חזרה להכסף שלי

מתכננים חופשה בקיץ? כך תחסכו בעלויות

דרך מי כדאי לבצע את הזמנת החופשה, איך מקבלים הנחות לאזרחים ותיקים, ואילו אתרי השוואת מחירים יחסכו לכם מאות שקלים? כל הדרכים לחופשה משתלמת
מאת שירי עמית 30/03/16
מתכננים חופשה בקיץ? כך תחסכו בעלויות
אל תתפתו להצעת המחיר הראשונה שקיבלתם. צילום: Shutterstock

 

 

לפני כל ביצוע של עסקה צרכנית כדאי להשוות מחירים, ובעידן האינטרנט זה קל ופשוט מתמיד. הדבר חשוב פי כמה כשמדובר בעסקה המערבת סכומים נכבדים, דוגמת יציאה לחופשה. רחל ואהרון, זוג נשוי, חוו זאת על בשרם, כשרצו להזמין מבעוד מועד חופשה בבית מלון באילת בחול המועד פסח, עבורם ועבור תשעה זוגות נוספים.

 

רחל התקשרה לסוכן הנסיעות שלה וביקשה הצעת מחיר, ולאחר מכן התקשרה ישירות לבית המלון כדי לקבל הצעה נוספת. ההצעה של המלון היתה זולה בכ-100 שקלים לחדר, ולכן החליטו הזוגות לסגור את העסקה ישירות מול בית המלון. כעבור זמן קצר קיבלה רחל טופס מהמלון המאשר את פרטי ההזמנה, כשהעלויות עמדו על 1,120 שקלים לזוג לחצי פנסיון.

 

רחל חשבה שהכל סגור וכבר עדכנה את הזוגות האחרים בפרטי ההזמנה. אולם להפתעתה, כעבור יומיים קיבלה טלפון ממרכז ההזמנות של בית המלון. הנציגה מסרה כי סוכן הנסיעות פנה אליה וטען שכבר פתח הזמנה לזוג, ולכן הם חייבים לבצע את ההזמנה דרכו. רחל הבהירה לנציגה כי לא בוצעה הזמנה אלא רק התקבלה הצעת מחיר, שהיתה יקרה יותר מזו שהתקבלה ישירות מהמלון.

 

כאן נפתחה מלחמת התשה: הסוכן מצדו מסר, כי לא יוכל לעמוד במחיר שבית המלון הציע, אך עמד על העניין שההזמנה חייבת להתבצע דרכו. רחל ביקשה לשוחח עם מנהל מרכז שירות הלקוחות, אבל גם זה טען כי קיימת הזמנה פתוחה אצל הסוכן עבור 10 חדרים לתאריך הנדון, וכי ברגע שמישהו מחברי הקבוצה פנה לסוכן הנסיעות, הרי שלא ניתן לבצע את ההזמנה מול בית המלון.

 

אמון הציבור: "על העסק לעמוד בהצעת המחיר שמסר לצרכן"

 

מילה זו מילה, וצריך לעמוד בה. צילום: Shutterstock

 

לא עזרו לרחל כל ההסברים, והעובדה שההזמנה בוצעה ללא ידיעתה – מבית המלון נמסר כי ההצעה שנשלחה אליה מבוטלת, וכי תוכל להזמין מחדש חדרים מול המלון במחיר שנמסר מסוכן הנסיעות.

 

במכתב שכתבה רחל לארגון אמון הציבור היא ביקשה עזרה. "לא יתכן כי נתקל בהתנהגות בריונית מצד הסוכן ומרכז ההזמנות של בית המלון, שטענו שלא ישרפו קשרים עם הסוכן גם במחיר של עשרה חדרים", כתבה רחל. "אנחנו רוצים לשלם את המחיר המקורי שהובטח לנו, ומבקשים התנצלות ממנהלת מרכז ההזמנות. בסך הכל רצינו לצאת לחופשה מהנה".

באמון הציבור טוענים, כי כשנציג של עסק מוסר הצעת מחיר לצרכן והצרכן מבקש לבצע את העסקה בהתאם להצעה זו, על נציג העסק לעמוד בה. מובן שההצעה יכולה להיות מוגבלת בזמן או בתנאים אחרים, אך על תנאים אלו להיות ברורים ושקופים לצרכן. במקרה שלפנינו, טוענים באמון הציבור, מדובר בפרק זמן קצר, ולכן לא סביר שהעסק לא יעמוד בהצעה שנתן.

 

למרות עמדת אמון הציבור, מבית המלון נמסרה תגובה כללית, לפיה המחיר שמוענק לאורחים ניתן לשינוי בהתאם ובכפוף לתנאי המלון. באמון הציבור טוענים כי במקרה של חילוקי דעות בין הצרכן לבעל העסק, לצרכן עומדת האפשרות לפנות לערכאות משפטיות.

 

6 טיפים להתנהלות צרכנית נבונה לפני הזמנת חופשה:

 

השוו מחירים, בדקו הנחות לגמלאים, נסו להזמין ברגע האחרון. צילום: Shutterstock

 

לא ברור איך סוכן הנסיעות פתח הזמנה ללא ידיעתם של בני הזוג, למה במלון לא הסכימו לאשר את ההזמנה שנשלחה על ידם ומה הקשרים שלהם עם הסוכן. אולם כדי למנוע מקרים דומים בעתיד, לפניכם 7 טיפים להתנהלות נכונה לפני הזמנת חופשה, בארץ או בחו"ל:

 

1. אני רק שאלה. התקשרתם לסוכני נסיעות כדי לקבל הצעות מחיר? הבהירו להם כי מטרת השיחה היא לקבל מידע בלבד, וכי בכוונתכם לבדוק הצעות נוספות אצל סוכנים אחרים ובערוצי מכירה נוספים.

 

2. היעזרו באתרים להשוואת מחירים. הזמנת חדר במלון יכולה להתבצע דרך שלושה ערוצים: ישירות דרך אתרי המלונות או מוקד ההזמנות הטלפוניים שלהם, דרך סוכני נסיעות, או דרך אתרי הזמנות בינלאומיים כמו agoda ו-Booking.

 

במקום לשוטט בין מספר אתרים בחיפוש אחר המחיר הזול ביותר, אפשר להיכנס לאתרי השוואות מחירים שיעשו את העבודה בשבילכם. אתר כמו  http://www.hotelscombined.co.il/ שמוצג גם בשפה העברית, מספק השוואה בין כלל האתרים ומתחייב להציג את המחיר הנמוך ביותר. אתר טרווליסט הישראלי משווה את המחירים שמציעים סוכני הנסיעות. הסוכנים המוצגים באתר פחות מוכרים, אבל דווקא בגלל זה הם מציעים מחירים תחרותיים.

3. מועדון לקוחות מוזיל עלויות. אם אתם נוהגים לנפוש ברשת מלונות קבועה בישראל, כדאי לכם לשקול להצטרף למועדון הלקוחות של הרשת. מרבית הרשתות הגדולות בארץ מציעות הצטרפות למועדון נאמנות, חלקן בתשלום וחלקן בחינם, כאשר החברות מקנה הנחה של 5%-15% בכל הזמנה. אם תבצעו את ההזמנה דרך המוקד הטלפוני של בית המלון, בקשו מנציג המלון את הפרטים לגבי המועדון. לעומת זאת, כשאתם בודקים את המחירים באתר, עליכם להיכנס לקטגוריה של מועדון לקוחות, ולקרוא את תנאי ההצטרפות.

4. בדקו הנחות לאזרחים ותיקים. לנופשים בחו"ל כדאי לבדוק האם המלון או הרשת מציעים הנחות לאזרחים ותיקים. רשתות מובילות כמו הילטון, הייאט, שרתון והולידי אין מציעות הנחות לאזרחים ותיקים על חדרים, ארוחות במלון ושירותים נוספים. ההנחות נעות בין 10%-50%. איך מממשים את הזכאות? מתעדכנים דרך האתר של הרשת או דרך סוכן הנסיעות. לעיתים גם כאן צריך להצטרף כחברים במועדון הרשת כדי לזכות בהנחות.

 

5. חברים במועדונים לגיל הזהב? מגיעות לכם הנחות בבתי מלון. עמותות ומועדונים לגיל השלישי בישראל מציעים לעיתים גם הם הנחות על חופשות בבתי מלון. כך למשל, העמותה לקידום אזרחים ותיקים מציעה לחבריה הנחות בבתי מלון באילת. המשרד לשוויון חברתי ומועדון הצרכנות "ותיקים ונהנים" ערך לאחרונה פסטיבל לגיל השלישי באילת, עם הנחות במלונות ופעילויות נוספות.

6. הזמנות של הרגע האחרון יחסכו לכם מאות שקלים. בתי מלון בישראל ובחו"ל מעדיפים להוריד מחירים מאשר להישאר עם חדרים פנויים. לכן אם אתם ספונטניים, הזמנה של הרגע האחרון יכולה להיות מאד משתלמת. כמעט אצל כל הסוכנים יש מבצעים של הרגע האחרון, וגם באתרים של בתי המלון מוצעים לרוב דילים למהירי החלטה. 

 

 

עוד בצרכנות נבונה של מוטק'ה:

 

שלושה ספרים לחופשה המושלמת

האותיות הקטנות של המבצעים הגדולים

יש כרטיס מועדון? עושים סדר בארנק

כל הדרכים לשלם פחות על חבילת התקשורת

8 טיפים לקנייה חכמה ובטוחה ברשת

האוטובוס שוב איחר? יש מה לעשות

קל להתחבר, קשה להתנתק

הפעילה לחצן מצוקה, ואף אחד לא בא

המדריך המלא למתעכבים בשדה התעופה

כל הדרכים לעבור בין חברות הסלולר ביעילות

חתול בשק? כך תמנעו ממלכודות שיווקיות

חברות הסלולר גובות כסף מיותר? כך תלחמו

כך מתחמקות חברות הביטוח מתשלום

10 הנחות שכל פנסיונר צריך להכיר 

אזרחים ותיקים? מגיעות לכם הטבות בבנקים

יוצאים לפנסיה? יתכן שאתם זכאים להחזרי מס

10 טיפים לניהול התקציב אחרי פרישה

 

הצטרפו לקהילת הצרכנות של מוטק'ה

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
בנימין55 21/07/16
כתבה מאוד יפה ומועילה , אך אני חייב לציין שיש גם יוצא מן הכלל. אנחנו יוצאים לא מעט לחופשות, לבד או משפחתיות ולדעתי הנוחות והשקט שאני מקבל כשאני מזמין חופשה בארץ ממקום אחד מסודר, זה שווה לי גם אם...
כתבה מאוד יפה ומועילה , אך אני חייב לציין שיש גם יוצא מן הכלל. אנחנו יוצאים לא מעט לחופשות, לבד או משפחתיות ולדעתי הנוחות והשקט שאני מקבל כשאני מזמין חופשה בארץ ממקום אחד מסודר, זה שווה לי גם אם שלמתי קצת יותר. כמובן שכדאי לקבל מחיר אטרקטיבי בנוסף אך מה שאני בא לומר זה, ששירות טוב ונוחות ללקוח - מבחינתי בחשיבות עליונה. העיקר שנמשיך לבלות ולשמוח בכל יום ובל חופשה.
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהכסף שלי

איך להיזהר מעקיצות נדל"ן?
עד גיל 40 ניסתה טובה רוכברגר-מאיר (63) להקים עסקים, בעיקר בתחום ההלבשה, ו"בכל פעם זה היה כישלון מפואר", היא...
לקריאת הכתבה
כך תחסכו כסף בתשלום החשבונות השוטפים
רובנו מודעים למושג כלכלה נבונה, שהמוטו שלה הוא "לא צריכים - לא צורכים". אבל מה קורה עם החשבונות השוטפים,...
לקריאת הכתבה
מחברים את האזרחים הוותיקים לדיגיטל
בעשור האחרון חלה עלייה משמעותית מאוד בקרב האזרחים הוותיקים בשימוש במחשב בכלל ובאינטרנט בפרט: לפי סקר של...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה