חזרה לדיור מוגן

"בונים על הראש שלנו, בניגוד להיתר"

דיירים בני 80 בבית דיור מוגן מצאו את עצמם במאבק נגד ההנהלה שבונה 2 קומות בבניין, בניגוד להסכם עם הדיירים
מאת עדי כץ 14/05/18
אחדים מהדיירים בבית הדיור המוגן אשר נאבקים על העוול שנעשה להם לדבריהם

 

 

 

 

 

 

טרטור של מקדחות, שברי קירות וענני אבק, לגמרי לא היו בתוכניות של חוה ויעקב תירוש, כשרכשו במיטב כספם דירה בבית הדיור המוגן "עד 120" ברמת החייל. בני הזוג, היא בת 76, הוא בן 83, חלמו על שקט ושלווה באחרית ימיהם, אלא שחמש שנים לאחר כניסתם לבית, נודע להם ולעשרות הדיירים האחרים ששלווה לא תהיה להם, לפחות לא בשנתיים הקרובות. ההנהלה, כך התברר, מתכוונת להוסיף שתי קומות נוספות לבניין בן שבע הקומות, ממש מעל לראשיהם.

 

למרות שהגיל הממוצע של דיירי הבית עומד על 80 פלוס ולמרות שחלקם ניצולי שואה ולא כולם בריאים, הם החליטו לצאת למאבק, נגד הפיכת ביתם לאתר בנייה למשך חודשים ארוכים. "זה עוול משווע", אומרת חוה תירוש, אחת מנציגות הדיירים, "אנחנו קהל שבוי. רוצים לעשות פה קופה על גבם של אנשים מבוגרים וחולים, שאין להם עוד הרבה שנים לחיות".

 

בני הזוג תירוש היו מראשוני הדיירים בבית, אליו נכנסו באוקטובר 2010. "החלטנו לעבור לדיור מוגן בעיקר בגלל הביטחון האישי", משחזרת חוה. "חיפשנו חברה בגיל שלנו, רצינו לרדת מהראש של הילדים. כאן יש לך מרפאה 24 שעות ביממה, לא יפרצו לך לבית, יש המון תעסוקה. אני עדיין חושבת שדיור מוגן הוא פתרון נכון".

 

 

קומה תשיעית כרעם ביום בהיר

 

  אחדים מדיירי בית הדיור המוגן באולם ההרצאות בבית

 

בית הדיור המוגן המדובר, השייך לרשת "עד 120" מקבוצת "הפניקס", מציע למי שידו משגת, דירה נוחה בתוך מבנה מרווח ומפואר המצויד בחדר כושר, בריכה, ספרייה ושלל פעילויות, בסביבה של בתי קפה ומסעדות וסמיכות למרכזי קניות ולפארק ירוק. 

 

דיירי הבית נהנו מכל אלה, עד שלפני שלוש שנים קיבלו פנייה מעיריית תל אביב, בה הם מתבקשים להגיש התנגדויות, אם יש כאלה, להיתר שביקשה ההנהלה, לבנות בבניין קומה תשיעית. הידיעה על ההרחבה הצפויה, נפלה על הדיירים כרעם ביום בהיר. באותה הזדמנות התברר להם, שבקשה לבנות קומה שמינית בבניין הוגשה עוד בשנת 2008 ואושרה מאחורי גבם ב-2012, עם שינוי תוכנית המתאר של שכונת רמת החייל.  

 

מאותו יום, דיירי הבית לא מוצאים מנוח. הם נעזרים ב"עמותת דיירי הדיור המוגן בישראל", הפועלת לעגן בחקיקה איסור על הרחבת בתי דיור מוגן מאוכלסים ומנסים בכל דרך למנוע את רוע הגזרה.

 

פניותיהם לראש עיריית תל אביב ולמנכ"ל הפניקס, לא עלו יפה. "אני אישית דיברתי עם רון חולדאי, ראש העיר תל אביב", מספרת תירוש. "שאלתי, 'איך אתה מרשה שיבנו על ראש של אנשים?', אז הוא ענה, 'את לא רוצה שגם אחרים ייהנו?', אמרתי, 'לא על הראש שלי. תקצה שטחים נוספים לבניית בתי דיור מוגן'. הבנו שיש להם תרנגולת שמטילה ביצי זהב ואנחנו לא מעניינים אותם".

 

  פעילות בבית הדיור המוגן עד 120 רמת החייל, צילום באדיבות הדיירים

 

הדיירים טוענים: הבעלים העלימו מסמך

 

אחד הקלפים שבידי הדיירים הוא מסמך (מצ"ב) אשר מציין בסעיף ההגדרות, שהבית לא יורחב. "המסמך הזה הועלם מוועדת התכנון והבנייה", אומרת תירוש, "אבל הצלחנו לאתר אותו. לא יתכן שכאשר מתגלה התנגדות לבנייה ותוך זמן קצר מודיעים לנו שאנחנו הולכים לחיות בתוך אתר בנייה, מעלימים מפנינו מסמך חשוב כזה.

נכון שיש בגוף החוזה שלנו סעיף שאומר שלא נתנגד לבנייה במקום, אבל היה ברור לנו שמדובר רק על השטחים הציבוריים. לא העלינו בדעתנו שיוסיפו קומות לבניין ויוסיפו דיירים".

 

 
 

 

  המסמך של ועדת התכנון על פיו לא יתווספו קומות בעתיד

 

 

עבודות השיפוץ, שיארכו, כפי שהודיעה ההנהלה לדיירים, כשנתיים, יהיו מן הסתם גיהנום לא קטן. "הבית לא מותאם לעוד אנשים", אומרת תירוש. "יצטרכו לבנות כאן עוד מעליות, להתחבר לחשמל, ביוב, ניקוז, יהיה רעש איום, הפסקות חשמל. יש כאן אנשים עם מחלות ריאה, מחלות לב. זה יגרום להם לנזק בלתי הפיך".

 

ולא רק השיפוץ, גם הוספת דיירים לבית, תפגע לדעתה באיכות חייהם. "אנחנו היום 270 איש. בנוסף, יש כאן 100 מטפלים אישיים, כלומר אוכלוסיה של 370 שחיה פה בפועל ואנחנו לא אנשים שיוצאים בבוקר לעבודה וחוזרים בערב. כל החיים שלנו מתנהלים בבית. דיירים נוספים זה גם מטפלים נוספים והשטחים הציבוריים לא בנויים לזה. הלובי והמסעדה לא יתאימו, יהיו תורים מול המעליות, שגם כך קשה לאנשים עם מקלות והליכונים להסתדר בהן. יש רק מעלית אחת שמתאימה לאלונקה והיא תהיה מושבתת בזמן השיפוץ, זה יכול לסכן חיים ברמה המיידית".

 

המאבק שמנהלים הדיירים נגד ההנהלה בשלוש השנים האחרונות, יצר, כצפוי, אווירה עכורה בבית. "יש כאן מתח בלתי רגיל", מספרת תירוש, "אנחנו מתעסקים במאבק משפטי, במקום ליהנות משנות הגיל השלישי. המנהל שלנו מתבטא אלינו בצורה מאוד לא נעימה, הפכנו להיות האויבים של המערכת. בנוסף, יש מתח בין הדיירים, כי יש כאלה שההנהלה הצליחה להפחיד אותם וזה יוצר באופן טבעי מחלוקות. יש אנשים שהילדים שלהם פוחדים להיאבק. במקום שיהיה לנו את הכיף של הבית, יש כל הזמן עגמת נפש".

 

הדיירים צילמו סרטונים בהתנדבות

 

 

חוה תירוש: "רצינו לנוח ומצאנו את עצמנו נאבקים באווירה עכורה"

 

דיירי בית הדיור המוגן מנסים היום בכל דרך אפשרית, להעלות את המודעות למאבקם. "העלינו סרטונים לפייסבוק שאנשים עשו בהתנדבות", מספרת תירוש, "פנינו לכל חברי הכנסת, אולי חמישה ענו. שלושה היו פה פיזית והבטיחו הרים וגבעות, אבל בכנסת יש חוקים. ארגון בעלי בתי הדיור המוגן לוחץ על חברי הכנסת ושר הרווחה לא מתעניין בזקנים, זה לא מקבל קדימות. למי שעומד מולנו יש משאבים עצומים. אנחנו אספנו תרומות, חלק מהילדים שלנו השקיעו כסף, אבל המשאבים שלנו מוגבלים.

 

"אנחנו פונים למשרד הבריאות, למשרד הרווחה, לרשות המקומית וגם לציבור, כדי לבקש למנוע את המעשה הבלתי אנושי שעומד להיעשות כאן", היא מבקשת לומר. "כדאי לזכור שהיום זה אנחנו ומחר זה ההורים שלכם ואתם".

 

צפו בסרטון שעלה לרשתות החברתיות במטרה לגייס תמיכה למאבק ולגייס חתימות לעצומה נגד השיפוץ

 

מהנהלת "עד 120", הבית בתל אביב נמסר בתגובה: "תוספת הבנייה נועדה לענות על הצורך במתן שירות לאוכלוסיית הגיל השלישי ההולכת וגדלה. תוספת בנייה כגון זו, היא דבר מקובל ושכיח בעולם, לרבות בבתי דיור מוגן. הבנייה תיעשה תוך שמירה מלאה על שלומם, על ביטחונם ועל איכות חייהם של דיירינו ושל כלל באי ביתנו.

 

"בהסכמי ההתקשרות עם דיירי הבית בתל אביב ועוד בטרם כניסתם לבית, ידעו הדיירים וחתמו על הסכמתם לתוספת הקומות הצפויה. בשיחות עם הדיירים הוסבר כי נעשה הכול כדי להמשיך ולספק להם את סביבת המגורים האיכותית והנעימה. 'עד 120' תפעל ככל שיידרש, כדי למזער את אי הנוחות ואת המטרדים העלולים להיגרם בתקופת הבנייה, תוך כדי שיח רצוף ופתוח עם דייריה".

 

החלטה זוגית: לעבור יחד לבית דיור מוגן

לדמיין את עתיד הדיור המוגן

כל מה שרציתם לדעת על דיור מוגן

איך להיערך כלכלית להזדקנות ההורים

איך להקל רגשית את המעבר לדיור מוגן?

 

לחצו כאן לסקירות הדיור המוגן של מוטק'ה

 

הצטרפו לקהילת הדיור המוגן של מוטק'ה

 

 

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בדיור מוגן

שוקלים לעבור לדיור מוגן? כל מה שחשוב לדעת
תחום הדיור המוגן מציע יתרונות רבים לבני הגיל השלישי, בהם מגורים בסביבה מוגנת ומפוקחת עם מענה לצרכים...
לקריאת הכתבה
תופס תאוצה: גן ילדים בתוך דיור מוגן
לחיים של רובנו מגיעים נכדים בשלב מסוים. אם נהוג אצלנו להזדרז עם ילודה, נזכה גם לנינים ואין ספק שהקטנים...
לקריאת הכתבה
רילוקיישן בגיל השלישי
באחרונה נתקלנו בתופעה מעניינת במסגרתה יותר ויותר אנשים בגיל השלישי מחליטים לעזוב את המדינה בה חיו בה...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה