופסור לפסיכיאטריה ב- UCLA מצביעה על רמז אפשרי – הקשיבו לתגובות הפיזיות שלכם. "אתם מנסים להחליט אם להתחיל עבודה עם שכר כפול משלכם", מדגימה אורלוף. "הראש שלכם אומר בוודאי! אבל אתם שמים לב שאתם לא מרגישים כל כך טוב, או מותשים. זהו סימן אינטואיטיבי שעליכם לבחון היטב את הצעת העבודה".

 

למרבה ההפתעה, אינטואיציה היא לא תופעה ייחודית למין האנושי. מחקר שנערך בפורטוגל גילה, כי חולדות שעברו מבחנים תפיסתיים הגיעו לתוצאות דומות הן במצב רגיל והן תחת לחץ של זמן (שהניב הסתמכות על אינטואיציה).

 

אך תחושת הבטן היא לא רק מכנה משותף, אלא גם משתף. אחת המעלות המפתיעות של אינטואיציה נחקרה באוניברסיטת הרווארד, שם קבעו מדענים כי החלטות אינטואיטיביות מוליכות לשיתוף פעולה ומעלות את התרומה לכלל. על פי מסקנות אלה, תת המודע שלנו משמש כמעין רשת תקשורת, המחברת בין תודעת הפרט לתודעת הכלל.

 

עושה רושם כי החלטות שמתקבלות במהירות גבוהה וללא הרהורים ושיקולים מרובים, מתבססות על פרטי המידע החיוניים ביותר שמאוחסנים במוח. אולי זו "האמת הפנימית" שלנו, נקייה מרעשים חיצוניים, שמוליכה אותנו בכזה דיוק אל הדרך הנכונה ביותר עבורנו.

 

לכתבה המלאה באתר מהות החיים לחצו כאן.

 

טעם של עוד: איך להפוך זיכרונות לחיוביים

רוצים לחיות כמו בעבר? חשבו שנית

4 אפליקציות שיעזרו לכם להירגע

ניקיון הנפש: מהי יציאת מצרים האישית שלכם?

שנה חדשה, התחלות חדשות

מחקר חדש: מראות יפים תורמים למערכת החיסונית 

פשוט לנשום: מדיטציה להפחתת חרדות

ליהנות מחשיבה חיובית

אל תשכחו לסלוח לעצמכם

מדיטציית חיבוקים תשפר את יומכם

 

 

עוד במדור הניו אייג' של מוטק'ה

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בניו אייג'

שלח לי שקט: איך להשיג רוגע בחיים
פעם בשנה בישראל יש שקט אמיתי, מוחלט וחד משמעי - ביום כיפור. אבל מה קורה בשאר 364 הימים, בעידן של מסכים ורעש,...
לקריאת הכתבה
תיקון שבועות: לחשב מסלול מחדש
תיקון שבועות הוא המנהג המרכזי אצל יהודיים דתיים בחג השבועות. מדובר במנהג עתיק שבמסגרתו לומדים תורה...
לקריאת הכתבה
ניקיון הנפש: מהי יציאת מצרים האישית שלכם?
האביב כבר כאן, מביא איתו רוח של התחדשות, מזג אוויר פראי, אלרגיות ומבצעים על חומרי ניקוי לפסח. אנחנו כל כך...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה