חזרה ליחסים

תרגיל עוקץ: איך להיזהר ממתחזים?

העידן הטכנולוגי הוא כר פורה למתחזים מכל הסוגים. רפ"ק יניב עזאני מיחידת הסייבר של המשטרה עם טיפים חשובים לזיהוי מתחזים ונוכלים כבר בשלב הראשוני
מאת הדס בשן 25/02/19
תרגיל עוקץ: איך להיזהר ממתחזים?
הרשת היא קרקע פוריה למתחזים ולנוכלים. צילום: Shutterstock

 

 

אחת התוכניות המדוברות ביותר בפריים טיים בעת האחרונה היא "המתחזים" בהגשת חיים אתגר (ערוץ 12), המספקת תיעוד מדוקדק - ומפחיד לעיתים - של שלל נוכלות ונוכלים המסתובבים בינינו, והאופן שבו הם מסוגלים  להשתלט על חיי הזולת מתוך מקלדת ומסך. אין ספק שהתקופה הטכנולוגית היא כר פורה למתחזים שכאלה, ולא משנה מה הם רוצים - כסף, סקס, תלות רגשית או סתם לשקר לגבי זהותם - הם פועלים בהצלחה בחסות אפליקציות להיכרויות או רשתות חברתיות.

 

התוכניות האחרונות הראו לנו כי כל אחד יכול ליפול, בין אם זה העיתונאי שרון גל שלדבריו נפל קורבן  למתחזה ששיקרה לגבי זהותה, או הזמרת אילנה אביטל, שניהלה מערכת יחסים שלמה עם אדם שטען כי הוא בעל מלון, מה שהתברר כבדיה מוחלטת - וחי על חשבונן של נשים רבות לפניה. לעבירות מסוג זה יכולה להיות מלווה תחושת בושה קשה של הקורבן, אבל רק אם מתגברים על מחסום הבושה אפשר למנוע את הישנותן.

 

רפ"ק יניב עזאני, סגן מפקד יחידת הסייבר הארצית להב 433, מספר כי עבודת היחידה בנושא מתחזים ברשת לעולם לא נגמרת. "יש מתחזים רבים שנמצאים באיזור הרומנטי והמיני. אנחנו רואים את זה מול קטינים וילדים שזו אוכלוסיה תמימה אבל גם אצל אוכלוסיות מבוגרות יותר", הוא אומר. "יש אנשים לא טובים בכל מקום, באיזור הזה יש הרבה נוכלים שמנצלים את התמימות של הקורבנות שלהם לשתי מטרות עיקריות - כסף והנאות מיניות. זה יכול להיות קשר ללא מחויבות בלי לומר את האמת על עצמך, או אפילו העברת תמונות אינטימיות בלי להיפגש".

 

 

"ככל שיש יותר תמונות באתרי הכרויות, כך הפרופיל יותר אמין"

 

 "אפילו במקומות כמו אתרי בישולים גבר יכול להתחזות לאדם אחר לגמרי". צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

זה נכון לומר שנשים מעל גיל 50 הן בקבוצת סיכון מיוחדת?

"החושים פחות מחודדים בפרק ב', כי זה דור שפחות שוחה בעולם הטכנולוגי וזה חדש לו. בשונה מהדור הצעיר שנולד לתוך זה, הדור הזה לא תמיד בקיא במשמעויות של שיחת וידאו למשל, שאפשר לעשות לה צילום מסך, או של תמונה אינטימית שנשלחת. בנוסף, הצורך של הדור הזה לסגור את הפרק הבא בחיים גורם להם להרפות את החושים, חצי במודע. להשלות את עצמך ולמהר לתוך מערכת יחסים חדשה, מבלי לדעת הרבה על האדם החדש".

 

עזאני לא מציע ייאוש, אבל הוא בהחלט תומך בחשדנות זהירה לכל אורך הקשר - אפילו כבר בשלב הדיבור הראשוני עם אדם חדש שמעוניין בקשר וירטואלי. "בכל מקום ברשת יש מתחזים, אפילו במקומות כמו אתרי בישולים גבר יכול להתחזות לאדם אחר לגמרי, הוא יכול להתחזות לאישה בת 40 שפתאום מתחילה עם אישה אחרת בצ'אט, וככה הוא יוצר שיח ומפתח אמון. הוא לא יגיע למפגש אבל יבקש שתשלח לה תמונות, או שהוא יציע לה להכיר מישהו, ובעצם ימליץ על עצמו".

 

אז אני צריכה להיבהל מלדבר עם נשים זרות בפורום בישול?

"צריך להיות ערניים ולשים לב מתי זה נהיה מוזר, מתי השיחה מתחילה לשנות כיוון. כששיחה עוברת מתחום עניין משותף לדברים אחרים, צריך לפקוח עין".

 

מה עם אתרי היכרויות? ממה צריך להיזהר שם?

"הרבה אנשים פותחים היום פרופילים מזוייפים, הם רוצים לבגוד בבנות הזוג שלהם ולא מגלים את האמת על עצמם או שהם מסתירים מי הם באמת, כדי לסחוט כסף בהמשך. שימו לב לתמונות - ככל שיש יותר תמונות כך הפרופיל אמין יותר. תמונות ישנות ומטושטשות הן נורת אזהרה, גם תמונות מגורענות. אם מישהו מספר שהוא בגיל מסויים ובתמונה הוא נראה מאוד צעיר לגילו, זה מחשיד".

 

 

"אם כל הפגישות אצלך בבית, יש בעיה"

 

 

 ככל שפגשת יותר אנשים שיאשרו אותו, כך הוא יותר אמין. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

נוכלים שמצליחים להגיע לשלב המפגש עם הקורבן שלהם פועלים בדפוסים די דומים. בתחילת הקשר הם מקסימים, מחזרים, נלהבים למסד מהר את הקשר ומתהדרים בהצלחותיהם. "הם משחקים המון על הצלחה, לא רק על כסף. לספר כמה כסף יש לך זה קצת שקוף אז הם ידגישו את המעמד, התפקיד, ההיסטוריה הצבאית. הם בונים אמון וחום ורכות ובונים את הפנטזיה של כל מה שחיפשת. קילינג יו סופטלי", אומר עזאני.

 

לאילו עוד נורות אזהרה צריך לשים לב?

"אם כל הפגישות הן אצלך בבית והכל מתרכז בך - יש כאן בעיה. אני ממליץ לא לצאת עם גבר בלי לראות איפה הוא גר, ולראות שזה בית אמיתי, שמתאים לאדם בגילו. אם זה מגורים זמניים בדירת חדר, תשאלי את עצמך למה אדם מבוגר חי כך. תעצרי גם לשאול האם פגשת חברים שלו, משפחה? ככל שפגשת יותר אנשים שיאשרו אותו, כך הוא יותר אמין".

 

מה עם לבדוק על הבנאדם בגוגל?

"זה לא אמין. הנוכלים יודעים לשתול דברים ברשת על עצמם, ולכן את צריכה לסמוך על עצמך ולא רק על גוגל. אנשים יכולים אפילו להציג את עצמם בשם שהוא לא שלהם, והם לא טורחים לזייף מסמכים כי נשים לא טורחות לעשות את הדבר הכי בסיסי, שהוא לבקש לראות תעודת זהות או רישיון נהיגה. אל תתביישו, זה לגיטימי לגמרי לבקש".

 

 

"לתת מחשב אישי וטלפון למישהו זה כמו לתת לו את הארנק"

 

 

הסלולרי והמחשב שלכם הם שער להרבה פרטים אישיים. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

אם כל אלה הן נורות אזהרה, הרי שתמרור ענק מגיע עם בקשות לכסף. גבר ששוכח את הארנק בכל יציאה, שמבקש סכומי כסף לפתע, שמספר על השקעה כדאי וכיו"ב עלול להיות נוכל שכבר נמצא עמוק בשלב המימוש. אבל יש עוד סימנים. "יש נשים שדיווחו על דברים שנעלמו להן מהבית", אומר עזאני. "שמעתי על מישהי, מאוד משכילה ונורמטיבית שהתחילה לצאת עם מישהו, והוא ביקש להשתמש במחשב שלה בשביל להיכנס לאימייל שלו. אבל מתברר שהוא נכנס לאימייל שלה וניצל נתונים וכרטיסי אשראי כדי לרכוש דברים מהאינטרנט. היום צריך להבין: המחשב האישי והטלפון הם אישיים, לתת אותם למישהו אחר זה כמו לתת את הארנק. זה שער להרבה פרטים אישיים, שאפשר דרכם לאשר בסמסים אימות למערכות ולהוציא הרבה כסף".

 

מתי יחידת הסייבר נכנסת לתמונה?

"אנחנו נכנסים לתמונה כשהצלחנו לזהות תופעה רשתית נפוצה, מקרים שמגיעים להונאה, אבל אנחנו מטפלים בהם כי יש שם מורכבות טכנולוגית. אנחנו גם פועלים המון למניעה, מעבירים הרצאות גם לילדים וגם להורים על הסכנות ברשת לגיל הצעיר ואולי מפספסים את הגיל המבוגר, שאנחנו צריכים לעורר אצלו מודעות כבר בשלב המניעה. אז הנה הזדמנות להזכיר - אל תהיו שאננים. ערנות ומניעה יכולות למנוע את רוב הפשעים האלה".

 

רוצים עוד טיפים? לחצו כאן לשידור של מוטק'ה לגבי הנחיות ועצות לגלישה בטוחה ברשת, עם רפ"ק אלעד בליבאום מיחידת הסייבר במשטרת ישראל.


 

איך מזהים שקרנים? סודות של מומחים

לא רק בפורים: הגבר במסכה

אין כל שקר למציאות

הכרויות באינטרנט בגיל השלישי: הדרך להצלחה

שינויים בהרגלי הגלישה של בני 50 פלוס

 

0  תגובות  אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד ביחסים

"האהבה הזאת שלנו היא נס גדול"
נפתח בגילוי נאות: אני אוהבת את אורלי וילנאי וגיא מרוז. את מרוז הכרתי לפני יותר מ-30 שנה בתיאטרון נווה צדק,...
לקריאת הכתבה
"מי שלא חווה בגידה לא יבין איך זה מרגיש"
למיכאל (שם בדוי, הפרטים שמורים במערכת), בן 50 פלוס מבאר שבע, לא הייתה סיבה לחשוד באשתו בבגידה עד שחבר משותף...
לקריאת הכתבה
הגיל והתרגיל: טיפים לחיזור בגיל 50+
  מתי בפעם האחרונה יצאתם לדייט? אם התשובה שלכם היא לפני 10, 20 או 30 שנה – כדאי שתמשיכו לקרוא. יש סיכוי טוב...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה