חזרה ליחסים

מעבדות לחירות: גירושים בגיל 50 פלוס

בשנים האחרונות יותר ויותר בני 50 פלוס מחליטים לפרק זוגיות לא מוצלחת ולהתגרש. המומחים מסבירים את הסיבות לכך, ושלושה שעשו את זה משתפים בחוויית השחרור האישית שלהם
מאת שרי שיין 19/04/16
מעבדות לחירות: גירושים בגיל 50 פלוס
הילדים שעזבו את הבית, המצב הכלכלי שמשתפר ותוחלת החיים העולה מעודדים גירושים בגיל מבוגר. צילום: Shutterstock

 

 

"לפעמים מגיע הזמן לעזוב גם אם אין לך מקום בטוח ללכת אליו", אמר פעם המחזאי טנסי ויליאמס. זה נכון לכל תחומי החיים, וגם אם לא מדובר במשימה קלה לביצוע - נראה שבכל הקשור לזוגיות, היא הולכת ומתבצעת יותר ויותר. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חלה עלייה משמעותית בגירושים בקרב בני 50 פלוס עם השנים. כך, ב-2013, בקבוצת הגיל 50-54 שיעור המתגרשים עמד על 9.3% בקרב הגברים ועל 7.4% בקרב הנשים.

 

בגיל 55 ומעלה שיעור הגברים המתגרשים עמד על 3.8% ואילו שיעור הנשים המתגרשות – על 2.7%. לשם השוואה, ב-1996 רק 5.8% מהגברים בני 50-54 העזו להתגרש, ורק 4.5% מהנשים בארץ בקבוצת גיל זו פירקו את החבילה. באותה שנה רק 2.2% מהגברים בני 55 ומעלה התגרשו, ורק 2.6% מהנשים. בשנות ה-70, בגילאי 55 פלוס לא התגרשו בכלל. מה קרה שקיבלנו בשנים האחרונות אומץ לעזוב חיי זוגיות כושלים אל עבר הלא נודע אחרי גיל 50?

 

"יש לי כמה השערות", אומרת ענת נויברג, פסיכולוגית קלינית. "קודם כל, הלגיטימציה החברתית. בשנות ה-70 לגירושין באופן כללי היתה יותר סטיגמה מאשר היום. ברגע שהגירושין הפכו ליותר לגיטימיים, גם בגילאים מבוגרים, קל יותר להתגרש. פקטור נוסף הוא המשפחה ו'מה יגידו': בגילאים המבוגרים יותר ההורים לעיתים כבר אינם בחיים, או שהאדם עבר תהליך עם עצמו, כך שהוא פחות תלוי בתגובת הוריו לגירושין. בכל מה שקשור לילדים, בשלב זה הילדים בדרך כלל כבר גדולים, והתחושה היא שתהליך העיצוב של הילדים כבר הסתיים, ויש פחות חשש לפגוע בהם".

 

"הקן מתרוקן, ופתאום בני הזוג לא מבינים מה הם עושים יחד"

 

 

 

 תזכיר לי למה התחתנו? צילום: Shutterstock

 

 

גם המצב הכלכלי, לדבריה, מהווה לעיתים סיבה להישאר יחד בגיל צעיר גם אם היחסים לא טובים, מה שפחות קיים בגיל מבוגר, כשאנשים כבר יותר מסודרים כלכלית, ויש יותר אפשרות להתגרש. פנינה בליץ, מטפלת זוגית ומשפחתית ופסיכותרפיסטית, מוסיפה: "לדעתי זוגות רבים מתחילים בטוב. עם השנים אנשים משקיעים בילדים ובקריירה על חשבון הזוגיות, ואז מגיע שלב הקן הריק והילדים עוזבים. פתאום בני הזוג לא מבינים מה הם עושים ביחד".

 

בשלב זה, לדבריה, מתחילה תחושה של ריקנות, וזוגות רבים מגלים שבעצם אין להם שום דבר במשותף, חוץ מהילדים. "אם לא משקיעים בזוגיות אי אפשר ליהנות מהפירות", אומרת בליץ. "זה עצוב מאד לשבת בקליניקה עם זוגות, שמגיעים למצב שבו הם מרגישים שהם כבר לא מכירים אחד את השני, ואין להם מילה טובה להגיד האחד לשני. אני נתקלת בזה לא מעט".

 

עו"ד בני דון יחייא, מומחה לענייני משפחה וירושות (שבין היתר מופיע עם המופע ההומוריסטי בנושא זוגיות "טובים השניים") טוען, כי פעם אנשים בגילאי 50 פלוס חשבו שהם במערכה האחרונה של חייהם. היום, בגלל העלייה בתוחלת החיים, יש תחושה כי לפנינו עוד 20 שנה לפחות של חיים בריאים ומלאי עשייה, המאפשרים לפתוח דף חדש.

 

"בזכות האינטרנט אין גרושים או גרושות שלא ימצאו היום דייט"

 

 

תוחלת החיים העולה מעודדת אנשים להתגרש. עו"ד בני דון יחייא, צילום: באדיבות עו"ד יחייא

 

 

- בדרך כלל מדובר בתחושת שחרור גדולה?

נויברג: "אני חושבת שאנשים בגילאים האלה מרשים לעצמם להיות שוב במרכז. בגיל צעיר יש לאנשים יותר תנאים שהם מציבים לזוגיות, ויותר פניות לשים את עצמם במרכז ולהתרכז בצרכים של עצמם. אחר כך מגיעה משפחה, ורוב תשומת הלב מופנית אל הילדים. לפעמים הנתינה כל כך עצומה שיש תחושת עייפות מאד גדולה. ואז בגיל 50 או 60 האדם חוזר למקום שבו הוא שוב מציב את עצמו במרכז".

 

עו"ד יחייא: "בשביל אנשים מסוימים גירושים בגיל 50 פלוס הוא מעבר מעבדות לחירות, אבל צריך לזכור שבשביל אחרים זה מעבר מחירות לעבדות, בעיקר עבור גברים. בגילאים האלה מדובר בגברים שהורגלו לכך שהאישה מנהלת את כל משק הבית, ופתאום זה נופל עליהם".

 

- מה עם הפחד מבדידות?

בליץ: "לכל מי שעושה צעד כזה יש את פחד הבדידות, אבל הוא מוכן לקחת את הסיכון ואת הסיכוי לבנות משהו אחר".

 

עו"ד יחייא: "אחד המעצורים הגדולים שהיו לאנשים מבוגרים בעבר מפני גירושים היה פחד מבדידות. הבית ריק, הילדים כבר עזבו, ואנשים התפשרו על נישואים עם איכות זוגית ירודה. היום, בזכות הרשתות החברתיות, אין גרושים או גרושות שלא ימצאו דייט. נכון שזה לעיתים מתסכל, אבל יש למה לצפות. בנוסף, נשים וגברים מעולם לא נראו טוב יותר. בעזרת הניתוחים הפלסטיים והבוטוקס כולם נראים היום הרבה יותר אטרקטיביים. גם הפופולריות של תרופות להעצמת האון הגברי עוזרות לדימוי העצמי ולביטחון: אם בעבר גברים בגיל השלישי היו לעיתים נמנעים מגירושים, משום שהיו להם קשיים מיניים, המצב השתנה בשנים האחרונות באופן דרמטי".

 

"אחרי הגירושים חיי השתנו"

 

 

לא נתנה לפחדים להשתלט עליה, התגרשה ומצאה אהבה חדשה. ורדה אלבלך, צילום: באדיבות אלבלך

 

 

הסופר גבריאל גרסיה מרקס אמר פעם: "אנשים חושבים בטעות שהם מפסיקים להתאהב בזקנתם, מבלי לדעת שמזדקנים ברגע שמפסיקים להתאהב''. ורדה אלבלך, אישה מרשימה ויפה, מעצבת תכשיטים המתעסקת גם בסטיילינג אישי, אימצה את המשפט הזה. היא אוטוטו חוגגת 70, ומבעלה התגרשה בגיל 52, ממש באמצע חגיגות 30 שנות נישואין.

 

"הרגשתי במשך זמן רב שזאת לא אני. זרמתי עם מה שיש, אבל לא הגשמתי את עצמי בתוך הזוגיות", היא אומרת. "לא קיבלתי עידוד ותמיכה לעשות את מה שאני רוצה. שיקולים כלכליים מנעו ממני לעשות את זה קודם, אבל בסופו של דבר התגרשנו".

 

- מה השינוי הכי גדול שקרה לך אחרי הגירושין?

"היתה לי תחושת שחרור גדולה. חיי השתנו, וסוף סוף עמדתי במרכז. עשיתי יותר דברים שאני רוצה בלי לעשות חשבון לאף אחד. הילדים היו עדין קטנים יחסית, בני 13 ו-15, כך שהיו לי התחייבויות, אבל בגדול זה היה אושר גדול. אני מאד פעילה ברשתות, יש לי גם בלוג אופנה, עמוד פייסבוק ואתר, ואני עוסקת במה שאני אוהבת - אופנה".

 

- לא היו פחדים?

"בטח שהיו, אבל הם לא השתלטו עלי".

 

- מה עם פרק ב'?

פניה של ורדה אורו למשמע השאלה, והיא מחייכת חיוך גדול. "בהתחלה לא רציתי אפילו לחשוב על אהבה חדשה, ואז ממש במקרה הכרתי את מי שהפך לבעלי השני. כן, התחתנו כמו שצריך, אחרי כמה שנים של 'חיי חטא' ומגורים משותפים. איך הכרנו? תקופה מסוימת עבדתי כמדריכת תיירים, ובאחד המסעות לשבדיה הכרתי את השבדי שלי. יש לנו המון תחומי עניין משותפים, ואנחנו מחלקים את חיינו בין ישראל לשבדיה. החיים שלנו בנויים על המון הערכה הדדית ותשוקה. זה הטיפ שלי: אל תשכחו את התשוקה".

 

- מה את מייעצת לאנשים שרוצים לעשות את הצעד של הגירושין אך חוששים?

"פשוט לעשות את זה. חיים פעם אחת, אל תחשבו פעמיים. גם הילדים הם לא סיבה, הם רק תירוץ. גיל זה בסך הכל מספר, אז לא לפחד. אני כמובן מדברת על נישואים שהם לא ברי תיקון. עצה נוספת חשובה: תעשו את זה בנועם. אנחנו עשינו את זה אצל מגשר, ואני לא מצטערת על זה. עדיף לנסות להימנע ממרירות ומכעסים, בעיקר בשביל הילדים ולפעמים גם בשביל הנכדים. חשוב שתהיה הידברות"

 

"עדיף להיות לבד מאשר חנוק בזוגיות לא טובה"

 

 דברים שהסכים לסבול בתחילת הקשר הפכו לבלתי נסבלים בהמשכו. דוד נוחי, צילום: באדיבות נוחי

 

 

דוד נוחי בן 58, פנסיונר מהצבא, התגרש גם הוא אחרי גיל 50, וליתר דיוק: כשהיה בן 54, אחרי נישואים של 28 שנה ושלושה ילדים. "רוב הסכסוכים שלנו היו בגלל הסיגריות, היא מעשנת המון", הוא מספר. "עם הגיל והזמן זה הפך מגעיל, לא הייתי יכול לנשום בבית, למרות שהיא השתדלה לעשן במרפסת. לא הצלחתי לסבול את זה".

 

- אתם לא התגרשתם אחרי כל כך הרבה שנים בגלל סיגריות.

"כנראה היו דברים נוספים. מה שהסכמתי לסבול בתחילת הקשר כבר הפך לבלתי נסבל בהמשך. רציתי שינוי, והחלטתי לקנות דירה חדשה בשכונה אחרת. היא העדיפה להישאר בשכונה הישנה, וזה בעצם היה תחילת הסוף".

 

- איך היתה התחושה להיות לבד אחרי כל כך הרבה שנים?

"אני יוצא הרבה לרקוד ריקודי עם, מאד אוהב לרקוד. בא והולך מתי שבא לי".

 

- מה היה הכי קשה?

"חיי המשפחה. הייתי רגיל לבלות הרבה עם הילדים. הבת שלי גרה קרוב, אחד הילדים סטודנט להנדסה, השלישי חייל, וכיום אנחנו בעיקר נפגשים אצל גרושתי. זה לא אותו דבר וזה חסר לי".

 

- איך הסביבה הגיבה לצעד?

"חלק הבינו, חלק היו בהלם. הבת הגדולה והבן האמצעי איכשהו לקחו את זה בסדר, לבן הקטן יש בעיות רגשיות והיה לו מאד קשה, הוא היה בן 15 כשהתגרשנו. הוא למעשה היה הסיבה לכך שדחיתי בעבר את הפרידה".

 

- מה עם פרק ב'?

"אני חולם על אהבה חדשה, מאד רוצה. היתה לי אחרי הגירושים אהבה, אבל זה לא הצליח. אני מודה, קצת התעייפתי מההיכרויות דרך האינטרנט, אבל הלב עדיין לא נתפס".

 

- יש לך עצות לאנשים שרוצים להתגרש, אבל לא מעיזים?

"בגדול אני תמיד טוען, מי שלא טוב לו במקום מסוים - שיעזוב. נסו להיות פרודים למשך שנה-שנתיים, לתפוס מרחק ולבדוק איך זה הולך. עדיף להיות לבד מאשר להיות חנוק בזוגיות לא טובה, חבל על הזמן. היום זאת לא בושה להתגרש. אם יש בעיה כלכלית אל תתנו לזה לעצור אתכם. עדיף לאכול פת לחם וכוס מים".

 

"התחתנתי עם האדם הלא נכון"

 [#middleBanner] 

ויש גם סיפורים קשים יותר. המקרה של מרטין גנם הוא סיפור קורע לב עם סוף טוב. מרטין, בת 61, התגרשה לפני שלוש שנים, אחרי שלושה ילדים וארבעה נכדים. 

 

"התחתנתי עם האדם הלא נכון", היא מספרת בעצב. "בשנה הראשונה לנישואינו כבר היתה אלימות פיזית ומילולית, ופחדתי להגיד להורים שלי ולאכזב אותם. עזבתי את צרפת בגיל צעיר, והגעתי לארץ לבד מטעמי ציונות. ההורים שלי היו כל כך גאים בי שהתחתנתי עם יהודי, שלא העזתי לספר להם את האמת. רק אחרי שאימא שלי נפטרה פתחתי תיק גירושין".

 

מרטין, שגידלה לבד את ילדיה בצל פחד, מעבירה מסר מאוד ברור לנשים במצבה: "כואב לי שלא הייתי מספיק חזקה. זה הרס לי את החיים. פחדתי גם ממצב כלכלי, שלא אוכל לפרנס את ילדיי, וגם מהבעל. היום אני מציעה לכל הנשים לעוף, לא לחכות, חבל על הזמן. קחו את הכוח לידיים שלכן, ואם רע לכן, פשוט ברחו".

 

"תפיסה פילוסופית בעידן החדש גורסת שמגיע לאנשים להיות מאושרים, ושהם אחראים לאושר שלהם", מסכמת פנינה בליץ. "דווקא בגילאי 50 פלוס אנחנו מבינים, שלא חיים לנצח ושמגיע לנו לחיות חיים איכותיים, להיות מסופקים, לעשות דברים שמעניינים אותנו ולהיות בזוגיות טובה". 

 

מתגרשים בגיל הזהב? כך תעשו זאת נכון

ניקיון הנפש: מהי יציאת מצרים האישית שלכם?

מה קורה לזוגיות אחרי גיל 50?

זוגיות בפרק ב': להקשיב ללב ולא לסביבה

"זוגיות היא מקצוע לכל דבר"

כן דופקים חשבון: הסכמי ממון בפרק ב'

אף פעם לא מאוחר למצוא אהבה

עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב

הילדים עוזבים את הבית: מה עם הזוגיות?

3 סיפורי אהבה מעוררי השראה

סקס אחרי גיל 50: אם תרצו

כל הדרכים למצוא אהבה באינטרנט

למה אנחנו בוגדים גם בגיל מבוגר?

 

מעל גיל 50 ומחפשים אהבה? הכנסו לקהילת הפנויים פנויות של מוטק'ה ואולי תמצאו!

 

הצטרפו לקהילת דילמות במשפחה של מוטק'ה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

כמהים לזוגיות, אך מחבלים בה

לפעמים, בסיומו של שבוע קשה, לאחר שעות רבות של טיפול זוגי, אני תוהה, לשם מה? למה אנחנו, נשים וגברים, טורחים...

לקריאת הכתבה
זוגיות: עצות זהב לריב נכון בגיל 60+

כבר בתחילת משבר הקורונה בארץ, מטפלים ומומחים בתחום הזוגיות חזו כי התקופה הקרובה תביא איתה עלייה בשיעור...

לקריאת הכתבה
חוגגים 60 שנות נישואים - בט"ו באב

מה יותר נעים מלחגוג אהבה בט"ו באב? לחגוג יום נישואים בט"ו באב, ולא סתם – אלא יום נישואים עגול, 60 ליתר דיוק. אם...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה