חזרה לחדשות היום

"אין תחליף לתקשורת טובה"

לפני למעלה מעשור הגה פרופ' מרדכי שני את הרעיון להקים את מוטק'ה: אתר לבני 50 פלוס המחבר ומעצים את בני הגיל השלישי. ראיון מיוחד לכבוד חגיגות יום ההולדת העשירי של מוטק'ה
מאת חני יודל 11/09/16
עם השנים נוצרו חוגים ופעילויות מגבשות וזו המטרה. פרופסור שני. צילום: חולי רז

 

 

כשפרופ' מרדכי שני, מנהל המרכז הרפואי שיבא ומנכ"ל משרד הבריאות לשעבר ראה בחזונו אתר אינטרנט ייעודי לבני 50 פלוס, רבים הטילו ספק. את השאלה "כמה אנשים מבוגרים כבר משתמשים באינטרנט?" שמע פרופ' שני לא מעט, אבל הוא ידע שמדובר בתהליך.

 

השנה חוגג אתר מוטק'ה את יום הולדתו העשירי, והשאלה ההיא נראית תלושה מתמיד: למעלה מ-100 אלף גולשי האתר פעילים במגוון הקהילות הקיימות בו, משתתפים בדיונים ונחשפים לתכנים הרלוונטיים לגילם. החברות במוטק'ה חוצה את גבולות האינטרנט עם טיולים ומפגשים שמתקיימים גם בעולם שמחוץ לרשת, בתחומי עניין שונים.

 

"אני חסיד של עולם האינטרנט", אומר פרופ' שני, חתן פרס ישראל לשנת 2009, בראיון מיוחד למוטק'ה. "תחושתי כבר לפני 15 שנה היתה שבעולם שאנחנו צועדים לקראתו, הדרך היחידה להגיע להמוני אנשים היא באמצעות הרשת. בעולם הרפואה יש מונח, שבעברית פירושו 'העצמת חולים' – ההבנה שגם לחולה יש אחריות לבריאותו, והדרך שלנו לעודד זאת היא להעצים אותו. תחושתי היתה שבעולם שהולך להזדקנות, עם עליית תוחלת החיים והפיתוחים הטכנולוגיים – ואנחנו בארץ נמצאים בתהליך הזדקנות שכזה – כדאי להתמסר לבני הגיל השלישי ולקבץ אותם יחד".

 

 

ואם תהיתם איך קיבל האתר את שמו, פרופ' שני מספר כי הכל התחיל ברצון להעניק לאתר שם צברי. "משרד יחסי הציבור שליווה אותנו באותה תקופה חשב שיהיה נכון להשתמש בכינוי של השם שלי לאתר. אני לא כל כך אהבתי את זה אבל חשבתי שאם זה יעזור לאתר, אז יופי".

 

בואו לחגוג איתנו באירוע העשור של מוטק'ה

 

גאה בילד שיצרנו

 

"רצינו לאפשר תקשורת לבני הגיל השלישי". פרופ' שני

 

 

פרופ' שני מאמין כי הדבר החשוב ביותר לאדם, בכל גיל ובפרט בגיל השלישי, הוא התקשורת. "בגיל זקנה אנשים מפתחים יותר חרדות ונכנסים יותר לדיכאון, ואין תחליף לתקשורת טובה", הוא מסביר. "הרעיון בהקמת אתר מוטק'ה היה לאפשר את התקשורת הזו לבני הגיל השלישי, בהבנה שאין 'זבנג וגמרנו' - מדובר בתהליך הדרגתי. הצוות הראשוני במוטק'ה היה קבוצה קטנה של 3-4 אנשים וקפצנו למים יחד. היו עליות וירידות עם השנים, אבל הצלחנו לעבור את תקופת הילדות, ועכשיו הילד בן 10".

 

אתה גאה בו?

"כן, אני גאה בו. עם השנים רואים יותר מתעניינים באתר ונוצרו חוגים ופעילויות מגבשות וזו המטרה. לתחושתי אנחנו בכיוון הנכון, אבל אני תמיד שואף ליותר".

 

אתר מוטק'ה פועל ללא מטרות רווח, ומרבית מימונו נשען על תרומות. "ידידיי סומכים על שיקול דעתי ולכן תרמו, אך אין ספק שהדבר לא יכול להמשיך כך שנים רבות", אומר פרופ' שני.

 

 

אני מאמין בחיים

 

אנחנו מכינים בני אדם ליום שאחרי. פרופ' שני

 

 

בני ה-50 פלוס שגלשו באתר בתחילת דרכו בגרו גם הם, והיום משתייכים לחתך הגילאים שמכונה הגיל השלישי. "יש סיבה לכך שהאתר מכוון לגילאי 50 ומעלה", מסביר פרופ' שני. "כל אדם צריך לחשוב על המחר. המטרה שלנו היא להכין בני אדם ליום שאחרי, לחיים שאחרי היציאה לפנסיה, כדי שהדבר לא יבוא בפתאומיות. אני לא מאמין בחיים, אני מאמין בחיים טובים. דרך קהילה שמעניקה לאנשים גם את התכנים הרלוונטיים, גם את הקהילות וגם את המפגשים והחברויות, בסופו של דבר נוצרת אינטראקציה בין אנשים, שתורמת לאיכות החיים".

 

 

במקביל, מזכיר פרופ' שני, קיימת "כמוני" – רשת חברתית גדולה בנושא בריאות, המספקת קהילה תומכת של חברים המתמודדים עם מצבים רפואיים שונים, ומעניקה אפיק תקשורת נוסף וחשוב לבני 50 פלוס. כחלק מהעניין, עם השנים קמו גם מתחרים לאתר מוטק'ה – אתרים שמכוונים גם הם לבני 50 ומעלה. "אני שמח שקמו מתחרים, כשמישהו מתחרה בך זה סימן שאתה מצליח", אומר פרופ' שני. "אני תמיד רואה 10-20 שנה קדימה. במקרה של מוטק'ה הצליח לי".

 

הקהילה מעניקה לאנשים את התכנים הרלוונטיים. צילום: ערבה גרזון רז

 

 

ואיך אתה רואה את עתיד הרפואה בעוד עשור או שניים?

 

"אחת השאלות שמאד מעסיקות אותי היא מה יהיה עתיד הרפואה ומי יהיה הרופא, עם חדירת הבינה המלאכותית והננו-טכנולוגיה. אני מאמין שבעוד 20 שנה הרופא יהיה גורם משיק בין החולה למכונה – המכונה החכמה תדע הרבה יותר מאיתנו, היא תתן את התשובה הסטנדרטית מותאמת לאדם, אבל המרכיב האנושי לא יהיה שם - לכן תפקיד הרופא יהיה להתאים את הפתרון לחולה. הרבה מקצועות רפואיים ייעלמו".

 

השינוי חיובי בעיניך?

 

"מבחינתי כן. זה יחזיר את המימד האנושי לרפואה. בגלל הטכנולוגיה התרחקנו מהמימד האנושי, והשינויים יחייבו את הצוותים הרפואיים לחזור ולהתאים את עצמם ואת הפתרון לאדם הספציפי, וזה דבר חיובי מאד. זה יהיה עולם שונה לגמרי - נוכל להתמודד עם הרבה יותר מחלות, נבין הרבה יותר טוב את המוח ונשתמש בשיטות ננו-טכנולוגיות. בעולם כזה תוחלת החיים רק תגדל, לכן איכות החיים היא המרכיב החשוב ביותר, וזו היתה המטרה גם במוטק'ה: לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי".

 

אירוע חגיגות עשור למוטק'ה יתקיים ב-16 בספטמבר (שישי) החל משעה 10:00 בתיאטרון הקאמרי בתל אביב. הזמינו כרטיסים!

 [#middleBanner] 

 

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
עמליה שרש 11/09/16
בימים אלה של ״׳טוהר אתני״׳ אולי ראוי להותיר את שאריות ״׳המכבסות״׳ הלשונית מאחור לאתר אין זכות קיום אילמלא הינו מיסחרי ומרכולתי מראש למה להסתיר וללכת.. סחור- סחור..סחורה עוברת לסוחר כיום אין...
בימים אלה של ״׳טוהר אתני״׳ אולי ראוי להותיר את שאריות ״׳המכבסות״׳ הלשונית מאחור לאתר אין זכות קיום אילמלא הינו מיסחרי ומרכולתי מראש למה להסתיר וללכת.. סחור- סחור..סחורה עוברת לסוחר כיום אין מקום להיתבייש בכך
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בחדשות היום

ל"ג בעומר: 5 טרנדים שהגיע הזמן לשרוף
השנה, במקום להכניס אל המדורה את דמותו של היטלר או מנהיגים שנואים אחרי, מה דעתכם להכניס אליה כמה דברים...
לקריאת הכתבה
רק בישראל: 10 דברים שתמצאו רק בארץ
"מה ישראלי בעיניכם?" - השאלה הזו, שהגה יאיר לפיד בתכנית האירוח הנושנה שלו לפני שנכנס לפוליטיקה, היא בעצמה...
לקריאת הכתבה
בחרו בחיים: מקהלת השכול שלא מפסיקה לשיר
ב-2018 הייתה אמורה להופיע בטקס הדלקת המשואות מקהלת "אור למשפחות", הכוללת כ- 50 הורים שכולים. משמעות המעמד...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה