חזרה לחדשות היום

מתנה על תנאי

החלטתם להעניק לילד דירה או נכס אחר? הקפידו לנסח הסכם שיגן עליכם ויאפשר לכם לחזור בכם אם התנהגות הילד תפגע בכם
מאת עו"ד ד"ר פנינה בכר 24/06/14
מתנה על תנאי
מתנה על תנאי

צילום: Shutterstock 

 

יש רגע בחיים שבו ההורה רוצה לתת את הנכס שלו במתנה לבנו או לבתו. הוא מרגיש צורך עז להגן עליו, להבטיח את עתידו. זהו תהליך טבעי המשמש כדור הרגעה וביטחון. אבל מה קורה כשההורה חוזר בו? כשהוא מתחרט? האם אפשר לבטל את ההסכם?


לפני כמה שנים החליטה אישה מבוגרת כי את יתרת ימיה תעביר עם בתה וחתנה. היא מכרה את דירתה, ואת כל הכספים שקיבלה עבורה נתנה לבתה ולחתנה. אלה מכרו את דירתם וקנו דירה גדולה יותר, שבה התחייבו לתת לאישה חדר ואפשרות לגור בו כל ימי חייה. שנתיים לאחר שערכו את ההסכם חלתה הבת ונפטרה. לטענת האם החל חתנה למרר את חייה, עד שלא הייתה לה ברירה והיא נאלצה לעזוב את הדירה.

 

בית המשפט קבע אז, כי המתנה ניתנה בתנאי וכי החתן הפר את התנאי ועל כן חויב החתן להשיב לאישה את השקעתה.

 

הענקת נכס לילד גורמת אושר וסיפוק רב גם להורה וגם לילד. האכזבה שנגרמת להורה מגילוי צד קשה באישיות הילד ברגע שהוא מקבל את המתנה מהוריו, היא מקוממת ומשפילה וחייבת לקבל מענה בבית משפט.


לדעתי האישית והמקצועית, מעצם העובדה שבית המשפט מאפשר להורה לחזור בו מהענקת המתנה הוא מכריז כי כיבוד אב ואם הוא מערכי היסוד של החברה וכי לא יסבול התנהגות מחפירה של ילדים כלפי ההורים.

 

"התנהגות מחפירה" היא גורם משמעותי בחוק. המחוקק מוצא לנכון לאותת לילד שהתנהגותו כלפי ההורה עוברת כל גבול ועל כן הוא יפחית או ישלול את הזכויות שהוענקו לו. כך למשל גם בעניין מזונות: ילד שהתנהגותו כלפי אביו הוגדרה כהתנהגות מחפירה, קרי, הוא אינו מוכן לפגוש את האב ולשוחח עימו בטלפון, עשוי לקבל מבית המשפט פסק דין שישלול את מזונות האב כלפיו. בית המשפט יאזן וידאג שהילד לא יישאר ללא אמצעי מחיה, אבל בהחלט ינקוט בעמדה חד משמעית.

 

פסק דין נוסף בנושא הסכם מתנה להעברת זכויות של רכוש לילדים, שניתן בחודש האחרון, מבהיר כי בית המשפט לא יכפה הסכם בין הורים לילדים כאשר הילדים פוגעים בהוריהם ואינם מכבדים אותם.

במקרה הזה מדובר במערכת יחסים עכורה בין הורים לבתם, שהיא אם חד-הורית. ההורים מצדם ניסו לקרב את הבת, ובמסגרת ניסיונם לשיפור מערכת היחסים ולאחר שהבת הבטיחה לשפר את יחסה ולהימנע מהתפרצויות זעם כלפי ההורים, נענו ההורים לבקשתה והבטיחו להעביר על שמה דירה שהייתה ברשותם, וחתמו על כל המסמכים הדרושים לשם כך, תוך שהם מדגישים בהסכם כי המניע למתנה הינו הכוונה "לקבל מחדש את בתם ואת בנה אל חיק המשפחה".

 

רוצים להתעדכן? הצטרפו למוטק'ה בפייסבוק

 

לצער ההורים, הציפייה שלהם לא התממשה, ולטענתם תוך זמן קצר חזרה הבת להתנהגותה התוקפנית ולסחיטת הכספים מההורים, ואף הכתה את אמה ואיימה על חייה. ההורים חזרו בהם מהחלטתם וניתקו את הקשר עם הבת. בית המשפט קיבל את תביעת ההורים והורה על ביטול חוזה המתנה שבו התחייבו ההורים לתת לבתם את הדירה במתנה, כשהנימוק הוא "התנהגות מחפירה" של הבת.

 

כשהורה מחליט להעניק מתנה לילדיו טוב יהיה אם ינסח הסכם והתניות שיכולות להגן עליו ולאפשר לו לחזור בו אם וכאשר התנהגות הילד פוגעת בו ובאיכות חייו.


אנחנו ההורים מחויבים לילדינו, לגדל אותם, לחנך אותם, להעניק להם אהבה, לדאוג להם, וכשהם יוצאים מהקן - להשגיח עליהם, הפעם מרחוק, ולהמשיך להיות משענת עבורם. זו התנהגות טבעית עבורנו, אך ישנו קו אדום, חוצה גבולות, וזה כאשר ילד מפנה אל הוריו כתף קרה, בייחוד כשההורים מתבגרים.

 

הענקת מתנה במשפחה ניתנת כחלק מהיחסים בתוך המשפחה ומתוך רצון טוב. כשילד לוקח את זה כמובן מאליו וגורם להוריו צער ואכזבה, חשוב להזכיר לו כי הנתינה היא על תנאי.


עו"ד ד"ר פנינה בכר היא שותפה במשרד עו"ד בכר - בר-גיל

 

הבהרה: המאמר אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לכך ונכתב לצורכי מידע כללי

 

עוד על משפט: 

צוואות, ירושות ומה שביניהן

שותפים לדירה או ידועים בציבור?

גירושים מאוחרים: דברים שחשוב לדעת

צוואות הדדיות: בני הזוג מורישים זה לזה

 

לפורום ייעוץ משפטי: לחצו

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בחדשות היום

כל מה שצריך לדעת על רשלנות רפואית

בכל שנה מוגשות לבתי המשפט בישראל קצת פחות מ-2,000 תביעות בגין נזקים שנגרמו מרשלנות רפואית. לפי הנהלת בתי...

לקריאת הכתבה
חייבים כסף? כל הדרכים להחזיר את החוב

אף אחד לא אוהב שחייבים לו כסף או להיות בצד החייב, אבל כולנו ודאי לקחנו בשלב כלשהו בחיים הלוואה מהבנק דוגמת...

לקריאת הכתבה
חושדים שמרמים אתכם? כך תדעו

הכתבה מטעם חברת Checknet

כולנו מכירים את סיפורי המרמה והונאה הנוגעים לכל תחומי החיים ומתפרסמים חדשות...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה