חזרה לקריירה שנייה

קשישים וחיות מחמד: התנדבות שמעלה חיוך

קשישים רבים לא מצליחים עוד להתמודד עם הכלבים והחתולים שלהם. פרויקט התנדבותי מקסים מסייע להם בענייני היום יום - והרבה מעבר
מאת עדי כץ 26/07/15
קשישים וחיות מחמד: התנדבות שמעלה חיוך
מקלים על הטיפול בחיית המחמד ויוצרים קשרים חבריים. אנה כץ מפרויקט חיות וחברים

 

גם להיפרד מחבר יקר, גם להפקיר אותו לגורלו וגם להישאר לבד: זה מה שנדרש מאנשים מבוגרים שכבר אינם יכולים להמשיך ולטפל בחיית המחמד שלהם. כשמשימות כמו טיול עם הכלב, ניקוי ארגז החול של החתול, או נסיעה לווטרינר הופכות קשות ולעתים בלתי אפשריות, המחיר הוא ויתור כפוי על בובי או מיצי האהובים.

 

 

כדי למנוע פרידות עצובות שכאלה ונטישת בעלי חיים, הוקמה תוכנית "חיות וחברים" של אשל-ג'וינט, עמותת הסיעוד "מטב" ועמותת "אס או אס חיות". התוכנית מסייעת לבני הגיל השלישי ולבעלי מוגבלויות, להמשיך ולגדל את חיות המחמד שלהם וליהנות מהיתרונות הרבים הטמונים בקרבתם.

 

 

למה לאמץ חיות בגיל מבוגר? מכל הסיבות שבעולם

 

 

מה עושה תוכנית חיות וחברים?

 

 

"בזכות הכלב מגיעים אנשים הביתה". חוגגים בפרויקט חיות וחברים

 

מתנדבי "חיות וחברים" מגיעים לבתי קשישים בודדים המחזיקים חיות מחמד ומסייעים להם בהוצאה הכלב לטיול, בליווי לווטרינר, בהאכלה, בטיפול נגד טפילים או ברכישת ציוד. כמובן, באותה הזדמנות מספקים המתנדבים לבעליו של הכלב חברה נעימה ואוזן קשבת.

 

 

"במקרים מסוימים, הטיפול בכלב או בחתול הוא הקשר היחיד של הקשיש לעולם והסיבה היחידה שלו או שלה לקום בבוקר", אומרת עירית קוסט, רכזת תוכנית "חיות וחברים" במרכז ובשרון בעמותת "מטב". "כשאדם כזה חייב למסור את החבר האהוב ולהישאר לבד, הפגיעה במורל ובתפקוד שלו עלולה להיות קשה מאוד".

 

 

המראות בהם נתקלים המתנדבים לעתים לא קלים. "יש כלבים וחתולים של קשישים שסובלים מהזנחה וממחלות", מספרת קוסט. "יש כלבים שבמשך חודשים לא יצאו החוצה ולא ראו אור שמש ועושים את הצרכים בבית. יש כלבים שיוצאים לטייל לבד ואז נדרסים, נעלמים, או מגיעים להסגר".

 

 

בונוס גדול של התוכנית, מלבד הבטחת שלומם של בעלי החיים ובעליהם, הוא כאמור המגע האנושי. "בזכות הכלב, מגיעים אנשים הביתה, לפעמים על בסיס יומיומי. אם לפני כן אף אחד לא טרח לבדוק מה שלומך, פתאום אתה עטוף".

 

המפגש הבין-אישי עם החברים, לרוב אנשים צעירים יחסית, קל יותר כשהחתול או הכלב משמשים כמתווך. "נוצרים קשרים מאוד יפים", אומרת קוסט. "המתנדבים חוגגים עם הקשישים חגים, ימי הולדת. הם מתקנים להם תקלות בבית, עושים עבורם סידורים. יש המון חיים סביב הפרויקט הזה".

 

 

המתנדבים הם ילדים, בני נוער, סטודנטים, אמהות ובנות, פנסיונרים. "יש לנו אלמן בן 84 שמתנדב עם הכלבה שלו, כי זה מה שמוציא אותו מהבית", מתגאה קוסט. "יש התנדבויות משפחתיות, משפחה שלמה שמחליטה לעשות את זה ביחד. מישהי אמרה לי שהפעילות ההתנדבותית הזאת, היא המתנה הטובה ביותר שיכלה לתת לבת שלה".

 

 

כיצד מתנהלת ההתנדבות?

 

 

נוצרים קשרים מאוד יפים בין המתנדבים לקשישים. שושנה ופיונה

 

 

תהליך הקשר עם הקשיש מתחיל בביקור בית ובהערכת הצרכים. "אנחנו מחליטים לאיזו תדירות של ביקורים זקוק אותו אדם ומהי העזרה שלה הוא נזקק ותופרים את הפתרון המתאים. במקרים חריגים, אנחנו מסייעים גם כלכלית במימון טיפולים ורכישת מזון".

 

 

אתם מסייעים גם לקשישים שרוצים לאמץ חיית מחמד?

 

"כן, אבל בשוליים, ואז אנחנו מלווים את תהליך האימוץ ומוודאים שהם מאמצים בחוכמה, כלומר לא גור למשל, לא כלב גדול או תוקפני וכד'. לאדם ערירי, ללא משפחה שתיתן גיבוי וללא יכולת כלכלית, אנחנו לא ממליצים על אימוץ חיית מחמד. זו אחריות לשנים והוצאה כספית לא קטנה".

 

 

אני אוהבת כלבים אבל לא יכולה להכניס אחד הביתה. מה עושים?

 

 

מגיעים עד הבית: כלבים ומתנדבים. פרויקט חיות וחברים

 

 

אנשים שאוהבים כלבים וחתולים אך אין באפשרותם לאמץ, יכולים להיעזר בפרויקט נוסף של "חיות וחברים", ששמו "כלבי ליטוף". במסגרתו מגיעים מתנדבים עם כלביהם האישיים (שנבחרו בזכות אופי נוח וחברותי) לבתי אבות, מועדוני יום, מוסדות סיעודיים וגם לבתים פרטיים ומאפשרים לקשישים ליהנות מהשמחה והאהבה של ההולכים על ארבע.

 

 

"הביקור של המתנדבים והכלבים גם מעודד את האנשים האלה לנוע, לצאת מהחדר, לטייל, לשחק, לשוחח. אפילו הדיירים תשושי הנפש מגיבים לכלב והמגע איתו עוזר להם לתקשר ולהעלות זיכרונות. יש לנו היום בנוסף לכ-500 קשישים בעלי חיות מחמד שזוכים לביקורי בית, עוד כ-2,500, שזוכים לפגוש את כלבי הליטוף".

 

 

כלבים וחתולים בדיור המוגן

 

 מלווים ומשמחים את דיירי הדיור המוגן. פרויקט חיות וחברים

 

"כלבי הליטוף" נועדו לשמח גם את אלה מדיירי הדיור המוגן, שנאלצו להיפרד מחבריהם הטובים כתנאי לכניסתם לבית. "לצערנו, רוב בתי הדיור המוגן בארץ אוסרים על הדיירים להחזיק חיית מחמד", אומרת קוסט. "אנחנו יודעים על זקנים שסבלו משברון לב והבריאות שלהם הידרדרה, אחרי שנאלצו להיפרד מהכלב או החתול שליוו אותם שנים.

 

 

"פרויקט נוסף של אשל-ג'וינט בשם 'יש כניסה לחיות', מסייע לאנשים העוברים לדיור מוגן, להכניס איתם את חיית המחמד שלהם ויש מקומות בארץ שכבר מסכימים לכך. במקביל, יש בתי אבות שהבינו את הצורך ובעצמם מאמצים היום כלב או כמה חתולים, לרווחת הקשישים".

 

 

כל מה שרציתם לדעת על דיור מוגן

 

ב"חיות וחברים" שמחים לקלוט מתנדבים חדשים, אם לביקורי הבית ואם לביקורים עם הכלב הפרטי (טוב המזג) לבתי אבות. יש צורך בניסיון בטיפול בבעלי חיים ונכונות להתחייב לטווח ארוך. בנוסף, יש צורך בתרומות מספקי מזון וציוד לבעלי חיים, לטובת בעלי חיות המחמד חסרי היכולת.

 

 

המוקד לגיוס מתנדבים: 077-8994140

 

 

עמוד הפייסבוק "חברים לעת זקנה"

 

הצטרפו לקהילת ההתנדבות של מוטק'ה

 

המכורים להתנדבות: "זו סיבה לקום בבוקר"

 

המדריך המלא למתנדב המתחיל

 

לאמץ חיה בגיל מבוגר: טוב לבריאות ולשפיות

 

כיצד נערכים נפשית למעבר לדיור מוגן

 

 

 

 

 

 

1  תגובות  אהבו


התמונה של תגונה
ילנה קושנר 26/07/15

 יוזמה מבורכת גם לילדים ,גם לקשישים חום של חיית מחמד זה דבר הכרחי.

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בקריירה שנייה

לאכול ולתרום לקהילה: מסעדות עם אג'נדה חברתית
יש מסעדות עם עיצוב יוצא דופן ויש מסעדות שבהן הערך המוסף הוא נוף עוצר נשימה. אבל יש בארץ גם בתי קפה, מסעדות...
לקריאת הכתבה
"היה לי ברור שאתרום את השיער שלי לחולת סרטן"
[$hide_banner$] לתרצה וייזר בת ה-71 יש רעמת שיער שיבה מרהיבה, בגוונים טבעיים ונפלאים. המחשבה לתרום אותו לא עלתה...
לקריאת הכתבה
שתי החברות שהקימו עמותה למען חולי לוקמיה
רינה דהן לא עוצרת לרגע. בין עבודתה כפקידת קבלה בדלפק חדר המיון של בית חולים כרמל בחיפה, שם היא עובדת כבר 20...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה