חזרה לבריאות טובה

רוצים לחיות מעל גיל 100? זה אפשרי

אחת השאלות הכי מסקרנות היא מה הסוד לאריכות ימים. הנה כמה טיפים הישר מאנשים שחיו מעל 100 שנה – מהומור טוב ואכילה מתונה ועד גלידה וויסקי
מאת ד"ר דנה פאר 14/01/18
רוצים לחיות מעל גיל 100? זה אפשרי
חברים טובים, אכילה מתונה, אורח חיים רגוע - ולא לשכוח לצחוק. צילום: Shutterstock

 

 

 

הברכה "עד 120" היא אולי האיחול הכי שגרתי לכל מי שחוגג יום הולדת, ולפעמים נדמה כי השאיפה לחיות שנים ארוכות מוטבעת בתרבות שלנו עוד מימי משה רבנו, כפי שנאמר בספר דברים: "ומשה בן מאה ועשרים שנה במותו". מחקר ומעקב אחר אנשים מאריכי חיים החל עוד במאה ה-19, וכבר אז דווח על 16 אנשים בבלגיה שחיו מעבר לגיל 100, כשהמבוגר ביניהם היה בן 111. לא עניין של מה בכך בתקופה ההיא, בה תוחלת החיים הממוצעת היתה 50 שנה. עד היום ההזדקנות היא אחת החידות הגדולות ביותר של החיים, שהמדע טרם הצליח לפענח.

 

 

בשנים האחרונות גובר העניין באנשים מאריכי חיים, ובעיקר בשאלה: איך הם עושים את זה?

 

אנחנו אספנו עבורכם את הסודות לאריכות חיים מאנשים שזכו לחיות בבריאות טובה מעל גיל 100, וגם מכמה מחקרים בתחום:

 

1. פשוט להירגע.

 

שרה קנאוס מארה"ב היתה בת 119 במותה, והבת שלה – שבעצמה נפטרה בגיל 101 - דיווחה כי אמה "הייתה אישה מאד רגועה, שלא כעסה ולא התעצבנה, ולכן חיה כל כך הרבה זמן". והיא לא היחידה - במפגש עם אנשים מאריכי חיים החוקרים מתרשמים לרוב מהנינוחות שלהם, ומדווחים שהם נחמדים מאד, חייכנים, שמחים לקראת כל אדם, וקרוביהם מעידים שהיו כך משך כל חייהם. זו עצה שנשמח לאמץ.

 

 

2. לאכול פחות.

 

מחקרים מצאו באופן עקבי שצמצום קלורי מאריך חיים. כמה פחות? דן בוטנר, שחקר וכתב על "האזורים הכחולים" בעולם, מספר כי ליפנים יש ביטוי לתיאור כמות המזון הנכונה עבור כל אחד: "הרה הצ'י בו", שמשמעותו לאכול עד תחושה של 80% מלאות. חוקרים אחרים המליצו לצרוך כשני שליש מהקלוריות המומלצות ליום (בהתאם לגיל, למגדר ולפעילות הגופנית של כל אחד).

 

3. לשמור על חוש הומור.

 

 הצחוק שומר על הבריאות, מעידים אנשים שחצו את גיל 100. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

"הצחוק שומר על הבריאות" אומרת בל קאופמן, הנכדה של הסופר האידי שלום עליכם, ובעצמה שחקנית וסופרת אמריקאית, שחיה עד גיל 101. אפשר לחיות זמן רב על ידי מציאת הומור בכל דבר - הרי אי אפשר לצחוק ולכעוס בו זמנית, לצחוק ולהיעצב, לצחוק ולקנא. כמוה, אמיליאנו מרקאדו דל טורו מפורטו ריקו, שמת בשיבה טובה בגיל 115, חשב ש"חוש ההומור אחראי לחיים ארוכים", ונהג לספר בדיחות וסיפורים משעשעים עד סוף ימיו.

 

4. לא להפסיק לזוז.

 

אחת הבעיות המרכזיות שפוגעות בבריאות שלנו בעולם המודרני היא ה"יושבנות" – הנטייה שלנו לשבת במהלך רוב שעות היממה. מאריכי חיים שתוארו על ידי החוקר דן בוטנר ב"אזורים הכחולים" הם אנשים בתנועה, אלה ההולכים ברגל ממקום למקום גם למרחקים גדולים, שעוסקים במגוון פעילויות גופניות כחלק משגרת יומם.

 

5. להימצא בקרבת חברים טובים.

 

 

חברים טובים, אופטימיות ושירה הם הסוד לחיים ארוכים של תושבת ארה"ב שחיה עד גיל 116. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

כריסטיאן מורטנסון ממוצא דני שחי בארה"ב, אמר ביום הולדתו ה-115: "להיות בחברת חברים טובים, להישאר חיובי ולשיר הרבה ישמור אותך בחיים לזמן רב". גם גרטרוד ויבר מארה"ב, שחיה עד גיל 116, אמרה שבין הדברים שהביאו אותה לאריכות חיים היו "אהבה לכולם ולב טוב".

6. למצוא משמעות בחיים.

 

בין אם זו עבודה, פעילות חברתית, טיפול או שמירה על היחסים במשפחה, מאריכי חיים חשים שיש להם סיבה לחיות. רבים מהאנשים שחיים מעל גיל 100 לא יצאו לגמלאות באופן פורמלי ומלא, וממשיכים לעסוק באופן חלקי בעיסוקם מהעבר.

 

7. הכל זה גנטיקה?

 

כן, לגנים שלנו יש השפעה מכרעת על אורך החיים הפוטנציאלי. אחד מתחומי המחקר המתפתחים ביותר כיום הוא אפי-גנטיקה, כלומר חקר האינטראקציה בין סביבת החיים על גורמיה השונים, ובין גנים מולדים. ההשערה היא שיש כ-300-700 גנים שונים המשפיעים על אריכות החיים שלנו, ומחקרים אלו עשויים לגלות לנו כיצד להפעיל או לעכב גנים רלוונטיים.

8. שמן זית כסגולה לאריכות ימים.

 

 צרפתייה שחיה עד גיל 122 נהגה לאכול ולמרוח על העור מדי יום שמן זית. וגם לאכול מלא שוקולד. צילום: Shutterstock

 

 

ז'אן לואיז קלמנט, הצרפתייה שחיה עד גיל 122, החזיקה זמן רב בתואר שיאנית גינס כאישה הכי מבוגרת בעולם. היא ייחסה את אריכות ימיה ואת המראה הצעיר שלה לשמן זית, שנהגה להוסיף לכל מה שאכלה ולמרוח על העור מדי יום. היא תמיד אכלה קינוח לאחר הארוחה, אהבה מאד שוקולד, ולעתים אף אכלה כק"ג שוקולד בשבוע!

 

9. טיפ ליהודים בלבד:

 

ליהודים מאמינים יש כמה סגולות נוספות להאריך חיים, כפי שכתוב בגמרא: להיות מעשרת האנשים הראשונים בבית הכנסת, לא לעשות קיצור דרך בבית הכנסת, לא לפספס קידוש ליל שבת ולא להתבונן בפני אדם רשע. ולנשים סגולה ייחודית -הדלקת נרות שבת  אם לא יועיל, בטח לא יזיק.

 

 

אבל יש גם מגוון המלצות של אנשים שהאריכו חיים מעל גיל 100, שמומחי בריאות לא מציעים לאמץ - ואולי אפילו להיפך. תשפטו לבד:

 

 

 

1. ביצים לא מבושלות ושפע של עוגיות.

 

לאמה מורנו מאיטליה, שנפטרה באפריל 2017 בגיל 117, היו מספר הרגלי תזונה לא שגרתיים. בכתבה עליה בCNN- דווח שהיא אוכלת שתי ביצים לא מבושלות מדי יום והרבה מאד עוגיות (שנהגה להחביא מתחת לכרית).

 

 

2. בירה וויסקי.

 

 שלוש פחיות בירה מדי יום וכוס וויסקי הן סגולה לאריכות ימים? צילום: Shutterstock

 

 

בדומה לה, אגנס פנטן מניו ג'רזי שבארה"ב, שנפטרה בגיל 111, סיפרה בראיון עמה ב-2015 שהיא "שותה מדי יום שלוש פחיות בירה וכוס של ויסקי", ועושה זאת כבר 70 שנה.

 

 

3. התנזרות מגברים.

 

ג'סי גאלן, בריטית שחיה עד גיל 109, אכלה הרבה מאד דייסה בחייה, וייחסה את אריכות ימיה להיעדר קשריה עם גברים. ממש לפני יום הולדתה -109 סיפרה לעיתון הדיילי מייל הבריטי ש"גברים אינם שווים את הטרחה", ובמקום זאת היא נהגה להתעמל הרבה ולהתרועע עם אנשים נחמדים. והיא גם החלה לעבוד בגיל 13.

 

 

4. הסוד לאריכות ימים: גלידה.

 

פול מרקוס, אמריקאי שחי עד גיל 103, ייחס את אריכות ימיו לכמה גורמים: "ראשית, חשוב שיהיו לך גנים טובים. שנית, אתה צריך להיות בר מזל רב. ושלישית: השתדל שלא לאכול דברים בריאים. זאת האמת. אני אוכל כל מה שאני רוצה. הסוד לאריכות ימים זו גלידה". האמת? אנחנו השתכנענו.

 

 

ד"ר דנה פאר היא גרונטולוגית ומרפאה בעיסוק, מחברת גבורות לזיקנה מיטבית.

 

 

אפשר גם לחיות עד 150 שנה, אבל מה זה יעשה לנו?

7 טיפים שיעזרו לכם לשפר את הזיכרון

רוצים לחיות כמו בעבר? חשבו שנית

הסוד לאריכות ימים: לא להפסיק ללמוד 

מיהם האנשים המבוגרים ביותר בעולם?

גירל פאוור: מהפכת הנשים המבוגרות 

 

הצטרפו לקהילת בריאות ואורח חיים בריא של מוטק'ה

 

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
גבי3 14/01/18
כשאני קורא על אנשים שהגיעו לגיל 100 ויותר אני שואל : מה הם אכלו? איזה תוכניות טלוויזיה הם ראו? שהגיעו לגיל הזה , איך הצליחו לעבור בהצלחה את כל מהמורות החיים. אבי ז"ל נפטר לפני חודש וחצי בגיל 98...
כשאני קורא על אנשים שהגיעו לגיל 100 ויותר אני שואל : מה הם אכלו? איזה תוכניות טלוויזיה הם ראו? שהגיעו לגיל הזה , איך הצליחו לעבור בהצלחה את כל מהמורות החיים. אבי ז"ל נפטר לפני חודש וחצי בגיל 98, אבא אכל מעט בשר, טיפל בבעיות בריאויות שהיו בחיתוליהן, אופטימי, האמין בבורא עולם, לא עישן לא שתה לא השמין, כנראה שגם לסיבות אלה יש משקל מסויים וקצת מזל צריך בכל דבר בחיים גם כדי להאריך חיים.  
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בבריאות טובה

נכון או לא נכון? מיתוסים לגבי מזון
האם אבטיח הוא בעיקר סוכר, והאם זה נכון שאשכולית ולימון שורפים שומנים? האינטרנט מלא במיתוסים וברבעי אמיתות...
לקריאת הכתבה
לא רק בגלל הטעם: למה כדאי לאכול אבטיח?
אבטיח הוא אולי הפרי הכי ישראלי וקיצי שיש, וכיף לאכול אותו כך סתם או בליווי השידוך המושלם, גבינה בולגרית....
לקריאת הכתבה
חם מדי? כל מה שמומלץ לאכול בקיץ
הטמפרטורות הגבוהות והלחות הכבדה גורמים לנו לאכול דברים שאינם בהכרח בריאים לגופנו. זה קורה בגלל שאנחנו...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה