חזרה ליחסים

תאהבו את עצמכם: לאונן בגיל השלישי

לאוננות יש השפעה חיובית על הבריאות שלנו - פיזית ונפשית. ממה צריך להיזהר בגיל השלישי ואיך לשדרג את עבודת היד שלכם
מאת עדי כץ 20/07/16
תאהבו את עצמכם: לאונן בגיל השלישי
אוננות היא הנחמה של גיל הזיקנה. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

"אל תזלזלו באוננות", אמר פעם וודי אלן, "זה לעשות אהבה עם מישהו שאתה אוהב". כך חשב ודאי גם אונן התנ"כי, שזכור כמי ש"שיחת את זרעו ארצה" ונתן לפעילות הזאת את שמה העברי.  

 

פעילות העינוג העצמי, שרובנו לא מרבים לשוחח עליה עם הזולת, התקיימה לדברי הסקסולוג עידן מיליצ'ר משחר האנושות, למרות הניסיונות לדכא אותה. "אוננות היא המיניות של גיל ההתבגרות, חלק מהרפרטואר המיני בגיל הבגרות והנחמה של גיל הזיקנה", אומר מיליצ'ר. "זו פעולה טבעית. היא חלק ממהותו הקיומית של האדם וקיימת אפילו בעולם בעלי החיים".

 

לדבריו, בשנים האחרונות יש יותר פתיחות ויותר דיבור על הנושא. "אני נתקל גם בבני 70 ו-80 פלוס שהם יותר פתוחים ומדברים על זה, בעיקר כשיש היום מגוון של תרופות וטיפולים לשיפור התפקוד המיני. אבל לא רק אצל מבוגרים רואים מבוכה. הבושה באוננות היא חלק מהתרבות שלנו. במשך שנים אמרו לנו שאסור לאונן, שזה לא בריא, בלי לדבר על הדת, שאוסרת שפיכת זרע לשווא. סיפרו שאוננות מביאה לחירשות ולעיוורון, שהיא פוגעת בזרע ומביאה לעקרות.

 

"עד לאמצע שנות ה-50 של המאה הקודמת, אפילו אנשי מדע ורפואה חשבו שאוננות מזיקה ומביאה למחלות, אבל מחקרים שנעשו מאז סתרו את כל המיתוסים וההנחות המוטעות. היום יש הרבה לגיטימציה לאוננות ופסיכולוגים ורופאים מונחים לדבר על זה עם מתבגרים, כדי למנוע חוויות של אשמה ופחד בעתיד. כבר יודעים שאוננות לא מזיקה לגוף, כל עוד היא נשלטת ולא פוגעת באורח החיים של האדם עצמו ושל הקרובים אליו".

 

אוננות מפחיתה סיכוי לאירוע לבבי

 

בגיל מבוגר כדאי למתן את האוננות כדי לא לפגוע ביחסי המין. צילום: shutterstock

 

גם – ואולי בעיקר – בגיל השלישי, אפשר להגיד שהאוננות טובה לבריאות. "אורגזמה אצל גברים מפחיתה סיכוי לאירוע לב ושבץ מוחי, כי היא מעודדת זרימת דם והיא טובה גם נגד בעיות בבלוטת הערמונית", מסביר מיליצ'ר. "אצל נשים, מעבר לתרומה לבריאות הלב, יש עם האורגזמה שחרור של הורמון האסטרוגן, שמשפר את בריאות העור ומקל על אלרגיות וכאבי ראש. גם לגברים וגם לנשים, אורגזמה מביאה לרגיעה ולהפחתה של דכדוך ולחץ נפשי".

 

- מתי זה מוגזם?

"כשהאוננות היא כפייתית. במקרה כזה, הדבר עלול להעיד על קשיים אישיים כמו חרדות, קושי באינטימיות ועוד, ולאו דווקא על חיפוש הנאה ועינוג עצמי. בגדול, אוננות היא בריאה, אם היא לא כרוכה בפגיעה בעצמך או באחרים".

 

בגיל השלישי, מחדד מיליצ'ר, יש היבטים נוספים שצריך לשים אליהם לב. לגברים מבוגרים מוטב למתן את האוננות, כדי לא לפגוע באיכות הזקפה במהלך יחסי המין הזוגיים. "עם השנים, איבר המין זקוק לפרקי זמן ארוכים יותר בין זקפה אחת לשנייה, אז אם אני מאונן בצהריים ונכנס למיטה עם אשתי בלילה, יתכן שהאיבר לא יתפקד", הוא מסביר.

 

- גבר שסובל מבעיית זקפה יכול לאונן?

"בגיל מבוגר אפשר להגיע לאורגזמה גם בלי זקפה מלאה. מלבד זאת, אפשר היום להיעזר בכדורים כמו ויאגרה, משאבות פין, הזרקות וכד', כדי להגיע לזקפה ואחר כך לאורגזמה בכל גיל".

 

 

 

אין גבר שישתווה לוויברטור - אבל ויברטורים לא מכינים קפה אחרי. צילום: Shutterstock

 

 

- גם נשים צריכות להגביל את עצמן, כדי להגיע למיטה בכושר?

"אצל נשים זה שונה. אישה, גם בגיל מבוגר, יכולה להגיע לכמה אורגזמות ביום. אבל שוב, זה תלוי גם במצב הפיזי, ההורמונאלי, בנטילת תרופות וכמובן בחשק ובצורך במין, שמשתנה מאדם לאדם".

 

האסטרוגן והפרוגסטרון, ההורמונים הנשיים, פוחתים בגיל המעבר ואחריו. התופעות הנלוות, כמו עייפות, עצבנות, מתח ודיכאון, פוגעות בעקיפין גם בחשק המיני. אבל עדיין, נשים יכולות להגיע לאורגזמה גם בתקופה הזאת. "אחרי גיל 65 יש אמנם ירידה בתגובות הגופניות, אבל נשים עדיין יכולות ליהנות מיחסי מין, מאוננות ומאורגזמה. יש נשים שמפסיקות בגיל מסוים את הפעילות המינית, בגלל מצב נפשי או אישי כמו אלמנות. חלקן לא מקיימות יחסי מין בכלל ומוותרות אפילו על ההנאה שבאוננות".

 

- וזה לא מומלץ.

"מחקרים שעוסקים בתפקוד המיני של נשים בגיל המעבר, מראים שנשים שממשיכות לקיים יחסי מין או מאוננות באופן סדיר, סובלות פחות מהשינויים הגופניים של הגיל. כמו בכל תרגול, גם כאן. היכולת ליהנות ממין ולהמשיך להגיע לאורגזמות, נשמרת בזכות תרגול חיי מין, שמתחזק את גמישות הנרתיק, את הסיכוך שלו ואת זרימת הדם לנרתיק ולדגדגן".

 

- אתה ממליץ על שימוש בוויברטורים ובצעצועי מין?

"כמו שאמרתי, כל עוד אין פגיעה הכול לגיטימי ואפשר להיעזר בוויברטורים ובצעצועי מין, כל אחת ומה שנכון לה. מבחינת התפקוד, ויברטור מנצח כל גבר. חבל שהוא לא עושה קפה אחר כך. לנשים מבוגרות יש יתרון בוויברטור, כי הן זקוקות למגע ישיר וחזק יותר כדי להגיע לאורגזמה. בשביל ההשראה, אפשר כמובן להיעזר בסרטים, בתמונות או בפנטזיות. כל אחד וטעמו".  

 

 

 [#middleBanner] 

מה פתאום לאונן? אני סבתא!

מיניות אחרי גיל 50 - זה אפשרי

אורגזמה בריאה: מיניות בגיל השלישי

גברים בני 50 פלוס? אל תוותרו על סקס

"גבר בלי זקפה הוא גבר מתוסכל"

 

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 20/07/16
אוּ הוּ הוּ  פצצת אטום באמצע היום... אם כמה תמונות עירום מצונזרות היטב היטב שבקושי רואים שם קצה ישבן - גרמו למבוכה רבתית ל'''מוטקה'' הצנוע והשמרן, אז בא מישהו וביד לא סטרילית ...
אוּ הוּ הוּ  פצצת אטום באמצע היום... אם כמה תמונות עירום מצונזרות היטב היטב שבקושי רואים שם קצה ישבן - גרמו למבוכה רבתית ל'''מוטקה'' הצנוע והשמרן, אז בא מישהו וביד לא סטרילית ואפילו ללא כפפה, נגע בקודש הקודשים - באינטימיות הצרופה

הנמצאת בשיפולי הבטן והעז לרמוס את הטאבו והעמימות של דברים שעושים בחשיכה מוחלטת תחת השמיכות או במקלחת כשהדלת נעולה היטב - תחליף מפוקפק של "אין ברירה" לדבר האמיתי...או שזו בכלל פירסומת סמויה לויאגרה...

לזה יקרא חינוך מיני לגיל השלישי או  ...It's now or never...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

שרה התאהבה בסקס בגיל... 80!

שרה, בת 80, גרושה, אם לשלושה וסבתא לשבעה, הגיעה אלי כדי להתיעץ בקשר להתלבטות לגבי מתח בין החבר החדש שלה...

לקריאת הכתבה
סקס בפרק ב': האם אפשר להגיע לאורגזמה?

א. בת 55, גרושה, התקשרה כדי לקבוע פגישה ואמרה לי: "אף פעם לא גמרתי. אני בקשר חדש ומפחדת לקלקל אותו".

א....

לקריאת הכתבה
"אני לא מצליח להגיע לזקפה!"

לפני כמה חודשים התקשר אלי ד' (השם המלא שמור במערכת) בבהלה. "באיזה גיל זה נגמר? אני לא מצליח שיעמוד לי!". הוא בן...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה