מוטקה > בלוגים > הבלוג של ששת שצ > זהירות" עסקאות טלפוניות !!! יותר מ-10,000 תלונות מתקבלות בשנה על עסקאות טלפוניות

זהירות" עסקאות טלפוניות !!! יותר מ-10,000 תלונות מתקבלות בשנה על עסקאות טלפוניות

המועצה לצרכנות בוועדת הכלכלה: יותר מ-10,000 תלונות מתקבלות בשנה על עסקאות טלפוניות; ח"כ מגן תלם קראה לממשלה לקדם את הצעת החוק לטיפול בבעיה ח"כ מגן תלם אמרה את הדברים בישיבה ראשונה של ועדת המשנה לבחינת כשלים בצרכנות בראשותה; הרשות להגנת הצרכן: רבע מכלל התלונות המתקבלות עוסקות בעסקאות טלפוניות – הצעת
זהירות

עדת המשנה של ועדת הכלכלה לבחינת כשלים בצרכנות, בראשות ח"כ לימור מגן תלם, התכנסה היום לישיבתה הראשונה ודנה בדרכים להגברת שקיפות בין עוסק לצרכן. הוועדה עסקה בנושא הקלטת שיחות בין העוסקים לצרכנים, שמירתן ומסירתן לצרכן.

בפתח הדיון, סיפרה ח"כ לימור מגן תלם, כי במסגרת עניין אישי שלה אל מול חברת פרטנר, ביקשה לשמוע שיחה שקיימה עם החברה, אז התבקשה להגיע למרכז שירות של החברה. בהקשר זה, הוסיפה, יש גם מבוגרים שרוצים לשמוע שיחה שהוקלטה ומטריחים אותם להגיע למרכזי שירות. מגן תלם העירה כי הוועדה מבקשת לבחון כשלים בתחום הצרכנות ולמצוא להם פתרונות במטרה להגן הצרכן וזכויותיו אל מול העוסק, אשר נמצא בעמדת כוח. עוד הוסיפה כי מפניות רבות שקיבלה מן הציבור עולה כי הנושא הזה של הקלטת השיחה מטריד רבים. ביחס לעסקאות מכר מרחוק, ציינה כי לעיתים מתגלעות בעיות בין הצרכן לעוסק, כדוגמת חוסר הלימה בין מה שהובטח מרחוק בעסקת המכר מרחוק לבין מה שניתן בפועל. 

הממונה על הרשות להגנת הצרכן, עו"ד מיכאל אטלן, ציין כי הצורך בהתערבות המחוקק נובע משני דברים – האחד – שיחות השיווק הן כלי לעוקץ הצרכנים. השני – שיחות והתנהלות צרכנים למול העוסקים. משכך, התקבלה החלטת ממשלה בשנת 2020, והרציונאלים העומדים בבסיסה הינם הקלטה ומסירה של השיחה ככלי עזר לצרכן להוכחת טענותיו וכן ככלי להעצמת הצרכן ולשמירת האינטרסים הכלכליים שלו אל מול העוסק. עוד הוסיף כי רבע מכלל התלונות המתקבלות עוסקות בעסקאות שבוצעו בטלפון, ובתוך עסקאות אלו יש חלוקה של התלונות, כאשר מספר רב של התלונות נוגע לתקשורת, מוצרי חשמל וכן ריהוט ומטבחים. 

היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן, עו"ד חנה וינשטוק טירי, ציינה כי לעיתים יש פערי מידע שהצרכן מעלה למול העוסק, ובמקרים רבים מדובר בסיטואציה של "מילה כנגד מילה". כמו כן הוסיפה, כי יש גם חוסר הלימה בין החוזה הכתוב לבין הנאמר בשיחה. מדובר בפרקטיקה הרווחת בתחום השיווק הטלפוני, ועל גבי פלטפורמה זו התפתחה שיטת העוקץ כנגד קשישים ואוכלוסיות חלשות נוספות, הסבירה. עוד אמרה כי על מנת לצמצם את פערי המידע בתחום השיחות הטלפוניות עולה החשיבות לחייב את העוסקים להקליט את השיחות, בין אם העוסק פונה ובין אם הצרכן. עו"ד וינשטוק ציינה כי לפי הצעת החוק המתגבשת, העוסק יחויב לשמור את ההקלטה למשך שנתיים לפחות וכן למסור השיחה המוקלטת לצרכן ע"פ בקשתו. השיחה תונגש לצרכן בהתאם להוראות שיקבעו בחקיקת משנה.

ביחס להשלכות של הפרת החוק, אמרה עו"ד וינשטוק כי אי הקלטה או מסירה לצרכן יוביל קודם כל לעיצום כספי. שנית, במידה שהעוסק לא מוסר את השיחה לצרכן ע"פ דרישתו – ישנה חזקה (הניתנת לסתירה) ולפיה הצרכן צודק בטענותיו כלפי העוסק, דבר בעל משמעות גדולה בהליך אזרחי. עו"ד וינשטוק ציינה כי היא תחול על שיקה שיווקית בעסקאות למכירת טובין למעט מזון, ייעוץ למשכנתאות, שירות לבדיקת זכויות רפואיות, שירותי תקשורת ובכלל זה שידורי טלוויזיה, טלפוניה, אינטרנט ועוד.

ביחס לעלויות העוסקים ביישום ההצעה, ציינה כי החברות הגדולות ממילא מקליטות היום את השיחות. לגבי עסקים קטנים ובינוניים, ציינה כי עומדת להם האפשרות לשמור את השיחות בענן בעלות לא משמעותית, התלויה במספר השלוחות של בית העסק. במידה שהעוסק לא בוחר לשמור בענן אלא על המחשב, העלות תהיה גבוהה יותר. אם לבעל עסק יחידני יש אפשרות לשמור את השיחות באפליקציות זמינות.

עו"ד וינשטוק עדכנה כי הצעת החוק הופצה כתזכיר חקיקה, והיא בשלב שלפני אישור ועדת שרים לענייני חקיקה. "אנו מתעכבים שכן אנו בעיצומם של דיונים בין משרדי הממשלה, בעיקר למול משרד האוצר שחושב שיש פה נטל רגולטורי. משרד התקשורת, למשל, סבור שנכון להחריג מן החוק חברות תקשורת קטנות. הנושא נמצא על השולחן ואנו מקווים שהמחלוקות תיפתרנה בקרוב", אמרה וינשטוק. 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עופר פיינשטיין: "אין ספק שמדובר בנושא שמטריד את הצרכן ומהווה דוגמה לפערי הכוחות בין הצרכן לעוסק. אנו סבורים שצריך לשים לב במסגרת החקיקה להתקדמות הטכנולוגיה. לא יתכן שישלחו את הצרכן לאיזה מרכז, כאשר ההקלטות נשמרות בענן. הטכנולוגיה היא פשוטה, ואנו בעד הצעת החוק. זהו מהלך מבורך", אמר. בהתייחס לנושא העלויות, אמר כי הן זניחות לחלוטין. "אם הקלטתם כבר – תנגישו, ובצורה ברורה", אמר פיינשטיין. 

מנהלת רגולציה וקשרי ממשל במועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד הדס יעקובסון ציינה כי ככל שזה נוגע לאוכלוסייה מבוגרת עדיין יש בעיה, והנתונים הם מדהימים – מעל עשרת אלפים תלונות בשנה על עסקאות טלפוניות, ולא רק בתחום התקשורת ומכשירי החשמל, אלא גם בתחום הלימודים והקורסים המקוונים.  בהקשר זה, אמרה עו"ד יעקובסון כי מבטיחים לאוכלוסיית החיילים המשוחררים "הרים וגבעות", לרבות כסף ותעודות, אולם לאחר מכן קשה מאוד להתנתק מהעסקה. עוד ציינה כי הפתרונות הטכנולוגיים העומדים בפני החברות הם אדירים ועל כן אינה סבורה שמדובר בנטל כלכלי כבד עבורן.

נציגת אגף תקציבים במשרד האוצר, נועם דן, ציינה כי בימים אלו מתקיימים דיונים קדחתניים ברמה הבין משרדית, וכי יש שאיפה כי הצעת החוק הזו תמנע כמה שיותר פגיעה בצרכנים, ומצד שני לא תהווה נטל לעוסקים. לדעת משרד האוצר, אמרה, חובת ההקלטה מהווה נטל רגולטורי משמעותי ביותר. בנוסף, יש צורך להפריד בין עסקים קטנים ובינוניים לבין שאר העסקים. דן הוסיפה כי הנטל לא מתבטא רק בהקשר של חובת ההקלטה, אלא גם בחובת שמירת ההקלטה והפירוט בחשבוניות של מועדי השיחות. לדבריה, אחסון המידע לשנתיים כרוך עלויות משמעותיות. דן ציינה, כי "אין לדבר הזה אח ורע בכל העולם", וכי יש לזכור שבתקופה הזו של הקורונה המון עסקים ממילא קורעים תחת הנטל.

יועץ השרה לשוויון חברתי, עו"ד חי פסח הציג את המקרים הקשים שבהם הונו אנשים קשישים, תוך הפעלת שיווק אגרסיבי. החברה מציגה ללקוח שזכה במתנה ומבקשת תשלום בגין דמי משלוח, ומרגע ביצוע התשלום לחברה יש את נתוני האשראי של הקשיש, שהופך ללקוח שבוי. עו"ד פסח הדגיש כי מדובר באוכלוסיות שאינן יודעות להתמודד עם החברות. הדבר פוגע באמון של אותם קשישים, אשר מרגישים בושה נוראית שהונו אותם, אמר פסח. "אנו נחזיר את הכוח לצרכן אם נחייב את החברות להקליט את השיחות ולהנגיש אותן", הוסיף. כמו-כן ציין כי ביחס לניתוק משירות, החברה פעמים רבות לא מנתקת את הקשישים, שבר

3  תגובות  אהבו

40
התמונה של תגונה מירה10 14/02/22
נקווה שהמודעות תוביל לחקיקה מתאימה ולאכיפתה.
התמונה של תגונה ששת שצ 14/02/22
כל הזמן אני רואה כתבות שאנשים נופלים לעקיצות ושאר בעיות ולא מאמין כמה זה קל
התמונה של תגונה מירה10 14/02/22
בהחלט, לכן חשובה החקיקה וכמובן אכיפת החוק
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
פוסטים אחרונים

נשף ריקודים לגיל השלישי - נשף גאלה ממש כמו בווינה! ללא תשלום בהרשמה מראש
בשבת הקרובה (25.6) זה קורה, נשף גאלה ממש כמו בווינה! זוג רקדנים 3 צלם דימיטרי סקולסקי רשת אקסקלוסיב...
לקריאת הפוסט
ועדת הכנסת התכנסה על בעיית המידות בבגדים, גם אני לא מוצא בגדים
https://photos.google.com/share/AF1QipP_B9saiCY0nHPBbXsNRnaXqqunA73MiE2Lgvvh7Nebutd3HXQ-VV3TYyRCDG3z_w/photo/AF1QipM_G1ST6QEEkdjAoYowKM5HYATTl4Y2x8BF0nrf?key=Q0s2dzdPRHcyNzJnaXV3bHU2Y3BQZjI0RVpnc2R...
לקריאת הפוסט
משבר המזון: מגיע לכנסת
ועדת הכלכלה התכנסה לדיון דחוף במשבר המזון: האם בקרוב נראה מדפים ריקים בסופר? הוועדה קיבלה תמונת מצב קודרת...
לקריאת הפוסט

מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה