חזרה לבריאות טובה

מחקרים: קנאביס רפואי תורם לבני 50 פלוס

שעה שבארץ מדברים על רפורמה של משרד הבריאות בנוגע לקנאביס רפואי, שצפויה להקל על חולים רבים, מחקרים בעולם כבר מצאו קשר הדוק בין איכות חיים אחרי גיל 50 ובין צריכתו
מאת הדס בשן 24/01/17
מחקרים: קנאביס רפואי תורם לבני 50 פלוס
צרכני קנאביס רפואי בני 50 פלוס: סובלים פחות מכאב, עובדים יותר, נהנים מחיים איכותיים יותר. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

בישראל מתקיים זה לא מאתמול דיון על מעמד הקנאביס הרפואי - דיון סוער וחשוב, שרצוי להגיע אליו פיכחים. הצורך לאפשר לאוכלוסיות סובלות מזור בדמות צמח הקנאביס הולך והופך אקוטי, כשמנגד נמצאת בירוקרטיה שלטונית לא פשוטה. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הודיע לאחרונה על "רפורמת הקנאביס הרפואי" - מדיניות חדשה שצפויה להקל על יותר מ-20,000 מחזיקי הרישיון לשימוש בקנאביס רפואי בישראל, לקבל את מה שהם זקוקים לו.

 

בין היתר מדובר ברפורמה על האפשרות לקבל את הקנאביס מרוקח בבית המרקחת, מה שיקל על התהליך הארוך והסבוך כרגע, אשר גורם לזכאי רישיון רבים לוותר ולא לנסות להשיג את הקנאביס המקל על סבלם. עם זאת, השינוי עדיין לא כאן. בדיון שנערך בוועדה בכנסת לאחרונה, הובעה מורת רוח מהתקדמות הרפורמה, ונטען כי התהליכים עדיין איטיים מדי, וכי אנשים רבים שזקוקים לקנאביס רפואי בארץ פשוט לא מגיעים אליו.

 

 

גברים מבוגרים שצורכים קנאביס רפואי חווים 10% פחות כאב

 

 

 גברים המעשנים קנאביס רפואי עובדים יותר ופורשים לפנסיה מאוחר יותר. צילום: Shutterstock

 

 

ובינתיים, העולם המחקרי הולך ולומד יותר ויותר על הקנאביס -  לא רק ברמה הקלינית, אלא גם החברתית. מחקרים רבים שנערכו לאחרונה בארצות הברית מצביעים על קשר הדוק בין איכות חיים אחרי גיל 50, ובין צריכת קנאביס רפואי. מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת ג'ון הופקינס הצביע על היתרונות הרפואיים של עישון הקנאביס, במיוחד אצל גברים מבוגרים. המחקר הדגים כיצד ליתרונות הבריאותיים הללו יש השלכות על החברה כולה, כאשר אותם גברים עובדים יותר ופורשים לפנסיה מאוחר יותר מאשר קבוצות אחרות, בין היתר משום שהם חווים 10% פחות כאב בחייהם - שיעור משמעותי כשמדובר בפריון עבודה.

 

התדמית של מעשן המריחואנה העצל והלא יצרני מקבלת כאן טוויסט, כאשר דווקא באוכלוסיות מבוגרות יותר, התוצאה למעשה הפוכה לחלוטין.

 

תוצאות המחקר לגבי נשים פחות חד משמעיות - נדמה כי בקבוצת הנשים אין מובהקות כזו, ולא נרשמה העלאה בפריון העבודה בעקבות הקנאביס. עם זאת, נמצא כי 5% מהנשים שמעשנות מריחואנה רפואית, דיווחו כי בריאותן טובה מאוד או מצויינת.

 

 

מי זכאי בארץ לקנאביס רפואי?

 

 התנאים לקבלת קנאביס רפואי בארץ אינם תלויי גיל, אלא מצב רפואי. צילום: Shutterstock

 

 

מחקרים רבים נוספים מצביעים על מגמה נוספת מעניינת בארצות הברית - מי שנולדו לפני 1964, נוטים לעשן קנאביס רפואי יותר מאשר ילדיהם. העלייה הגדולה ביותר בצריכה נמצאה אצל בני 55 ומעלה, שרישיונם הוענק להם בשל בחילות, כאבים וחרדות. מבוגרים אלו מדווחים על שיפור משמעותי באיכות חייהם, על עלייה באנרגיה וכאמור, על הפחתה ניכרת ברמת הכאב שהם חשים מדי יום.

 

ובחזרה אלינו - התנאים לקבלת רישיון לקנאביס רפואי בישראל אינם תלויי גיל. הם נקבעים על פי מצב רפואי. אז למי ניתנת הזכאות?

 

 הרפורמה אמורה לעקוף את הבירוקרטיה בכל הנוגע לקבלת רישיון לקנאביס רפואי. צילום: Shutterstock

 

 

1. למטופלים בזמן טיפול בכימותרפיה, ועד חצי שנה מסיומו לצורך הקלה בבחילות, בהקאות או בכאבים הקשורים לטיפול.

 

2. למטופלים הסובלים ממחלת מעי דלקתית -קוליטיס או קרוהן.

 

3. למטופלים הסובלים מכאב נוירופתי המטופלים במרפאת כאב מוכרת, בתקופה של שנה לפחות.

 

4. למטופלים המאובחנים בכשל חיסוני נרכש - איידס, טרשת נפוצה, פרקינסון, תסמונת טורט ופוסט טראומה.

 

הרפורמה, כאמור, לא מתכננת להרחיב את הקריטריונים לזכאות, אך היא שמה לה למטרה לעקוף את הבירוקרטיה ובכך להקל על חולים ובני משפחותיהם. ימים יגידו אם הדבר אכן יתקיים, ולא נשאר בגדר מילים בלבד. 

 

 

"בלי הקנאביס הייתי היום אדם חולה"

צמחי מרפא לשמירה על ראש צלול

ריפוי טבעי: הנשים שעשו את זה מספרות

 

הוכח מחקרית: מראות יפים תורמים לחיזוק המערכת החיסונית

 

נוטלים תרופות רבות? דעו את הסכנות

 

הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק׳ה

 

 

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
חיה בן-דור_957_ 28/06/19
זה עובד על המוח, יש במוח מקומות של תגמול, וזה נותן הרגשה טובה הסכנה  היא שזה כל כך נעים שרוצים לחזור לזה שוב ושוב, וכאן סכנת ההתמכרות אבל התעשייה של הקנאסיס מוציאה רק את הדברים  הבריאים מת...
זה עובד על המוח, יש במוח מקומות של תגמול, וזה נותן הרגשה טובה הסכנה  היא שזה כל כך נעים שרוצים לחזור לזה שוב ושוב, וכאן סכנת ההתמכרות אבל התעשייה של הקנאסיס מוציאה רק את הדברים  הבריאים מתוך העלים האלה
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בבריאות טובה

חיים מעל 100 שנה: לא מדע בדיוני
למחצית מהילדים שנולדו ב-2007 יש סיכוי להאריך חיים מעבר ל-100 שנה. נשמע כמו תסריט של סרט מדע בדיוני? מאות מרצים...
לקריאת הכתבה
נוירולוגים קובעים: אפשר למנוע אלצהיימר
הנתונים ללא ספק מדאיגים - מחלות אלצהיימר ודמנציה מוגדרות כיום כמגיפה שמאיימת למוטט את הכלכלה העולמית....
לקריאת הכתבה
השיטה המקורית להשתלת שיניים ביום
הכתבה מטעם ד"ר ערן פרמון, מרפאת מאלו קליניק, רמת השרון כל מי שאי פעם נדרש בעבר להשתלות שיניים, מכיר היטב...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה