חזרה לבריאות טובה

עכשיו הזמן: טיפול נפשי בגיל המבוגר

אחרי שנים שבהן דחינו את זה, דווקא שנות הפנסיה יכולות להיות זמן טוב לדבר, לפרוק כאבים, לחדור עמוק פנימה ואפילו לשלב בין גוף ונפש. המומחים בתחום מספרים איך זה עובד
מאת עדי כץ 02/03/17
עכשיו הזמן: טיפול נפשי בגיל המבוגר
הגיע הזמן לחפור קצת בפנים. צילום: Shutterstock

  

 

כמה פעמים במהלך השנים חשבתם שטיפול נפשי יכול לעזור לכם - אבל לא פעלתם בכיוון? יש תקופות בחיים, בהן נדמה לנו כי טיפול שכזה הוא לוקסוס שנפרגן לעצמנו רק 'כשיגיעו מים עד נפש'. בשנים של גידול ילדים ועבודה אינטנסיבית, עושה רושם כי הישיבה אצל איש המקצוע תגזול זמן ואנרגיה, תהיה כרוכה בנסיעות וכמובן לא זולה. גם נפשית לא מדובר בתהליך קל. לפעמים פשוט יותר להדחיק ולהמשיך לסחוב.

 

שנות הפנסיה הן אולי ההזדמנות להשלים את החסר. לא רק בטיולים לחו"ל, חוגים, תחביבים או לימודים - אלא גם בסוגיית המסע פנימה. האתגרים שמציבה ההזדקנות, הם גם כן סיבה טובה לעשות בדק בית. פרישה מהעבודה, התאלמנות, זוגיות שנשחקה, סבתאות תובענית מדי, בריאות מידרדרת, הם רק חלק מהסוגיות שכדאי לאוורר בפני איש מקצוע ולקבל כלים להתמודדות.

 

 

"טיפול נוגע בכאב ותוחם אותו בזמן ובמקום"

 

 שחיקה במצבים שעד כה התנהלו באופן טבעי. ד"ר סוזי קגן, הצילום באדיבותה

  

 

לדברי ד"ר סוזי קגן, פסיכותרפיסטית ובעלת מרכז לטיפול רגשי בילדים ומבוגרים, הסטיגמה השלילית של טיפול נפשי כבר מזמן לא איתנו ומבוגרים רבים מבקשים לטפל בעצמם. "המודעות השתנתה", היא אומרת. "מתייחסים לזה באופן טבעי יותר, יש יותר קבלה והרבה פעמים הילדים מעודדים את ההורים 'לדבר עם מישהו', לא חובה לקרוא לזה 'טיפול'.

 

"יש לי למשל כרגע מטופל בן 87, שמתמודד עם בעיות במשפחה וקשיים בזוגיות, יש לי מטופלת בת 80, שאומרת שלאף אחד אין סבלנות לשמוע אותה והיא רוצה רק לדבר. מטופל אחר, בן 70, טען כשהגיע אלי שהוא בכלל לא צריך טיפול ובא רק כי הילדים דחפו אותו, ובסוף הפגישה הראשונה שאל מתי אפשר לקבוע שוב". 

 

מה הסיבות המרכזיות שמביאות אנשים לטיפול בגיל מבוגר?

 

"בסביבות גיל 50, אלה משברי אמצע החיים, מה עשיתי עד כה ולאן פניי מועדות. יש אנשים שמרגישים בשלב הזה שהם לא במקום הנכון מבחינת זוגיות, קריירה, משפחה, מקום מגורים. הם עוצרים ומתבוננים ולפעמים זה מביא למשבר נפשי. סיבה נוספת היא השחיקה - יש שחיקה במצבים שעד עכשיו התנהלו כמעט באופן טבעי. בעבודה, בזוגיות, במשפחתיות. סוג של עייפות, שגורמת לדכדוך ואפילו למצבים של דיכאון".

 

תחום שלישי, לדבריה, הוא בגידת הגוף. "הגוף כבר לא צעיר במראה, הוא מתחיל להתבלות ורואים אצל נשים פנייה לניתוחים קוסמטיים ושאר הליכים. הגוף גם לא מתפקד באותו אופן, שיווי המשקל נפגע, יש מוגבלות, נפילות וזה יכול להוביל לדיכאון וחרדה.

 

"בגילאים המבוגרים יותר, יש סוגיות של אובדן בן זוג, בדידות, חוויה של ניתוק ומרחק מהדור הצעיר. אם בעבר ההתייחסות אל המבוגר הייתה עוטפת, היום יש תחושה שמנסים להרחיק אותו. הצעירים עסוקים מכדי להיות בחברתו ויש תחושת נטישה וחוסר רלוונטיות".

 

נכון שטיפול יכול להיות יקר ומתמשך, אבל יש לו לדברי קגן, יתרונות רבים. "טיפול נוגע בכאב ותוחם אותו בזמן ובמקום. זה ריפוי לנפש, סיוע במצוקה, עצות פרקטיות במקרים מסוימים, עזרה בהתמודדות עם חרדות ודיכאון ולפעמים הפנייה לטיפול פסיכיאטרי תרופתי. בכל מקרה, טוב שיהיה איש מקצוע שיראה איפה נדלקות נורות אדומות".

 

טיפול פסיכותרפי לסוגיו אינו הדרך היחידה להתמודד עם בריאות הנפש. מגוון השיטות רחב וחלקן משלבות כמה טכניקות ריפוי ועובדות גם דרך הגוף. שיטות כמו "התמקדות" הפועלת על הקשר בין גוף לנפש, דמיון מודרך, טיפול בהיפנוזה, תרפיות באמנות, במוזיקה ואפילו בגינון, או היעזרות במאמן אישי (קאוצ'ר) לקביעת יעדים ועמידה בהם, הן רק חלק מההיצע וחשוב להתנסות ולברר מה מאלה, אם בכלל, מתאים לכם.  

 

 

מדיבור למגע: מה זה טאפינג?

 

"כשמנתחים את הפחדים, תמיד חוזרים לפחד ההישרדותי". גוני אלמגור, צילום באדיבותה

 

 

 

גוני אלמגור, מטפלת בשיטה הנקראת EFT, ראשי תיבות של  Emotional Freedom Technique - טכניקת החופש הרגשי. זוהי שיטה פסיכו-אנרגטית, המשלבת רפואה סינית עם פסיכותרפיה ודמיון מודרך (NLP ). היא פותחה בשנות ה-80 בארה"ב, על ידי הפסיכולוג ד"ר רוג'ר קהלן.

 

אלמגור מספרת ששיטתה משלבת את הדיבור הלקוח מהפסיכולוגיה המודרנית, עם גירוי מרדיאנים בגוף מהרפואה הסינית. "כשמשלבים את שניהם, מחברים את כל הרבדים של ההוויה", היא אומרת, "הפיזי, הרגשי, השכלי והרוחני. עבודה על ארבעת הרבדים ביחד, משיגה ריפוי ושיפור בכל התחומים".

 

רבים ממטופליה, הם בני 50 פלוס. "הגיל הזה מביא תופעות מכל הסוגים. בהיבט הרגשי, יש תחושה של הזדקנות, הילדים התרחקו, זוגות שנשארו ביחד בשביל הילדים מתחילים להרהר בשינוי. יש חוויה של סיום או החלפת קריירה, הגוף לא נראה ומתנהג כמו פעם.

 

"זה קשור גם להיבט של חיפוש עצמי. תפקידים שלקחנו על עצמנו בחיים כמו להתחתן, להקים משפחה, למצוא פרנסה, מתחילים להתרוקן. כבר הגשמנו את עצמנו מקצועית ומתחיל החיפוש פנימה, מי אני? אם אנחנו תקועים ולא מקשיבים לעצמנו, ייווצרו תסכולים, שיבואו לביטוי גם פיזית. כאלרגיות, כאבים או מחלות, או כהתפרצויות כעס, מריבות, דיכאון, מחשבות טורדניות, חוסר שקט, חרדה".

 

איך עובדת השיטה ואיך היא יכולה להועיל?

 

"ה- EFT עובדת על טיפוף באצבעות על נקודות מרדיאנים בגוף, תוך כדי דיבור - מה שנקרא, 'טאפינג'. זה עוזר להוציא את מה שרץ לנו בראש. זה מתחיל מהנחה מקדימה של המטופל. לדוגמה, 'אני כבר מבוגרת ולא מושכת יותר'. המחשבה הזאת מעוררת רגש של פחד. פחד שבעלי לא ירצה אותי יותר, או אם אני לבד, שלא אמצא זוגיות.

 

"כשמנתחים את הפחדים, תמיד חוזרים לפחד ההישרדותי. במקרה הזה, 'לא ירצו אותי, אשאר לבד ולא אוכל לשרוד'. הפחדים יושבים בבלוטת האמיגדלה במוח, והיא מפעילה את מנגנון ה'הילחם או ברח', שעוזר להתמודד עם לחץ וסכנה.

 

"מחקרים גילו, שכאשר מטופפים על המרידיאנים, נשלחים פולסים חשמליים שמרגיעים את בלוטת האמיגדלה. כלומר, מורידים את ההתנגדויות הביולוגיות בגוף ואפשר לשחרר מחשבות טורדניות או אמונות חוסמות. באותה דרך, שותלים מחשבות ואמונות מחזקות של ערך עצמי".

 

את הטכניקה, שלדבריה יעילותה הוכחה מחקרית, על ידי ניטור רמת הקורטיזול (הורמון הסטרס) בגופם של נבדקים לפני ואחרי הטיפול, ניתן לבצע גם לבד בבית. "מדובר ברצף של תשע נקודות בגוף, שלוקח חמש דקות ללמוד איך מטופפים עליהן ואומרים תוך כך, משפטים שמשקפים את מה שקורה לנו".

 

 

הטיפול שפתר לי את פחד הקהל

 

 מתי בפעם האחרונה מישהו טיפל בכם? צילום: Shutterstock

 

 

המשוררת אורנה רב הון, בת 70, פנתה לשיטה כשהחליטה לטפל בבעיה אחת מעיקה, פחד הקהל שלה, לקראת ערב יחיד של שיריה וסיפורה האישי, שהיא עומדת להעלות בקרוב. "לקראת המופע התחילו להתעורר בי פחדים איומים", היא מספרת, "למרות שהייתי מורה והנחיתי ערבי ראיונות באגודת הסופרים".

 

במופע שלה "ובחרת בחיים", היא מתכוונת לספר בין השאר, כיצד התגברה על דיכאון קשה שליווה אותה שנים, באמצעות תורת הקבלה ושיטות רוחניות אחרות, רק שהרעיון של עמידה לבד על הבמה לעיני קהל, עורר בה פחד משתק. במקרה נתקלה במודעה של טיפול בטאפינג והחליטה לנסות.

 

"לא ידעתי כלום על השיטה, אבל הלכתי לסדנה קבוצתית וקרה לי שם דבר מדהים", היא מספרת. "הרגשתי שהטאפינג מביא לזרימת אנרגיה, לאיזון. זה נגע לי בנימים כל כך עמוקים, שפרצתי שם בבכי נוראי. עלו לי דברים מהילדות, תסכולים ורגשות. הייתי מאוד נסערת. גוני שאלה אם אני רוצה לטפל בעצמי בצורה יותר עמוקה והסכמתי, כי הרגשתי שזה מאוד נוגע".  

 

לא חשבת שבגיל 70 אולי מאוחר לשנות דברים?

 

"לא חשבתי כך לרגע. קודם כל זה באופי שלי, אני מאמינה בהתחדשות. הגיל הוא רק מספר ואני לא מתכוונת לתת לו לעצור אותי. להיפך, כל מה שלא הספקתי קודם, אני רוצה לעשות עכשיו. בין השאר, אני רוצה לטפל בעצמי, מה שלא עשיתי כי תמיד טיפלתי באחרים. זה מאוד חיוני, דווקא בגיל הזה".

  

[#middleBanner]

  

הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק'ה!

 

 

קואצ'ר יעזור לכם להתרכז בבריאות

 

 

הכל על דיכאון קל בגיל המבוגר

 

דיכאון או גיל המעבר?

 

כשבן הזוג סובל מדיכאון

 

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
roni2017 05/03/17
כנ"ל לגבי טיפולי זוגיות. דברים שנדחקו במשך שנים, בגלל הילדים והעבודה. דווקא בפנסיה מוצאים זמן לעבוד ולהשקיע אחד בשני- מומלץ! נסיעות עסקים  ...
כנ"ל לגבי טיפולי זוגיות. דברים שנדחקו במשך שנים, בגלל הילדים והעבודה. דווקא בפנסיה מוצאים זמן לעבוד ולהשקיע אחד בשני- מומלץ! נסיעות עסקים  
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בבריאות טובה

12 החלטות בריאות לשנה החדשה
"רבים חושבים שלחיות בריא זו מלחמה יום-יומית", אומרת לנו מיכל צפיר, מרצה לאורח חיים בריא. "אני אומרת שמי...
לקריאת הכתבה
כללי הזהב לטיפול שיניים בטוח
בשנים האחרונות חלה עלייה של מאות אחוזים בשכיחות המקרים של פגיעות במטופלים במרפאותיהם של רופאי השיניים....
לקריאת הכתבה
"איבדתי את השמיעה, אבל לא את הקריירה"
לפני שנתיים וחצי, ביום בהיר אחד, חוויתי אובדן שמיעה פתאומי באוזן אחת. מלכתחילה הייתי עם מכשיר שמיעה באוזן...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה