חזרה ליחסים

עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב

מחקרים מוכיחים, שהגורם העיקרי לשימור החשק המיני בגיל הזהב בכלל לא קשור לפיזיולוגיה, אלא לאיכות הקשר הזוגי. וגם: 7 טיפים לסקס טוב בגיל מבוגר
מאת ד"ר עידן מיליצ'ר 24/12/15
עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב
רוב בני גיל הזהב מקיימים יחסי מין באופן שוטף. צילום: Shutterstock

 

 

 

"מין אינו הדבר החשוב ביותר בחיים, אבל הוא חשוב הרבה יותר ממה שנמצא במקום השני", אמר פעם אנונימי.

 

­העמדות והתפיסות לגבי התפקוד המיני משתנות ומתפתחות עם רוח התקופה. תפקודנו המיני מושפע ממסרים רבים שהפנמנו לאורך החיים: מסרים שרכשנו החל בגיל הילדות ותקופת ההתבגרות, מיניות הנובעת מהשפעה חברתית וסביבתית, חוויות וקשרים זוגיים, וכמובן - גורמים נפשיים וגופניים, המשתנים ומתגבשים לאורך מעגל החיים ועד גיל הזהב.

 

חקר המיניות עתיק כקיומה של הבריאה האנושית, מצוי וחודר לכל תחום: דת, רפואה, פסיכולוגיה, אנתרופולוגיה, ספרות, אמנות ואפילו פוליטיקה. החל בסיפור הבריאה - פיתוי הנחש את חווה - דרך תרבות יוון ורומי, הקאמה-סוטרה ההודי, ציירי ופסלי תקופת הרנסנס, ועד לציוריהם הארוטיים של פיקאסו ובירדסלי. כולם עוסקים בחקר ביטויי הארוטיקה, היצריות והתשוקה האינסופית של המין האנושי.

 

תוחלת החיים עלתה בשנים האחרונות, המבוגרים לא נעשים צעירים יותר, אך עם התקדמות הרפואה והפתרונות שהיא מציעה, איכות החיים הגופנית משתפרת, והדבר קשור גם לחיי המין, שכמובן משתנים עם עליית הגיל. 

 

90% מהגברים הישראליים בני 60-80 מקיימים יחסי מין

 

שילוב המושגים "מיניות" ו"זקנה" מעורר לעיתים גיחוך. צילום: Shutterstock

 

תהליך ההזדקנות פוגע בפעילויות הפיזיולוגיות של המערכות השונות בגוף. הפעילות המינית היא פעילות מורכבת, הרמונית, תנועתית, תחושתית, גופנית ונפשית. היא משפיעה על תחושת הבריאות הכללית של האדם, ומהווה חלק מזהותו בכל גיל, כבסיס ראשוני לקשר אנושי וכזכות יסוד של כל אדם.

 

מיניות ופעילות מינית נחשבות לעניין של צעירים, ושילוב המושגים "מיניות" ו"זקנה" מעורר לעיתים גיחוך ותמיהה. במצבים רבים מתייחסים אל הפעילות המינית בזקנה כאל פעילות חריגה, ששמה את האדם באור שלילי. 

 

במחקר שנערך בישראל, ציינו כ-90% מהגברים הישראלים וכ-70% מהנשים, בטווח הגילאים 60-80, כי קיימו יחסי מין בשנה האחרונה. 62% מהנשים ו-86% מהגברים העידו על כך, שחיי המין חשובים עד חשובים מאוד לשימור הזוגיות בגיל הזהב.

 

תדירות יחסי המין אף היא אינה מביישת את בני האוכלוסייה המבוגרת: מחקר אחר מראה כי 33% מהגברים ו-5% מהנשים קיימו יחסי מין, בתדירות של פעמיים ויותר בשבוע. כאשר מדובר ביחסי מין אחת לשבוע, 51% מהנשים טומנות ידן בצלחת, ו-21% מהגברים גם הם נוטלים חלק בהנאה. התדירות השוויונית היא בין 1-3 פעמים בחודש, ונעה בערך ב-25% משני המינים.

 

אצל נשים שחשות מחוזרות אין ירידה בחשק המיני

 

מידת ההשקעה הרגשית של בן הזוג, היא שמשפיעה על הליבידו. צילום: Shutterstock

 

בשנים האחרונות מתרבות הטכנולוגיות הרפואיות, אצל גברים ואצל נשים כאחד, המאפשרות שמירה על פעילות מינית טובה ומהנה, חרף מגבלות פיזיולוגיות ונפשיות. הכרת השפעתם של השינויים בהזדקנות על הפעילות המינית והבנת המגבלות, לצד פתיחות וקבלה של האמצעים העומדים בפנינו, מאפשרות פעילות מינית תקינה.

 

יחד עם זאת, מחקרים רבים מעידים על כך, שהגורם העיקרי בשימור החשק והרצון לקיום יחסי מין בגיל הזהב קשור לאיכות ולטיב הקשר הזוגי. למרות קיומה של הגלולה שיצאה לא מכבר לשוק, לעוררות חשק מיני בנשים, עדיין נשים רבות מדווחות, כי מה שפוגע בחשק המיני שלהן יותר מכל, הוא שהגבר פחות רגיש וקשוב לצרכיהן. כשאישה חשה, כי הגבר אינו נותן לה תחושה שהוא מבין אותה וסובלני כלפיה, אלא יותר משתמש בה בתור כלי קיבול לסיפוק הצרכים שלו, הליבידו שלה יורד.

 

כן, שמעתם נכון, גם בגיל הזהב לגברים רבים יצר מיני כשל מתבגרים. לעומת זאת, בקשרים חדשים בן הזוג משקיע יותר, מחזר וקשוב לצרכי האישה כדי להרשים אותה. ולכן מה שחשוב לתפקוד המיני של נשים הוא לא משך הקשר בפני עצמו, אלא מידת ההשקעה הרגשית מצד בן הזוג.

 

אצל נשים מחוזרות – גם בקשרים חדשים וגם בקשרים ממושכים – לא נצפית ירידה בחשק המיני ובתדירות קיום יחסי המין, גם לא בגיל הזקנה.

 

7 דרכים לשמור על חיי מין פעילים גם בגיל המבוגר:

 

* הקפידו על זמן פנאי איכותי ביחד, מחוץ לבית.

* הקפידו על זמן פנאי לחוד - כל אחד בענייניו.

* מצאו תחביב שימלא את זמנכם ואת ליבכם.

 

* עסקו בפעילות גופנית המתאימה למצבכם הבריאותי.

 

* פנו זמן לשיחה הדדית בענייני הנפש, ולא רק בענייני הבריאות והנכדים.

 

* תקשורת זוגית פתוחה, חברות, תמיכה והכלה הם מאבני היסוד של כל קשר.

 

* הקפידו על נתינה ועל עזרה הדדית. תוחלת החושניות וחיי המין היא כתוחלת החיים בכלל.

 

 

הכותב הוא ד"ר עידן מיליצ'ר, אחראי מרפאת סקסולוגיה אנאורגנית לגברים בבית החולים ליס, המרכז הרפואי תל אביב.

 

 

מתוך "סיקסטיז" - מגזין בשיתוף "הארץ" ו"מוטק'ה". למגזין הדיגיטלי לחצו כאן

 

 

מעל גיל 50 ומחפשים זוגיות? הכנסו לקהילת הפנויים פנויות של מוטק'ה ואולי תמצאו!

סקס אחרי גיל 50: אם תרצו

סקס בפרק ב': אפילו טוב יותר

מעבדות לחירות: גירושים בגיל 50 פלוס

3 סיפורי אהבה מעוררי השראה

חיי מין אחרי גיל 70

מיניות בגיל הזהב: כל הדרכים

גברים מבוגרים, אל תוותרו על סקס

מתגרשים בגיל הזהב? כך תעשו זאת נכון

הוכח מחקרית: מראות יפים תורמים לחיזוק המערכת החיסונית

עוד באהבה וזוגיות בגיל השלישי

 

2  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה גבי מנדלסון 24/12/15

33% מהגברים מקיימים יחסי מין פעמיים בשבוע ו5% מהנשים ונשאלת השאלה , הכיצד הפער ביו הגברים והנשים 33% ו 5% בהתאמה , או שזו התפארות של הגברים או שלגברים יש מספר פרטנריות עניין מוזר מעט בהתחשב בכך שמד...

33% מהגברים מקיימים יחסי מין פעמיים בשבוע ו5% מהנשים ונשאלת השאלה , הכיצד הפער ביו הגברים והנשים 33% ו 5% בהתאמה , או שזו התפארות של הגברים או שלגברים יש מספר פרטנריות עניין מוזר מעט בהתחשב בכך שמדובר בגיל השלישי ואם וכן אז כל כך הרבה בוגדים? או שלא הבנתי...


התמונה של תגונה phonecallsonline 12/03/19
היי אני דנה ואני עושה שיחות סקס אירוטיות תתקשרו אליי או כנסו לאתר http://hexyphoneatnight.com">http://hexyphoneatnight.com 0527792069  ...
היי אני דנה ואני עושה שיחות סקס אירוטיות תתקשרו אליי או כנסו לאתר http://hexyphoneatnight.com">http://hexyphoneatnight.com 0527792069

 
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

נשים, סובלות מבעיות בתפקוד המיני?

"בזמן האחרון אין לי חשק לעשות סקס עם בעלי, וכשאני עושה את זה בשבילו כואב לי. אני לא מראה לו כי אני מפחדת...

לקריאת הכתבה
שרה התאהבה בסקס בגיל... 80!

שרה, בת 80, גרושה, אם לשלושה וסבתא לשבעה, הגיעה אלי כדי להתיעץ בקשר להתלבטות לגבי מתח בין החבר החדש שלה...

לקריאת הכתבה
סקס בפרק ב': האם אפשר להגיע לאורגזמה?

א. בת 55, גרושה, התקשרה כדי לקבוע פגישה ואמרה לי: "אף פעם לא גמרתי. אני בקשר חדש ומפחדת לקלקל אותו".

א....

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה