חזרה לניו אייג'

"הצחוק תורם לבריאות ומוציא מדיכאון"

לרגל יום הצחוק הבינלאומי שחל היום (א') תפסנו לשיחה טרנס-אטלנטית את ד"ר קטריה מדאן מהודו, מייסד שיטת היוגה צחוק, שהסביר לנו למה לצחוק מבדיחה זה לא אפקטיבי, ומה משך הזמן שכדאי לצחוק מדי יום כדי לשפר את הבריאות
מאת קרן אוחיון 03/05/20
בעקבות הקורונה עברו לצחוק בזום בקבוצות של עד 500 איש. ד'ר מדאן קטריה, צילום: Vinayak Shastri

 

ד"ר קטריה מדאן היה רופא משפחה בבומביי שבהודו ומייסד מגזין רפואה מקומי בשם "מיי דוקטור" (הרופא שלי). לפני 25 שנה הוא כתב כתבה על התרומה של הצחוק לבריאות האדם, ובה דיווח על מחקרים שנעשו בתחום והוכיחו שהצחוק תורם לבריאות, מוציא מדיכאון, גורם להרגשה טובה ואף מזרז ריפוי מחלות. "הנושא עניין אותי ולכן כינסתי קבוצה של כחמישה אנשים בפארק למטרת צחוק. סיפרנו בדיחות", הוא מספר בשיחה טרנס-אטלנטית ישראל-הודו לרגל יום הצחוק הבינלאומי שחל היום (ראשון). "די מהר גיליתי שגם נגמרות לנו הבדיחות, וגם שצחוק מבדיחה שנמשך 2-3 שניות הוא לא מספיק אפקטיבי. הצחוק צריך להיות הרבה יותר ממושך. ואז החברים התחילו לספר בדיחות גסות על סקס וזה בכלל איבד את המטרה".

ד"ר מדאן המשיך לחקור את הנושא ולבסוף מצא את הפתרון - יוגה צחוק. שיטה שבמסגרתה יש מנחה שמדריך ומוביל קבוצה, ומלמד איך לצחוק ברציפות במשך 10-15 דקות לכל הפחות. עד מהרה הוא הכריז על הקמת "תנועת היוגה צחוק העולמית", שפועלת היום ב-110 מדינות בעולם עם כ-16 אלף מועדונים רשמיים ומאות אלפי אנשים, שמתרגלים את הטכניקות שגיבש לאורך השנים. עיתון ה"לונדון טיימס" כינה אותו "גורו הצחקוק".

גם בימים אלה, כשהקבוצות מנועות מהתכנסות פיזית עקב מגפת הקורונה העולמית, ד"ר מדאן לא שוקט על שמריו. "עברנו לצחוק בקבוצת של עד 500 איש בזום", הוא אומר, "לשיטת הצחוק הטבעי יש יתרונות אדירים דווקא בימים אלה, ימים של סטרס וחרדות, ימים של התמודדות עם הלא-נודע והמפחיד".

איך בעצם עובדת השיטה?

"השיטה שהמצאתי מתבססת על ההבנה שאנשים יכולים להתאמן בלצחוק. יש הוכחה מדעית לכך שהגוף לא יודע להבחין מתי אנחנו צוחקים באמת ומתי אנחנו מזייפים ורק מעמידים פני צוחקים. האפקט הוא אותו אפקט בשני המקרים. ה'מיינד' שלנו כן יודע שאנחנו מזייפים, אבל הגוף לא. הגוף יחלים מהר יותר וטוב יותר כשהוא יזהה צחוק, וגם ההרגשה תשתפר משום שאנחנו לא צוחקים כי אנחנו שמחים - אנחנו שמחים כי אנחנו צוחקים".

 

"כדי שהצחוק יהיה יעיל צריך לצחוק 10-15 דקות ברציפות"

 

'כשרואים את הקבוצה צוחקת אי אפשר להישאר אדיש, זה מדבק'. ד'ר מדאן קטריה, צילום: Vinayak Shastri

 

ולמה צריך לעשות את זה בקבוצה? לא מספיק לצחוק לבד מול המראה?

"יש אפקט מיוחד כשהצחוק מודרך. המדריכים מונחים להצחיק והצחוק מידבק. זה מתרחש כאשר המדריך מגרה את הצחוק ואז משתחררים אנדורפינים, ההורמונים שאחראים על מצב הרוח הטוב. בנוסף להם, משתחררים מהמוח תאים שנקראים נוירונים מתווכים שמושפעים מהאנשים שאנחנו באים במגע איתם, בעבודה, במשפחה, בסביבת המגורים. הנוירונים המתווכים מעתיקים את ההתנהגות שאנחנו רואים ומשכפלים אותה להתנהגות שלנו. ואז, כאשר אתה רואה מישהו בוכה, אתה מרגיש שגם אתה רוצה לבכות ואותו דבר לגבי צחוק, זה מידבק. כשאתה רואה את הקבוצה צוחקת אתה לא יכול להישאר אדיש, אתה נדבק בצחוק וצוחק גם".

ויש לדבריו עוד יתרון בקבוצה: "מחקרים מוכיחים שצריך לצחוק לפחות 10-15 דקות ברציפות כדי שהצחוק יהיה יעיל ויעשה שינוי. המחקרים בדקו גם את הבדיחות שצוחקים מהן שניות ספורות וגילו שהן לא עושות את אותו אפקט בריאותי. האנדורפינים משתחררים בזמן הצחוק וכך עולות מחשבות חיוביות. המחקרים מוכיחים שככל שאתה שמח יותר וצוחק יותר, מערכת החיסון שלך טובה יותר, רמות הסטרס נמוכות יותר, לחץ הדם מאוזן ולכן תהיה פחות חולה ותשפר את יכולת הריפוי שלך, אבל דרוש כאמור פרק זמן של מינימום 10-15 דקות כדי להשיג את כל אלה. כאן נכנס כוחה של הקבוצה: כאשר מנחה מדריך קבוצה הוא דואג שהמשתתפים יצחקו לאורך זמן, ולא יפסיקו אחרי שניות אחדות כמו בבדיחה".

ואיך נכנסת לתמונה היוגה?

"יש לי ידע רחב בהוראת יוגה, סוגי מדיטציות שונים ונשימות. הנשימות הן אחד האלמנטים החשובים ביותר לבריאות האדם, והיוגה מוסיפה לגוף חמצן. חוסר בחמצן מוכח כגורם למחלות. אם אנשים ידעו לנשום וישלבו את זה עם צחוק, הם יהיו אנרגטיים ובריאים".

ד"ר מדאן מוסיף כי יוגה-צחוק היא אימון טוב להורדת מתח. לשיטתו, 80% מהמחלות מתרחשות בגלל סטרס. "לצחוק זה קל, לא עולה הרבה כסף, זה משהו שכל אחד יכול לעשות, לא צריך שום דבר מיוחד - רק לצחוק ולהתאמן בטכניקה קלה שכל אחד יכול לתרגל", הוא אומר. "היתרון שתרוויחו הוא שלא תחלו בקלות, ואם יש לכם בעיות בריאות הן יירפאו טוב יותר".

ג'ני וייסברג, שמנהלת ב-11 השנים האחרונות את המרכז לסדנאות צחוק וחוויה לאירועים ולחברות, פגשה את ד"ר מדאן כשלמדה הוראת סדנאות יוגה צחוק והכשרת מורים. "מבחינתי זאת הייתה אהבה ממבט ראשון", היא אומרת. "מצד אחד רופא בעל ידע מדעי ומצד שני אדם פשוט, צמחוני, רוחני, מקסים, כובש ובעל צחוק מדבק. הוא ביקר בישראל כבר מספר פעמים ומפגשיי איתו תמיד משמחים ומרגשים עד מאוד".

 

ממליץ לכל אחד לתרגל יוגה צחוק מדי בוקר

 

"לצחוק בקבוצה יש כוח". ג'ני וייסברג וד'ר מדאן קטריה, צילום באדיבות וייסברג

 

ד"ר מדאן אומר שבביקוריו התרשם עמוקות מהישראלים ובכוונתו להגיע לכאן אחרי שמגפת הקורונה תעבור. "ישראלים אוהבים פאן, חיים באזור מלחמה וזו דרך ההתמודדות שלהם, מה ששומר עליהם שמחים ועוזר להם להחזיק מעמד". ועד שיבקר כאן, הוא התארח באתר מוטק'ה בסדנת זום מיוחדת לגולשים, "צחוקורונה" יחד עם וייסברג, שניתן לצפות בה גם בערוץ היוטיוב של מוטק'ה, בלחיצה כאן.

"את היוגה-צחוק גיליתי אחרי שחיפשתי דרך להחזיר לחיי ולחיי המשפחה שלי את השמחה והצחוק שאבדו לי כשגיליתי שאמי האהובה חלתה", מספרת וייסברג. "מאז שלמדתי את השיטה חיי השתנו, הפכתי מאישה עצובה לאדם שמח, אופטימי וצוחק".

וייסברג מנחה סדנאות יוגה צחוק לגמלאים וגם עובדת באתר מוטק'ה. "אני משלבת את ההתמחות שלי לחבר אנשים לשמחה במגוון רחב של כלים והפעלות שרכשתי ולמדתי מאז. בתקופת הקורונה ובאדיבות אתר מוטק'ה אני מעבירה סדנאות צחוק בזום לקבוצות של כ-50 איש בין 3-4 פעמים בשבוע, זה מאוד מרגש כל פעם מחדש לראות ולשמוע את כולם צוחקים יחד למרות הכל, זה כוחו של הצחוק".

היום, יום הצחוק הבינלאומי, מתכונן ד"ר מדאן לפעילות ענפה של יוגה צחוק, בקבוצות הזום והסקייפ עם מאות קבוצות שיפעלו במקביל בזום לייב בפייסבוק של עמותת יוגה צחוק ובעמודי הפייסבוק של המנחים המובילים. ובכל זאת, אפשר גם לבד: למרות שהוא מקדם את קבוצות היוגה צחוק שהוא מוביל, ד"ר מדאן אומר ביושר שמי שלא יכול להגיע לקבוצה, יכול למצוא ביוטיוב מבחר סרטוני הדרכה חינמיים שאפשר לתרגל איתם והאפקט הטוב יושג, גם אם בעוצמה פחותה. "אני ממליץ לכל אחד ואחת לתרגל יוגה צחוק מדי בוקר במשך רבע שעה. זה משנה לגמרי את מצב הרוח ואז כל היום יש לך מצב רוח טוב. זה מכניס חיוביות לחיים ונותן דרייב להיות אופטימיים גם בימים קשים, כמו התקופה שבה אנחנו נמצאים כעת".

 

10 דקות ביום לשיפור הבריאות: מדיטציה למתחילים

"בזכות המדיטציה אני לא יודע מה זה תרופות"

דברים שלמדתי מסבי, מהאטמה גנדי

8 דרכים טבעיות לשיפור מצב הרוח

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בניו אייג'

נפלאות המיינדפולנס

מעטים הם ההרגלים שיכולים לספק לנו תועלת רבה בהשקעה מינימלית. פעילות גופנית, למשל, דורשת מאמץ פיזי, לימודים...

לקריאת הכתבה
"הצחוק תורם לבריאות ומוציא מדיכאון"

ד"ר קטריה מדאן היה רופא משפחה בבומביי שבהודו ומייסד מגזין רפואה מקומי בשם "מיי דוקטור" (הרופא שלי). לפני 25...

לקריאת הכתבה
10 דקות ביום לשיפור הבריאות: מדיטציה למתחילים

יש הרבה דברים טובים שהגיעו עם העידן המודרני (רק נסו לדמיין כיום את חייכם בלי אינטרנט), אבל גם לא מעט...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה