חזרה לקריירה שנייה

שתי החברות שהקימו עמותה למען חולי לוקמיה

כשאשתו של חבר קרוב של רינה דהן חלתה בלוקמיה ונזקקה לכסף רב עבור הטיפולים, דהן לא חשבה פעמיים: יחד עם חברתה מרינה היא הקימה עמותה למען חולי לוקמיה, במסגרתה השתיים מגייסות כספים ומסייעות גם לחולים רבים אחרים. דהן: "גיליתי שאני יכולה הרבה יותר ממש שחשבתי"
מאת שרי שיין 06/11/19
שתי החברות שהקימו עמותה למען חולי לוקמיה
'לא היה לנו מושג בעמותות לפני כן'. רינה דהן (מימין) ומרינה לויש, צילום באדיבות לויש ומשה מעוז

 

רינה דהן לא עוצרת לרגע. בין עבודתה כפקידת קבלה בדלפק חדר המיון של בית חולים כרמל בחיפה, שם היא עובדת כבר 20 שנה, לבין עבודת ההתנדבות שלה בעמותת "מתגייסים למען חולי לוקמיה" שאותה הקימה ב-2016 יחד עם חברתה מרינה לויש, שעובדת גם היא באותו בית חולים, לא נותר לה זמן פנוי. והיא מאושרת. דהן, 60, לא העלתה בדעתה שחייה יעלו על המסלול הזה. כבעלת תואר שני בהיסטוריה של השואה באוניברסיטת חיפה, חשבה שבשלב זה של חייה כבר תסיים את עבודת הדוקטורט ותעבוד כמרצה. אבל החיים, כמו החיים, יש להם רצונות משלהם. סיפור הקמת העמותה התחיל, איך לא, בסיפור אישי. יובל, חבר מאד טוב שאותו היא מגדירה כבן משפחה, פרש מהמשטרה אחרי 15 שנים של שרות ונסע לרומניה. שם הכיר את מי שהפכה לאשתו, סטפניה פטרה סוארה. פטרה חלתה בלוקמיה - סרטן הדם - ואושפזה בבית חולים בעיר בראשוב שם התגוררו.

היא אמנם קיבלה טיפול מייצב, אבל נאמר להם שברומניה אין אפשרות לטפל בסרטן מהסוג הזה. כדי לתת לאשתו סיכויי החלמה טובים יותר הגיעו השניים לישראל. למחרת הנחיתה כבר נפגשו עם פרופסור – מומחית לטיפול בלוקמיה. "מכיוון שפטרה לא תושבת ישראל כל הטיפול עלה המון כסף", מספרת דהן, "היא הייתה צריכה כסף עבור כל טיפול וכל תרופה. הבנו שכדי להציל את חייה באופן פרטי זה יעלה כמיליון שקלים וחצי. התחלנו לגייס כספים מקרובים, חברים, כל מי שניתן. תוך שבועיים הקמנו עמותה".

 

למה להקים עמותה עבור אדם אחד?

"דרך עמותה אפשר לגייס כסף באופן חוקי, וזה נראה לנו נכון לעשות. לא היה לנו מושג בעמותות, איך מנהלים אותן ומה לעשות עם כל המידע המטריד שנפל עלינו. רצינו שתהיה  לנו שליטה על התרומות שנכנסות. הקמנו את העמותה בעזרת חברה שהיא עורכת דין.  בהתחלה הצענו את השם 'עמותה למען פטרה וחולי לוקמיה נוספים', וגם את השם 'מתגייסים למען פטרה'. בסופו של דבר נשאר השם 'עמותה למען חולי לוקמיה'".

 

חנויות צדקה ובית קפה חברתי, וההכנסות: קודש לעמותה

 

.

פתחו חנויות בחיפה, כשההכנסות - לעמותה. מרינה לויש (מימין) ורינה דהן, צילום באדיבות לויש ומשה מעוז

 

בעודה מחפשת תרומות עבור פטרה, פנתה דהן לכנסיות בארץ ובחו"ל, ולדבריה לכל מי שהיה מוכן לשמוע אותה. אגודת האדוונטיסטים, שהם נוצרים שומרי שבת, תרמו לא מעט עבור פטרה, ובדצמבר 2016  נתנו לעמותה מקום לפתוח בזאר, בפסטיבל החג של החגים - פסטיבל שנערך בחיפה מדי שנה בדצמבר ומסמל את איחוד כל הדתות - חג החנוכה היהודי, חג המולד הנוצרי, חודש הרמדאן ועיד אל-פיטר או חג הקורבן האיסלמיים. "התחלנו לאסוף חפצים, אנשים מהסביבה הביאו המון תרומות. עלה בדעתי לפתוח חנות צדקה כמו שיש בחו"ל. אם זה הולך באנגליה ובארה"ב, למה לא בישראל", מספרת דהן. "פתחנו חנות בנורדאו בחיפה. לאחרונה פתחנו חנות נוספת בהדר. בחנויות יש הכל מהכל: פריטי וינטאז', אוספים, טקסטילים מכל מיני מקומות בעולם, בגדים יד שנייה, ספריה מרשימה כולל ספרי ילדים. לצידה של החנות החדשה פתחנו בית קפה חברתי קטן שמגישים בו קפה ומאפה מעשה ידי. בישול ואפייה זאת אהבה ישנה שלי. אנחנו מוכרים בקפה גם פשטידות שמכינה מרינה השותפה שלי לעמותה, מרקים, פירות. כל ההכנסות לטובת העמותה. פעם בחודש אנחנו עורכות מכירה פומבית באינטרנט, באתר המכירות הפומביות של ישראל. חוץ מההוצאות של שכר הדירה, מיסים וספקים, הכל עובר לחולי הלוקמיה".

מה שלום פטרה?

"היא מרגישה טוב תודה לאל. נראית נפלא. השתלת מח עצם אחת לא הצליחה, והיא מועמדת להשתלה נוספת אבל המחלה כרגע בסוג של רגרסיה".

איך מקבלים עזרה דרככם?

"דרך האתר, עמוד הפייסבוק, כל מי שפונה אלינו מקבל מענה. אנחנו מבקשים מסמכים רפואיים. לעמותה יש ועד שהתפקיד שלו הוא לקבל את ההחלטה. אנחנו משתדלים לא לבזבז כסף על פרסום, זה  פשוט עובר מפה לאוזן. רוב הפניות הן לעזרה בקניית תרופות מחוץ לסל. תרופות שעולות אלפי שקלים".

יש קשר אישי ורגשי עם החולים?

"בדרך כלל אין מפגש אישי עם המטופל. המשפחה או החברים הם אלה שפונים. הסיפור של פטרה היה כמובן מטלטל כי הוא היה אישי, וגם לנוכח העובדה שהיא עדיין איתנו ומתפקדת, מחייכת ומדברת. אנחנו לוקחות מאד ברצינות את העמותה. העובדה שמרינה ואני עובדות בבית חולים עזרה לנו להבין את הרקע, את סוגי הלוקמיה. ידענו מה קורה לאדם שחלה ולמשפחתו. מחלות מהסוג הזה מביאות לעיתים להידרדרות כלכלית משמעותית ביותר. אלה מחלות שהורסות משפחות".

 

"אי אפשר לנהל עמותה לבד"

 

רינה דהן באחת החנויות. "בחנויות יש הכל מהכל". צילום באדיבות מרינה לויש ומשה מעוז

 

עד היום עסקו דהן ולויש במתן עזרה כספית בלבד, אבל ממש לפני כמה שבועות פתחו צוהר חדש ומרגש במיוחד: הסעת חולים שמקבלים טיפול כימותרפי מהבית לבית החולים ובחזרה - עם מוניות. "יש כאלה שאין להם ליווי של משפחה, יש אנשים מבוגרים ובודדים", מספרת דהן. "אני מקבלת מהם תוכנית טיפולים, ואנחנו עושות את כל הלוגיסטיקה. מתי המונית מגיעה לקחת אותם, מתי היא מחזירה. אם מישהו זקוק לעזרה בהגעה למונית, הנהג עושה את זה.  הסיפור של ההסעות הוא אישי יותר. הקשר עם המטופל הוא ישיר".

מה גילית על עצמך?

"שאני יכולה הרבה יותר ממה שחשבתי. גיליתי לא רק על עצמי, גיליתי את מרינה פעם נוספת. את היכולות שלה, הנחישות שלה. אי אפשר לנהל עמותה לבד. גיליתי שיש הרבה אנשים טובים בסביבה שלנו. כשהתחלתי לעסוק בעמותה ויתרתי על הרעיון של להוציא דוקטורט ולהרצות. יש לי את סדר העדיפויות שלי, והצלת חיים זה מעשה מקודש. החנויות והעמותה גורמות לי להתרוממות רוח ואושר, בעיקר אם מצליחים לעזור למישהו".

מה צריך לדעת אם רוצים לפתוח עמותה או חנות צדקה?

"שזה בדיוק כמו כל חנות אחרת מבחינת שכר דירה. שיש הנחה בארנונה על פי חוק. שכדאי לקחת עורך דין ומנהל חשבונות טובים. שצריך לקרוא את האותיות הקטנות בכל חוזה. להיזהר מנוכלים, יש כאלה בכל מקום. אין צורך בהון התחלתי, אפשר דרך העמותה להעביר כסף לחנות. אנחנו קיבלנו על החנות השנייה דחייה של חודש בשכר הדירה. צריך להיות מוכנים לעובדה שיש להקדיש לזה הרבה מאד שעות ביממה. וצריך בעיקר לרצות את זה מאד".

מה החזון?

"לטווח הארוך, להקים רשת חנויות צדקה. לטווח הקצר - למצוא פתרון לטיפולי פיזיותרפיה לאנשים שמקבלים כימותרפיה. קופת החולים נותנת  12 או 14 טיפולים, ותמיד צריך תגבורת. אנחנו מנסים למצוא את הדרך הטובה ביותר לתת את זה למי שזקוק. אם היו לי מספיק מתנדבות הייתי פותחת חנות נוספת. אני מזמינה את כולם לראות את כל היופי הזה, את כל החפצים הישנים שעוזרים להביא חיים חדשים".

 

הזמרת שמעירה חיילים מתרדמת

ממנהל מכירות לליצן רפואי

יום המעשים הטובים: גולשי מוטק'ה למען הקהילה

הצטרפו לקהילת ההתנדבות של מוטק'ה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בקריירה שנייה

"ההתנדבות נותנת לי עוד משמעות לחיים"

"לא ידעתי שיש כל כך הרבה אנשים שחיים לבד, בבדידות נוראית", אומר גבריאל בן צור (57) מרמת גן, שלפני שנתיים הצטרף...

לקריאת הכתבה
הצעירים שמסייעים למבוגרים בצל הקורונה

קשה ומפחיד לצאת מהבית בימים אלה של מגפת הקורונה. כל טיול קטן לסופרמרקט הופך למשימה של כפפות, מסכה והרבה...

לקריאת הכתבה
"המדינה צריכה להושיט היום יד לעסקים הקטנים"

כשערכתי את הריאיון עם יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, זה היה בימים של פרו-קורונה, לפחות בארץ....

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה