חזרה ליחסים

סובלות מירידה בחשק המיני? יש מה לעשות

הקילוגרמים שעלו, השחיקה בזוגיות והמטלות היומיומיות – אם אין לכן חשק לסקס, או שאתן סובלות מבעיה בתפקוד המיני, חשוב שתדעו שאתן לא לבד. ושיש לא מעט פתרונות
מאת עדי כץ 16/11/16
סובלות מירידה בחשק המיני? יש מה לעשות
כשהאינטימיות טובה, החשק המיני יכול להיבנות. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

הזוגיות חורקת, הוספתן כמה קילוגרמים או שאולי גיליתן קמט חדש, הבריאות לא משהו והכיור מלא כלים? סביר להניח שחשק לסקס אין לכן במיוחד. אלה ואחרים הם חלק מרשימה ארוכה של גורמים, העלולים לחבל בתשוקה הנשית. לא מפתיע, אם כן, שחשק - או בעצם חוסר חשק - הוא בעיית התפקוד המיני הנפוצה ביותר אצל נשים. זה יכול לקרות בכל גיל, אבל שכיח יותר בגיל המבוגר.

 

למרות שבעיות התפקוד המיני הגבריות מדוברות יותר, נשים סובלות מבעיות בנושא בשיעור דומה. מחקרים מראים ש-40%-44% מהנשים בישראל בכל הגילאים, סובלות מבעיה כלשהי בחיי המין.

 

הבעיות הנשיות, איך לא, מורכבות וקשות יותר לטיפול, מאשר מתן מרשם לוויאגרה. הבעיה הנשית השנייה בשכיחותה אחרי חוסר חשק, היא חוסר יכולת להגיע לאורגזמה. נשים סובלות גם מקושי להגיע לעוררות מינית ומכאבים ואגינליים בעת החדירה.  

 

בעיה שונה לחלוטין ונדירה יחסית, שמופיעה בעיקר אצל נשים והטיפול בה הוא תרופתי, נמצאת בקצה השני של הסקאלה ומכונה "גירוי מיני טורדני". מקורה בשינויים הורמונליים, בלחץ נפשי ועוד, והיא מתבטאת בתחושה מתמשכת של גירוי מיני, שלא מפסיק גם אחרי קיום יחסי מין.   

 

 

"תשוקה ספונטנית אצל נשים קיימת רק בתחילת הקשר"

 

 

 מחקר מצא שנשים בזוגיות קבועה לא נהנות מתשוקה ספונטנית כמו בני הזוג שלהן. צילום: Shutterstock

 

 

ולמה לנשים רבות אין חשק? גורם משמעותי הוא השנים הארוכות לצד אותו הגבר. מחקר שערכה רוזמרי בסון, רופאה פנימית מוונקובר בקנדה, מצא שנשים החיות בזוגיות קבועה לא נהנות מתשוקה ספונטנית כמו בני הזוג שלהן. למעשה, תשוקה ספונטנית כזאת קיימת אצל נשים, לדבריה, רק בתחילת הקשר, בטווח זמן של שלושה חודשים עד שלוש שנים. בהמשך, כשנשים יוזמות אקט מיני, הוא נועד בעיקר ליצירת אינטימיות זוגית, לקבל ולתת אהבה.

 

החשק נובע, זה כבר ידוע, מאיבר המין הגדול ביותר בגופנו - המוח. לדברי רות בן-ציון שכטר, מטפלת משפחתית וזוגית וסקסולוגית, אחד המרכיבים הראשיים בחשק המיני הוא המרכיב הרגשי. "החשק הוא אחד הסודות הגדולים", היא אומרת, "והוא בהחלט לא עניין פתור".

 

התשוקה המינית יכולה להיות מושפעת אמנם גם מהמצב ההורמונלי ומהמצב הבריאותי בכלל, אבל היא תלויה בעיקר בגורמים רגשיים ונפשיים. "כשאדם בלחץ נפשי או מודאג ממשהו, הראש שלו במקום אחר", היא מסבירה. "לעיתים חוסר חשק הוא גם תוצאה של פגיעה מינית בילדות שהודחקה. אלה דברים עמוקים, שלוקח שנים לעבד אותם".

 

גם מחלות או פרוצדורות רפואיות עלולות להשפיע במישרין או בעקיפין על חיי המין הנשיים. "טיפולים בהקרנות, למשל, ניתוחים כמו כריתת שד וכיו"ב פוגעים הרבה פעמים בדימוי הגוף", אומרת בן-ציון שכטר.

 

על כל אלה מוסיף גיל המעבר הנשי את העצבנות, הדיכאון, גלי החום והיובש בנרתיק, הנובעים מירידה הורמונלית ולא מסייעים לחדוות המין. "אצל חלק מהנשים, סיום המחזור הוא גם סוג של סימן שצריך לעצור את חיי המין, אבל זה מאוד לא נכון", אומרת בן-ציון שכטר.

 

 

פחות חיי מין, פחות מצב רוח

 

 

 פעילות מינית משחררת אנדורפינים במוח שמביאים לתחושה טובה. צילום: Shutterstock

 

 

 

פתרונות אפשריים לבעיות הטכניות יכולים להיות שימוש בג'ל על בסיס מים נגד יובש בנרתיק. "נשים שלא קיימו יחסי מין זמן ממושך וחוששות מכאב בחדירה, יכולות להשתמש במרחיבי ואגינה", היא אומרת. "מדובר במכשיר דמוי ויברטור שבנוי כמו 'בבושקה', בגדלים מדורגים, וניתן לקבל אותו במרשם של גינקולוג עם התמחות בסקסולוגיה".

 

ומה קורה כשאין חיי מין? "לפני הכל הדבר פוגע במצב הרוח, כי פעילות מינית משחררת אנדורפינים במוח שמביאים לתחושה טובה", מסבירה בן-ציון שכטר. "מחסור במגע אוהב מביא גם לפגיעה בערך העצמי, לתחושת דחייה, תסכול ואכזבה, ומשפיע על היחסים הזוגיים".

 

גברים נפגעים יותר, לדבריה, מבחינת הערך העצמי מבעיות התפקוד שלהם, אבל גם נשים מוטרדות מהנושא. "נשים פחות מדברות על הצורך במיניות ובהנאה המינית. אצל גברים זה יותר מוחצן, כבר מגיל צעיר".

 

האם גברים פונים משום כך לטיפול מיני יותר מאשר נשים? הדעות חלוקות. במאמר על בעיות בתפקוד מיני בנשים באתר בית החולים רמב"ם, טוען האורולוג פרופ' יורם ורדי, כי גברים נוטים להגיע לטיפול מיני יותר מנשים. הסיבה, לדבריו, היא שגבר עם בעיה מינית לא יכול לתפקד. לאישה זה פחות מפריע, היא מסוגלת לתפקד גם בלי חשק או אורגזמה.

 

בן-ציון שכטר סבורה אחרת. "נשים מגיעות לטיפול מיני יותר מגברים", היא אומרת. "נכון שגברים יפנו יותר לחפש פתרונות קסם כמו ויאגרה, אבל נשים מוכנות יותר לעבור תהליך טיפולי מעמיק. לעיתים הן מביאות גם את בן הזוג, אבל אני תמיד עורכת לפחות שיחה נפרדת אחת לכל אחד, שבה הם יכולים להעלות דברים שלא יעלו בפני בן הזוג. לדבר על הרומנים הנסתרים, למשל".

 

 

יש נשים שפותרות כך את בעיית השחיקה בחשק?

"בהחלט, הן רק פחות מדברות על זה מאשר הגברים. עושות את זה בצנעה רבה וסובלות יותר מייסורי מצפון, אם בגלל החינוך, או המסרים מהבית ומהתרבות".

 

 

"ככל שמקיימים יותר יחסי מין, הוואגינה שומרת על הגמישות"

 

 

 בגיל המבוגר הסקס נועד נטו לכיף. צילום: Shutterstock

 

 

 

תרופות החשק הנשיות, הצצות מדי פעם ומוכתרות כ"ויאגרה נשית" (למרות שהן פועלות על המוח ולא על אברי המין), אינן יעילות, לדברי בן-ציון שכטר, וגם נושאות תופעות לוואי רבות. "כדורים לחשק לנשים לא קיימים", היא אומרת. "עד היום, שום כדור לא הוכיח את עצמו. תרופות יכולות מקסימום להוריד חשק מיני, לא לייצר אותו. מובן שאם יש בעיה רפואית בבסיס חוסר התפקוד המיני, יש לטפל בה תרופתית".

 

לעזרים נגישים יותר, כמו כוסית אלכוהול לחימום האווירה, אין לה התנגדות. "כל מה שגורם להשתחרר ולהוריד כבלים רגשיים ויכול לתרום לאווירה האינטימית ולעידוד החשק – בא בחשבון", היא אומרת, "כמובן, בתנאי שהוא לא מרדים את האישה בסופו של דבר".

 

הסוד לחיי מין בריאים בגיל מבוגר, לפחות על פי מחקר שנערך בארה"ב, הוא חיים מאוזנים: במחקר נמצא, שנשים בריאות, עם דימוי גוף טוב, זוגיות טובה, קרייריסטיות אבל לא יותר מדי, נהנות יותר מחיי מין. "בריאות ודימוי גוף הם סיבות מובנות מאליהן", מפרשת בן-ציון שכטר. "המעניין הוא שהקשר הזוגי הקבוע מוכח כתנאי ליחסי מין בתדירות גבוהה יותר. רבים חושבים שהפנויים והפנויות עושים יותר חיים בתחום, וזה לא נכון".

 

יחסי מין, היא אומרת, אפשר לקיים עד גיל 120. "ככל שעושים יותר, הוואגינה שומרת על הגמישות והסיכוך וניתן להמשיך בפעילות. אבל צריך לזכור שיחסי מין הם לא רק חדירה: זה המגע, הליטוף, החיזור, התקשורת. לאנשים קשה להשתחרר מחובת החדירה.

 

"בכל גיל ובעיקר בגיל המבוגר, ככל שהאינטימיות יותר טובה, המגע יותר רך ואוהב והאווירה יותר רומנטית, כך החשק יכול להיבנות. זה הזמן שהסקס נועד לכיף: כבר לא עושים אותו כדי להביא ילדים - רק בשביל ההנאה, האישית והזוגית". 

 

 

אומרים לנו שיש סקס אחר

 

להחזיר את התשוקה ליחסים

מה פתאום לאונן? אני סבתא!

מיניות אחרי גיל 50 - זה אפשרי

לגוון את חיי המין אחרי גיל 50

עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב

סקס בפרק ב': אפילו טוב יותר

מבוגרים, עירומים, גאים: הצלמת שמחמיאה לגיל

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

נשים, סובלות מבעיות בתפקוד המיני?

"בזמן האחרון אין לי חשק לעשות סקס עם בעלי, וכשאני עושה את זה בשבילו כואב לי. אני לא מראה לו כי אני מפחדת...

לקריאת הכתבה
שרה התאהבה בסקס בגיל... 80!

שרה, בת 80, גרושה, אם לשלושה וסבתא לשבעה, הגיעה אלי כדי להתיעץ בקשר להתלבטות לגבי מתח בין החבר החדש שלה...

לקריאת הכתבה
סקס בפרק ב': האם אפשר להגיע לאורגזמה?

א. בת 55, גרושה, התקשרה כדי לקבוע פגישה ואמרה לי: "אף פעם לא גמרתי. אני בקשר חדש ומפחדת לקלקל אותו".

א....

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה