חזרה ליחסים

פתרון להורים המזדקנים: יחידת דיור ליד הילדים

כשההורים מזדקנים הם לא תמיד יכולים לגור בביתם, והאופציה של דיור מוגן יקרה לרבים. בארה"ב חשבו על פתרון יצירתי: יחידת דיור בשטח של אחד הילדים. האם זה יכול להתאפשר גם בארץ?
מאת שרי שיין 26/07/17
פתרון להורים המזדקנים: יחידת דיור ליד הילדים
במקום לעבור לבית אבות או לבית של אחד הילדים, גרים ביחידת דיור בשטח שלו. צילום: Shutterstock

 

 

ההורים שלנו מתבגרים, אנחנו מתבגרים, ופתרונות הדיור לעת זקנה אינם רבים. אפשר להישאר לגור בבית - פתרון אידיאלי כשעדיין לא זקוקים לעזרה, אפשר לעבור לבית הורים או לדיור מוגן, שם אפשר לסמוך על צוות שיעזור לנו אם נחוצה עזרה. יש שם חברה, ולא מעט הצעות לבילויים מותאמים לגיל, אבל להרבה מאד אנשים מדובר בפתרון יקר מדי. ישנה גם האפשרות הפחות פופולרית, ולא בכדי - לעבור לגור אצל אחד הילדים - פתרון לא אופטימלי לא לילדים ולא להורים.

 

בארה"ב כבר הבינו שכל האופציות האלה לא מספקות, והגיעו עם פתרון חדש שקיבל את השם "קפסולת סבתא": מדובר ביחידת דיור שנבנית בתוך שטח בו מתגורר אחד הילדים. המבנה בנוי בהתאמה מוחלטת למגורים של קשיש, כולל למצב סיעודי, לרבות מרחב מעבר לכסא גלגלים, אם יש צורך. אין ספק, מדובר בפתרון יצירתי שמצד אחד שומר על עצמאות הקשיש, ומצד שני משאיר אותו בחיק המשפחה - בחצר של אחד הילדים - באופן שאינו מעיק או צפוף. 

 

יחידת הדיור הזאת יכולה להיבנות ולהיות מוכנה ממש תוך שבועות ספורים מרגע ההחלטה. המחיר נע בין 85 אלף דולר ל-125 אלף דולר, תלוי בגודל: כך, יחידת הדיור יכולה להיות בגודל של חדר שינה גדול, עם מטבח קטן, אמבטיה ומרפסת נחמדה, והיא יכולה להגיע גם לגודל של שלושה חדרים.

 

"רק באמריקה יכולים לחשוב על רעיון כל כך יצירתי - השוק האמריקאי תמיד מלא הפתעות, ונמצא כמה צעדים לפנינו", אומר רועי מרום, מנכ"ל ובעלים של פריזמה קפיטל, חברת השקעות המתמחה בהשקעות נדל"ן בארה"ב. "אני לא רואה את זה קורה פה. יש כמה אלמנטים משמעותיים בארה"ב שמפשטים יישום של רעיון כזה. זה מתחיל מהבירוקרטיה - לקבל בארה"ב אישורים לבנות בית בשטח של כ-300-400 מ"ר לוקח בין חודשיים לחצי שנה. בארץ אנחנו מדברים על משהו כמו שלוש-ארבע שנים".

 

גם אחרי שמתקבלים האישורים, הבנייה עצמה לדברי מרום מאד קצרה בארה"ב - חומרי הבניין בהם משתמשים מאפשרים לבנות בתים כאלה בזמן קצר ובעלות נמוכה יחסית. יש יציקה של בטון שהיא הבסיס, המעטפת - מעץ, ואת כל זה מצפים בלבנים או בציפוי עץ.

 

 

"בארץ יחידה כזו היתה עולה הרבה יותר"

 

למעלה
חזרה