חזרה לניו אייג'

תיקון שבועות: לחשב מסלול מחדש

אף פעם לא מאוחר מדי לעשות שינוי בחיים – בין אם בקריירה או במערכות יחסים. מומחית בהתפתחות אישית, שבעצמה שינתה מסלול חיים לקראת גיל 50, מסבירה איך לעשות את זה נכון
מאת קרן אוחיון 05/06/19
תיקון שבועות: לחשב מסלול מחדש
בכל גיל ניתן לבצע שינוי, בכל תחום בחיים. צילום: Shutterstock

 

 

 

תיקון שבועות הוא המנהג המרכזי אצל יהודיים דתיים בחג השבועות. מדובר במנהג עתיק שבמסגרתו לומדים תורה בלילה, לפני מתן תורה, ובכך מתקנים את כל החטאים של בני ישראל. לקחנו את המנהג הזה ובעזרת שרית בירן, יועצת תקשורת המשלבת עקרונות רציונליים עם שדה התודעה האישית, ניסינו להפוך אותו למנהג שמתאים לימינו אנו, ומותאם לתחומים שמעסיקים אותנו ובראשם: זוגיות ומערכות יחסים, עבודה וקריירה. ביחד עם בירן ניסינו לבדוק האם אפשרי לעשות תיקון בחיינו בכל גיל? במה הדבר תלוי ואיך יוצאים לדרך חדשה - ומתקנים?

 

"ביום שנולדנו הבאנו איתנו משהו חבוי לעולם הזה, משהו שהוטמע בנשמתנו קודם להיוולדנו", אומרת בירן. "עם הזמן התפתחנו, הפכנו לאינדיבידואל, כשאנו משתדלים כל העת לזהות את ה'אני' שלנו. ב'אני' הכוונה לאריזה הפיזית שהיא גופנו, הנראות החיצונית שלנו וגם הרצונות והתאוות הגשמיים - קריירה, מוניטין, רכוש ופרנסה. מושגים מוכרים ופופולריים, שרבים מאמצים כמכלול חיים שלם". במהלך השנים, לדבריה, מה שנספג בתודעה של כל אחד מאיתנו הוא כל מה שהממסד, מערכות החינוך, הצבא, ההורים וכלי התקשורת שטפו לנו את המוח, כשהם עושים כל שביכולתם לנהל לנו את החיים.

 

"תוצאות הבחירות שלנו קשורות באופן ישיר לדרך שבה תוכנתנו עם השנים", מסבירה בירן. "אמונות על גבי אמונות, שורשיות, דתיות ומסורתיות יחד עם נורמות ודפוסי חשיבה. פעמים רבות אנחנו מגיעים לגיל מבוגר עם ההבנה שהושפענו מכל אלה, אבל אנחנו לא מרוצים ורוצים לתקן".

 

 

אל תתנו לגיל להוות חסם לשינוי

 

 

 לגיל אין משמעות למידת האושר וההצלחה שלנו. צילום: Shutterstock

 

 

האם כל אחד יכול לעשות תיקון בחייו, גם בגיל מבוגר?

"החסם העיקרי הוא הערך שאנו נותנים לזמן: 'אין לי זמן', 'נגמר לי הזמן', 'הזמן רץ'. מבחינה מטאפורית אנו מייחסים לזמן יכולת של חסימה וגבול, וכך נותנים לו 'משקל' וגבול בחיינו. ככל שנבטל את ההשפעה של משקל הזמן, כך נוכל להתקדם ולנוע קדימה. הוא לא יהווה חסימה. לגיל אין באמת משמעות על מידת האושר וההצלחה שלנו".

 

קריירה שנייה, שלישית וגם רביעית הן דוגמה מצוינת לדבריה ל"סיבוב פרסה" בחיים. הרי אין דבר שמגשים את הפוטנציאל האישי שלנו יותר מאשר לעסוק בעבודה שאנו אוהבים ונהנים ממנה. "זה משליך על כל החיים ומתבטא גם בבריאות", אומרת בירן.​ "אלו שנאלצו ללמוד ולעבוד בתחומים שאינם מתאימים להם או שנבחרו עבורם על ידי הוריהם, מלחץ או מתוך שכנוע עצמי, חיים שנים בחוסר הרמוניה פנימית ומרירות המחלחלת לתוך כל שבילי חייהם. חוסר הגשמה עצמית משפיע על הזוגיות ועל התפקוד שלנו כהורים וכמחנכים. עם השנים אנו הופכים ליותר שיפוטיים כלפי הסביבה, מחפשים ומוצאים סיבות לוויכוחים ועל ידי כך מרחיקים מאיתנו אנשים אהובים". 

 

לכאן נכנס אלמנט התיקון - סיבוב הפרסה, השינוי המיוחל. "ההחלטה לבצע שינוי בשלב מתקדם אפשרית בכל גיל", אומרת בירן. "בקריירה, בזוגיות ואף בשיפור יחסינו עם הילדים או הנכדים. מהלך כזה יכול לחולל פלאים ולשמש חוויה של תיקון לכל אחד. זה המקום לגייס לטובתנו את הדבר החבוי שכל אחד מאיתנו נולד איתו ושמעצב את האישיות והעוצמה שלנו. אם רק נאפשר לעצמנו, לאותו 'אני' מוכר שממנו כבר התעייפנו ונחלשנו, להתחבר ולהתיידד עם הצד החדש ולחיות איתו בזוגיות מושלמת, נצליח לעשות תיקון בחיינו".

 

 

התחברו מחדש ל"אני" שלכם

 

 

 זה לא חייב להיות בעזרת מדיטציה, אבל חשוב להקשיב לקול הפנימי ולהתחבר אליו. צילום: Shutterstock

 

 

האם התיקון יכול להתבצע בכל תחומי החיים? במה זה תלוי?

"זה תלוי בדיאלוג שלנו עם עצמנו וביכולת להקשיב לקול חדש בתוכנו. זו שיחה של לב אל לב עם עצמי ובחירה כנה והתכוונות למיזוג. פיוס שאני מקיים בתוכי במישור הרגשי, דרך התבוננות חדשה ותקשורת פנימית. במקרה של קריירה אפילו לא צריך לבחור בין שני תחומי עניין, אפשר פשוט לשלב ביניהם".

 

איך מתחילים לעשות תיקון?

"מתחילים בחשבון נפש ובירור: מה טוב בשבילי? מה לא טוב? מה רע? להבין שמכאן עושים שינוי. מפסיקים להיאחז במה שמיותר ומסכימים בכל מאודנו להתמקד במה שגורם לנו אושר וטוב. ההחלטה להפסיק לחיות בלופ של ספק, בלבול וחוסר היא צעד ראשון לשינוי, ומכאן עלינו לחשוב באופן תוצאתי ולא להעצים חרדות של תהליכי שינוי. החיים מוכיחים שוב ושוב שדברים טובים קורים למי שמאפשר להם להגיע. כשאתה מפסיק לקטר ומתחיל להסתכל על מציאות חדשה שטובה לך יותר, ההזדמנויות מתחילות להופיע. כשנהנים ויודעים להודות על מה שיש, מתנות רבות ממשיכות להגיע".

 

בירן ממליצה לקחת פסק זמן, לצאת לחופשה קצרה עם מרחב לחשיבה ולהיעזר בגוגל ובפייסבוק - ואל תשכחו גם את הקהילות והקבוצות החברתיות של מוטק'ה - כדי למצוא קבוצות ונושאים של תחומי עניין חדשים. אפשר לכתוב על נייר באופן אינטואיטיבי הגיגים ורעיונות, ולהשתמש במנטרות מחזקות. "למנטרות יש כוח ריפוי עצום, הן כמו תיכנות מחדש של התודעה שלנו", אומרת בירן.

 

מי שיודע להתבונן בעצמו, שקילף, ניקה והסיר פלונטרים וחסימות, חווה לדבריה הצלחה והישגים. "כל מי שמגיע לאיזון ולהרמוניה עם עצמו פנימה זוכה לחיות חיים שלמים, ושפע הוא מנת חלקו. לא רק מבחינה כלכלית - גם ליבו מואר. זו מתנה מדהימה אם רק נאפשר לעצמנו לקבל אותה".

 

 

סטודנטים בני 70 שמחפשים קריירה חדשה

 

 גם בגיל מבוגר אפשר לחזור לספסל הלימודים וללמוד משהו חדש, לקריירה שנייה או בשביל ההתפתחות האישית. צילום: Shutterstock

 

 

בירן יודעת על מה היא מדברת. היא עצמה מנהלת משרד ליחסי ציבור ומייצגת שנים ארוכות אמנים מובילים. בשלב מסוים שינתה את הדרך. "התנהלתי מול כלי תקשורת בתעשייה יהירה וכוחנית. ספגתי והכלתי עד הקצה סיטואציות מאתגרות ובשלב מסוים חוויתי משבר אמון עם עצמי ועם התעשייה שבה אני עובדת", היא משתפת. "כשכבר חשתי אבודה וחסרת אונים, אותו חלק חבוי בי השתחרר והתיר עצמו מכבליו, יצא ממחבואו והאציל עלי מאורו וחוכמתו".

 

ואיך עשית את התיקון הפרטי שלך?

"בשנים האחרונות אני מקדישה את עצמי לטיפול וריפוי של ה'אני' - זה התחיל עם אמנים ויוצרים ומשם התרחב, וכיום אני מדריכה גם אנשי עסקים ונשות קריירה שנמצאים בצומת דרכים. בתחילה השתמשתי בכלים של נומרולוגיה, פיתוח אינטואיציה והילינג – אחרי שמנטורים ומדריכים מופלאים עזרו לי לחדד את יכולותיי. למרות השינוי המהותי שעברתי לא הסתפקתי בכך, והחלטתי לחקור עוד יותר את עצמי".

 

כך, כשהיא בת 49, נרשמה בירן ללימודים אקדמיים. "היעד שהצבתי לעצמי היה לסיים תוך שלוש שנים B.A במה שהכי מעניין אותי: לימודי מיסטיקה ורוחניות, אך הפעם ממקום של מחקר מקיף על דתות, אלוהות ובריאה, תורת הסוד, קבלה ופילוסופיה. זו מתנה שלא ניתן למדוד אותה. התמסרתי ללימודים. החצי הראשון של השבוע שלי מוקדש להשכלה והחצי השני לעבודה. למרות שנשארה לי עוד שנת לימוד אחת, הובלתי את עצמי לגילויים מהפכניים על חיי ועל היקום כולו".

 

בירן גילתה בשנים האחרונות שהיא לא לבד. את חוויית התיקון מבקשים רבים להשיג ומדובר ברצון שחוצה גילים: "לצידי על ספסל הלימודים סטודנטיות וסטודנטים רבים בני 30 ועד כמעט 70. הממוצע הוא מעל 50".

 

 

"כמו שאנו דואגים לגוף פיזית, כך צריך להזין אותו רוחנית"

[#middleBanner] 

קריירה שנייה? שלישית? צבירת ידע? שינוי תפיסה? כל האפשרויות נכונות. "אני בטרנספורמציה", מעידה על עצמה בירן. "כמו שאנו רוחצים את הגוף שלנו ודואגים לו ככלי מכיל, כך גם צריך להזין את חלקיו הרוחניים, את הנשמה ואת הנפש. כשאנו מזינים את כל החלקים יחד, החיים הופכים לכדור פורח, צבעוני ומעורר שמעיף אותנו גבוה לשמיים, לפסגות שלא האמנו בעבר שניתן להגיע אליהן בכלל".

 

באילו תחומים אנשים בעיקר מבקשים לעשות תיקון?

"אנשים מחפשים משמעות. שינוי קריירה הוא דבר שכיח בעשורים האחרונים וכך גם תוחלת החיים שלנו. לנשים וגברים בגיל 50 שצברו ניסיון ומלאים במוטיבציה יש כלים ויכולת לחולל שינוי, אם רק ירצו ויתכוונו לכך".

 

דוגמאות לשינויי קריירה בגיל מבוגר יש לא מעט, כמובן. יש מי שבגיל מבוגר התפנה להגשים חלום ילדות ישן, ויש מי שבגיל 50 פלוס רק גילה מה הוא החלום הזה. "קריירה היא לא רק פרנסה וקיום אלא גם צורך אישי ורצון להגשים חלום, אפשר גם לשלב בין שני הדברים: להמשיך בתפקיד מתגמל ולהוסיף לימודים או פעילות יצירתית. כל האפשרויות פתוחות ומזומנות למי שמחליט לעשות את התיקון בחייו", מסכמת בירן.

 

 

לני רביץ: להיות אדם שמח זו בחירה

עוד על להיות מאושרים בדרכים פשוטות

אל תכעסו: המדריך להתמודדות עם כעס

תחשבו חיובי: טריק פשוט שישנה לכם את היום

תשטפו כלים, תהיו שמחים יותר

מחקרים מאשרים: החוש השישי קיים אצל כולנו

 

2  תגובות  אהבו


התמונה של תגונה
מורמור 11/06/19
תודה. מרתק! אמתין לחג שבועות הבא כדי לממש את זה גם...
התמונה של תגונה
מרינהלוי 16/01/20
מפת הכוכבים הורוסקופ יומי - https://astrologyandmysticsonphone.com/ שלך כנס לאתר
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בניו אייג'

השנה נקבל החלטות חדשות – וגם ניישם אותן
  בכל שנה זה קורה לנו מחדש: אנחנו מחליטים שהשנה נעשה דברים אחרת, שהשנה נשיג הישגים בתחומים שונים, נתחיל...
לקריאת הכתבה
שלח לי שקט: איך להשיג רוגע בחיים
  פעם בשנה בישראל יש שקט אמיתי, מוחלט וחד משמעי - ביום כיפור. אבל מה קורה בשאר 364 הימים, בעידן של מסכים ורעש,...
לקריאת הכתבה
תיקון שבועות: לחשב מסלול מחדש
תיקון שבועות הוא המנהג המרכזי אצל יהודיים דתיים בחג השבועות. מדובר במנהג עתיק שבמסגרתו לומדים תורה...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה