חזרה ליחסים

נשים, סובלות מבעיות בתפקוד המיני?

כאבים בזמן קיום יחסי מין יכולים לנבוע מסיבות רפואיות או רגשיות – כמו שקרה לא', שחשה פגועה מבעלה ולכן חוותה כאבים בחדירה. איך מטפלים בבעיה? טור מיוחד של המטפלת המינית מרים ברנר, לקראת מפגש הזום שיתקיים ברביעי הקרוב 14.7 בשעה 11:00 במסגרת "מועדון תרבות מוטק'ה"
מאת מרים ברנר 12/07/21
נשים, סובלות מבעיות בתפקוד המיני?
יובש בנרתיק - בעיה רפואית, רגשית או גם וגם? צילום: Shutterstock

 

"בזמן האחרון אין לי חשק לעשות סקס עם בעלי, וכשאני עושה את זה בשבילו כואב לי. אני לא מראה לו כי אני מפחדת שיתחיל לחפש סקס במקום אחר".

 

כך שיתפה אותי א' (השם המלא שמור במערכת), בת 58, וקבעה איתי פגישה. לבעלה, בן 60, אמרה שרוצה לדבר עם מטפלת על דברים שמציקים לה. היא התחילה את הפגישה בבכי. שאלתי אותה מה השתנה בחייה או במערכת היחסים שלה עם בעלה בתקופה האחרונה. ביקשתי ממנה גם לספר על התקשורת ביניהם, על ניהול עימותים, על כעסים.

 

א' סיפרה שהם היו חברים די טובים. בעלה  סגור ומופנם והם חיו חיים קצת מקבילים, כשכל אחד שקוע בעבודתו, אבל גם נהנים יחד עם חברים ועם הילדים והנכדים. הסקס היה בסדר. לפני כמה זמן ראתה בטלפון הנייד של בעלה, במקרה, התכתבות ידידותית שלו עם מישהי מהעבודה, בלי רמזים מיניים. כשעימתה אותו עם זה הסמיק והתחמק, אמר שאין לזה שום משמעות. אחר כך בטיול בחו״ל, שמה א' לב שבעלה שולח לאותה קולגה מהעבודה תמונות מהטיול ואף קנה לה מתנה.

 

א' נפגעה מאד. הם לא הצליחו לדבר על זה ולפתור את הנושא. לא היה לה גם אומץ להציע לו שיבואו לטיפול יחד כבר בפגישה הראשונה, חששה ממה שיתגלה. בחודשים האחרונים ממש לא רצתה לקיים יחסי מים עם בעלה, הכריחה את עצמה וחוותה כאב.

 

ברביעי הקרוב, 14.7 בשעה 11:00 תתארח מרים ברנר בזום, במסגרת "מועדון תרבות מוטק'ה", בשיח פתוח על מיניות בגיל השלישי, ותשיב על שאלות הגולשים. והכל ללא עלות! לפרטים והרשמה לחצו בבקשה כאן

 

ברגע שחזר האמון בבן הזוג, הכאבים פסקו

 

 

ברגע שחזר האמון והיא התחילה לקיים יחסי מין עם בעלה מרצונה ובשבילה - פסקו הכאבים. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

לפגישה הבאה הם כבר הגיעו יחד. בעלה ניסה להכחיש לעצמו שעשה משהו פוגעני כלפי א', ניסה להציג את הקשר עם הקולגה מהעבודה כידידות שאין מעבר לה שום דבר. לאט לאט בטיפול היה מוכן לקחת אחריות על ההתנהגות שלו, ולראות את הסיטואציה מנקודת המבט של אשתו.

 

התברר שהוא חווה את א' כדומיננטית ושתלטנית, ואת עצמו כחסר ביטחון מולה. הוא ניסה לקבל תשומת לב והערכה דרך הקולגה מהעבודה, לה קנה דברים מדי פעם (נוסח "לקנות אהבה ולהרגיש גבר"). עם זאת, הוא הכחיש שהתחיל ביניהם רומן.

 

בתהליך של טיפול זוגי מיני משולב שנמשך כחצי שנה, א' ובעלה התקרבו רגשית ומינית. עבדנו על תקשורת פתוחה, על ניהול עימותים בצורה מקרבת - בלי לברוח מהם.

 

התברר שא' מאוד זקוקה לשיחות נפש עם בעלה, מה שהוא לא יכול לתת לה. היא למדה לקבל אותו כמו שהוא - לא תמיד מודע לעצמו ולא תמיד יכול לענות לה על השאלות שהיא שואלת, כדי להבין אותו ולהתקרב אליו. הוא חש מאוים מהשאלות שלה, התחמק ולפעמים אפילו שיקר. עבדנו על חידוש האמון שלה בבעלה, והוא קיבל חיזוק להכיל את החשדנות שלה עד שתוכל שוב לתת בו אמון, וגם לקיים איתו יחסי מין מרצונה ובשבילה – וברגע שזה קרה, הפסיקו גם הכאבים בחדירה.

 

 

ממה נובעים כאבים בחדירה?

 

הסיבות לכאבים בחדירה יכולות להיות על רקע רפואי, רגשי או גם וגם. בסיבות הרפואיות ניתן למנות פטריה, דלקת, כאב בנקודה מסוימת בפתח הנרתיק, סוכרת במצב מתקדם, גיל המעבר וכיו"ב. סיבות על רקע אחר הן למשל וגיניזמוס - כיווץ לא רצוני של שרירי פתח הנרתיק כדי להימנע מכאב אמיתי או מדומה. סיבה רגשית יכולה לגרום ליובש בנרתיק בגלל מתח, חוסר ריכוז וכיו"ב, ולעיתים, כאמור, יחול שילוב של סיבה רפואית ורגשית.

 

בכל התופעות הללו ועל רקע כל הסיבות האפשריות ניתן לטפל. לעיתים קרובות הטיפול כולל מטפל/ת מיני/ת מוסמכ/ת בשילוב גניקולוג/ית-סקסולוג/ית ופיזיותרפיסט/ית, המומחים באגן האישה. חשוב לדעת שקיימות גם משחות על בסיס מים, אותן ניתן לרכוש ללא מרשם, או כאלה בעלות הורמונים, המחייבות מרשם רפואי, שניתן למרוח בפתח הנרתיק כדי להקל על התופעה.

 

אצל א', הסיבה לכאב בחדירה היה יובש בנרתיק והתחלה של וגיניסמוס על רקע רגשי. מאחר שחשה פגועה ולא רצתה את בעלה בתוכה, היא לא היתה מרוכזת בחוויה. למעשה, היא חוותה תופעה דומה ומקבילה לחרדת ביצוע של גבר - מערכת העצבים הסימפטתית שלה פעלה, והדם זרם החוצה מאזור הנרתיק. בנוסף, היא לא ממש רצתה שיחדור אליה ולכן התכווצה. בטיפול הזוגי המיני של א' ובעלה שולבו גם תרגילים אישיים עבורה וזוגיים לביצוע בבית, של שחרור, הרפיה וריכוז, ויחד עם ההתקרבות הרגשית פתרו בני הזוג את הבעיה של הכאב וקיבלו בונוס - שיפור רב בזוגיות.

 

 

מרים ברנר היא מטפלת מינית מוסמכת ומדריכה באישור איט"ם (האגודה הישראלית לטיפול מיני).

 

ברביעי הקרוב, 14.7 בשעה 11:00 תתארח מרים ברנר בזום, במסגרת "מועדון תרבות מוטק'ה", בשיח פתוח על מיניות בגיל השלישי, ותשיב על שאלות הגולשים. והכל ללא עלות! לפרטים והרשמה לחצו בבקשה כאן

 
 
 
 
 
 

 

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 14/07/21
חיי זוגיות ואינטימיות ללא תבלינים והפתעות מביאים לתוצאות בלתי רצויות... היא רוקיסטית בת 60 דוהרת על אופנוע שהחלה לכסות עצמה בקעקועים והוא תולעת ספרים ופריק של הרצאות ושל שופן - למה כבר יש לצפות?......
חיי זוגיות ואינטימיות ללא תבלינים והפתעות מביאים לתוצאות בלתי רצויות...
היא רוקיסטית בת 60 דוהרת על אופנוע שהחלה לכסות עצמה בקעקועים והוא תולעת ספרים ופריק של הרצאות ושל שופן - למה כבר יש לצפות?...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

נשים, סובלות מבעיות בתפקוד המיני?

"בזמן האחרון אין לי חשק לעשות סקס עם בעלי, וכשאני עושה את זה בשבילו כואב לי. אני לא מראה לו כי אני מפחדת...

לקריאת הכתבה
שרה התאהבה בסקס בגיל... 80!

שרה, בת 80, גרושה, אם לשלושה וסבתא לשבעה, הגיעה אלי כדי להתיעץ בקשר להתלבטות לגבי מתח בין החבר החדש שלה...

לקריאת הכתבה
סקס בפרק ב': האם אפשר להגיע לאורגזמה?

א. בת 55, גרושה, התקשרה כדי לקבוע פגישה ואמרה לי: "אף פעם לא גמרתי. אני בקשר חדש ומפחדת לקלקל אותו".

א....

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה