מוטקה > בלוגים > הבלוג של אסתי טל > "מי רצח את ארלוזורוב" - המחזמר! מופע בהשתתפפות הקהל המבוסס על חומרי ארכיון מהארץ ומהעולם מוצג במוזיאון בית העיר. שחקנים מת' מסתורין חוקרים בנימה סטירית-משועשעת את תעלומת הרצח.

"מי רצח את ארלוזורוב" - המחזמר! מופע בהשתתפפות הקהל המבוסס על חומרי ארכיון מהארץ ומהעולם מוצג במוזיאון בית העיר. שחקנים מת' מסתורין חוקרים בנימה סטירית-משועשעת את תעלומת הרצח.

צילום: דביר בן צבי

אור עמום האיר את חשכת הליל ברחבת מוזיאון בית העיר, תל אביב. עשרות אנשים שהתגודדו בכיכר המתינו בדריכות לתחילתו של המופע אפוף המסתורין. קול דרמטי שבקע מרמקול יצק אווירה מוזרה, כאילו אנו עדים לרגע היסטורי. איש מהמוזמנים לא שיער מה עומד להתחולל בזמן הקרוב בחוץ ובחללים השונים של המוזאון.

הרקע לעלילה:

85 שנים בדיוק חלפו מאז נרצח חיים ארלוזורוב – מדינאי מצליח, על חוף הים בתל אביב, ועל אף שהיו חשודים רבים במעשה – תעלומת הרצח לא פוענחה מעולם. ניסיתי להבין מדוע.
 
תאור הדרמה החל ב'לוויה' של ארלוזורוב, שארונו נישא סביב הרחבה לעיני אזרחים המבכים את לכתו. דמויות מסתוריות עטויות לבן, הגיחו אל הרחבה, הניעו את גופם בתנועות מפותלות של כאב ויגון, כשברקע נשמעה תפילת אל מלא רחמים.

ניתנה לנו הוראה לעלות למוזיאון. מדי פעם ניגשה אליי איזו דמות בתחפושת והובילה אותי עם חלק מהקרואים לחלל עם תפאורה שונה, שם התרחשה איזו סצנה הקשורה לחקירת מותו של ארלוזורוב. יכולנו לשוטט עצמאית במוזיאון, לצפות בתערוכה המתעדת את התקופה ההיא, להשתולל, ואף לשחק בעצמנו. סימה 'אשתו' של ארלוזורוב בכבודה ובעצמה הגישה לי טקסט כתוב.

קשה לי להסביר בדייקנות את רוח המופע. הכול נעשה בגישה אמנותית חדשנית, מלאת מתח והפתעות. התמונות התחלפו ביעף. רגע היינו בארץ ורגע היינו בחו"ל. רגע אחד שמחו ובמשנהו התאבלו.
ארבע הקומות של מוזיאון בית העיר הפכו לאתר צילומים של סרט-מחזמר על רצח ארלוזורוב. כל חלל הוא סט, שבו מצטלם חלק אחר שמרכיב את התעלומה – בית החולים, חדר החקירות, בית הקפה על חוף הים, בית המשפט ועוד.

12 שחקנים, זמרים ורקדנים הובילו את ההתרחשויות השונות, והצופים, שנמצאו על תקן ניצבים בסרט, לקחו חלק בסצנות וייתכן שאף השפיעו עליהן. דוקומנטרי התערבב עם פנטזיה ומציאות.
מדובר בהפקה שנחשבת חדשנית בארץ וגם בעולם, כאילו נוחתים בעולם אחר בו מתרחשות תופעות הרות-גורל שלאדם אין שליטה עליהן. חשתי כמו בחוויה תאטרלית-מוזיקלית-קולנועית יחידה במינה.
 
 
במהלך החודשים הקרובים בהם יועלה המופע, יציג בית העיר את הסטים בשילוב הקרנות ווידיאו ותמונות סטילס שיצולמו עם הקהל בזמן אמת במופעים, לצד חומרי ארכיון נבחרים, באוצרות מקורית ויצירתית בתערוכה מיוחדת לקהל הרחב.

מטרתו של פרויקט זה, שהינו הרביעי המוצג במסגרת "קולקטיבים יוצרים בבית העיר", היא לאפשר לקבוצות יוצרות ומרתקות מהארץ ומהעולם של אמנים רב-תחומיים, "להשתלט" על מרחבי המוזיאון, תוך יצירה בתחומים שונים: אמנות פלסטית, מוזיקה, תיאטרון, פרפורמנס, מדיה דיגיטלית ועוד, ולחשוף את הקהל לחשיבה מקורית חדשנית, רלוונטית ובועטת. 

הפעם הייתה זו קבוצת תיאטרון "מסתורין" הירושלמית, המציינת השנה עשור להיווסדה. מסתורין מתמחה בפיתוח שפה חזותית ייחודית, בה הצופים שותפים פעילים בעיצוב העלילה, ונחשפים למגוון טכניקות ואמנויות. התיאטרון מציג בארץ כמו גם בפסטיבלים בינלאומיים רבים, באירופה, אסיה ואפריקה.
הצוות:
מחזה, דרמטורגיה ובימוי: רז וינר | ניהול אמנותי, עיצוב תלבושות וחללים: יוליה גיניס, הפקה אומנותית: אורי הירשלר | שירים: רז וינר, שחף יפהר | מוזיקה: אלון פרץ |  עיצוב תלבושות: אולגה רוס | עיצוב תערוכה: יוליה גיניס, נועם בר | עיצוב תאורה ווידיאו ארט: אסיה נלן, אנדרי פראנץ Video Rama studio | צלם וידיאו: דביר בן צבי

שחקנים יוצרים: ליאור אבשלום, איב איילין, רותם כהן, ליאת בניון, דני ברוסובני, סטפני חריטו, אורי לבנון, דנה פורר, יורה קזנצב, מיה שניידרמן, ברק שרון
 
בכורה לקהל: יום חמישי 26 באפריל בשעה 20:30
יום חמישי 24 במאי בשעה 20:30
יום חמישי 31 במאי בשעה 20:30
מוזאון בית העיר, רחוב ביאליק 27, תל אביב.
 
 
 

0  תגובות  אהבו

1432
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
פוסטים אחרונים

ניסים ונפלאות
בודקת אם אתם עדיין קיימים בעידן הבלבלת הקורונטית. אודליה
לקריאת הפוסט
"לילה בפריז" השאנסונים הגדולים של כל הזמנים
צילום: באדיבות תיאטרון הקאמרי מסע לילי קסום בעיר האורות לצלילי מיטב שיריהם של אדית פיאף, ז'אק ברל, שארל...
לקריאת הפוסט
תחושת בטן - דרמה משפחתית שעולה על במת תיאטרון הקאמרי
צילום: גבריאל בהרליה. תחושת בטן עוסקת בחופש הבחירה של נשים בתקופתנו: לגבי גופן, מסלול חייהן והייעוד שלהן...
לקריאת הפוסט

מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה