חזרה לבריאות טובה

סרטן הפה והשפתיים: תשובות לשאלות נפוצות

כיצד ניתן למנוע את סרטן הפה? מי נמצא בקבוצת סיכון לחלות במחלה? כיצד מגלים את המחלה? לרגל שבוע המודעות לסרטן חלל הפה ייערכו בדיקות לאבחון מוקדם של המחלה בבית החולים הדסה
מאת אלה הר-נוי 13/04/10
סרטן הפה והשפתיים: תשובות לשאלות נפוצות
מעשנים? כדאי שתדעו כי אתם בסיכון מוגבר ללקות בסרטן הפה, כך גם צרכני האלכוהול שביניכם. סיכון גבוה לסרטן הפה קיים גם בקרב אנשים הסובלים מדיכוי חיסוני. מי שאינו בקבוצות סיכון אלה אך גילו חמישים או יותר, נמצא גם הוא בסיכון מוגבר למחלה. המחלה לא פוסחת על צעירים, ובשנים האחרונות אף נצפתה עלייה בשכיחות סרטן הפה בקרב בני 45 ומטה. לרגל שבוע המודעות הבינלאומי לסרטן חלל הפה וסרטן ראש צוואר יקיים בית החולים הדסה עין כרם בירושלים יום בדיקות חינם לאבחון מוקדם של סרטן הפה והשפתיים. סרטן חלל הפה והשפתיים מאובחן בקרב מאות חולים בשנה בישראל. "המושג סרטן הפה מתייחס לגידול ממאיר המתפתח ברקמה הרכה בחלל הפה והשפתיים" מסבירה ד"ר רקפת צ'רנינסקי, מנהלת המרפאה למחלות ריריות הפה במחלקה לרפואת הפה של הדסה עין כרם. "ברוב המקרים מקור הגידול הוא ברקמה המצפה, זו הנראית לעין. הגידול יכול להתפתח בכל מקום, אולם מרבית הגידולים מתפתחים בשפתיים, בלשון ובחניכיים". האבחון המוקדם משמעותי להצלחת הטיפול ולסיכויי ההחלמה. תמרור אזהרה חשוב הוא כיב או פצע בפה שאינם נרפאים תוך שבועיים. במצב זה יש להגיע לבדיקה. חשוב לדעת כי בחלל הפה והשפתיים התהליך הטרום ממאיר או הממאיר לרוב אינו גורם לכאב, והוא עלול גם להתפתח באזורים חבויים. הנגעים בדרך כלל אינם מתגלים על ידי המטופל עצמו, ולכן הבדיקה העצמית אינה מספיקה. יחד עם זאת, רופא מיומן יכול לזהותם בבדיקה קלינית פשוטה' מהירה ובלתי פולשנית. כאשר הרופא מזהה נגע חשוד, נשלחת דגימה (ביופסיה) להסתכלות מיקרוסקופית. אם אכן מדובר במצב טרום ממאיר, הנגע יסולק או יטופל ויומלץ על הפסקת הרגלים מסוכנים כמו עישון. ד"ר צ'רנינסקי מספקת תשובות לשאלות נפוצות:
מה עלי לעשות כדי להימנע מסרטן הפה?
כאמור, סרטן הפה קשור בהרגלי חיים ועל כן יש להימנע מעישון ומשתיית אלכוהול. בנוסף נמצא כי תזונה העשירה בירקות ובפירות טריים היא בעלת השפעה מגינה במידה מסוימת מפני סרטן הפה. אבל גם מי שמקיים אורח חיים בריא עלול לפתח סרטן הפה, ולכן מומלץ להיבדק על ידי רופא מומחה בכל מקרה של נגע חשוד חדש. גם אם לא קיימים שינויים בחלל הפה, רצוי להגיע לבדיקה שגרתית אחת לשנה.הפסקתי לעשן לפני חודש. האם אני עדיין בסיכון לסרטן בפה?
עישון הוא אחד הגורמים המרכזיים להתפתחות סרטן הפה. העישון גורם לשינויים מיקרוסקופיים בתאים, וגם כאשר מפסיקים לעשן השינויים עדיין שם. כמובן שיש קשר למספר הסיגריות שנהגת לעשן ביום ולמספר שנות העישון. רצוי להמשיך ולהיבדק תוך יידוע הרופא המומחה כי עישנת בעבר. הפסקת העישון היא פעולה חשובה שתשפר את בריאותך גם ברקמות ובאברים אחרים.
צמחה לי לפני שבוע בליטה קטנה בשפה. האם זה מסוכן?
אין סיבה להיתקף בחרדה. בחלל הפה, כמו בכל מקום בגופנו, יכולות להיות תופעות על רקע תגובתי (כגון נשיכת שפה), על רקע זיהומי (כמו וירוס ההרפס), וגם על רגע גידולי. ישנם גידולים שפירים וממאירים המתפתחים ברקמות הפה. בכל מצב של ספק, במיוחד אם הבליטה לא חולפת, רצוי להיבדק על ידי רופא מומחה.
במשפחתי יש חולה בסרטן הלשון. האם זה תורשתי?
בהשוואה לגידולים באברים אחרים (כגון סרטן השד או סרטן המעי הגס), סרטן הפה אינו נחשב כגידול עם נטייה משפחתית, אלא יותר קשור לגיל מבוגר ולהרגלי חיים כמו עישון ואלכוהול. עם זאת קיימת כיום נטייה להתייחס ביתר זהירות למי שיש במשפחתו גידול ממאיר כלשהו. לכן רצוי להיבדק על ידי רופא מומחה פעם בשנה ולציין את הרקע המשפחתי.
האם חשיפה לשמש מסוכנת גם באזור הפה?
חשיפה ממושכת לשמש יכולה לגרום לסרטן השפה, כאשר לבעלי עור בהיר נטייה גבוהה יותר לפתח שינויים, ובכללם שינויים ממאירים בשפה. אם במשפחה יש היסטוריה של סרטן בשפה, וגם אתה בעל עור בהיר, תיתכן נטייה תורשתית. לכן רצוי להיבדק על ידי רופא מומחה ולנקוט באמצעי זהירות מפני השמש, כמו כובע רחב שוליים ושפתון עם מסנן קרינה.
יש לי פצע בלשון כבר חודש וחצי. אמרו לי שאם הוא לא כואב אין לי מה לדאוג. האם זה נכון?
פצע בלשון יכול להיות כתוצאה מסיבות שונות כמו שן שבורה או נשיכת לשון, אך יתכן גם שמדובר בגידול. גידולים בשלבים הראשונים אינם גורמים לכאב, ועל כן רצוי להיבדק על ידי רופא.
נבדקתי אצל הרופא והוא הפנה אותי לביופסיה. האם זה אומר שיש לי סרטן?
ביופסיה היא שיטה שבה נוטלים דגימת רקמה בהרדמה מקומית (זהה לזו שניתנת בטיפול שיניים). הדגימה עוברת למעבדה פתולוגית, שם הפתולוג מתבונן דרך המיקרוסקופ במבנה הרקמה ומאבחן שינויים. שיטה זו מאפשרת אבחנה של מחלות שונות, ביניהן מחלות ממאירות, אך גם מחלות מסוגים אחרים. לעתים הרופא מניח כי מדובר ברקמה שאינה גידולית אבל הוא שולח ביופסיה, כי בכל מקרה כל הוצאת קטע רקמה מצריך משלוח הדגימה לבדיקה פתולוגית.
בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן הפה והשפתיים ייערכו ביום חמישי ה-15 באפריל בין השעות 8:30 ל-13:00 במחלקה לרפואת הפה ובמחלקה לכירורגיית פה ולסת שבפקולטה לרפואת שיניים בבית החולים הדסה עין כרם, ירושלים

עוד על מניעת מחלות ואבחון מוקדם:

חדש: מרפאת מעקב לסרטן השד והשחלות

גלאוקומה: אבחון מוקדם מציל מעיוורון

סרטן המעי הגס: מניעה ואבחון

גילוי מוקדם של סרטן השד: כל הבדיקות

דלקת מפרקים שגרונית: אבחון מוקדם הוא קריטי

להתייעצות עם מומחי מוטק'ה:

כירורגיית פה ולסת, סרטן הפה והלוע
עוד כתבות בריאות באתר
כמוני
0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון

בשיתוף חברת Effectivate

נכנסתם לאחד החדרים בבית ושכחתם מה רציתם לעשות בו? חיפשתם יותר מדי זמן את הסלולרי,...

לקריאת הכתבה
הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם

במהלך חודש מרס השנה, כשמגפת הקורונה הגיעה גם לישראל, התגייסו כל הצוותים הרפואיים בבתי החולים לטיפול בחולי...

לקריאת הכתבה
בני 75+? המדינה מממנת לכם טיפולי שיניים!

בשיתוף מועצת הבריאות - משרד הבריאות

בריאות השיניים חשובה בכל גיל, גם מבחינה רפואית וגם מבחינה חברתית:...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה