חזרה לקריירה שנייה

ספר ראשון אחרי גיל 60

שבוע הספר: רינה קבסה הוציאה לאור בגיל 70 את סיפור חייה. פיני אלעזרי, 70, פרסם ספר מתח ראשון, וינון יהל, 65, הגשים חלום עם ספר שירה. עכשיו הם מספרים על החוויה
מאת קרן אוחיון 17/06/19
ספר ראשון אחרי גיל 60
בנה דמות של סוכן מוסד והחליט לכתוב ספר מתח בכיכובו. פיני אלעזרי, צילום: ענבל גרון

 

 

 

שבוע הספר בעיצומו, רחבי הארץ כבר מלאים בדוכנים של הוצאות הספרים, ובכל אחד מהם מציעים רבי מכר לצד ספרים חדשים מכל הז'אנרים בהנחות מיוחדות (ויש גם הטבה לאזרחים ותיקים). בין כל אלה מצאנו שלושה סופרים טריים, שמפרסמים זה עתה את ספרם הראשון - והם בעשור השביעי או השמיני לחייהם. קבלו אותם:

 

 

רינה קבסה, 70, כתבה את סיפור חייה המרתק

 

רינה קבסה, צילום באדיבותה

 

 

על הסופרת: רינה קבסה, 70, ילידת טורקיה, עלתה לארץ בגיל 16 ובמשך כ-40 שנה הייתה הבעלים של מפעל טקסטיל ענק יחד עם בעלה, יוסי ז"ל, לו הייתה נשואה 46 שנה.

 

על הספר: "הספר שלי 'בחוט ובמחט' מגולל את סיפור חיי מגיל 4 ואת סיפור המשפחה שלי, מטורקיה ועד ישראל. על ההתמודדויות עם הקשיים בקליטה עם הורים מבוגרים, אפליה, כלכלה, ואיך בניתי עם בעלי עסק מצליח מאפס".

 

איך הכל התחיל: "ב-2013 יוסי בעלי נפטר ממחלה קשה. עבדתי עוד כשנתיים-שלוש כדי לא לפשוט את הרגל, אבל כשסגרתי סופית את העסק מצאתי את עצמי בלי כלום - בלי בעל ובלי תעסוקה. עבדתי מאוד קשה כדי לא להיכנס לדיכאון, וקיבלתי החלטה להמשיך לחיות בשביל הילדים, הנכדים ובשביל עצמי. למדתי צילום והקמתי מועדון צלמים, חזרתי לצייר, הלכתי לסדנאות בישול, ארגנתי טיולים לחבר'ה הוותיקים שלי, חברים שלא עזבו אותי לרגע מאז מותו של בעלי. רק דבר אחד לא הייתי מסוגלת לעשות: לחזור להתאמן בקאנטרי. אחרי שלושים שנה בהן היינו מתחילים את היום באימון משותף ב-6 בבוקר בקאנטרי ואז הולכים לעבודה, לא יכולתי לחזור לשם ולראות את החברים שלו. מצאתי מאמן כושר פרטי והתחלתי להתאמן איתו. תוך כדי האימונים סיפרתי לו את סיפור חיי, סיפור הקהילה היהודית באיזמיר שבטורקיה וכמובן החיים עם יוסי. המאמן הציע שאכתוב ספר על יוסי, וכך היה".

 

האתגרים בכתיבת הספר: "אחרי שהתחלתי כבר לכתוב הבנתי שאני לא רוצה לכתוב ספר עצוב, אני רוצה לכתוב משהו שמח, שיהיה מורשת לילדים, לנכדים ובכלל לקוראים. הבנתי שאני לא רוצה ספר הנצחה אלא ספר שייתן השראה, תקווה ואמונה ויאתגר את הקוראים להצלחה. ואז פשוט הפסקתי והתחלתי מההתחלה. היה לי קשה לחשוף את עצמי, הרגשתי שנכנסתי למנהרת זמן ממש ולתוך הנשמה, ובמיוחד היו לי רגעים קשים כשכתבתי על יוסי ועל מחלתו. הייתי צריכה לעצור, להתאושש כמה ימים ולחזור לכתיבה. בסך הכל לקח שנה וחצי לכתוב ולהוציא לאור את הספר".

 

הקוראים הראשונים שלי: "את הטיוטה הראשונה קראו שלושת ילדיי וחברה טובה שאני סומכת על שיקול דעתה. הם היו בשוק כי לא הכירו את הסיפורים, ואמרו שזה מקסים".

 

איך הגיבה הסביבה לכתיבת ספר בגילי: "בהתחלה חשבתי להוציא ספר בהוצאה עצמית למשפחה שלי, אבל המאמן שלי חיבר אותי להוצאת ספרים גדולה שראתה את הפוטנציאל. אני מקבלת תגובות מדהימות מקוראים שאומרים לי שהספר עוסק באהבה ונתינה, ובייחוד כאלה שאומרים לי שהספר הזכיר להם את סיפור ההגירה הפרטי שלהם לישראל. אני מתרגשת במיוחד כשאנשים זרים שקראו את הספר מחפשים אותי וכותבים לי תגובות בפייסבוק".

 

 

פיני אלעזרי, 70, כתב ספר מתח

 

פיני אלעזרי, צילום: ענבל גרון

 

 

על הסופר: פיני אלעזרי, 70, נשוי לשחקנית זזי שביט ואב ליואב. בעברו הוא תסריטאי ויועץ אסטרטגי לארגונים הגדולים במשק ולשמעון פרס ז"ל. הוא גם דייג ומתאגרף אבל את פרנסתו קושש אלעזרי במשך השנים מתסריטים לסדרות מוכרות כמו "דלת הקסמים" שגם ביים (עם גידי גוב וגדעון זינגר), משותפות במשרד פרסום, ומכתיבת תסריטים לסרטי פרסומת ותשדירי שירות כמו "מי שמצביע – משפיע".  

 

על הספר: "'העוצמה והזעם של אבנר ארליך' הוא ספר מתח שמגולל את סיפורו הבדיוני של סוכן מאגף המבצעים המיוחדים של המוסד, אשר נחלץ לסכל תוכנית של ארגון טרור איסלמי מתוחכם ויוצא למרדף חוצה יבשות בעקבותיו של מנהיג הטרור האכזרי".

 

איך הכל התחיל: "תמיד רציתי לכתוב ללא מחויבות למזמין, כפי שזה בסרטי הפרסום, אז לפני שנים אחדות הצטרפתי לסדנא לכתיבה בהנחיית הסופר אופיר טושה גפלה. במסגרת התרגילים בסדנא נולדה דמותו של אבנר ארליך, שהוא אגב לא רק סוכן מוסד אלא גם חובב יין, סיגרים ואופרה, קצת כמוני, וגם בשלן חובב שכמוני מבשל לחברים".

 

האתגרים בכתיבת הספר: "חוסר מקצועיות וניסיון היו האתגר העיקרי שלי. בהתחלה כתבתי טיוטה בת 180 אלף מילה, שזה חומר ללפחות שלושה ספרים נורמליים. ביחד עם העורכים הגר ינאי ועמיחי שלו ירדנו ל-70 אלף מילה, 422 עמודים. כתיבת הספר ארכה כשנה וחצי ועם שתי העריכות סך הכל שנתיים".

 

הקוראים הראשונים שלי: "הילד, אשתי ושני חברים קרובים שאהבו מאוד את החומר הראשוני, תמכו בי ועודדו אותי כל הזמן, וגם העירו דברים נבונים שהסתייעתי בהם".

 

איך הגיבה הסביבה לכתיבת ספר בגילי: "לא הייתה התייחסות לגיל, אולי כי אני מתייחס לעצמי כמו לילד. המו"ל שלי אגב אמר לי שאני חייב להזדרז עם אבנר ארליך מספר 2 מתוך 3 כי זו דרישת חברות ההפקה האמריקאיות, שאחת מהן רכשה את האופציה להפוך את הספר לסרט קולנוע. אני מתכנן גם לפרסם ספר אנרכיסטי של מתכונים לבישול".

 

 

ינון יהל, 65, כתב ספר שירה

 

 

ינון יהל, צילום: יער דניאל וגמן פוטו פריזמה

 

 

על המשורר: ינון יהל, 65, נשוי לנעמי ואב לשתי בנות, נולד בישראל ובגיל 4 היגר עם הוריו לארצות הברית, שם התגרשו הוריו. בגיל 8 חזר לארץ וגר בקיבוץ לבדו, התמודד עם גמגום קשה ולא ידע עברית. בגיל 12 עבר לחיפה עם אמו ובעלה השני וסיים בהצטיינות את בית הספר "הריאלי" בעיר. בנוסף, הוא נכה צה"ל ממלחמת יום כיפור.

 

על הספר: "ספר שיריי הראשון, שנקרא 'תחזית לתוכנית פעולה' מכיל שירים ששואבים השראה מסיפור חיי, מהעובדה שנלחמתי בסיני במלחמת יום כיפור וטעמתי הפצצות מקרוב, וגם מהחוויה של מות אמי ניצולת אושוויץ ופלאשוב בתאונת רכבת. כל אלה ועוד שלל אירועים בחיי, השפיעו רבות על כתיבתי".

 

איך הכל התחיל: "אני כותב שירים מגיל 17 בתחומים כמו מוות, סקס, רוקנ'רול וחלומות שלא מתגשמים. משנת 2003 אני מפרסם באתר האומנים 'במה חדשה', ולשירים שלי יש עד היום 130 אלף כניסות. כל השנים הייתי פסימי באשר לסיכויים שלי לפרסם ספר שירים, כי יש יותר כותבי שירה מקוראי שירה וזה לא מצב כל כך טוב למי שרוצה לפרסם. אני מאוד מאמין ביכולת שלי אבל התחרות גדולה. שנים רבות הייתי בטוח שבגלגול הזה כבר לא אכתוב או אוציא לאור ספר, אבל לפני שנה החלפתי כמה מילים עם חבר על הנושא. בשיחה עלה העניין של הפחד מההצלחה - נושא שגם עליו אני כותב. לבסוף הוא שאל אותי מה יש לי להפסיד, ויצאתי לדרך. העברתי לעורך בהוצאת הספרים דיוניסוס כמה עשרות שירים שפרסמתי באתר, והוא מצא אותם ראויים לספר".

 

האתגרים בכתיבת הספר: "מעולם לא היה לי ספק ביכולת הכתיבה שלי ובטיב השירים שאני כותב, אך תמיד קינן בי ספק גדול לגבי האופן שבו יתקבל ספר שירה משובח בין קהל הקוראים בארץ. אני כותב כדי לחולל שינוי חברתי, ותוך כדי הכתיבה היה לי ספק שהכתיבה שלי יכולה לעשות זאת. כיום, לאחר הפרסום, אני דווקא כן מאמין שיש סיכוי ששיריי יעשו שינוי חברתי מסוים".

 

הקוראים הראשונים שלי: "עורך ההוצאה, יואב גלבוע, שליקט את השירים שפורסמו ב'במה חדשה' לספר".

 

איך הגיבה הסביבה לכתיבת ספר בגילי: "אני חי בקצב אחר מבני גילי, יש לי מגוון עיסוקים ורעיונות ואני גם מרגיש הרבה יותר צעיר. אולי משום כך לא קיבלתי תגובות מיוחדות על עצם הוצאת הספרים בגילי. כמו המשורר הנודע יהודה עמיחי שהצטרף בראשית דרכו כמשורר, בגיל מבוגר, אל חבורת המשוררים הצעירים 'לקראת', כך גם אני חברתי לחבורת השירה הצעירה מ'הוצאה עצמית – הוצאה לאור'. אגב תמיד היה לי קשר הדוק למשוררים: הייתי האדם האחרון ששוחח בטלפון עם המשורר דוד אבידן, ובמשך שנים הייתי בקשר עם המשורר נתן יהונתן".

 

 

שבוע הספר: 5 המלצות קריאה

 

המציא סיפורים לנכד, שהפכו לספר ילדים
 

להגשים חלום: ספר שירה ראשון בגיל 86

 

לא סיפור: גם אתם יכולים להוציא ספר לאור

 

הצטרפו לקהילת פנאי ותרבות של מוטק'ה

 

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בקריירה שנייה

האישה שמוכיחה שהשמיים הם הגבול
החיים, יש אומרים, מעמידים בפנינו אין סוף מבחנים, ובסופו של דבר הדרך שבה נתמודד עם המבחנים האלה תסלול את...
לקריאת הכתבה
סבתא עם סטייל: ממורה לסטייליסטית בגיל 60+
35 שנה הייתה מלכה דורון (67) שכירה במשרד החינוך. היא שימשה בכל התפקידים האפשריים, החל ממורה, דרך מנהלת ועד...
לקריאת הכתבה
"השבר ברגל הציל אותי ופתח לי קריירה חדשה"
כשחברים שאלו את בטי מאיר בת ה-64 מה תעשה כשתפרוש מ-40 שנים של קריירה מפוארת כאחות, אמרה: "לא יודעת. יהיה בסדר"....
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה