חזרה לבריאות טובה

רצות למרחקים: בנות 60+ בטריאתלון

הן לא מוותרות לעצמן על אף אימון, יום יום, ומעידות שהן מרגישות צעירות וחיוניות מתמיד. הכירו את הנשים שמשתתפות בתחרות הטריאתלון, וחצו זה מכבר את גיל 60
מאת יוספה קמחי 04/06/19
רצות למרחקים: בנות 60+ בטריאתלון
גם הבנים והנכדים מפרגנים. דבורה בליי (מימין) ונילי בר לב, צילום באדיבותן

 

 

 

לעולם אל תגידו לעולם לא: בשבת האחרונה התקיים טריאתלון הנשים בהרצלייה ע"ש תמר וסוזי דבוסקין, כמדי שנה. בין המתחרות עדנה, דבורה ונילי, כולן עברו זה מכבר את גיל 60 ואין להן שום בעיה להתמודד עם זה. בגיל שבו רוב הנשים נהנות מגמלאות מפנקת, הן מנהלת אורח חיים קפדני הכולל תוכניות אימון מפרכות, תפריטי תזונה מאוזנים וסרגלים מקצועיים, המסייעים להן להימנע מפציעות.

 

טריאתלון נחשב לאחד מענפי הספורט המאתגרים ביותר. הוא משלב שחייה בים, רכיבה על אופניים וכמובן ריצה. כולם ברצף, בלי הפסקה. בגיל מתקדם הוא דורש הקשבה מרבית לגוף ובקרת עומסים קפדנית, אבל זה לא מה שמונע מעדנה גביש, 74, דבורה בליי, 67 ונילי בר לב, 65, מלהשתתף בו מדי שנה בהצלחה רבה.

 

עדנה גביש גרה ברמת גן, גרושה, אימא ל-3 ילדים וסבתא ל-9 נכדים. כל בוקר היא משכימה בשעה חמש וחצי בדיוק. היא לא יוצאת להאכיל את החתולים וגם לא להשקות את הגינה. גביש עוסקת מזה 16 שנים בטריאתלון ולא מוותרת לעצמה, מדי יום, על אף אימון. "הספורט גורם לי להרגיש צעירה, חיונית וקלה", היא מחייכת. "התזונה שלי השתנתה מקצה לקצה, בלי דיאטות, ומדדי הבריאות שלי מעולים".  

 

 המקצה של השחייה בים. "מי שסבור שטריאתלון הוא לצעירים בלבד טועה ומפסיד". צילום: צלמי שוונג

 

 

איך קמת והתחלת עם זה?

"לא קמתי. דווקא הייתי חולה. הייתי בת 58 וסבלתי מוורטיגו, סחרחורות איומות. יום אחד ישבתי וצפיתי בטלוויזיה וראיינו שם מישהי, צעירה ממני בשנתיים, שהשתתפה בטריאתלון. אז לא ידעתי מה זה, אפילו לא ידעתי לבטא את המילה הזאת. הסתכלתי ואמרתי לעצמי וואלה, כשאני אבריא אעשה גם. כשהחלמתי נרשמתי לטריאתלון הנשים בהרצליה, קניתי אופניים אחרי 35 שנה שלא רכבתי, ואמרתי לעצמי: אני עושה את זה. לא הייתי ספורטאית בעברי. שחיתי מדי פעם בבריכה, לא משהו מקצועי. לא ידעתי לשחות חתירה אפילו".

 

אז התחלת ישר מטריאתלון? איך צלחת את זה?

"זה היה טריאתלון הנשים הראשון שלי ועשיתי המון טעויות כי הייתי חסרת כל ניסיון. לא היתה לי קבוצה ולא היו לי מאמנים. לא הבנתי מה פתאום לצאת ממים מלוחים ולעלות על אופניים. נכנסתי לים עם בגד ים ואחר כך הייתי צריכה להחליף לבגדי רכיבה צ'יק צ'ק, כשאין תאי הלבשה. הייתי לבד. לא ידעתי בדיוק מה עושים אז פשוט הסתכלתי מה אחרים עושים ולא ויתרתי לעצמי. זה קסם לי".

 

 

"עד גיל 50 הייתי בטטת כורסה"

 

 "הכי חשוב להקשיב לגוף". נילי בר לב (מימין) ודבורה בליי, צילום באדיבותן

 

גם דבורה בליי ונילי בר-לב, זוג חברות שהתחרו בשבת האחרונה בטריאתלון, החלו לעסוק בספורט המאתגר בסביבות גיל 50. בליי, אדריכלית, נשואה ואימא לשניים מהרצלייה, הגיעה לאימון כוח בקאנטרי קלאב לפני 19 שנים וראתה מודעת פרסום שמזמינה נשים להשתתף בטריאתלון. "חשבתי לעצמי 'למה לא?', ממילא בחדר הכושר רצתי ושחיתי, אז החלטתי להירשם למקצה העממי", היא נזכרת. "הצטרפתי לקבוצה שכבר מתאמנת וראיתי שזה מדליק אותי". בליי מעידה על עצמה כבעלת משמעת עצמית גבוהה מאוד. "אני מתאמנת 6 ימים בשבוע ומשתדלת להקפיד על מזון מתאים ואורח חיים בריא". 

 

בר לב מהרצלייה, יזמית עסקית בתחום האופנה ובעלת בלוג נשים, התחילה מריצת מרתון ומשם התגלגלה, תרתי משמע, לרכיבה על אופניים ושחייה - לאחר ששמעה על העוצמות הנשיות שחווים במהלך התחרות. "לראות נשים בכל הגילים, בכל המידות ומכל הצבעים עושות ספורט וכולן מחייכות, זו חוויה שאני מאחלת לכל אחת ואחת", היא נלהבת. "עד שהתחלתי לעסוק בספורט הייתי בטטת כורסה קלאסית. עד גיל 50 האמנתי שספורט מזיק לבריאות ולא עשיתי כלום".

 

הכניסה של נשים לעולם התחרותי יכול להיעשות, לדברי בר לב, בהדרגתיות ולפי מטרות מוצהרות, ואם אפשר – בחברותא. "כל אחד יכול לקבוע לעצמו את כמות האימונים שהוא רוצה ויכול. אני כבר בשלב שהאימונים שלי הם בעיקר לנשמה ולגוף ולא כדי להגיע לאולימפיאדה. אני מאמינה בכוחה של קבוצה להקפיץ אותך קדימה ביג טיים, ומאד ממליצה".

 

"גם כשאין לי חשק אני אוספת את עצמי ויוצאת בכל זאת לאימון". עדנה גביש, צילום באדיבותה

 

 

איך הטריאתלון השפיע על הבריאות שלכן?

גביש: "היו לי המון פריצות דיסק לפני כן, ומאז שאני רצה אפילו פעם אחת לא חוויתי פריצת דיסק. אני גבולית במדדי לחץ הדם, ובזכות הספורט אני מסתדרת בלי לקחת תרופות. הרופא שלי אמר לי מפורשות שהספורט השפיע לטובה. ביום שאני עושה ספורט, לחץ הדם יורד פלאים. הכולסטרול והשומנים בדם ירדו פלאים. במקום לקחת תרופות אני עושה טריאתלון".  

[#middleBanner]  קורה שאין לכן חשק לקום בבוקר לאימון? איך אתן מתגברות על זה?

 

בליי: "ודאי. קורה שקשה לי לקום בבוקר אבל אני לא מוותרת. אני קמה בין 5-6 בבוקר. למדתי את זה מבעלי. קמים מוקדם, שותים קפה באיזי ורק אחרי שעה יוצאים לעשות את הפעילויות. אני חוזרת הביתה למקלחת ואחרי זה נוסעת לעבודה. זה כבר הפך לשגרה. אני כבר לא מסוגלת לישון עד מאוחר". 

 

גביש: "קמתי היום ב-5 בבוקר כדי ללכת לאימון של שחייה בים וריצה אחרי זה. תאמיני לי שלא בא לי לקום. אבל כשמסיימים אימון זה כזה כיף שזה שווה את זה. ספורטאים מכנים זאת בהלצה 'פציעות בגיד החשק'. גם כשלא בא לי לקום מוקדם אני אוספת את עצמי ויוצאת בכל זאת. אחרי 5 דקות אני כבר שוכחת למה התווכחתי עם עצמי".

 

בר לב: "בימים כאלה שאין כח או חשק אני ממליצה פשט להפסיק לחשוב. קמים וזהו. הכי חשוב להקשיב לגוף, ובגילי אין צורך לחיות כל הזמן בעצימות גבוהה. אולי אני ארוץ יותר לאט ממה שרצתי לפני 10 שנים, אבל בטוח שבסוף תמיד אגיע".

 

גם בליי וגם גביש מעידות שהנכדים והבנים לא מפסיקים לשבח אותן. "האימונים נותנים אנרגיה, שומרים על המשקל ועל המראה החיצוני ויש לנו יכולת לתקשר עם הדור הצעיר", אומרת בליי. גביש מוסיפה: "מי שסבור שטריאתלון הוא תחביב לצעירים בלבד טועה, ובעיקר מפסיד את החוויה. הגיל בהחלט דורש התייחסות והתאמות בתוכנית האימונים, אבל מוטב לא לפחד ממנו אלא לזרום איתו ולהבין בדיוק מה הוא דורש. מעבר לזה, הספורט חוסך לי המון התעסקויות עם רופאים. לשבת בקופת חולים ולחכות בתור נראה לי יותר גרוע".

 

 

ויש גם אצן מרתון בן 72

קופץ מקצועי בן 75

להגשים חלום: מאמן כושר מוסמך בן 90

האישה שעזבה הכל והפכה מורה ליוגה

הפעילות הגופנית האידיאלית אחרי גיל 50: פילאטיס

מותחים אתכם: 7 תרגילי מתיחות 

 

הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק'ה

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בבריאות טובה

נגד כאבי גב: תרגילים לחיזוק שרירי הליבה
מתייסרים מכאבי גב? מוגבלים בתנועה ופוחדים להתכופף פן לא תצליחו להתיישר בחזרה? כדאי שתכירו את שרירי הליבה...
לקריאת הכתבה
לא נחים לרגע: ספורטאי הים בגיל השלישי
קיץ, הימים מתלהטים - אפשר לעבור ממזגן למזגן ואפשר גם להזיז את הגוף בפעילויות שמש וים נפלאות. אביבה ראז גולן...
לקריאת הכתבה
"אני בחדר כושר? חשבתי שהמשיח יבוא קודם"
בשיתוף גרייט שייפ לצלילי מוזיקה לטינית של קרלוס סנטנה התחיל השבוע אימון כושר ה- Core Goldהאחרון בקורס...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה