חזרה להחיים הטובים

סיפור של גבורה והצלה

יוסף קומם ומשפחתו הצליחו לשרוד את המלחמה בצד הארי של פולין בזכות תושייה, כושר אלתור, הרבה מזל ובעיקר אנושיותם וטוב לבם של הפולנים שעזרו להם והסתירו אותם
מאת עדי כץ 08/04/13
סיפור של גבורה והצלה

 

מעטות המשפחות שיצאו מהתופת הנאצית בשלמותן. משפחתו של יוסף קומם זכתה להיות ביניהן. אבא, אמא ושני בנים, ששרדו בזכות תושייה, כושר אלתור, הרבה מזל ובעיקר טוב לבם ותעוזתם של מי שהונחו על ידי אנושיות בסיסית.

 

הסיפור המופלא והנפתל של חיים בהסוואה שהצליחו לנהל בני המשפחה, ביחד ולחוד, בצד הארי של פולין בשנות המלחמה, שבסיומה זכו לעלות ארצה ביחד ולהמשיך כאן את חייהם, הפך לספר בשם "העוז והחסד" שכתב יוסף קומם ויצא בהוצאת "כרמל".

 

לכתיבת הספר קדם תחקיר מעמיק של שנים. קומם, שהיה ילד בן שלוש כשפרצה המלחמה, זכר באורח פלא את מרבית האירועים שעברו עליו, אך כלל בספר גם עדויות של בני משפחתו ושל אנשים נוספים שהיו עדים ושותפים לאירועים. כל אלה מספקים תמונה מורכבת, המקיפה את קורות המשפחה בין השנים 1936 ל-1950.

 

את הספר ערך פרופ' גבריאל מוקד, בן דוד שני של קומם (שסיפור הצלתו במסגרת "מחתרת יהודי העיר קאליש בווארשה", נכלל בספר). "הזיכרונות המובאים כאן", כותב מוקד במבוא, "הם בגדר מסמך מדהים. ספרותי, היסטורי וביוגרפי. ראשית הרי יש משהו מן המדהים בכל הזיכרונות שמרכזם השואה. אך כאן הזיכרונות אינם נסבים על תיאור גיא ההריגה, אלא בעיקר על הסצנה הנרחבת של הימלטות והסתתרות והצלה, תוך סכנת מוות, בקרב הרחוב הפולני. לא תיאורי ההשמדה עצמה, אלא אותה תערובת של מציאות יומיומית ובלהה, של נצנוצי החיים הנורמליים והצד הגיהנומי של השלטון הנאצי, בין הגטו ובין ההימלטות ל'צד הארי' וניסיון ההישרדות בתוכו".יוסף קומם נולד ב-1936 בעיר קאליש בפולין למשפחה של תעשייני וילונות. אביו היה חירש מילדות. דווקא למומו של האב, שסייע לו להסתיר את יהדותו, כמו גם ליכולות שניחן בהן, היה חלק בהצלה של בני המשפחה. ארבעת בני המשפחה הצליחו להעביר את שנות המלחמה בדירות מסתור בצד הארי, בזהויות בדויות ותוך תהפוכות בלתי אפשריות. באחת מתחנות הצלתו, בדרך לעלייה ארצה, נמנה יוסף קומם עם ילדיה של לנה קיכלר ("מאה ילדים שלי"), בבית הילדים בבלווי, צרפת.ביום הולדתו ה-46 החל קומם לשחזר את זיכרונות ילדותו לצורך בקשה ל"יד ושם" להכיר במציליו כחסידי אומות העולם. בהמשך הביא אותו התחקיר לפולין ולארצות הברית, שם איתר עדים שהוסיפו את זווית ראייתם לאירועים.

 

"החומרים החלו להצטבר אצלי", מספר קומם, בן 77 היום, תושב רמת גן, אב לשתי בנות ובן וסב לנכדים. "עם הזמן התעורר בי צורך פנימי לכתוב. רציתי להביא לידיעת הכלל את מופת הגבורה שבסיפור שלי, להנציח ולפרסם את מסירות הנפש של אלה שסייעו. רציתי להראות במה היתה כרוכה מלחמת ההישרדות ולמה לכל כך מעטים היה סיכוי לשרוד, אבל בעיקר היו חשובים לי המסרים ומוסר ההשכל החינוכי ואפילו ההיסטורי, במיוחד לדור הצעיר. בעקבות עדויות של משפחתי, הוכרו שישה ממצילינו כחסידי אומות עולם".אלה שזכו להינצל היו, לדבריו, פעמים רבות, אלה שהתמודדו בצורה אינדיווידואלית, בכוחות עצמם ובאופן מקורי. לא הלכו עם כולם, אלא ברחו ורכשו זהות שאולה. "התנאים היו כאלה שהיית צריך לא להתגלות בתור יהודי. נדרשו לכך קודם כול ידיעת השפה הפולנית על בורייה והכרה מעמיקה של חוקי ומנהגי הדת הקתולית, כדי להיות מסוגל להתערות בסביבה.

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהחיים הטובים

תערוכת צילום חדשה עושה כבוד לספורט הישראלי
מיקי ברקוביץ' קופץ על הסל וקורע את החוט האחרון שלו, מראדונה כמעט עף באוויר עם הכדורגל, אייל ברקוביץ' ויוסי...
לקריאת הכתבה
ערב שירה בין דורי: כשמשוררים צעירים ומבוגרים נפגשים
ספרו לחברים חובבי השירה: ערב שירה בין דורי מיוחד במינו ייערך הערב (שני) בבית אריאלה בתל אביב. ולמה מיוחד? כי...
לקריאת הכתבה
הסופרת והמשוררת דתיה בן דור בתערוכת צילומים
כבר דורות אחדים ששמה של דתיה בן דור מוכר בכל בית בישראל. היוצרת בת ה-75 חתומה על נכסי צאן ברזל ישראליים...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה