חזרה לבריאות טובה

מפרצת בטנית: איך מגלים, איך מטפלים

מהי מפרצת אאורטה בטנית? איך מגלים אותה? מה הסימנים המוקדמים? מה הסיכון? ומה הן שיטות הטיפול החדשניות במחלה?
מאת פרופ' יהודה וולף 21/01/10
מפרצת בטנית: איך מגלים, איך מטפלים

1. מהי מפרצת (אנוריזמה) בטנית?
מפרצת (אנוריזמה) בטנית, (Abdominal Aortic Aneurysm - AAA), היא התרחבות של מקטע של אבי עורקים באזור הבטן. התרחבות זו נובעת מהחלשות הדרגתית של דופן העורק והתנפחותו (כעין בלון), מקוטר נורמלי של כשני סנטימטרים לקוטר של ארבעה או חמישה סנטימטרים ויותר. מצב זה עלול להוביל למצב מסכן חיים של קרע באבי העורקים. המנגנון העומד בבסיס התהליך לא הובהר עד תום, אבל ברור שאחד הגורמים העיקריים להתרחבות הוא איבוד האלסטיות של דופן העורק, הדומה באופיו הכללי לשינויים המתרחשים בעור עם הגיל. מפרצת אאורטה בטנית קיימת בקרב שלושה אחוזים מן הגברים מעל גיל 65. היא מחלה מסוכנת ומהווה גורם משמעותי לתחלואה ולתמותה בעולם.
2. האם מפרצת בטנית מסכנת חיים?
התרחבות מקטע אבי העורקים באזור הבטן (אאורטה, בעברית ותין, כלי הדם הראשי היוצא מהלב) לממדים של מפרצת גורמת לפקיעתו ולקריעתו של העורק ולדימום פנימי קטלני עם תמותה של סביבות 90 אחוז. בארצות הברית מדווחים מדי שנה כ-30 אלף מקרי מוות כתוצאה ישירה מהמחלה. מחצית מהחולים מתים באופן מיידי, ללא כל סימני אזהרה, ובאחרים ניתן להפעיל נסיונות הצלה.
3. האם יש סימנים מוקדמים?
התרחבות ההדרגתית של האאורטה עד לקוטר שמוגדר כמפרצת (שלושה סנטימטרים) היא תהליך שקט ונטול סימנים. גם מפרצות מאוד גדולות יכולות להיות קיימות ללא סימן כלשהו. קרע של המפרצת המלווה בדימום חריף הוא לעתים קרובות הסימן הראשון לקיומה. במצב זה, כאמור, הסיכויים להשרדות נמוכים.
4. כמה אנשים בישראל חיים עם מפרצת בטנית?
הערכה היא כי בישראל חיים כ- 10,000 איש עם מפרצת בטנית. על מספר האנשים המתים כתוצאה מפריצה של מפרצת בטנית אין מספרים מדויקים. בהערכה זהירה, מדובר ביותר מ- 500 מקרי מוות בשנה. מדי שנה מטופלים בישראל כ-250 חולים עם מפרצת בטנית, למחציתם מושתל סטנט גרפט (תותב) באבי העורקים, והמחצית השנייה עוברת ניתוח בטן. יש מספר רב של חולים בישראל אשר אינם מאובחנים בזמן, ומרבית האבחנות מתבצעות בהדמיה אקראית מסיבה אחרת.5. מי נמנה עם קבוצות הסיכון באוכלוסיה?
הסיכון להתפתחותה של מפרצת בטנית עולה עם הגיל, והשכיחות גבוהה באנשים בני 65 ומעלה, ובגברים יותר מאשר בנשים. גורמי סיכון נוספים כוללים עישון, מחלת לב, טרשת עורקים, מחלת עורקי צואר ויתר לחץ דם. גורם סיכון משמעותי נוסף הוא סיפור משפחתי כאשר מדובר בקרוב מדרגה ראשונה עם מפרצת אאורטה.
6. איזו בדיקה מבצעים לגילוי מוקדם של מפרצת בטנית?
גילוי מוקדם של מפרצת אאורטה בטנית מתבצע בעזרת בדיקת אולטרסאונד בטן פשוטה ובלתי חודרנית. במידה שאין הרחבה של האאורטה בגיל 65, לא תתפתח מפרצת משמעותית גם בהמשך החיים, ועל כן מדובר בבדיקת אולטרסאונד בודדת לשלילה של המחלה. מתחילת 2007 אושר בארצות הברית חוק המאפשר בדיקה של אוכלוסיות הסיכון על ידי בדיקת אולטראסאונד. תכנית דומה הונהגה גם בבריטניה ונכנסה לתוקף בינואר 2008.
7. מי מופנה לבדיקת אולטרסאונד?
לבדיקת אולטסאונד לגלוי מוקדם של מפרצת אאורטה בטנית אמורים להיות מופנים גברים מגיל 65 ומעלה ונשים בגיל זה עם היסטוריה משפחתית של המחלה. יוזמה פשוטה ובת יישום זו בישראל צפויה להציל מאות רבות של חולים ממוות מדי שנה. מדובר בבדיקת סקר שנמצאה כבעלת יעילות רפואית וכלכלית גבוהה במחקרים מבוקרים רבים.
8. מה הן שיטות הטיפול החדשניות במפרצת בטנית?
בשל התמותה הגבוהה הכרוכה בקרע ובפריצה של מפרצת אאורטה בטנית, ועל מנת למנוע אירוע זה, יש צורך לטפל במפרצת בטנית כאשר היא מתגלה במצב השקט. שיטות הטיפול המקובלות למפרצת בטנית הן ניתוח בטני פתוח להחלפת המקטע המפרצתי באבי העורקים, או פעולה זעיר פולשנית אשר בה מחדר תומכן (סטנט גרפט) דרך עורקי המפשעה ללא פתיחת הבטן. בשיטה זו תהליך ההחלמה קל ומהיר יותר. פעולה זו מתאימה ליותר מ-60 אחוז מן החולים, יכולה להתבצע גם בהרדמה חלקית, ומתאימה גם לאנשים עם מחלות רקע קשות.
עוד על בריאות:

זהירות - כיבים קשיי ריפוי

שבץ מוחי: איך מזהים, מה עושים

בקע מפשעתי: לא תמיד חייבים לנתח

COPD ? נלחמים על כל נשימה

סטומה. אפשר לחיות עם זה

דלקת מפרקים שגרונית: אבחון מוקדם הוא קריטי

להתייעצות עם מומחי מוטק'ה:

פורום כירורגיית כלי דם
0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון

בשיתוף חברת Effectivate

נכנסתם לאחד החדרים בבית ושכחתם מה רציתם לעשות בו? חיפשתם יותר מדי זמן את הסלולרי,...

לקריאת הכתבה
הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם

במהלך חודש מרס השנה, כשמגפת הקורונה הגיעה גם לישראל, התגייסו כל הצוותים הרפואיים בבתי החולים לטיפול בחולי...

לקריאת הכתבה
בני 75+? המדינה מממנת לכם טיפולי שיניים!

בשיתוף מועצת הבריאות - משרד הבריאות

בריאות השיניים חשובה בכל גיל, גם מבחינה רפואית וגם מבחינה חברתית:...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה