חזרה ליחסים

נישואים פתוחים? תחשבו על זה טוב

למי מתאימים נישואים פתוחים, והאם הם באמת יכולים לעבוד
מאת עדי כץ 11/02/13
נישואים פתוחים? תחשבו על זה טוב
צילום: Shutterstock

צילום: Shutterstock

 

אחרי אי אלו שנות חיים משותפים יש סיכוי שתמצאו את חיי המין שלכם שגרתיים ומשמימים מעט, ואולי מעולם לא היו מזהירים וזה מתחיל להפריע. יש שמסתפקים במצב כזה בפנטזיות על גבר או על אישה אחרים, יש ה"פותרים" זאת באמצעות בגידה ואחרים מעדיפים להיפרד כדי למצוא את אושרם במקום אחר.

אופציה נוספת, היא "נישואים פתוחים", סידור המאפשר לכל אחד מבני הזוג לרעות בשדות זרים בהסכמה הדדית, תוך כפיפות לתנאים מסוימים שנקבעו מראש. יש המנהלים אורח חיים כזה במשך שנים. עבור אחרים, הנישואים הפתוחים הם רק תחנה בדרך לפרידה, או במקרה האופטימי, לחזרה למונוגמיה.

 

במדינות כמו פקיסטן או סעודיה נישואים פתוחים הם עבירה פלילית. גם ההלכה היהודית אוסרת עליהם, אם כי מאפשרת לגבר חופש פעולה יחסי בתחום המין שמחוץ לבית. בקבוצות שונות כמו המורמונים בארצות הברית, ריבוי שותפים למיטה מותר ואף מעוגן בחוק כפוליגמיה, לגבר בלבד.

 

לדברי לימור בנדל, סקסולוגית ומטפלת זוגית, בחברה המערבית נישואים פתוחים הם בעיקר נחלתם של זוגות בעלי השקפת עולם ליברלית. "אלה אנשים שלא רואים במונוגמיה את צורת החיים האפשרית היחידה ומאמינים ב'פולי אמורה', כלומר, ריבוי אהבות". אבל יש גם כאלה שמגיעים לרעיון כתוצאה משחיקה בזוגיות.

 

"יש בני 50 פלוס שהילדים שלהם עזבו את הבית ופתאום הם זה עם זה ונוצר חלל, שעמום מסוים. זוגות מספרים לי שכבר אין להם על מה לדבר, או שהשיחות עוסקות רק בדברים הטכניים, ויש בהם כאלה שאת הרענון והחידוש רוצים להשיג מבחוץ".

 

תשוקה לרענון יכולה להתעורר אצל זוגות שנישאו בגיל צעיר ולא הספיקו לחוות חוויות מיניות. "אם מדברים על בני ה-60 פלוס של היום, זה דור של אנשים שנישאו בתחילת שנות ה-20 לחייהם או אפילו קודם, חיים ביחד כמה עשרות שנים ולפעמים בן הזוג הוא הפרטנר המיני הראשון והיחיד שהיה להם. בגיל מסוים הם מתחילים לעשות חשבון נפש, מה הספקתי ומה לא. אצל גברים יש עם הגיל ירידה באון המיני ומתעורר צורך בחיזוק תחושת הגבריות באמצעות אישה אחרת, צעירה יותר.

"יש זוגות שמצב יחסי המין שלהם מעולם לא היה טוב. נשים מתארות לי חיים שלמים עם גבר שלא יודע להביא אותן לחוויה מינית, שבא למיטה לספק רק את עצמו ואין לו ידע כיצד לענג אשה. יש גם משברים זוגיים שאנשים חושבים שיצליחו לתקן דרך הסקס. זוגות שלא מדברים זה עם זה ונמצאים בהסתגרות או במריבות כבר שנים וחושבים בטעות שיוכלו לפתור את הבעיות בקשר מיני עם מישהו מבחוץ".

 

רוצים להתעדכן? הצטרפו למוטק'ה בפייסבוק

 

לטובת מי שמאמין שיחסי מין מחוץ לבית יציתו את חיי המין שלו ואולי אף יתרמו לזוגיות, בנדל מפרטת כמה אפשרויות פעולה. "האחת היא מערכת שבה שני בני הזוג החליטו שהם זקוקים ליחסי מין מחוץ לנישואין וכל אחד עושה כרצונו, מבלי לעדכן את בן הזוג בפרטים. אפשרות נוספת היא פתיחת הנושא לדיון, כלומר עושים הכול תוך הידברות. אפשרויות נוספות הן חילופי זוגות קבועים או השתתפות במפגשי חילופי זוגות".

 

נישואים פתוחים יכולים באמת לעבוד?

 

"כן, אך בליווי הדרכה של איש מקצוע ורק אם מתקיימים כמה תנאים. קודם כל, שני בני הזוג צריכים להיות אנשים בעלי ביטחון עצמי והערכה עצמית גבוהה, שלא מגיבים בקנאה או ברכושנות. התנאי החשוב השני הוא שהזוגיות תהיה בעלת בסיס יציב, עם אמון הדדי מלא, פתיחות מלאה ותקשורת טובה. לא לבוא מתוך חוסר או בעיה זוגית. חשוב גם שתהיה בין בני הזוג הרבה אינטימיות של מגע אוהב ויחסי מין ויכולת להגיע לריגוש וחידוש גם בתוך הזוגיות".

 

אילו תנאים בני זוג יכולים לקבוע כדי שהנישואים הפתוחים לא יעלו על שרטון?

 

"כל אחד לפי מה שחשוב לו, מה הם הגבולות שלו ומה לא נוח לו. אפשר לקבוע שמנהלים את כל העניין בדיסקרטיות ולא משתפים את הסביבה, למרות שיש גם כאלה שלא אכפת להם שהסביבה תדע. חשוב לקבוע שלא מקיימים יחסי מין לא מוגנים, גם כדי לא להכניס אישה זרה להריון וגם כדי לא להביא מחלות מין מבחוץ. כלל חשוב אחר יכול להיות לא להתאהב, כי במקום החדש והמסעיר של יחסי מין מחוץ לבית יכולים להתעורר גם רגשות. יש גם כאלה שקובעים גבולות מיניים, כלומר, מותר לקיים יחסים עם אחרים, אבל בלי אוראלי, או בלי נשיקות למשל".

קורה שאחד מבני הזוג מעוניין בנישואים פתוחים והשני נגרר כדי לרצות אותו?

 

"בוודאי. יכולה להיות אישה שזקוקה למיניות אחרת, אבל הבעל שמרן בדעותיו או רכושני וזה לא מתאים לו, ואותו הדבר גם בכיוון השני. במפגשים עם זוגות כאלה אנחנו עובדים על המקום של בן הזוג המרצה, מפתחים אצלו את האסרטיביות ואת הביטחון העצמי, מבררים מה המוטיבציה שלו להישאר בזוגיות במצב כזה. יש אנשים שאכן לא מוכנים להישאר בזוגיות כזאת, כי זה פוגע בערכים שלהם".

 

יש מקרים שבהם הנישואים הפתוחים הם דרך לפורר את המערכת הזוגית?

 

"כשזה לא נעשה נכון, זה בהחלט עלול לקרות. יש אנשים שימצאו בזה דרך נהדרת לסיים את המערכת הזוגית. הם מתקשים לסיים אותה בצורה ישירה וגלויה, אז מייצרים משבר כדי לגרום לריחוק ולפרידה".

 

עוד על זוגיות:

יוצאים לדייט: למצוא זוגיות בגיל מבוגר

הדרך לאהבה עוברת בדייט הראשון

מתגרשים בגיל הזהב? כך תעשו זאת נכון

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 12/02/13
...זה עולה כסף, חוויות חדשות, מרחיבים אופקים, נהנים, מסעדות, מועדונים, חוויות...
ובסוף חוזרים ארצה - הביתה...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

כמהים לזוגיות, אך מחבלים בה

לפעמים, בסיומו של שבוע קשה, לאחר שעות רבות של טיפול זוגי, אני תוהה, לשם מה? למה אנחנו, נשים וגברים, טורחים...

לקריאת הכתבה
זוגיות: עצות זהב לריב נכון בגיל 60+

כבר בתחילת משבר הקורונה בארץ, מטפלים ומומחים בתחום הזוגיות חזו כי התקופה הקרובה תביא איתה עלייה בשיעור...

לקריאת הכתבה
חוגגים 60 שנות נישואים - בט"ו באב

מה יותר נעים מלחגוג אהבה בט"ו באב? לחגוג יום נישואים בט"ו באב, ולא סתם – אלא יום נישואים עגול, 60 ליתר דיוק. אם...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה