חזרה להחיים הטובים

עשו זאת בעצמכם: לשפץ רהיט ישן

אם יש לכם קצת זמן פנוי וזוג ידיים טובות, תוכלו להפוך רהיט ישן בבית לפריט חדיש ומיוחד. 8 טיפים למשפץ המתחיל, ושתי הדגמות לשיפוץ – שלב אחר שלב
מאת שרי שיין 21/12/16
עשו זאת בעצמכם: לשפץ רהיט ישן
צריך רק זמן פנוי וזוג ידיים טובות. צילום: Shutterstock

 

 

כמה פעמים אמרתם לעצמכם שכאשר תצאו לפנסיה תשפצו ותתקנו דברים בבית? וכמה מזה באמת קרה? יש לנו חדשות בשבילכם: בשביל לחדש רהיט ישן לא צריך לצאת לפנסיה, צריך רק זוג ידיים טובות. יש לכם כסא ותיק שאתם רוצים לצבוע או לרפד? שידה שכבר איבדה לחלוטין את צורתה? שולחן אוכל שעם קצת השקעה יכול להפוך לתכשיט אמיתי? למה שלא תלכו על זה?

 

אספנו עבורכם שמונה טיפים חשובים לפני שמתחילים בשיפוץ, כולל הדגמה שלב אחרי שלב של שיפוץ שולחן אוכל וכיסא נדנדה: אלון הראל, משפץ רהיטים שעוסק בצביעה אמנותית,  מדגים איך חידש שולחן אוכל סיסם (סוג עץ) הודי, ומיכה בר-און ברוורמן, משפץ רהיטים ישנים ועתיקים, מדגים איך שיפץ כסא נדנדה צולע. כן, לגמרי כדאי לנסות את זה בבית.  

 

 

שמונה טיפים יעילים למשפץ המתחיל:

 

 

 אל תשכחו להצטייד בכל הציוד הנחוץ ובאביזרי מיגון ובטיחות. צילום: Shutterstock

 

 

1. בחנו מאיזה חומר עשוי הרהיט. האם הוא עשוי פורניר? פורניר הוא  ציפוי עץ שמודבק על הפלטה עצמה. בדרך כלל רהיטים מאד ישנים עשויים מפורניר, וצריכים להתייחס אליהם בהתאם. אי אפשר לשייף אותם כמו עץ מלא, השיוף צריך להיות מאד עדין כי אם נחדור מילימטר אחד מתחת לפורניר, יהיה שם פצע שייראה לכל.

 

2. האם יש תולעים בעץ? אם אתם רואים חורים זעירים על העץ או אבקה בהירה, כנראה שיש לכם תולעי עץ. במקרה זה, לפני שמתחילים בשיפוץ, קחו את הרהיט למומחה שיחסל את התולעים.

 

3. ודאו שיש לכם את הציוד הנחוץ ואביזרי בטיחות. חומרים שתמיד הכרחיים: מכונת שיוף, ניירות שיוף מתאימים, מכחול, ספוג, וכמובן - צבע ולכה. חשוב לבחור את נייר השיוף המתאים - נייר שיוף עבה מדי יכול לגרום נזק, ואילו נייר שיוף עדין מדי יכול "סתם" לא לעשות את המלאכה. ליתר ביטחון התחילו בהדרגה. חשוב גם להצטייד באביזרי בטיחות מתאימים - אם אתם מתכננים לנסר עץ הקפידו על עבודה עם נעליים סגורות וביגוד מתאים. אם אתם עובדים עם חומרים מסוכנים, חשוב לעשות זאת במקום מאוורר, עם מסיכה וכפפות.

 

4. בדקו האם יש צורך בחומר מילוי. אם יש שקעים או חורים בעץ, מומלץ למלא אותם בחומר מילוי, ולשייף רק אחרי שהחומר מתייבש. סדקים גדולים יותר אפשר לסתום עם דבק מתאים.

 

5. העדיפו צבע ולכה על בסיס מים. לכות אלה מבוססות על שרף סינטטי שהומצא במאה האחרונה, וגרם למהפכה שבהמשך הובילה להופעת הצבע האקרילי

 

6. איך מסירים כתמים? יש לכם כתמים על העץ, של עיגולי קפה וכוסות מים שמעולם לא הצלחתם להתגבר עליהם? יש שיטת סבתא. ערבבו כוס שמן קנולה עם 3/4 כוס חומץ לבן, ומרחו את הנוזל בעזרת מטלית על הכתם. זה עובד כמו קסם.

 

7. ואיך מחזירים את הברק? לא מתחשק לכם לגמרי לשפץ אבל אתם רוצים להחזיר לרהיט הוותיק את הברק? שמן זית יעשה את העבודה מצוין.

 

8. טפט מוסיף המון. אפשר גם לצפות את הרהיט בטפט: יש היום מבחר טפטים בצבעים משגעים, כל שצריך הוא לבחור בטפט שמתאים לכם, למרוח דבק על העץ ולהדביק על הרהיט. חשוב להעביר על המשטח סרגל, בכדי למנוע בועות אוויר.

 

 

צעד אחר צעד: שיפוץ ויישון שולחן עץ

 

"כשמשפצים שולחן, צריך לשאול תחילה לאיזו תוצאה רוצים להגיע", אומר אלון הראל, משפץ רהיטים העוסק בצביעה אמנותית. "אם המטרה היא לעשות צביעה אטומה, שלא יראו את העץ למטה, פשוט אוטמים את העץ. מצד שני יש אפשרות שנקראת יישון: לחשוף את הפינות ולהפוך את השולחן לווינטג'". שולחן האוכל שבחר הראל להדגים עליו הוא שולחן שעבר תהליך יישון: ראשית עבר השולחן תהליך של סתימת חורים והסרת לכה, בעזרת שיוף גס ושפכטל. הדבר יכול להיעשות גם בעזרת מכונה, למי שיש.

 

 כך נראה השולחן הישן, לפני תחילת השיפוץ

 

 

1. מסירים את הלכה מהשולחן בעזרת שיוף. זה יכול להיות עם מכונת שיוף או בשיוף ידני בעזרת נייר שיוף גס.

 

2. מעבירים את השולחן תהליך של סתימת חורים, בעזרת שפכטל. אחרי שהשפכטל מתייבש, משייפים שוב בעזרת נייר שיוף גס, או בעזרת מכונת שיוף.

 

בתמונה: משייפים את השולחן בעזרת מכונת שיוף להסיר את כל הלכה

 


 סתימת חורים בעזרת מרית, במידה שיש חורים ברהיט

 

 

3. בוחרים גוון בצבע אקרילי וצובעים את השולחן. מחכים שהצבע יתייבש (כעשר דקות) וצובעים שוב.

 

4. אחרי שהצבע מתייבש לגמרי, שורטים ומשייפים ידנית בעזרת נייר שיוף (או בעזרת מכונת שיוף) את המקומות שבהם רוצים לחשוף את צבע העץ המקורי. השיופים צריכים להיעשות לאורך השולחן. 

 

5. טובלים ספוג בצבע כהה על בסיס שמן – אגוז כהה, חום כהה או שחור, וצובעים בעזרתו את המקומות המשויפים. העץ שנחשף בצבעו הטבעי הוא בדרך כלל בהיר, ואנו למעשה עוברים עליו עם צבע כהה.

 

6. במקביל לצביעה בעזרת ספוג, יתלכלך גם השולחן שכבר צבענו. מה עושים? טובלים ספוג בטרפנטין ומנגבים את כל השולחן. לא לדאוג, הטרפנטין פועל רק על צבע על בסיס שמן, ולכן יוציא את הצבע הכהה שנדבק על הצבע האקרילי שבחרנו. שימו לב שהצבע שנדבק לספוג לא ידבק שוב לשולחן.

 

7. אחרי ששוטפים את כל השריטות הכהות והצבע התייבש, משייפים בשיוף עדין באופן ידני בנייר שיוף בעובי 320/400.

 

כך נראה השולחן אחרי שכל החריצים נסתמו. אחרי שהשפכטל מתייבש יש לשייף שוב

 

 

8. כעת מנקים את השולחן אחרי השיוף וצובעים בלכה אקרילית. רצוי לעשות זאת בעזרת רולר קטן, שכן לכה אקרילית מתייבשת מהר מאד. אם מדובר בשולחן אוכל, כדאי לחזור על הפעולה פעמיים, כדי לאטום אותו לחלוטין מחדירה של פירורי אוכל.

 

 

 אחרי הצביעה בלכה אקרילית

 

התוצאה הסופית - השולחן אחרי תהליך היישון

 

 

 תמונות: באדיבות אלון הראל

 

 

שיפוץ כיסא נדנדה

 

לפני שמתחילים מציין מיכה בר-און ברוורמן, משפץ רהיטים ישנים ועתיקים, כמה דגשים חשובים: "מומלץ להשתמש בדבק פלסטי, עדיף צהוב. לכות על בסיס טרפנטין יותר זולות מלכות על בסיס מים. בהצלחה".

 

הכיסא לפני השיפוץ, מפורק ושבור

 

 

1. הכיסא שלפני השיפוץ, במקרה זה, הוא מפורק, שבור, ובעל צבע דהוי ומתקלף. כדי לפרק את החלקים הרופפים של הכיסא, יש לדפוק בעדינות עם פטיש גומי או עץ, ולנדנד את החלק הרופף עד שייצא. אחרי שהכיסא מפורק מנקים את הדבק הישן עם מגרדת או עם נייר זכוכית גס.

 

 

פירוק שאר החלקים של הכיסא

 

2. להדבקה של המושב: מורחים דבק על שני הצדדים (אחרי ניקוי הדבק הישן) ולוחצים עם קליבות (מלחצת נגרים). בעזרת קפיסי עץ לוחצים בנקודות החיבור של הלוחות כדי שיתחברו ישר. רצוי לנקות את שאריות הדבק אחרי הקליבה (ההידוק) עם סמרטוט לח.

 

 

הדבקת המושב

 

 

3. הדבקת הרגלים: לאחר שמנקים טוב את הדבק גם מהחורים, מורחים דבק קולבים על הרגליים ומנקים את שאריות הדבק. ממתינים עשר שעות לייבוש מלא.

 

 הדבקת הרגליים

 

 

4. הסרת הצבע: הדרך הטובה ביותר להסיר את הצבע היא בעזרת מסיר צבע. מדובר בחומר חריף וכדאי לעבוד עם כפפות, מסיכה ובמקום מאוורר. יש למרוח את מסיר הצבע על חלק מהכיסא (לא על כולו, שכן החומר מתייבש מהר). לאחר דקה-שתיים הצבע הישן יתנפח לבועות, ואז יש לנקות היטב את הצבע עם ברזלית טבולה בספירט. נקו גם את השאריות עם צמר גפן טבול בספירט. לסיום משפשפים עם נייר זכוכית מספר 150, עד שמגיעים לצבע העץ הראשוני ללא שאריות צבע ישן.

 

 הסרת הצבע

 

שלב אחרון: צביעה

 

 

5. צביעה: מנקים את הרהיט היטב מאבק ומורחים שכבת לכה עם מברשת רכה וטובה - שלוש שכבות, כשהייבוש בין שכבה לשכבה אורך 24 שעות. אם בחרתם בלכה על בסיס מים, זמן הייבוש הוא שעתיים בלבד. משפשפים בין השכבות בעדינות עם נייר זכוכית בעובי 320/400.

 

תמונות: באדיבות מיכה בר-און ברוורמן

 

 [#middleBanner] 

אל תזרקו: כך תצרו אמנות נפלאה מזבל

ואפשר גם למחזר

לחדש את הבית בחמישה צעדים פשוטים

סבתא סורגת: אמנית רחוב בת 104 

לא תאמינו מה הסבא הזה בנה לנכדים שלו

 

רוצים להמשיך ליצור? הצטרפו לקבוצת היצירה האקולוגית "אמנות מזבל" של מוטק'ה!

 

4  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה roni2017 21/12/16
ואו איזה יופי, יצא כיסא מהמם! אני גם כן שיפצתי כל מיני דברים בעברי אבל אף פעם לא ברמה הזו. בניהם - כורסא ששייפתי, וצבעתי בצבע לעץ, כיסאות אוכל ובניתי מרפסודות בסיס למיטה. אני מאוד אוהב את הדברים האל...
ואו איזה יופי, יצא כיסא מהמם!

אני גם כן שיפצתי כל מיני דברים בעברי אבל אף פעם לא ברמה הזו. בניהם - כורסא ששייפתי, וצבעתי בצבע לעץ, כיסאות אוכל ובניתי מרפסודות בסיס למיטה.

אני מאוד אוהב את הדברים האלה, ושמחתי לקרוא את הכתבה הזו. 

http://www.unionbank.co.il/343-he/UnionBank.aspx">משכנתא 
התמונה של תגונה ettibensimon 21/12/16
נראה מדהים. יש הרבה אנשים שזו העבודה שלהם ויש להם סטודיו מיוחד עבור הדברים האלה. חברה שלי הפכה את המטבח הכפרי והמיושן שלה http://modern-kitchens.aranisrael.co.il" style="text-decoration:none; color:#3...
נראה מדהים. יש הרבה אנשים שזו העבודה שלהם ויש להם סטודיו מיוחד עבור הדברים האלה. חברה שלי הפכה את המטבח הכפרי והמיושן שלה http://modern-kitchens.aranisrael.co.il" style="text-decoration:none; color:#303030">למטבח מודרני לבן ומדהים, עלה לה הרבה פחות כסף מלקנות מטבח חדש והמטבח שלה היום נראה מהמם. חבל שאין לי תמונה להעלות. 
התמונה של תגונה ליטל _561_ 31/12/16
אחלה פוסט! יש כאן ממש בתמציתיות את כל מה שלמדתי בקורס חידוש רהיטים במרכז נירלט. ממליצה למי שרוצה יותר להעמיק בזה ויש לו זמן בשביל תחביב כיפי וקליל
התמונה של תגונה דולב1 24/07/20
חידוש רהיטים זה עבודה לא פשוטה בכלל, לפעמים צריך להחליף את כל הבד וזה כבר אי אפשר לעשות לבד וצריך רפדיה שמתמחה בחידוש רהיטים כמו https://www.stylehome.co.il/furniture-renovation/...
חידוש רהיטים זה עבודה לא פשוטה בכלל, לפעמים צריך להחליף את כל הבד וזה כבר אי אפשר לעשות לבד וצריך רפדיה שמתמחה בחידוש רהיטים כמו https://www.stylehome.co.il/furniture-renovation/
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

הרבה זמן בבית? כך תשדרגו אותו בצעדים פשוטים וזולים

מאז הקורונה אנחנו רוב היום בבית, לטוב ולרע. פתאום אנחנו שמים לב לפרטים שקודם אולי נעלמו מעיננו – חפצים...

לקריאת הכתבה
פונקציונלי, בטיחותי ומסוגנן: עיצוב הבית לגיל 65+

בשיתוףפיטרו

נוחות, פונקציונליות והתאמה לצרכים הם הערכים הראשוניים בכל עיצוב פנים שהוא, וככל שמגיעים...

לקריאת הכתבה
קלאסי ומרגיע: עיצוב בלבן

אחד מסמלי חג השבועות הוא הצבע הלבן, והשנה אנו מקבלים אותו בברכה יותר מתמיד. הוא הקלאסי שבצבעים, זה שכולו...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה