חזרה להחיים הטובים

שפץ ביתך: לשפץ את הבית ולצאת מזה בשלום

איך לנצל את חדרי הילדים שעומדים ריקים בצורה המיטבית לכם, כיצד להימנע מחריגות תקציב מיותרות ואיך בוחרים אנשי מקצוע? כל מה שצריך לדעת על שיפוץ הבית
מאת קרן אוחיון 10/09/19
שפץ ביתך: לשפץ את הבית ולצאת מזה בשלום
אפשר לשפץ את הבית מבלי לחרוג מהתקציב ומבלי להיכנס למריבות מיותרות (צילום: shutterstock)

 

הגעתם לגיל שבו אפשר להתחיל: אחרון הילדים עזב את הבית, והחדרים שלהם נותרו עומדים ריקים. זה הזמן להחליט מה עושים עם כל החלל שהתפנה ואיך מגשימים את החלומות העיצוביים שלכם, שנדחקו לטובת צורכי המשפחה בכלל והילדים בפרט. "עזיבת הילדים את הבית היא הזדמנות לעשות שינוי, לרענן ולשפץ את הבית מבחינה מבנית, אסתטית, ובעיקר - מותאמת לצרכים הנוכחיים של הדיירים בבית, שרובם כעת בגיל הפנסיה", אומרת מעצבת הפנים מירב קצמן. "למשפחה עם שלושה ילדים יש צרכים שונים מאשר לזוג פנסיונרים".

קצמן מביאה כדוגמה לקוחה שכל השנים הסתפקה בפינת אוכל קטנה וצפופה, ועם עזיבת הילדים בחרה להפוך את החדר שלהם לחלק מהסלון, וכך נוצרה פינת אוכל ענקית. או למשל בני זוג שהפכו את שני חדרי הילדים לחדר אחד ענק, ובו ספרייה מרווחת שמשמשת אותם גם כחדר עבודה. "כל השנים הספרים של בני הזוג היו מפוזרים בחדרי הבית השונים, וכשהתפנה החלל המתאים, הם יכלו להגשים חלום ולבנות ספרייה בעיצוב שמתאים להם, ובה לרכז את כל הספרים יחדיו".

קצמן מציינת כי רוב האנשים בוחרים, עם עזיבת הילדים את הבית, להגדיל את המטבח או את חדר השינה ולהתאים אותם לצרכים שלהם, בעוד אחרים בוחרים להפוך את אחד מחדרי הילדים לחדר אורחים או חדר לנכדים.

 

"מילת המפתח היא תכנון"

 

חדר ילדים שבוטל והפך לחדר אוכל. עיצוב: מירב קצמן, צילום: מושי גיטליס

שני חדרי ילדים שהפכו לספריית ענק ולחדר עבודה. עיצוב: מירב קצמן, צילום: מושי גיטליס

 

מי שבוחר להגדיל את חדר השינה מוסיף בדרך כלל גם פינת רחצה מרווחת. "לרוב, ובעיקר בדירות הישנות, אין אמבטיה או חדר רחצה בצמוד לחדר ההורים, והגדלת חדר השינה היא הזדמנות לכך", מסבירה קצמן. "בהזדמנות זו ובמיוחד בראייה קדימה של הגיל ומה שיבוא בעקבותיו, אנחנו מתאימים גם אלמנטים שונים. למשל מרחיבים את פתחי הכניסה ומחליפים גם את הדלתות, ודואגים לדלתות רחבות יותר. מחליפים אמבטיות למקלחון בטיחותי שיתאים לגיל השלישי ועורכים שינויים נוספים. אני כרגע משפצת דירה לאישה מבוגרת, ואחד הצרכים שלה היה להגדיל את האמבטיה אבל גם להרחיב את המסדרון שהיה צר,  להחליף מטבח וריצוף.

"הרבה פעמים אנשים גרים בבית שנים רבות ולא שיפצו כי סדר העדיפויות היה אחר – בגלל ההוצאות של גידול הילדים - ואז יש צורך להחליף תשתיות, אינסטלציה, חשמל, מזגנים וכן הלאה. כשהילדים בבית יש פחות תקציב וכשהם יוצאים מהבית ההוצאות מצטמצמות, לפעמים קרן השתלמות או חסכונות משתחררים אחרי שנים רבות, ומתפנה כסף לשיפוץ".

קצמן מספרת, כי בעוד הצעירים נוהגים להחליף ריהוט בקצב גבוה, המבוגרים פחות עושים זאת: "כמעט תמיד אצל מבוגרים תהיה שידה, מזנון או פריט אחר שהם אוהבים ולא מוכנים להיפרד ממנו, ואז יש צורך להתחשב בו בשלב העיצוב", היא מפרטת. "מילת המפתח היא תכנון - להגדיר מה התקציב שעומד לרשותנו ומהו סדר העדיפויות שלנו, מה הם הצרכים שלנו ומה יותר חשוב לנו: מטבח או חדר הורים, למשל? רק אחרי שיושבים ומקדישים זמן לחשיבה פונים למעצב או אדריכל בשביל התכנון בפועל".

 

כל הטיפים לבחירת אנשי מקצוע

 

בקשו המלצות מאנשים שאתם סומכים עליהם, ואל תשכחו לחתום על הסכם עם הקבלו או המעצב. צילום: Shutterstock

 

באשר לבחירת אנשי המקצוע לצורך השיפוץ, קצמן טוענת כי יש להקדיש לנושא זמן ותשומת לב רבה.  "זה קריטי. בעיניי חובה לבקש המלצות מאנשים שמכירים, וגם להיפגש עם המעצב ולראות אם יש חיבור לעבודות שלו ולאישיות שלו. חשוב לבחור מישהו בעל ניסיון עם שיפוצים מהסוג שאתם רוצים לעשות, ולא להתבייש לבקש לראות דוגמאות של העבודות לפני ואחרי. להרבה מעצבים יש תיק עבודות באתר האינטרנט, אבל אתם חייבים להסתמך על המלצות אמיתיות. למשל, אם אתם קוראים על ממליצים באינטרנט תבקשו טלפונים, תדברו עם אנשים שאתם מכירים. מעצב או אדריכל ימליצו לכם על קבלני העבודה", היא אומרת.

"קבלני העבודה הם המבצעים בפועל שיעשו את השיפוץ בשטח. חשוב לבדוק שהקבלן הוא קבלן רשום וגם עליו לבקש המלצות. דרך פשוטה לדעת אם מדובר בקבלן אמין היא לזכור שכל קבלן שמכבד את עצמו מתכנן, מודד ומגיש תוכניות עבודה לפני שהוא זורק מחיר על תכנון ושיפוץ. בטח אם מדובר בהריסה של קירות ובנייה מחדש. חובה לבקש כתב כמויות ותוכניות עבודה, זה המפתח לחסוך בעלויות בלתי צפויות שעלולות לצוץ לאורך הדרך".

לדבריה, גם עם המעצב ועם הקבלן יש לערוך הסכם, שבו קובעים פריסת תשלומים בהתאם לקצב התקדמות העבודה. "הכי חשוב בהסכם, מעבר לתנאי התשלום, הם לוחות הזמנים – מתי מתחילים ומתי מסיימים. הקבלן צריך להתחייב על כך ואם הוא לא עומד בהתחייבות, ההסכם קובע שהוא יעמוד בפני תשלום קנסות".

קצמן מדגישה כי "אף פעם לא משלמים מקדמה לקבלן העבודה, אך ורק כשהוא מתחיל לעבוד". בנוסף, לדבריה, המעצב או המעצבת הם המתווכים מול הקבלן, אבל חשוב לדעת שאת הכסף משלמים ישירות לקבלן ולא למעצב/ת שבחרתם.

מה בעצם תפקיד המעצבים/האדריכלים?

"המעצבים מביאים הצעות מחיר מהספקים השונים ללקוחות, וזה חוסך ללקוחות הרבה התעסקות, כאב ראש וריצות. בנוסף, הלקוחות לא צריכים להיות בשטח, זה תפקידם של המעצבים – לפקח על העבודות בפועל. המעצבים הם מנהלי הפרויקט, הם אלה שמתווים את הדרך, קובעים את הפגישות, אוספים הצעות מחיר. כל זה עושה הרבה יותר שכל כי בעצם הלקוחות נהנים מהניסיון, הקשרים והידע של המעצב במקום להיכנס וללמוד עולם חדש. המעצבים – בזכות הקשרים שלהם עם הספקים השונים – גם מסייעים לחסוך בעלויות השונות. הם עושים הערכות מחיר ומקבלים הצעות מחיר בעלויות מופחתות מאשר לקוחות שמגיעים לבד".

 

הוצאות בלתי צפויות זו לא גזירת גורל

 

תכנון נכון יפחית חריגות בתקציב. צילום: Shutterstock

 

האם ניתן להימנע מהוצאות בלתי צפויות במהלך השיפוץ?

"כמו שאמרתי בהתחלה, מילת המפתח היא תכנון וחשוב מאוד לערוך תוכניות מדויקות. כשנכנסים לשיפוץ לא מתוכנן ניתן להגיע לחריגות של חמישים אחוז, אבל כשהכל מתוכנן מראש אין הפתעות, אין מצבים שבהם על הדרך הקבלן שואל שאלות שמוסיפות כסף או נוצרים דברים שצריך להתמודד איתם. מראש מקבלים החלטות מושכלות וקובעים על מה מוותרים ובמה משקיעים. כשמתכננים במדויק גם אפשר להשוות בין כמה קבלנים, שכל אחד מהם מגיש תוכנית. אחרי שיש תוכנית יש כתב כמויות, ואז קונים בדיוק את הכמויות שצריך ונמנעים מעודפים ומטעויות כמו נקודות חשמל ששוכחים. מניסיוני, תמיד יהיו פה ושם תוספות אבל במקום שיהיו 30 אחוז למשל, בעבודה מסודרת יהיו כ- 10 אחוז. תכנון מדויק אצל מעצבים וקבלנים אמינים יוביל לכך שגם לוחות הזמנים מתקצרים, במיוחד אם צריך לצאת מהבית כי בבית יש שיפוץ. במקום לצאת לחצי שנה, יוצאים לחודשים ספורים".

האם יצא לך להיתקל בוויכוחים בין זוגות על רקע השיפוצים?

קצמן (צוחקת): "בלי סוף. בעיות בזוגיות על רקע השיפוצים יש כל הזמן, ויכוחים וחיכוכים שנוצרים על רקע אי הסכמה, כי כל אחד מבני הזוג רוצה משהו אחר שבא לפעמים על חשבון רצון בן הזוג השני. עם השנים למדתי שכשיש גורם נוסף בתמונה זה מאוד עוזר. אני כמעצבת לפעמים מוצאת את עצמי על תקן יועצת זוגית, והרבה פעמים בני הזוג נותנים לי כגורם המקצועי להחליט, ואז אני אומרת להם מה שאני חושבת שנכון מבחינה עניינית לעיצוב, לבית עצמו".

 

 

כך הפכה דירת שלושה חדרים קטנה לבית חם וחושני

איך להיזהר מעקיצות נדל"ן

הכי קרוב לטבע: עיצוב בירוק

"חשוב לי צבע בחיים, זה עושה שמח"

להפוך את חדר השינה לסוויטה מפנקת

2  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה aviva68 לפני 4 ימים
מציעה לכם לבדוק את הצוות של המשפצים בישראל, סרגיי ממש בחור ישר: https://www.renovations-israel.co.il
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

קלאסי ומרגיע: עיצוב בלבן
אחד מסמלי חג השבועות הוא הצבע הלבן, והשנה אנו מקבלים אותו בברכה יותר מתמיד. הוא הקלאסי שבצבעים, זה שכולו...
לקריאת הכתבה
עשו זאת בעצמכם: המדריך המלא לצביעת הבית
האביב שהגיע בשילוב עם חג הפסח מביא עמו את הרצון לחדש ולהתחדש, גם אם כרגע אנחנו סגורים בבית. דרך קלה ויחסית...
לקריאת הכתבה
עושים סדר: כך תצרו מטבח מסודר ויעיל
את השם והפנים של שי-לי ליפא, 46, אנחנו מכירים משנים רבות שהיא מככבת על מסך הטלוויזיה שלנו. אחרי שהיו לה...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה