מוטקה > בלוגים > הבלוג של אסתי טל > "הכתובה" מאת אפרים קישון בת' הספריה ר"ג, היא סאטירה משעשעת על מוסד הנישואין התלוי על בלימה ברגע שסמלו - תעודת הכתובה הולכת לאיבוד. הטיפוסים השונים, הקשיים שהם חווים והמהלכים לפתרונם מעוררים אמפתיה כלפיהם, מלווה ברעמי צחוק.

"הכתובה" מאת אפרים קישון בת' הספריה ר"ג, היא סאטירה משעשעת על מוסד הנישואין התלוי על בלימה ברגע שסמלו - תעודת הכתובה הולכת לאיבוד. הטיפוסים השונים, הקשיים שהם חווים והמהלכים לפתרונם מעוררים אמפתיה כלפיהם, מלווה ברעמי צחוק.

"הכתובה" מאת אפרים קישון בת' הספריה ר"ג, היא סאטירה משעשעת על מוסד הנישואין התלוי על בלימה ברגע שסמלו - תעודת הכתובה הולכת לאיבוד. הטיפוסים השונים, הקשיים שהם חווים והמהלכים לפתרונם מעוררים  אמפתיה כלפיהם, מלווה ברעמי צחוק.

צילום: יוסי צבקר

גיבורי המחזה הם אלימלך השרברב (ניר מנקי) ואשתו שפרה, (ענת זמשטייגמן) , יוצאי קיבוץ – שחיים בעיר הגדולה של שנות ה-60 – המגלים לאחר 25 שנה שאולי הם לא התחתנו מעולם. והכול בגלל כתובה אחת שכאילו שיחקה במחבואים ושכחה לצאת מהמסתור.

קורבנו האמיתי של הגילוי 'המרעיש' הזה, הוא בתם איילה, (דניאל היב), סטודנטית לפסיכולוגיה, העומדת להינשא לרוברט, סטטיסטיקאי בהשכלתו, שנראה כגולם מושלם, (טל וייס). הוא מתנהג בדומה לרובוט, המופעל על ידי הנחיותיה של אמו, השולטת בו ללא מצרים ודורשת לראות את כתובת המחותנים, כדי שהחתונה תתקיים כהלכה.

כל החיפושים אחר הכתובה עולים בתוהו, והבת איילה מציעה שהוריה יינשאו מחדש – רעיון שנדחה על הסף על ידי שפרה, שמתחילה לפקפק אם להמשיך ולקיים את המערכת הזוגית המקרטעת., הרצופה בפקודות דמויות נביחות שרומסות את כבודה, כמו גם מציקות לכל מי שנחשף אליהן. ה'שאגות' שהבעל משמיע בקולו הרועם מקפיאות את הדם והוא גם לא חוסך בהן...

הבעל 'הנפלא', ( בגילומו המהמם של ניר מנקי ), המתנהג כרודן ושולט במשפחה ביד רמה, נכנע לתחנוני בתו לשנות את התנהגותו, לכבוש מחדש את לבה של שפרה והוא מאמץ גינונים חדשים (אחרי 'שיעורי בית' שהוא מקבל מבתו), שאינם הולמים את אישיותו וקורעים מצחוק.

"אני לא רוצה להפריע לכם"

מי שמקבלת אותו כפי שהוא, זוהי השכנה יפה, (בגילומה הכובש של פזית ירון מינקובסקי) 'אלמנה עליזה', בעלת מבטא הונגרי, המתחזה לידידת המשפחה, בוחשת בקלחת ועוגבת אחרי אלימלך במסווה של דאגה לבריאותו ורווחתו, למגינת ליבה של שפרה שבוחרת בטקטיקה שונה ומחליטה להשיב מלחמה שערה.

לתוך כל המהומה הזאת מגיח לפתע לביתם של בני הזוג, בוקי, (מיכאל גמליאל), ממלא מקום מזכיר הקיבוץ, עובד פלחה שנקרא כדי לסייע בפתרון תעלומת הכתובה. הוא מודיע שזמנו קצר, אך לאחר שהוא פוגש בדמותה המצודדת של איילה ונדהם מדמותו החלמאית של החתן המיועד, (שבדיוק מצא את הזמן להופיע  ולדרוש תוצאות), הוא מוצא תירוצים 'להתנחל' בדירה לסוף-שבוע ומתחיל 'לעשות סדר' בעניינים.

גמליאל מגלם את דמותו של הקיבוצניק בצורה משעשעת, תוך הפגנת כישרון משחק מעולה, כובש את לב הקהל וכמובן את לבה של איילה (דניאל היב העדינה והמקסימה) ההולכת שבי אחריו ונופלת לזרועותיו.

ההצגה רצופה בסיטואציות  מפתיעות והזויות שגורמות לפרצי צחוק בלתי נשלטים על ידי הקהל. פשוט אי אפשר להפסיק ולצחוק. השחקנים מפגינים כישרון קומי לעילא.

לסיכום: משחק מרשים, טקסט נוקב ושנון, מרגש ומצחיק. אפרים קישון במלוא תפארתו. תענוג צרוף.

היוצרים:
בימוי: אבישי בן גל, עיצוב תפאורה: סלבה מלצב, עיצוב תלבושות: נטשה מנטל, עיצוב תאורה: יאיר סגל.

בהשתתפות השחקנים בוגרי בית צבי,

ניר מנקי – אלימלך; ענת זמשטייגמן/מיכל אטלס – שפרה;
פזית ירון מינק ובסקי/יעל פרימר סביר – יפה; מיכאל גמליאל – בוקי; דניאל היב; טל וייס/גיא גבל – רוברט.

טלפון להזמנת כרטיסים: 03/6161122  
  
 
 
0  תגובות  אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
פוסטים אחרונים

לרקוד ולעוף - מופע קומי-טרגי בתיאטרון הספריה.
Subject: הצגה חדשה במרכז ענב - "קונטקט" מאת ובבימויו של רוני פינקוביץ' תעלה לראשונה ב 16.1 צילום רוני...
לקריאת הפוסט
האורטוריה "יהודה המכבי" של הנדל.
צילום: באדיבות יח"צ. "האורטוריה יהודה המכבי" היא מהאורטוריות הפופולאריות ביותר של ג' פ. הנדל - אביה ומולידה...
לקריאת הפוסט
"איש'ל ורומנצק'ה" מאת חנוך לוין.
צילום: אילן בשור. דרור קרן, יוסי בן נון,וגוני כנעניבליווי תזמורת בת 17 נגנים מגישים לנו את...
לקריאת הפוסט
למעלה
חזרה