חזרה ליחסים

מי אמר שחייבים זוגיות?

5 שנים אחרי גירושיה ותמי לא חושבת אפיילו על זוגיות. את היועצת שלנו היא שואלת האם זה נורמלי וגורמת לה, ולכולנו, לעצור לרגע ולחשוב. עצות זהב
מאת יעל חביב 26/02/18
מי אמר שחייבים זוגיות?
מי אמר שמוכרחים להיות תמיד בזוגיות? צילום: Shutterstock

 

 

 

 

לפני מספר שבועות קיבלתי מייל מתמי (שם בדוי, השם האמיתי שמור במערכת) חברת מוטק׳ה ובאישורה המלא אני מצטטת אותו כאן: ״יעל, כל הזמן את כותבת על זוגיות, איך צריך לשמור עליה וגם כמה טוב שיש זוגיות. אבל אני רוצה להגיד לך שאני התגרשתי לפני 5 שנים ואני אפילו לא חושבת על זוגיות חדשה. אז מה זה אומר: זה לא נורמלי? שאני לא נורמלית?״

 

אני חייבת להודות שיש מיילים שגורמים לי לעצור ולחשוב שוב על עבודתי , אילו מסרים אני מנסה להעביר, מה המטרה של כל העבודה שלי. אני מדברת וכותבת הרבה על זוגיות וגם מדברת וכותבת על יחידים (אבל פחות). המייל הזה גרם לי לחשוב שוב.

 

תוחלת החיים שונה בין גברים לנשים. בעוד שגברים חיים בממוצע 81.4 שנים נשים חיות 84.2 שנים. משתמע מכך שנשים רבות חיות בממוצע 3 שנים ויותר מהגבר שלהן.

 

נשים וגברים - צריכים או רוצים זוגיות?

יש נשים שמדווחות על חיפוש זוגיות בשביל לא להישאר לבד, יש המדווחות על בחירה להישאר בגפן ויש את אלו שלא נותנות את הדעת בהתלבטות זו (לרוב עניין תרבותי חברתי).

 

לרוב גברים שמתאלמנים יחפשו זוגיות על מנת לא לחיות לבד. הסטטיסטיקה מדברת על תמותה גבוה של גברים בשנה הראשונה להתאלמנותם.

 

אז, יש כאלה שצריכים זוגיות ויש כאלה שבחרו לא לחיות בה מטעמים כאלו ואחרים. מה שחשוב הוא מוטיב הבחירה. כלומר, אם לא בחרת להיות לבד ואתה לבד - כדאי לבדוק מה ולמה המצב כך. אם בחרת להיות בזוגיות - זוהי הבחירה שלך.

 

"זוגיות היא לא הטעם של החיים!"

 

תרשו לי לקבוע: זוגיות היא לא הטעם של החיים. יש עוד כל כך הרבה מרכיבים בחיים שיכולים להקנות לכם אושר. יש אנשים שחיים בגפם והם מאושרים ומלאים בעניין. יש אנשים שחיים בזוגיות והם בודדים ואומללים. אין ולא תהיה אקסיומה אחת שאומרת מה נכון או לא נכון. 

 

כל אחד וכל אחד צריכים לבחור (בדגש על לבחור) את הדרך בה אנחנו מעוניינים לנהל את החיים בגיל השלישי.

 

פגשתי אישה שהיתה כל חייה ״אישתו של״, האשה ה'קטנה' של בעלה. היא לא היתה מאושרת אבל קיבלה את אורח חייה בהכנעה וידעה למצוא גם את הדברים הטובים שהקשר הזוגי הזה העניק לה.

 

פגשתי בה שוב כשנה לאחר מותו של בעלה ומצאתי אשה מטופחת, עסוקה, חייה עשירים ומגוונים. היא הכירה חברות חדשות, יצאה לבלות, החלה להתנדב. ניכר היה שהיא ממצה את שנותיה (בלי בן זוג) במלואן. היא היתה מאושרת!  עולמה השתנה והיא בחרה לנהל אותו באופן המיטבי ביותר עבור עצמה.

 


זוגיות היא דבר נפלא, כשהיא מגיעה מתוך בחירה. צילום: Shutterstock

 

זוגיות היא עניין חשוב אבל לא רק

 

חשוב לי להדגיש שזוגיות היא דבר חשוב. הידיעה שיש מי שמחכה לך בבית, מישהו שחושב עלייך, שאתה נחוץ לו ואהוב עליו באופן בלעדי - לכל אלה יש חשיבות רבה ומשמעותית לתחושת הערך העצמי. יחד עם כל אלה, ברור לי שיש יחסי זוגיות שלא מאפשרים את כל האמור לעיל, ואני לוקחת זאת בחשבון. 

 

אני כותבת על זוגיות משום שבמהלך עבודתי פגשתי צורות שונות של זיווגים. חיים ביחד, לא חיים ביחד, נפגשים רק באמצע שבוע או רק בסופי שבוע, יוצאים לקונצרטים והצגות אבל לא לשום דבר אחר, נפגשים רק בבתי קפה ובשום אופן לא בבית. כלומר, יש המון וריאציות לקיום קשרים בגיל המבוגר.

 

פגשתי גברים ונשים שמשתוקקים לזוגיות אך חוששים מתגובת החברה והמשפחה. פגשתי נשים וגברים שחיו בלי זוגיות והיו מאושרים וגם כאלה שלא… שוב , אין אמת אחת ולכל אחד את הבחירות שלו, ההחלטות שלו ותפיסות החיים שלו.

 

לסיכום: השאלה המהותית היא האם זה נעשה מבחירה או מכורח? אם בחרתם וטוב לכם עם הבחירה  - אשריכם. אם הזוגיות נכפית עליכם ואתם לא אוהבים את חייכם כפי שאתם חיים אותם  - יש מקום לשינוי וחבל על כל דקה שחולפת. 

 

ומה עניתי לתמי, חברת מוטק׳ה? שלחתי לה תשובה מפורטת ואישית בפרטי אבל בקיצור, כמובן שעניתי לה שהכל בסדר ושאם היא מאושרת בלי זוגיות ומרגישה שחייה מלאים, מספקים וטובים היא במצב מעולה ושתשמח בכך. אם ביום מן הימים  היא תרצה לחזור לזוגיות וגם אם לא - היא בסדר והכל נורמלי וטוב.

מוזמנים לשאול שאלות ולשתף בתגובות או במייל שלי yaelhaviv@gmail.com.

 

 

יעל חביב היא יועצת אישית, מרצה ומעבירה סדנאות לבני הגיל השלישי תחת השם "מפגשים ברומו של גיל".

 

 

תורת היחסים

אף פעם לא מאוחר: טיפול זוגי בגיל מבוגר

חתונה מאוחרת: חגגו נישואים אחרי 50 שנה יחד

זוגיות בכאילו עדיפה על לבד?

זה הזמן לגלות: איזה מין בני זוג אתם?

"טיפים לזוגיות טובה? הכל מזל" 

כל הדרכים למצוא אהבה באינטרנט בגיל 50 פלוס

יצאנו לפנסיה, ומה עכשיו?

 

מעל 50 ומחפשים אהבה? הצטרפו לקהילת פנויים ופנויות של מוטק'ה

 

8  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה שלום _264_ 26/02/18
זוגיות שלא באה מתשוקה ואין עמה חיי מין מלאים, זה עוגן  סד ונחושתיים במיוחד לגברים.

זו דעתי מנסיון.
התמונה של תגונה Dahlia אפרת_609_ 26/11/19
תגובה של חרמן. הנקניק בין רגליך הוא המדריך את חייך? נשמע כמו חיה.
התמונה של תגונה אריאל 248 26/02/18
כל אחת מנסה למצוא לעצמה בן זוג שיתאים לה בפרק ב' (ולפעמים גם בפרק א'...)  - מצאה - זכתה, לא מצאה - ברירת המחדל היא לבלות עם חברות ולעסוק בפעילות התנדבות או כל פעילות אחרת שתמצא לנכון. זוג...
כל אחת מנסה למצוא לעצמה בן זוג שיתאים לה בפרק ב' (ולפעמים גם בפרק א'...)  - מצאה - זכתה, לא מצאה - ברירת המחדל היא לבלות עם חברות ולעסוק בפעילות התנדבות או כל פעילות אחרת שתמצא לנכון. זוגיות פורמלית המוכרת ע''פ חוק בפרק ב' עשויה לסבך את המעורבים בנושאים רגישים של ירושה, ממון ומגורים בדירה אם אחד מבני הזוג (שהדירה על שמו) נפטר. כדי למנוע אי נעימות במקרים כאלו ובמקרים של סיכסוכי חוסר התאמה אחרי פרק זמן ארוך ממליצים המומחים לשכור דירה משותפת כשכל אחד עם חשבון בנק נפרד - הסכמי ממון לא תמיד עומדים במבחן החוק. מה שאידאלי לדעתי זה "שנינו ביחד וכל אחד לחוד"...
התמונה של תגונה אריאל 248 27/02/18
כל אחד/ת חיי את חייו לפי מה שהחליט או חושש להחליט...הבעיה היא שככל שהגיל עולה השנים עוברות מהר יותר...
התמונה של תגונה SmilingMind 01/03/18
גם בגיל שישים פלוס יהיו לנו שנים נהדרות אם ביחד או לחוד.

חג שמח ואוהב לכולנו :)
התמונה של תגונה YMI 01/03/18
הגדרות, מיגדרים וגדרות.. . כל אלו כוחם
התמונה של תגונה Dahlia אפרת_609_ 05/03/18
אם מזדמנים לך רק גברים המרוכזים ב"צינור" שלהם למטה, ורואים את הקשר עם האשה רק, או בעיקר, כמוצא לדחפיהם המיניים, המצב מתסכל . מה טוב כשאשה מוצאת אדם אמיתי, לא חית טרף "מינית" שרואה...
אם מזדמנים לך רק גברים המרוכזים ב"צינור" שלהם למטה, ורואים את הקשר עם האשה רק, או בעיקר, כמוצא לדחפיהם המיניים, המצב מתסכל .

מה טוב כשאשה מוצאת אדם אמיתי, לא חית טרף "מינית" שרואה את כל החיים עם האשה כסדרה של "סטוצים" - אדם שמחפש חברות, ידידות אמת, מחפש את האדם שבך, מעריך ואוהב את האישיות שלך, יש לכם נושאי שיחה ונושאי בילוי משותפים, והוא גם פתוח מבחינה רגשית ואפשר למצוא בו חבר לשיחות נפש.

גבר שלא חווה תסכול כל פעם שלא מתחשקים לך יחסי מין, אלא את מחפשת חום, קירבה, חיבוק שיראה לך כי חבר אמיתי יש לך בחייך. בקיצור, גבר שלא חושב על "מין" אלא על אהבה....
התמונה של תגונה Avinoam So 26/11/19
ו... מצד שני, אם אני אציג לך את התמונה מצידם של הגברים, כיצד נראות הנשים. אז יש הרבה הרבה גברים שמעוניינים בקשר אמיתי וזוגיות טובה ובריאה, ומוכנים לעשות למען זה לא מעט. אבל כשהוא פוגש את האשה, שכמהה כ...
ו... מצד שני, אם אני אציג לך את התמונה מצידם של הגברים, כיצד נראות הנשים. אז יש הרבה הרבה גברים שמעוניינים בקשר אמיתי וזוגיות טובה ובריאה, ומוכנים לעשות למען זה לא מעט. אבל כשהוא פוגש את האשה, שכמהה כל כך לקשר כפי שתיארת, פתאום היא עושה לו מבחן יכולת כלכלית. לא מעט מהן חושבות: רק רגע, אם כבר הגעתי עד הלום, אז למה שאסתפק בגבר הזה ? אחפש לי מישהו שיקח אותי לחו"ל, שיממן לנו חופשות בארץ.
אז זהו, זה הצד הגברי, ואיך שהנשים נראות מכאן.
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

כמהים לזוגיות, אך מחבלים בה

לפעמים, בסיומו של שבוע קשה, לאחר שעות רבות של טיפול זוגי, אני תוהה, לשם מה? למה אנחנו, נשים וגברים, טורחים...

לקריאת הכתבה
זוגיות: עצות זהב לריב נכון בגיל 60+

כבר בתחילת משבר הקורונה בארץ, מטפלים ומומחים בתחום הזוגיות חזו כי התקופה הקרובה תביא איתה עלייה בשיעור...

לקריאת הכתבה
חוגגים 60 שנות נישואים - בט"ו באב

מה יותר נעים מלחגוג אהבה בט"ו באב? לחגוג יום נישואים בט"ו באב, ולא סתם – אלא יום נישואים עגול, 60 ליתר דיוק. אם...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה