חזרה לחדשות היום

מיידלע, לכי לסרוג גרביים

השנה היא 2016, אבל הוויכוח בענייני טרור בין אהוד יערי לדנה ויס בפאנל חדשות 2 מוכיח, שעבור גברים רבים נשים עדיין צריכות לשתוק כשזה מגיע לעניינים של גדולים
מאת שרי שיין 29/03/16
מיידלע, לכי לסרוג גרביים
צילום מסך מתוך יו טיוב

 

 

השנה היא 1993, נשיא המדינה עזר וייצמן מסביר לאליס מילר למה קורס טייס זה לא בשבילה: "מיידלע את ראית פעם גבר סורג גרביים?", אמר לה והמשיך: "ראית פעם אישה כירורגית, או מנצחת על תזמורת? נשים לא מסוגלות לעמוד בלחצים הדרושים מטייסי קרב".

 

23 שנה אחרי, נשים כבר טייסות (לצערי לא מספיק), הן כבר מנתחות (לצערי לא מספיק), וגם פה ושם מנצחות על תזמורת, אבל מתברר שבשביל הרבה מאד גברים בעולם המודרני עדיין עדיף ורצוי לנשים לסרוג גרביים. אני מגזימה? לא ממש. מרס 2016, יותר משני עשורים אחרי המיידלע של וייצמן, ובפאנל חדשות 2 של אולפן שישי מבהיר אהוד יערי לדנה ויס שהיא לא מבינה כלום בעניינים ביטחוניים. שהרי אלה שמורים לפרשנים גברים בלבד.

 

בפאנל הגברי, בהנחיית דני קושמרו, נכללו פרט ליערי ולוויס גם רוני דניאל ואמנון אברמוביץ'. הנושא הנדון: הטרור של דאעש באירופה, בעקבות שרשרת הפיגועים בבריסל. במהלך השיחה הביעה ויס את דעתה, שהיתה, שומו שמים, מנוגדת לזו של הפרשן אהוד יערי.

 

ויס טענה, כי לדעתה לא מדובר באסלאם מול המערב. "יש לחלק את העולם למתונים חפצי חיים, מול קיצוניים שהמטרה אצלם מקדשת את כל האמצעים - זה קיים לא רק באסלאם, זה קיים בכל הדתות - בנצרות וגם ביהדות". אמירה ללא ספק אמיצה ומנוגדת לדעה הרווחת. אהוד יערי חשב שהיא טועה. לגיטימי. אבל במקום לנהל דיון אינטלקטואלי בנושא, אמר לה בהתנשאות: "אני ממש מעריץ את דעתך בנושאים רבים, אבל לא בזה". מה שאני שמעתי היה: אל תתעסקי בנושאים של גדולים, מותק.

 

המשך השיחה היה מרגיז אפילו יותר, כשיערי הציע לוויס להתעמק קצת ולבדוק את הנתונים. כשוויס השיבה "למה אתה חושב שלא בדקתי?", השיב יערי "כי ככה זה נשמע לי". ויס לא נשארה חייבת, התנצלה בציניות על שהעזה לדבר בתחום, והוסיפה "אני באמת אדבר רק על עניינים נשיים".

 

למי קראת יאכנע?