חזרה לבריאות טובה

ספר חדש: החיים במחשבה שנייה

שיתוף פעולה בין פסיכולוגית למטופל לשעבר הוליד ספר הממחיש כיצד מנהלים בתבונה, בשמחה ובלי פחד את החיים בגיל השלישי
מאת עדי כץ 08/06/09
ספר חדש: החיים במחשבה שנייה
בעידן שבו אנחנו מחפשים תשובות אצל אנשי מקצוע, בתחום הזקנה כמו בכל תחום אחר, צריך וכדאי להיזכר מדי פעם שגם לחוכמת חיים וניסיון יש מה לתרום. זה המסר שמאחורי הספר "החיים במחשבה שנייה - שיחות עם נפתלי" (הוצאת אח), של הפסיכולוגית הקלינית ד"ר ליאורה בר-טור, המבוסס על שיחותיה עם הח"כ לשעבר נפתלי בלומנטל, איש רב פעלים בעבר ובהווה, ובעיקר אדם בן 87 שיודע "לנהל" את חייו גם בגיל השלישי. הספר עוסק בחיים בגיל המבוגר כפי שהם משתקפים בעיני בלומנטל. "השיחות עם נפתלי", אומרת בר-טור, "תרמו לי רבות כאדם וכפסיכולוגית, ובעיקר חיזקו את האופטימיות שלי לגבי יכולתו של אדם מבוגר לנהל את חייו בתבונה ולא לפחד מהזקנה, לאחר שהוא לומד להיערך ולהתמודד עם השינויים". בר-טור, הנותנת ייעוץ זוגי ומשפחתי לאנשים במחצית השנייה של חייהם, פגשה בבלומנטל לפני כשנתיים כשבא אליה להתייעץ בנושא מחלתה של רעייתו. "היו לנו כמה פגישות", היא מספרת, "שבמהלכן, בצורה מאוד רציונלית, הוא ניסה להבין כיצד מתמודדים עם המחלה. זמן מה לאחר מכן אשתו נפטרה והנחתי שהקשר איתי יסתיים, כי הוא עצמו תפקד בצורה יוצאת מן הכלל. בגיל 85 הוא היה פעיל ועצמאי, אבל החליט להמשיך בשיחות איתי שאותן הגדיר כ'ביטוח' להזדקנות נכונה. נפגשנו מדי פעם והוא סיפר לי על חייו ועל ההתמודדות עם האלמנות. מצאתי עצמי מוקסמת מהאופן שבו הוא התמודד, עם כל כך הרבה חוכמה ורגישות, והרגשתי שאני מקבלת ממנו יותר מאשר נותנת לו. ככלל, אני מאמינה שבתחום הפסיכולוגיה של הזקנה אני לומדת מאנשים יותר מאשר ממאמרים ומספרים. יש להם תובנות שערכן לא יסולא בפז".
"הרגשתי שאניי יכולה לקבל ממנו המון"
נפתלי בלומנטל נולד ב-1922 בפולין ועלה ארצה ב-1934. ארבע שנים אחרי כן, כשהוא בן 16 בלבד, הצטרף ל"הגנה". במלחמת העצמאות שירת כמפקד פלוגה והשתחרר מצה"ל בדרגת סרן. במקצועו הוא רואה חשבון וב-1951 החל לעבוד בסולל בונה. במרוצת השנים כיהן בתפקידים ניהוליים וכלכליים שונים ובשנים 1977-1982 היה מנכ"ל קונצרן "כור" ובהמשך יו"ר מועצת המנהלים של החברה. ב-1950 הצטרף בלומנטל למפא"י וב-1981 נבחר לכנסת. ב-1986 מונה למבקר ההסתדרות, וגם היום הוא ממשיך בפעילותו המקצועית ומשמש כדירקטור בכמה חברות. במהלך פגישותיה עם בלומנטל מצאה עצמה בר-טור חורגת מיחסי מטפל-מטופל מקובלים ומספרת גם על עצמה. "הרגשתי שהוא נותן לי ייעוץ ולא רק להיפך. באותו זמן כתבתי את ספרי הקודם, 'האתגר שבהזדקנות', ונפתלי נעשה מאוד מעורב בעבודתי עליו". כשעמדה לסיים את הספר תהה בלומנטל מתי תתחיל לכתוב את ספרה הבא, והיא הציעה, שאולי יכתבו אותו ביחד. "הצעתי שאני אבוא אליו, אכין רשימה של נושאים ואקליט אותו, ואחרי כן אעלה את הדברים על הכתב. הוא קיבל את הרעיון בשמחה. בשבילו זו הייתה הזדמנות להמשיך לשמש לי כיועץ, ואני הרגשתי שאני יכולה לקבל ממנו המון". בבסיס הספר עומדת, לדבריה, ההנחה שאנחנו נמצאים בעידן של אי ודאות. "אנחנו מחפשים מישהו שייעץ לנו לגבי דרכנו ונעזרים במורים רוחניים, בקבליסטים, במאמנים וגם בפסיכולוגים. אנחנו משקיעים המון משאבים בחיפוש 'מדריכים לחיים' כשבסביבה המיידית יש גם אנשים חכמים כמו נפתלי, שאפשר להפנות אליהם שאלות.


"ביקשתי שהוא ילמד אותי, כמו גם אנשים אחרים בני 40-50 ומעלה שמפחדים מאוד מהזקנה וממחלות, לגייס יותר אופטימיות ותקווה. שיראו איך אדם כזה, היום בן 87, מצליח להיות עצמאי לגמרי למרות מגבלות הגיל ולמרות שעבר סרטן וניתוח לב קשה. רציתי לומר, בואו לא נסתכל רק על הזקנה חסרת האונים שבמסדרון. יש היום סביבנו אנשים מבוגרים שלמרות הגיל מסוגלים לחיות טוב, לתרום, להיות פעילים, אפילו להמשיך לנהל חיי מין. נכון שהם מעטים, אבל מספרם יילך ויגדל עם העלייה בתוחלת החיים".
"לא כיף להזדקן, אבל לא צריך להרגיש קורבן"
בספר מבררת בר-טור עם בלומנטל איך מזדקנים נכון, איך מנהלים יחסים תקינים עם המשפחה המורחבת, איך ממשיכים להיות פעילים ולעבוד ואיך מנהלים זוגיות חדשה בגיל מבוגר (לבלומנטל יש היום חברה לחיים). "נפתלי מאמין שאדם חייב להיות פעיל ולהמשיך לעשות את הדברים שהוא טוב בהם, בשכר או בהתנדבות", אומרת בר-טור. "כשחיפשתי בספרות דרך לתאר אותו, הגעתי לאתר של פסיכולוגיה חיובית שדיבר על אנשים שנותנים לנו השראה וגורמים לנו להתרוממות רוח. אפשר ללמוד ממנו על לקיחת אחריות, כי חלק גדול ממה שקורה לך תלוי בך, וחשוב איך מפרשים את המציאות ואיך מתחברים אליה. לא כיף להזדקן, אבל לא צריך להתבכיין ולחוש עצמך כקורבן. נכון שיש המון בדידות וניכור והתמודדות עם מחלות, אבל השאלה החשובה היא איך מנהלים את החיים בצל הקושי. "נפתלי סיפר שהוא לא מרגיש בודד, כי הוא לא מצפה מאחרים שימלאו את זמנו. הוא יוזם, הוא מתקשר לבני משפחה וחברים ומנתב את הדברים בעצמו. הוא הביא דוגמה ממקרה שהבן שלו היה בחו"ל והארוחה המשפחתית שהם עורכים אצלו מדי שבוע לא התקיימה. במקום לשבת בבית ולהרגיש אומלל, הוא התקשר לנכדה והזמין אותה ואת החבר שלה למסעדה. "בשיחות איתו גיליתי שגם לי יש דעות קדומות על זקנים. הופתעתי לשמוע, למשל, שהוא הלך להופעה של שלמה ארצי. הוא ניפץ לי הרבה מיתוסים. הוא אמר: 'אל תקראו לי חתיאר. אני אמנם בן 80 פלוס, אבל מרגיש כמו צעיר'. מצד שני הוא מאמין שצריך להיערך לזקנה, ליום שבו האדם יהיה יותר מוגבל ופחות חזק כלכלית, וזה דורש חשיבה ותכנון".
- לא היה קשה לו עם החשיפה בספר?
"דווקא לא. בכל מה שקשור לעצמו הוא היה מאוד פתוח, וזה דבר שאני רואה אצל הרבה אנשים מבוגרים, אולי בגלל התחושה שכבר אין להם הרבה זמן. נפתלי רואה בספר סוג של מורשת. במהלך העבודה הוא שימש לי במידה רבה מורה רוחני וגם תחליף אב. אבי ז"ל נפטר לפני שנים רבות והשיחות עם נפתלי אפשרו לי השלמה ותיקון. הוא אבא כיפי, שמנהל מערכת יחסים מקסימה עם שני בניו ועם נכדיו, ולפעמים אפילו התמלאתי קנאה. כל אחד היה רוצה אבא כזה וסבא כזה, אבל הוא רצה לייעץ לא רק לבניו ולנכדיו או לי, אלא לדור שלם".
"החיים במחשבה שנייה ? שיחות עם נפתלי" (הוצאת אח), מאת ד"ר ליאורה בר-טור. הספר מבוסס על שיחות עם הח"כ לשעבר נפתלי בלומנטל. מחיר: 84 שקלים. להשיג בחנויות הספרים

עוד על חיים טובים בגיל מבוגר:

מחקר חדש: בדידות בגיל השלישי

ספר חדש: לצבוע את הזקנה בוורוד

רוצים להאריך חיים? -תתנדבו

חיים מלאי משמעות: הגורם הקובע בגיל מבוגר

שאני אצא לפנסיה? לא תודה

ספר חדש: חיים טובים בגיל השלישי

להתייעצות עם מומחי מוטק'ה:

פורום הכרויות, חיי חברה וזוגיות

פורום תמיכה נפשית, פסיכולוגיה
0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

למה כדאי לאכול במיה (ומתכון מוצלח)
באביב היא נכנסת לתפריט ועונתה מסתיימת בסביבות ראש השנה, אבל האמת היא שאת הבמיה ניתן להשיג בכל ימות השנה...
לקריאת הכתבה
גלידת תה כבר טעמתם?
הנה עובדה שאולי קצת תפתיע אתכם: תה הוא המשקה הנפוץ ביותר בעולם אחרי מים. לא קפה, לא קולה, תה – המשקה שנחשב...
לקריאת הכתבה
המזונות שיעזרו לכם לחזק את המערכת החיסונית
אנחנו כבר יודעים שהאוכלוסייה המבוגרת נמצאת בסיכון מוגבר להדבקות בקורונה, בין היתר עקב מחלות רקע והיחלשות...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה