חזרה להחיים הטובים

שולחן חג מעוצב: כך תעשו זאת לבד

ליל הסדר הוא הזדמנות להשקיע בעיצוב שולחן מקורי וייחודי, שכל אחד יכול ליישם בקלות בעצמו. מומחית לעיצוב שולחנות קונספט עם 10 טיפים לשולחן החג המושלם
מאת עדי כץ 21/04/16
שולחן חג מעוצב: כך תעשו זאת לבד
שולחן חג מעוצב תורם לאווירה ולשיח בין האורחים. צילום: אירית זילברמן

 

 

איך אתם מקשטים את שולחן החג שלכם? האם אתם מאלה שמסתפקים בפרחים או בעציץ נחמד, או שאתם מנצלים את ליל הסדר כדי לשלוף הישר מכיתה ג' את כישורי המלאכה שלכם, וליצור אלמנטים עיצוביים יש מאין במעין תרפיה בעיסוק? אצל דבורה שטיין עלי שלכת, אצטרובלים, נרות קטנים, ענפי גפן, צדפים ודגלונים הם רק רשימה חלקית של ההתרחשות האמנותית-תיאטרלית שהיא יוצרת על כל שולחן אירוח. שולחן האירוח עבור שטיין ("בת 60 פלוס, אין לי גיל") הוא לא רק המשטח שעליו מניחים את האוכל וסביבו יושבים, אלא המקום לבטא את הדמיון ואת היצירתיות, לטובת המארח והאורחים גם יחד.

 

בספר שהוציאה לאחרונה בשם "סגנונות ושולחנות" מגוללת שטיין את משנתה העיצובית, על פיה שולחן מדהים לחג או לאירוע הוא פונקציה של יצירתיות ולאו דווקא של השקעה כספית.

 

פרקי הספר מוקדשים לשולחנות חגי ישראל, לעונות השנה, לשמחות משפחתיות ולאירועים - כאשר כל שולחן מעוצב בהתאם לאופיו המיוחד. כאן תמצאו עיצוב שולחן ורדרד להולדת הנכדה, שולחן מעוצב באגרטל עשוי עפרונות לכבוד העלייה של הנכד לכיתה א', ואפילו שולחן חגיגי לרגל קבלת רישיון נהיגה, המעוצב כמו כביש. לצדם הצעות לשולחנות אירוח מפתים לאירועים פרוזאיים יותר, כמו מפגש חברות לקפה בחצר או ארוחת בוקר ספונטנית עם החבר'ה.

 

"שולחן מעוצב מעודד אינטראקציה בין האורחים"

 

 

 

שולחן סדר מעוצב בקונפסט אביבי של דבורה שטיין

 

"שולחן אסתטי ומושקע הוא קודם כל סוג של הזמנה לאורחים", אומרת שטיין. "הוא נותן להם הרגשה שכיבדו אותם, שהם חשובים בעיני המארחים. שולחן מעניין הוא גם נושא לשיחה, לאינטראקציה בין הנוכחים. זאת הכנסת אורחים עם אנרגיה חיובית".

 

שטיין, אם לארבע בנות וסבתא ל-17 נכדים, המתגוררת עם בעלה בפתח תקווה, ירשה את התשוקה ואת היכולת להפוך כל ארוחה למופע עיצובי מאמה - אישה חרדית, שבנוסף למטלות הבית ולגידול הילדים, טרחה על שולחנות אירוח מושלמים. "אימא היתה גם בשלנית ואופה מעולה, והשולחן אצלה היה תמיד טיפ טופ", מספרת שטיין. "אפילו בערב שבת רגיל היא תמיד סידרה ויצרה דברים במו ידיה. החברות שלי אומרות שהיא הקדימה את זמנה".

 

בעיצוב שולחנות משתעשעת שטיין זה שנים. היא יישמה את היצירתיות שלה גם בעבודתה כגננת טיפולית בעבר, וכיום משתמשת בה ככלי, במסגרת התנדבותה כליצנית רפואית במחלקות ילדים בבתי חולים. "זה התחיל מאז שהתחתנתי, כאשר כל ארוחה משפחתית הפכה אצלי לחגיגה, והמשיך באירוח של חברים. חברה אמרה לי פעם: 'אצלך אני מרגישה כמו מלכת אנגליה'".

 

10 טיפים לעיצוב שולחן ליל הסדר:

 

 

עיצוב שולחן סדר של דבורה שטיין שבו המוטיב המרכזי הוא יין. פקקי השעם של היין משמשים כעציץ דקורטיבי

 

 

לקראת ליל הסדר הבא עלינו לטובה, מחלקת שטיין 10 טיפים, שיהפכו את שולחן החג לחגיגה של אסתטיקה, הנאה ונוחות:

 

1. חפשו אסוציאציה מרכזית ובססו עליה את העיצוב. שולחן עם מוטיבים רבים מדי עלול ליצור בלגן בעין, לכן רצוי להתמקד בקונספט אחד. בפסח זה יכול להיות האביב, אגוזים, נושא יציאת מצרים, יין וכיו"ב.

 

 

דוגמה נוספת לעיצוב ליל סדר בהשראת האביב, עם מוטיבים של ירוק ושיבולת. עיצוב: דבורה שטיין

 

שולחן אביבי יקושט בפרחים ובעצמים מן הטבע. על שולחן שהמוטיב המרכזי שלו הוא אגוזים אפשר לפזר אגוזי מלך שלמים על קליפתם, ישירות על השולחן או על גבי מראות קטנות, כך שישתקפו מלמטה. למטיבי לכת ממליצה שטיין לרסס אותם בצבע זהב, על מנת לקבל אפקט חגיגי ומושקע יותר. שולחן בנושא יין אפשר לקשט ביצירות מבקבוקים ומפקקי יין.

 

2. הציבו במרכז השולחן פריט קישוט מרכזי, הקשור לקונספט העיצוב שבחרתם. זה יכול להיות סידור פרחים מיוחד או אביזר שיצרתם ורלוונטי לנושא העיצובי המוביל. לאורך השולחן הניחו קישוטים קטנים יותר באותו הסגנון, שיתכתבו עם הפריט המרכזי, כדי ליצור המשכיות. כך למשל, אם הנחתם במרכז השולחן סידור פרחים גדול ומרשים, תוכלו לפזר לאורכו כדי פרחים קטנים, בעלי גוון דומה.

 

 

דוגמה לפריט עיצוב מרכזי של זרי פרחים במרכז השולחן, של דבורה שטיין

 

3. השקיעו בפתקי שם. את סדר הישיבה סביב השולחן כדאי לקבוע מראש, ולהציב פתקי שם לכל אורח, לצד פתקי שמות המנה ליד כל מנה. מומלץ לעטר את הפתקים באחד מסמלי החג, כמו כוס אליהו הנביא, בקבוק יין, אגוזים, פרחים וכיו"ב. לא מוצלחים בציור? תמיד תוכלו להוריד איור מהאינטרנט, להדפיס ולהדביק על הפתק.

 

4. על כל צלחת הניחו פרח אחד או זר פרחים קטן. המעשה הפשוט הזה יעניק לאורחים תחושה של תשומת לב מרבית מהמארחים, הרגשה חגיגית כיאה לליל הסדר, וכמובן – יוסיף צבע לשולחן.

 

 פרח אישי על כל צלחת יעניק תשומת לב אישית ויצבע את השולחן. עיצוב: דבורה שטיין

 

5. פנקו את האורחים במתנות אישיות. נכון, נהוג להביא מתנות למארחים ולא לאורחים, אבל אין כמו שי קטן כדי לתת לאורח תחושה של תשומת לב אישית, מהלב. את המתנות הקטנות הניחו ליד כל צלחת. זה יכול להיות כוס אליהו הנביא מלאה באגוזים ועטופה בצלופן, או לחילופין – פירמידה קטנה עשויה מאגוזים. כאן באמת מה שקובע זה הכוונה והאסתטיקה.

 

6. הקפידו על הגדות אחידות. זה קורה במשפחות הכי טובות: הגדות קטנות יושבות לצד הגדות בגודל של אטלס, וכאלה בכריכה עבה לצד הגדה שחילקו לכם פעם בתחנת דלק. מעבר לאי הנוחות בחיפוש העמוד הרלוונטי שממנו קוראים עכשיו, הגדות לא אחידות יוצרות מראה לא אסתטי על השולחן. ולא חבל, אחרי כל ההשקעה שלכם? לכן חשוב לקנות לכל האורחים הגדות אחידות. אם יש לכם עודף זמן, תמיד תוכלו להוציא מהאינטרנט את נוסח ההגדה, ולקשט אותה עם שם ואפילו עם תמונה של האורח (שניתן בקלות להוריד מעמוד הפייסבוק שלו), ליצירת הגדה אישית ומקורית.

 

7. הניחו מגבת אישית קטנה ליד כל צלחת, לקיום מצוות ה"רחץ". המקפידים יעריכו את זה מאד, ומי שפחות בעניין של קיום סדר פסח כהלכתו, יעריך את האסתטיקה ואת הירידה לפרטים.

 

8. עצבו גם את מתקן המצות. חלק מהמצות הניחו כשהן מכוסות כנדרש, וחלק בכלים המתאימים באופיים לנושא הנבחר. כך למשל, אם בחרתם בעיצוב בקונספט של אביב ופריחה, תוכלו להניח חלק מהמצות בקופסת עץ מקושטת בפרחים, או בקערית שלצדה אגוזים ופרחים.

 

 עיצוב מתקן למצות ברוח האביב. צילום: Shutterstock

 

9. משפחה גדולה? הכינו לכל אב משפחה קערת פסח אישית. קשה מאד לעקוב אחרי עריכת הסדר אם יש 30 מסובים וקערת פסח מרכזית אחת. לכן מומלץ, במשפחות גדולות, לצייד כל ראש משפחה בקערת פסח אישית וקטנה, עם הביצה, החרוסת ושאר המוטיבים, וכן עם כרטיס אישי הנושא את שמו.

 

10. עצבו גם את אריזת האפיקומן. כיום כמעט בכל חנות לכלי בית אפשר למצוא לקראת פסח שקית בד מיוחדת לשמירת האפיקומן. לחילופין, אם יש לכם זמן תוכלו לתפור כאלה בעצמכם. תנו לכל ראש משפחה שקית לאריזת האפיקומן, שבה יסתיר אותו מהילדים. כך האפיקומן לא יתפרק ויתפורר על הרצפה, וגם הסדר והאחידות על השולחן יישמרו.

 

 

 תמונות: אירית זילברמן.

 [#middleBanner] 

איפה נמצא סל הקניות הזול ביותר לחג?

לחדש את הבית ב-5 צעדים פשוטים

שאר ירקות: הסלטים שיוסיפו צבע לשולחן החג

מעבדות לחירות: גירושים בגיל 50 פלוס

כל האטרקציות לבילוי משפחתי במהלך החג

אתם והחבר'ה: 5 מסלולי טיול בחול המועד

ניקיון הנפש: מהי יציאת מצרים האישית שלכם?

ומה לובשים לארוחת החג? 4 אופציות שיקיות

מתנות קטנות (וגדולות): כל האופציות השוות לחג

צמחונים וטבעונים: כך תעברו את ליל הסדר בשלום

למי קראת קוקוס? קינוחים מטריפים

יוזמה מבורכת: ליל סדר לפנויים-פנויות

מתכון חגיגי לפסח: קדרת כבש, חומוס ופירות יבשים

ניקיון פסח: עושים סדר גם בארון התרופות

כך תפיקו צילום משפחתי מוצלח

לעצב את הבית בסטייל אחרי גיל 50

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

ט"ו בשבט בגינה הפרטית שלכם

ברביעי הקרוב (27.1) יתארח בזום ב"מועדון התרבות" של מוטק'ה נעמן אהרונוביץ הגנן, עם טיפים לטיפוח גינה ועציצים...

לקריאת הכתבה
קר שם בחוץ: מלבישים את הבית לחורף

אנחנו מתאימים את הלבוש שלנו ואת המזון שאנחנו אוכלים לעונה הקרה, ומה עם הבית? בחורף כדאי להתאים גם את עיצוב...

לקריאת הכתבה
הרבה זמן בבית? כך תשדרגו אותו בצעדים פשוטים וזולים

מאז הקורונה אנחנו רוב היום בבית, לטוב ולרע. פתאום אנחנו שמים לב לפרטים שקודם אולי נעלמו מעיננו – חפצים...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה