חזרה ליחסים

מתגרשים בגיל הזהב? כך תעשו זאת נכון

תוחלת החיים העולה מביאה לעלייה באחוזי המתגרשים בגיל מבוגר. מה הסיבות לכך, איך מספרים לילדים ולנכדים, וכיצד אפשר לצלוח את זה בשלום?
מאת ליזה זוהר 15/12/15
מתגרשים בגיל הזהב? כך תעשו זאת נכון
מתגרשים בגיל השלישי מתמודדים עם סוגיות מורכבות וייחודיות. צילום: Shutterstock

 

 

עם העלייה בתוחלת החיים והשאיפה לאיכות חיים ולמימוש עצמי גם בגיל המבוגר, הולכת ומתפתחת בשנים האחרונות תופעה של גירושין בגיל השלישי. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משנות ה־60 ועד אמצע שנות ה־80 רק כ־2% מבין המתגרשות היו נשים מעל גיל 50, ומבין הגברים שיעור המתגרשים עמד על כ־.3% בנתונים האחרונים שפורסמו השנה משתקפת כבר תמונה שונה: מעל ל-20% מכלל המתגרשים בישראל הם בני הגיל השלישי.

 

איך קורה שדווקא בגיל שבו מתפנים מגידול הילדים, מבניית קריירה ומדאגה לרווחה הכלכלית, נפגשים על מדרגות הרבנות? הסיבות לפירוק הזוגיות בגיל השלישי מגוונות:

 [#middleBanner] 

לפני שיהיה מאוחר מדי. זוגות שהזוגיות ביניהם לא היתה טובה אף פעם, או שהרצון להתגרש ליווה אותם שנים, מנצלים את ההזדמנות דווקא בגיל השלישי. בגילאים צעירים יותר זוגות אלה נמנעו מהצעד הגדול מסיבות שונות – בין אם בגלל הילדים, בין אם מסיבות כלכליות וכיו"ב – והם מגיעים לגירושין בגיל השלישי עם תחושה של ההזדמנות האחרונה עבורם לזוגיות מאושרת ומספקת. העובדה שהילדים כבר עזבו את הקן ומנהלים חיים עצמאיים מסייעת פעמים רבות לתחושה שהגיע הזמן לפרק את הקשר.

 

תופעת הקן המתרוקן. בשלב שבו הילדים כבר עזבו את הבית, עומדים בני הזוג זה מול זו, לראשונה מזה שנים, ללא מתווכים ביניהם. לאורך השנים הנושאים הפונקציונליים חיברו ביניהם – הם היו עסוקים בבניית המשפחה, ולכן פחות התייחסו לסדקים שבקשר. כשהבית מתרוקן, זוגות רבים מגלים לפתע שלא נותר להם דבר במשותף. למעשה, ללא כל אותם עיסוקים שחיברו ביניהם לאורך השנים, הם שני זרים.

 

שינויים ברצונות ובשאיפות. לרוב מדובר בזוגות שנישאו בגיל צעיר, ולא היו בשלים לחתונה ולבחירת בן זוג מתאים. בן הזוג שנבחר בגיל 20 הוא כבר לא אותו אדם בגיל 60 פלוס. שינוי זה מוביל חלק מהזוגות להחלטה, שהם אינם מתאימים עוד כזוג.

 

כך למשל, בעוד שהאישה רוצה לטייל, הגבר מעדיף לנמנם. כשהיא הולכת לחוגי העשרה ולמפגש עם חברות, היא מרגישה שזה הזמן שלה ללמוד ולהתפתח, לאחר שהיתה עסוקה שנים בגידול הילדים ובקריירה. הגבר, לעומת זאת, פעמים רבות מעדיף לבלות בבית, במנוחה ובהרגעות ממסע החיים, ולכן מרגיש בודד ומרוחק.

 

לעצור את הזמן. לאחר שביססו עצמם כלכלית, גברים רבים ששערם האפיר וגופם בגר רוצים לחזור ולהרגיש צעירים ונחשקים, אחרי שחיקה בזוגיות רבת שנים. גברים אלה רואים סיכוי להזדמנות שנייה בגירושין, הכוללת גם בת זוג צעירה והתחלה חדשה.

 

 

סוגיית הרכוש בגיל השלישי משמעותית יותר

 

 בגיל 60 בן הזוג השתנה, וכבר לא מי שהיה בגיל 20. צילום: Shutterstock

 

גירושין, בכל מעגל ושלב בחיי הזוגיות, הם צעד קשה ומורכב. יחד עם זאת, בגיל השלישי סוגיית משמורת הילדים איננה רלבנטית - אין צורך לדאוג לגידולם, ושאלת ההורות המשותפת אינה קיימת. בנוסף, בדרך כלל כבר אין צורך להתמודד עם ניהול קריירה או עם דאגה לסטטוס תעסוקתי, וגם לא עם שאיפות להישגים בתחום הכלכלי. במובנים אלה, נושאים רבים שמהווים מחלוקת קשה בין בני זוג בהליך גירושין בגיל צעיר, פשוטים יותר בגיל השלישי.

 

בשלב זה של החיים הקושי הרגשי הוא שמשמעותי בהליך הגירושין: להיות לבד לאחר שנים רבות של זוגיות, זו חוויה לא פשוטה גם במקרים שבהם הזוגיות לא היתה טובה. ההרגל לבן הזוג, הילדים המשותפים ולעיתים גם הנכדים, הופכים את הגירושין לקשים יותר מבחינה רגשית. בנוסף, מדובר בתקופה שבה עולות דאגות בריאותיות יותר מאשר בעבר. הילדים עסוקים בבניית תא משפחתי משלהם, ותחושת הבדידות מפחידה.

 

גם סוגיית חלוקת הרכוש עלולה להיות מורכבת וכואבת יותר בגיל השלישי, לאחר שנים של מגורים משותפים וצבירת רכוש משותף רב. מעבר למקום מגורים חדש יכול להיות מורכב יותר בשלב זה של החיים. בנוסף, יש מי שהסתמכו על הפנסיה של בן הזוג לעת זקנה, ועל היציבות הכלכלית שנבנתה בשניים. כמו בכל הליך גירושין, גם בגיל השלישי הפרדת הרכוש צריכה להיעשות ברגישות ובחוכמה.

 

מה עם הילדים, ואיך מספרים לנכדים?

 

תבונה ורגישות, זה שם המשחק. צילום: Shutterstock

 

כשההורים מתגרשים, הילדים מושפעים מהתהליך בלי קשר לגילם. עבורם, בכל גיל גירושין מהווים פירוק של המקום המוכר והקיים שלהם. בשאלה כיצד לספר על פירוק הקשר לילדים מה שחשוב זה לא גילם, אלא כיצד בני הזוג מנהלים את הליך הגירושין. אם הם יוצאים למלחמה זה בזה, כולם יסבלו - גם הילדים וגם הנכדים.

 

בדרך כלל ילדים בוגרים מקבלים את עובדת הגירושין בהבנה, בייחוד אם שני ההורים שלמים עם המהלך. אם הגירושין אינם בהסכמה, ומתנהלים מאבקים משפטיים בין בני הזוג, ילדים בוגרים עלולים לסבול מנאמנות כפולה, מלחץ נפשי ולעיתים גם מפגיעת היחסים עם אחד ההורים. למרות שילדים בוגרים אינם גרים בבית הוריהם, הם עדיין חשופים לעוינות ולמשברים הנפשיים של ההורים. כמו בכל הליך גירושין ישנה חשיבות גדולה עבור הזוג והתא המשפחתי הרחב לנהל את ההליך בדרך של הידברות והדדיות.

 

באותו האופן שבו מתייחסים לבשורת הגירושין לילדים להורים צעירים, המסר שיש להעביר לנכדים הוא שלמרות שסבא וסבתא החליטו להיפרד, עדיין יש בליבם ובביתם מקום לנכדים. חשוב לחדד לנכדים את העובדה, שהעובדה שסבא וסבתא מתגרשים לא משליכה על שלמות התא המשפחתי האישי שלהם, ושאבא ואמא ממשיכים לחיות יחד.

 

לסיכום, תופעת הגירושין בגיל השלישי היא תופעה בעלת מאפיינים וצרכים ייחודיים. יחד עם זאת, בהתייחס לגירושין בגיל צעיר יותר, הפאזל מורכב מאותם החלקים אם כי בגדלים שונים. ישנה חשיבות גדולה לאופן שבו מתנהל התהליך, למקום ולבמה שניתנים לסוגיות השונות - לחששות הכלכליים, לכעסים ולפחד מבדידות. גם בשלב זה של החיים, למען רווחת הצדדים, היכולת לפתוח בהתחלה חדשה עם תקוות, והתא המשפחתי המורחב, מומלץ להתגרש בהליך של שיח והידברות.

  

הכותבת היא ליזה זוהר, M.A בלימודי משפחה, מגשרת מוסמכת בפירמת "המגשר" יניב שוורצמן.

 

 

זוגיות בפרק ב': להקשיב ללב ולא לסביבה

"זוגיות היא מקצוע לכל דבר"

כן דופקים חשבון: הסכמי ממון בפרק ב'


אף פעם לא מאוחר למצוא אהבה

מעבדות לחירות: גירושים בגיל 50 פלוס

עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב

הילדים עוזבים את הבית: מה עם הזוגיות?

3 סיפורי אהבה מעוררי השראה

סקס אחרי גיל 50: אם תרצו

כל הדרכים למצוא אהבה באינטרנט

למה אנחנו בוגדים גם בגיל מבוגר?

מעל גיל 50 ומחפשים אהבה? הכנסו לקהילת הפנויים פנויות של מוטק'ה ואולי תמצאו!

הצטרפו לקהילת דילמות במשפחה של מוטק'ה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

כמהים לזוגיות, אך מחבלים בה

לפעמים, בסיומו של שבוע קשה, לאחר שעות רבות של טיפול זוגי, אני תוהה, לשם מה? למה אנחנו, נשים וגברים, טורחים...

לקריאת הכתבה
זוגיות: עצות זהב לריב נכון בגיל 60+

כבר בתחילת משבר הקורונה בארץ, מטפלים ומומחים בתחום הזוגיות חזו כי התקופה הקרובה תביא איתה עלייה בשיעור...

לקריאת הכתבה
חוגגים 60 שנות נישואים - בט"ו באב

מה יותר נעים מלחגוג אהבה בט"ו באב? לחגוג יום נישואים בט"ו באב, ולא סתם – אלא יום נישואים עגול, 60 ליתר דיוק. אם...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה