חזרה לחדשות היום

רון חולדאי: "גם אני אזרח ותיק"

לאחרונה נבחרה תל אביב כאחת הערים הידידותיות לגיל השלישי מטעם ארגון הבריאות העולמי. סיבה טובה לתפוס את ראש העיר הוותיק לשיחה על העתיד
מאת שרי שיין 02/01/19
רון חולדאי:
'מוקירים ומכבדים את האזרחים הוותיקים'. רון חולדאי, צילום באדיבות עיריית תל אביב

 

 

 

לאחרונה התקבלה תל אביב-יפו לרשת ערים וקהילות ידידותיות לגיל השלישי של ארגון הבריאות העולמי - רשת שנוצרה כדי לטפח למידה הדדית בין ערים המחויבות לפעול למען איכות חיים טובה עבור תושביהן המבוגרים. בתל-אביב-יפו חיים היום 67,900 תושבים מעל גיל 65, וההערכה היא כי עד שנת 2035 מספר זה יגדל ל-91,000. הקרדיט מגיע לראש העיר רון חולדאי, 74, שעושה לא מעט למען התושבים הוותיקים של עירו. "גם אני היום בעצם 'אזרח ותיק', ואני מבין היטב את הצרכים והאתגרים שלנו בתחום הזה", הוא אומר בראיון למוטק'ה בחיוך.

 

אתה חושב שתל אביב עושה מספיק למען האזרחים הוותיקים?

"אף פעם אין דבר כזה 'מספיק', אבל אנחנו עושים הכי טוב שאנחנו יכולים. אנחנו מוקירים ומכבדים את האזרחים הוותיקים, ומשתדלים להעניק להם מערכת מטפלת, מייעצת, מכוונת ותומכת. אנחנו חיים בעולם משתנה - תוחלת החיים עולה וכל התחום שנקרא 'אזרחים ותיקים' עובר שינויים, ונדרשות הגדרות חדשות והתייחסות שונה. אנחנו בעירייה מאמינים כי יצירת סביבה מאפשרת לגיל השלישי מיטיבה עם כל תושבי העיר, והיא הבסיס לבניית חוסן קהילתי".

 

עיריית תל אביב מפתחת פרויקטים ושירותים לקידום חיים פעילים ובריאים של בני ובנות הגיל השלישי. בין היתר, פועלים בעיר 29 מועדוני יום ו-6 מרכזי יום למי שחווים ירידה פיזית וקוגניטיבית, ותוכניות עשירות לניצולי שואה. העירייה משקיעה גם בספורט לגילים המבוגרים, ומציעה פעילות גופנית ללא תשלום במרחב הציבורי במסגרת פרויקט "שני בטרנינג".  לאחרונה הושק פרויקט "ספר עד הבית", המאפשר לאזרחים ותיקים מעל גיל 80 ולתושבים מוגבלים בתנועה ליהנות משירותי הספריות הציבוריות, כאשר בני נוער הם שמביאים אליהם עד הבית את הספרים. מרכז הכוון חדש נפתח בעיר, כדי לתת מענה לאוכלוסיית הפורשים בהכנה לתקופת החיים החדשה. בנוסף, בשנת 2019 יוקם מיזם בכיכר רבין שיאפשר מפגש בלתי אמצעי של אזרחים ותיקים בפעילות מוסדרת וחופשית, ויהווה מרכז קהילתי פתוח.

 

 

מגבשים תוכנית למאבק בבדידות של בני הגיל השלישי

 

 "אף פעם אין דבר כזה עושים מספיק". רון חולדאי, צילום: דפנה טלמון

 

 

מה לדעתך טעון שיפור בכל הנוגע לתושבים הוותיקים בעיר?

"אחד האתגרים הגדולים שיש לנו היום הוא ההתמודדות עם תופעת הבדידות של בני הגיל השלישי. אנחנו מגבשים בימים אלו תוכנית כוללת בנושא - בנינו מערך תמיכה הפרוס ברחבי העיר וכולל פעילויות בזמנים רגישים, כמו קבלות שבת וארוחות בערבי חג. כל יום שלישי בלובי בניין העירייה מתקיים 'שלישי זהב', עם פעילות חברתית ותרבותית. בני תנועת הנוער העירונית 'הצופים' מדריכים מבוגרים לשימוש בטלפון חכם, ויצאנו בקריאה לסטארט-אפיסטים לשתף פעולה במציאת פתרונות חדשים לבעיות שהציפו אזרחים ותיקים בעיר, במהלך מחקר מקיף שערכנו. במהלך השנה הקרובה נתחיל ליישם חלק מההצעות שהועלו".

 

חולדאי מכהן בתפקיד מאז 1998. הוא נבחר לאחר שקודמו, רוני מילוא, הודיע שלא יתמודד על התפקיד פעם נוספת. מאז הוא שם, מנהל את העיר הכי צבעונית ותוססת בארץ. גם בבחירות האחרונות הצליח לגבור על יריבו-סגנו לשעבר, אסף זמיר, עם 46% מהקולות. "אני לא כועס, אני לא אדם שכועס הרבה בניגוד למה שחושבים. אני מאוכזב", אמר על זמיר שבחר להתמודד מולו. חולדאי השיג שיא כשנבחר לקדנציה חמישית, ובניגוד לכמה אנשים מובילי דעה הוא דווקא כן ידע שיבחר שוב.

 

"אין לי מושג על איזה סקרים הסתמכתם, לא בדקתם, הסתמכתם על פייק ניוז", אמר משועשע באחד הראיונות שהעניק אחרי הבחירות. הוא נולד, גדל והתחנך בקיבוץ חולדה. אביו, עוזר חולדאי (במקור אובז'נסקי), ממקימי הקיבוץ, היה מנהל בית הספר ואמו, הנקה, עבדה כמורה והייתה ממונה על אירועי תרבות במשק. יש לו שני אחים ומשפחתו הייתה המשפחה המאמצת של עמוס עוז. לפני שהיה ראש עיר היה בעיקר בצבא, שירת כטייס קרב וכמפקד בחיל האוויר הישראלי, ופרש מצה"ל ב- 1989 בדרגת תת-אלוף. אחרי אפיזודה של שנתיים במכירת מזגני אוויר בניגריה הוא כיהן כמנהל גימנסיה הרצליה. במשך 6 שנים. בין לבין התמודד בבחירות המקדימות במפלגת העבודה, אבל לא הצליח להגיע למקום ריאלי ברשימת המפלגה לכנסת.

 

 

עיר לעשירים בלבד?

 

 ומה עם יוקר המחיה ומצוקת החנייה? חולדאי, צילום: כפיר סיוון

 

 

גדלת בקיבוץ, מה הזיכרון הראשון שלך מתל אביב?

"הביקור הראשון שלי בתל אביב היה ביקור בפקודה. הייתי בן שלוש וחצי, בעיצומה של מלחמת העצמאות. ילדי הקיבוץ פונו בשל חשד שהמטוסים המצרים שנשלחו להפציץ את כוחות חטיבה 7 ליד הקיבוץ, יפגעו לא רק בהם אלא גם בבית הילדים הגדול של הקיבוץ. מזכיר הקיבוץ העלה אותנו למשאית ושלח אותנו לתל אביב. זמן קצר אחר כך, אחד משני המטוסים המצרים הפציץ ופגע בגן הילדים. זו הייתה הפעם הראשונה שבה הגעתי לתל אביב. אחר כך באתי אליה שוב, אל העיר שבילדותי ובנערותי הצטיירה בעיניי כעיר גדולה, מלאה באטרקציות ובפיתויים, כזו שבאים אליה למצוץ את עסיסה ולשוב ממנה הביתה. גם את ליל כלולותיי העברתי בתל אביב, במלון בכיכר דיזנגוף. להפתעתי התעוררתי בבוקר וגיליתי שגררו לי את המכונית עם המתנות".   

 

קשה מאוד לתמצת את פעילותו של חולדאי למען העיר. בכל זאת מדובר ב-20 שנות פעילות, מי בכלל זוכר איך נראתה תל אביב לפניו. הוא החזיר את החיים לשדרות רוטשילד, שיפץ את מתחם הבימה, את היכל התרבות, ובעקבות הכרזת העיר הלבנה בתל אביב כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו בשנת 2003, החל תהליך רחב של שימור מבנים, בין השאר באזור שרונה ובלב תל אביב. הטיילת הורחבה ובוצע חיבור חופי בין הרצליה לבת ים דרך תל אביב. פרויקט תל-אופן שלו הוא פרויקט השכרת האופניים העירוני הראשון בישראל, שמציע 1500 זוגות אופניים ב-150 תחנות עגינה ברחבי העיר.

 

מי שב-1995 כמנהל גימנסיה הרצליה לא חסך בהתבטאויות הומופוביות בלשון המעטה, הבין אחרי עשור את הכוח של הלהט"בים של עירו. ב־2015 התקציב העירוני לאירועי הגאווה הגיע למיליון שקלים. הוא היה זה שהקים את המרכז הגאה בגן מאיר בעלות של 4 מיליון שקלים. הוא מפתח את תל אביב כמרכז עסקים, מסחר והייטק עבור עשרות אלפי עובדים. תוכנית המתאר העירונית תא/5000 חלה על כל השטח המוניציפאלי של תל אביב-יפו, במטרה להתוות את מדיניות התכנון של העיר לטווח הארוך. מצד שני, אי אפשר להתעלם מיוקר המחיה של המטרופולין - מחירי הדירות ממשיכים לעלות, זכויות של שוכרי דירות רבים בעיר עדיין לא מוסדרות, ועוד לא דיברנו על מצוקת החנייה, הפקקים והתחבורה הציבורית. יש לפעמים תחושה שתל אביב הפכה לעיר שרק עשירים יכולים להרשות לעצמם להתגורר בה. אבל יש קדנציה שלמה לפניו להביא לשינויים נוספים.

 

 

אוהב את הים, הפארקים והתל אביביים

 

"עברתי מערכות בחירות סוערות יותר". חולדאי, צילום באדיבות עיריית תל אביב

 

 

עשית הרבה למען העיר הזאת. במה אתה הכי גאה?

"העשייה בעיר היא מגוונת ומורכבת מהמון פרטים המרכיבים את השלם. אני גאה שהצלחנו למצוא איזון בין המרכזיות של העיר לבין איכות חיי התושבים. העיר הזו, שבעבר הייתה ננטשת, היא היום נדרשת ושוברת שיאים של מספר תושבים. העיר שבעבר נחשבה למוזנחת, היום פורחת. יש היום יותר מרחב ציבורי פתוח – הפארקים, השדרות, הטיילת הרחבה, חוף הים, שבילי האופניים, הגינות השכונתיות, המרכזים הקהילתיים, מוסדות התרבות, הבילוי האיכותי. אפילו הנגישות והיכולת להגיע לכל אותם מקומות ולשירותים עירוניים נוספים, ברגל או על אופניים, על שבילים טבולים בירק, מזכירים לי פעמים רבות את ימי הקיבוץ. אני וידידיי קוראים לזה 'קיבוץ בעיר'".

 

אבל יותר מכל חולדאי גאה בכך שתל אביב שומרת ומחזקת את הרוח והערכים שעליהם חלם הרצל – ערכי החופש והשוויון, הדמוקרטיה, חופש היצירה, התרבות והאומנות. "אלו משימות לביצוע עבורנו למול רוחות הקצנה ופלגנות, ואני גאה על כך".

 

הבחירות האחרונות היו שונות? סוערות יותר?

"כבר עברתי מערכות בחירות סוערות יותר. ניסו לעשות דרמות ומלודרמות מהבחירות האלה, אבל הן לא היו יותר דרמטיות מהבחירות הקודמות. מאחר שאני מנוסה, נמצא הרבה בשטח ומכיר את הנתונים, יכולתי לדעת ולהבין את תמונת המצב האמיתית. אני מכיר את תושבי תל אביב-יפו, סמכתי עליהם, ואני מודה להם שנתנו לי שוב את אמונם".

 

מה אתה הכי אוהב בעיר?

"אין משהו אחד שהוא 'הכי'. אני אוהב המון דברים בעיר - את מזג האוויר, את הים, את הפארקים, את התרבות. אבל בעיקר את התושבים התל אביביים, שמכילים את כל מגוון החברה הישראלית. אני אוהב לראות אנשים שטוב להם".

 

מה צפוי לנו בשנים הקרובות?

"כל קדנציה שלי הייתה טובה מהקודמת, כי דברים נבנים אחד על השני. אני ממשיך להתעקש שהעירייה תתכנן קדימה ותעסוק לא רק בתחזוקת הקיים, אלא גם בפרויקטים ובאתגרים של מחר. לכן בקדנציה הזו נמשיך להרחיב את השירות שאנו מעניקים לתושבנו וניקח אחריות על עוד ועוד נושאים כמו מסגרות החינוך מגיל לידה, צמצום פערים כדוגמת יום לימודים ארוך, העשרת חיי הקהילה בעיר, התמודדות עם יוקר הדיור והמחייה, פיתוח אמצעי תחבורה אלטרנטיביים, פיתוח מודל לחיים משותפים של ערבים ויהודים, התמודדות עם תופעת הבדידות בקרב קשישים, מניעת אלימות כלפי נשים והכנסת כלים מתקדמים לקשר עם התושבים, כמו הדיגיטל והרחבתו לתחומים חדשים".

 

השאלה שנשאל אינספור פעמים אחרי הבחירות באוקטובר האחרון הייתה אם זאת הקדנציה האחרונה שלו. חולדאי לא מתחייב. "אני לא יכול לדעת. כל עוד אני יכול לעבוד, אני אעבוד", אמר. אנחנו מצפים להפתעות.

 

 [#middleBanner] 

"אני לא מתביישת במילה זקן"

"לנוח? אני רגיל ללכת להפגנות"

 

לעת זיקנה: כך תדאגו לעצמכם ולרכושכם

 

כך תחסכו כסף בתשלום החשבונות השוטפים

 

המדריך המלא לגמלאים: דעו את זכויותיכם

 

מהפך: ניצחון הנשים בבחירות המקומיות

 

 

0 תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בחדשות היום

מימוש זכויות ניצולי שואה: המדריך המלא
יום השואה מזכיר לנו שבישראל נותרו רק כ-150 אלף ניצולים. כמעט מדי ערב אנחנו נחשפים בתקשורת לניצולים רבים...
לקריאת הכתבה
בחירות עכשיו: למי אתן את הקול שלי?
אילנה אליאב, 67 מרחובות, נשואה ואימא לארבעה, סבתא לתשעה נכדים. אחרי שהיתה מורה במשך 40 שנה וגם בשליחות...
לקריאת הכתבה
מה מבטיחות המפלגות לבני הגיל השלישי?
גשם הזלעפות שהיה כאן בשבוע שעבר לא הפריע לבני הגיל השלישי להגיע למרכז הכנסים במועצה לישראל יפה בפארק...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה